PDA

View Full Version : За или против демонтирането паметника на съветстката армия



CanisDirus
01-12-2011, 09:24
Дебатът тук. Ще се помъча да премстя мненията сам с цитати, ако не ги премести модератор.

CanisDirus
01-12-2011, 09:31
Написаните до тук мненията от различни теми в хронологичен ред:

semantics от "вашата новина на деня. Пуснато в 2:07

Цялата работа с премахването на паметника на Съветската армия е пълен фарс.
Аз виждам две причини, поради които разни хора ВСЕ ОЩЕ се правят, че им пука какво значат подобни символи:
- отвлича се вниманието от друг проблем;
- търси се нов скандал и повод за разделение на хората.

Примерите, дадени с Полша и Унгария (Капитал: http://www.capital.bg/interaktiv/debati/11_triabva_li_pametnikut_na_suvetskata_armiia_v_so fiia_da/1023419_triabva_li_pametnikut_na_suvetskata_armiia _v_sofiia_da/) са неадекватни, защото като нация никога не сме били с психиката на посочените две други. И като история, впрочем, едното соц-минало ни сближава, това е.
Допълнително, народът ни го мъчи такава физическа и психическа мизерия, че подобни дебати са си чиста проба излишна помия. Много отдавна на никого не му пука за този и други подобни паметници, а ако се направи, че му пука, според мен, не му е чиста работата.
И още нещо - аз нямам претенцията да разполагам с всичкото необходимо знание, за да тълкувам историята по най-обективния възможен начин. А колко човека могат да направят това? И достатъчно ли са тези хора, достатъчно ли се чува думата им и тази им дума може ли да обедини народа около една теза, че да се повдигат подобни дискусии и да се стигне до решение?

Поредната гняс, поредните безсмислени протести на фона на къде-къде по-належащи проблеми, които са тук и сега.
Историята и народопсихологията ни най-вече ще продължават да са ни котва.

От "Спам разговорник"

praseto в 7:38


Някой има ли позиция относно паметника на Съветската армия?да го сменят с някой, който има значение за Бъглария, положително, примерно може да се направи на Освобождението от Османско Робство?!Ако руснаците се свързват с комунизма и се обиждат, жалко за тях.Трябва да се прави разлика между паметници символ на окупацията и на освобождението.А такива простотии като "там са умрели хора или това е паметник на културата", отпадат.Може и да се подходи съвсем различно, да се премести в специално изграден парк за подобни уродливи монументи, наравно с оня пред НДК и другите подобни, а на местото да се изгради съвременен скейт парк примерно.

realantisocial в 8:39

Най-големите политически и културни неграмотници в България използват този популистически и ненужен дискурс относно паметника на съветската армия.

Аз до колкото си спомням орлите на Мусолини си стоят в Рим. Както и Олимпийския стадион.

Само един наполеоновец в черно в България не може да търпи миналото на родината си. Но народът по презумция е с къса памет, така че не им се сърдиме за това, че не помнят колко той открадна от родината ни.

Pliok0019 в 10:44

Аз подкрепям мнението на realantisocial.

За мен по-голямо значение има това, че част от Берлинската стена е така осквернена... Пък миналото си е минало, без значение дали имаме негови символи.

manliftingbanner в 11:48

Унищожаването на спомените няма да промени историята...

CanisDirus
01-12-2011, 10:15
Ето и моето мнение:

Мнозинството бърка демонтиране с унищожаване. Под демонтиране аз разбирам точно демонтиране - премахва се от сегашното си място и се премества другаде.

Примерите с паметниците на Ленин, Сталин, мавзолея на Димитров, орлите на Мусолини (макар всички символи на националсоиализма в Германия да са премахнати) не са релевантни, защото те са част от собствената история на държавата.
Съветската армия НИКОГА не е взимала участие във военни действия в България. Тя е създадена през 1946 година. Нейни войници не са загивали в България.

Доколко това е отвличане на вниманието - не съм съгласен. Съществуването на мнгоо дискусии едновременно не е нищо ново, както и не сме длъжни да дискутираме само по един въпрос, докато другите стоят така и чакат да им дойде реда.

semantics
01-12-2011, 11:39
Прав си да уточниш, че паметникът се има предвид да се демонтира, а не премахне. Само че и в този случай на мен ми възникват други въпроси:
- къде ще бъде преместен? Нали не се заблуждаваме, че наистина някой ще вдигне специален музей, понеже това е удобен повод да се реализира тази "отколешна мечта"? Според мен, ще бъде преместен някъде на кучета в гъза и ще потъне в мизерия. Което не е ок, защото паметникът си е паметник и след като стои някъде, трябва да се пази, било то и защото е някакво изкуство.
- какво ще остане на мястото на паметника? Тази история вече сме я виждали. Виждаме я и всеки път, като минаваме по жълтите павета покрай Двореца - опоскана и осрана от кучетата полянка. Ако не друго, този паметник от чисто "урбанистична" (?) гледна точка вече има своето място в съзнанието на хората и запълва бездруго леко бедния за столица културно-исторически облик на София.
- какви средства и усилия са необходими за преместването на паметника? Мисля, че е ясно, че ще става дума за много пари. На фона на факта, че вече втора година хората нямат къде да си запишат децата в детска градина, понеже Общината "няма пари" за строене на такива (примерно), подобни разходи са абсурдни. А ако са пари от държавата, за мен ще е необяснимо, с какво този паметник заслужава всичките тези разходи, а други, далеч по окаяни, а важни, не биват погледнати даже. Какво, дават се парите, понеже на някой баба му са я порили комунягите и той още не може да скрие яда си?

Тва е за мен.

realantisocial
01-12-2011, 11:51
Не чух нито един сериозен аргумент.

Всеки път, когато се заговори за паметниците в България, ситуацията е различна, но едно ги обединява. Има голям политически и социален проблем, нека да го наречем криза. Като изключим два-три инициативни комитета, политиканстването по тази тема си е чиста проба предизборна агитация + отклоняване на вниманието.

Важното е, че хората се чувстват повече седерасти, отколкото българи.

И тук въпросът е принципен - не толкова за паметник на съветската армия или пр.

Никой не коментира, обаче, поставянето на паметник на загиналите американски летци ? С което, разбира се, по никакъв начин не желая да осквернявам паметта на войници, които са загинали в чужда война. Но аз поне не се сещам за паметник на Списаревски, който да е на достойно място в столицата ни.

PainMonopoly
01-12-2011, 11:51
От една страна е супер жалко да има огромен паметник на поробителска и окупаторска войска в центъра на София.

От друга ако се разруши се приравняваме на талибаните, които взривяват статуите на Буда.

Да се демонтира и да се премести на не толкова очебийно място. Да остане, но да се лиши от грандиозността и мегаломанията си.

CanisDirus
01-12-2011, 12:24
Да бъде преместен в парк "паметници от комунизма" в двора на Кремиковци. Паметника и сега не е в особено добро състояние.
За средствата и усилията не съм съгласен, защото средства и усилия трябват и за поддръжката му. Сега е на лесно достъпно място и редовно го надписват с графити.
Какво ще стане с мястото не знам. Има много варианти от градинка до мол, но отношението към една градинка зависи по-малко от общината и повече от хората.

Западна Германия също нямаше излишни средства, понеже възстановяваше 1/4 от територията си след 1990, но премахнаха всички паметници на комунистическите лидери, отвориха досиетата на ЩАЗИ и тн.

Тук не става въпрос до колко сме седесари, а именно до колко сме хора, защото искаме да се изобличи един нечовешки режим.

А що се отнася до паметника на американските лети - той също няма място в София. Той е също толкова плод на сервилничество и чуждопоклонничество, колкото и паметника на съветската армия. С разликата, че американци са умрели в небето над София и е в реда на нещата да има нещо като костница. Военни гробища в чужди държави не е нещо ненормално и го има из цяла Европа с изключение на съветските сателити.

realantisocial
01-12-2011, 12:41
Двойния стандарт е нещо велико. Може да се говори за съветска окупация, но когато някой каже османско ВЛАДИЧЕСТВО, а не робство, става какафония от звуци на умряло от ляво и от дясно.

Тоталитарният режим в България го няма от над 20г. Няма и да се върне. Не и в този си вариант. Комунизма си отиде. Смешно е политически неграмотни провокатори с много медийно време да оправдават своите лични грешки и личностни недостатъци с отдавна отминали времена. А още по жалко е и ако става дума за паметници.

CanisDirus
01-12-2011, 12:53
Тогава предполагам няма да имате нищо против и паметник на Осман Паша или Сюлейман Паша.

А доколко си е отишъл комунизма е спорна, защото дори и днес мнозинството от управляващите мисленето им е комунистическо като се започне от Бойко Борисов (завършил в Симеоново, бодигард на Живков) и методите му на управление - назначаването на наши хора, старанието да се отчете свършена работа, а не да се свърши и тн.

Въпросът е, че всеки опит да се преразгледа историята у нас е посрещан с яростна съпротива и ОГРОМНО нежелание да се промени статуквото. Дали ще е за паметник на съветската армия, или ще е за баташкото клане. Сакън да не се пипне нещо.

БТУ понеже паметника на Бузлуджа е много интересен дори и като архитектура и възможности, но е оставен на произвола на съдбата. Него обаче никой не го защитава, просто защото е в периферията и не е част от ежедневието ни.

realantisocial
01-12-2011, 13:03
При цялото ми уважение към теб говориш на кило. Това се нарича евтин популизъм.

Миналото на хората и тяхното настояще не могат и не бива да бъдат свързвани. Защо ? Веднага ти отговарям. Ти наясно ли си, че най-възрастните индивиди, които нямат нищо общо с комунистическия режим това сме аз и моите набори. Всеки, който е живял поне 15-20г. в този режим попада под ударите на твоето слово - кой, къде, какво.

То е същото като с ДС досиетата. Отваряме само определени, а после си измиваме ръцете с бившето агентурно минало на нашите врагове. Ако КГБ си отворят досиетата света ще свърши. Поне в България, повярвай ми.

Махни я тая тема, ..

Не можеш да определяш едно управление с маркери от сорта на " мисленето им е еди-кво-си", "шуробаджанащината води своето начало от комунизЪма" и пр. и пр.

Срутване на паметници не е преразглеждане на историята.

А кое не разбрах не е ясно в Баташкото клане ? Освен, че Батак в последствие е издигнат, абсолютно учудващо като топос на национално страдалчество, макар и турците да не са имали общо със събитията там ?

DPRKForever
01-12-2011, 13:07
Само не разбирам какво пречи паметника на гербаджийската сволоч и поддръжниците и.Войникът размахал "Шпагин" плаши чичо Уорлик ли?Айде стига.

Ами че съветски войници не са стреляли по българи,съветски самолети не са бомбардирали София и така нататък,а съюзниците немалко бомби са хвърлили,а сме били врагове на СССР,като съюзник на Германия.


Паметника си е паметник точно за това,да стои завинаги.

CanisDirus
01-12-2011, 13:11
1. Пак повтарям - НЕ ГОВОРИМ ЗА СРУТВАНЕ!!!

2. баташкото клане е също толкова табу, колкото и архивите на ДС, колкото и лагерите в Белене и тн.


Какво всъщност символизира този паметник?
какво е дала на България съветската армия?

Един паметник се издига, за да напомня за нещо. Както е паметника на Левски. мисля на всеки е ясно, какво е дал Левски на България.

Какво е дала Съветската армия на България? Какво трябва да символизира този паметник?

Как ще реагирате на един паметник на армията на Василий Първи Българоубиец?

bulgarche
01-12-2011, 13:49
Анкета?

anonymous768631
01-12-2011, 13:57
Съветската армия НИКОГА не е взимала участие във военни действия в България. Тя е създадена през 1946 година. Нейни войници не са загивали в България.
Тотална външна политика на тогавашна България. Този паметник не е трябвало да съществува. Заличаване на история? Там може да стои паметник на нашата армия.
А защо като цяло е идеята да се демонтира?

CanisDirus
01-12-2011, 14:26
Знаете ли - паметника на съветската армия отдавна не е паметник на съветската армия - той е част от града и неговият пейзаж. Това е Баба Яга, това е мястото, където в продължение на ходини са се събирали поколения младежи от столицата... Този паметник е нашата малка, миниатюрна Християния...

Може и да не го разбирате, но това място в сегашния си вид, е свързано с прекалено много жители на столицата. И не, не искам разни провинциалисти да идват и да ми казват, че мястото му не е там... да се замислят тяхното място къде е и дали няма по-смислени неща с които да се занимават.

Е в такъв случай просто настояваме да се спази решението на градския съвет и да бъде демонтиран. На софийския градски съвет.

А ако искате да си остане само заради запазване на статуквото и свързаните спомени предлагам да останат и купчините боклуци (а не да искате от други общини да приемат софийски боклук), разбитите улици и тн. Те също са част от града и неговия пейзаж. нека мерим с един аршин.

anonymous768631
01-12-2011, 16:12
Ха, това, че не ги демонтират, си е абсолютно тяхна грешка. Да не я повтаряме.
А и повечето от тях имат роля и в туризма.

Освен посочените от теб сгради изпълзяват някаква роля. Паметникът - не!

CanisDirus
01-12-2011, 16:30
Райхстага е издигнат преди наионал-социалистите. Бухенвалд и Аушвиц предават съвсем друго послание (негативно).
Чекпоинт Чарли предава същото послание - историята на разделена Германия и от действително присъстващата окупационна армия, която е участвала в бойни действия и е дала жертви.
Общото е, че щом видиш тези неща, посланеито е ясно негативно - ужаса на войната, абсолютната безчовечност на един режим.
Какво впечатление ти прави паметника на съветската армия, при положение, че го виждаш за прът път - победители, освободители и тн.



Не знам австрийците (ако е имало такъв по времето на ВСВ бързо е премахнат) да имат паметници на Вермахта, нито Холандците.
Колко жертви е дала Съветската армия в България? Била ли е България във война със съветската армия? Кога?
каква нейна памет (паметник) почитаме?


А колкото до сградите (забрави да споменеш Олимпийския стадион в Берлин и телевизионната кула пак там ;)) то от тях реално има полза. И реално са част от НАШАТА история. Нямат нищо общо с някоя войска.
Най-малкото пък ЦУМ е редно да се бута, която е една от малкото архитектурно издържани сгради построени по комунистическо.

Отделно режима е затрил много сгради и градини, които бих се радвал да се възстановят, но не е това темата.

И не виждам двоен аршин и реваншизъм. Искам ВЪЗМЕЗДИЕ, ПРАВОСЪДИЕ и ИСТИНИ. Искането за лустрация реваншизъм ли е? Изкарването на яве на досиета, убийства без съд и присъда реваншизъм ли е? Всички досиета за политическите убийства на Георги Марков например, за атентата срещу папата са история, която трябва да се знае, а не да се крие.
Кои държави са по-напред днес икономически и политически - тези с бързата и ясна лустрация и скъсване с комунизма, или тези, които "си пазят историята"?
Не знам след освобождението да са бутали конаците, или джамиите.

Иначе още съм в потрес от горния коментар за провинциалистите.
Дано не го мислиш действително, защото това е висша форма на лицемерие.
Тоест ти можеш да критикуваш японците, че бучат китовете на харпуни, че китайците дерат животни живи, а канадците бият тюленчета по главите, но аз нямам право да говоря за паметник в София? Мисля, че аз имам повече общо със София, отколкото ти с изброените от мен.
Това не е ли двоен аршин?

anonymous768631
01-12-2011, 16:43
Онемях след като прочетох коментара ти. Смятах да се защитя относно това за провинциалистите с малко по-различни аргументи, но реших да не създавам напрежение във форума. Все пак не искам да съм Юлиан 2...
Но ти каза много работи, които аз пропуснах умишлено или не толкова умишлено.
Едно забрави да кажеш.
Половината от "населението" на София е съставено от провинциалисти, които работят за прогреса на града, докато столичани продължават да ги плюят. :o

CanisDirus
01-12-2011, 17:28
Подхождам лично. Вероятно да. Защото се нападна група, към която спадам - провинциалист (колко обидно звучи само).

И да - ще се почувствам по-добре, ако паметника бъде демонтиран.
както ще се почувствам по-добре, ако се разсекретят досиетата на ДС.
И ако на вас - софианците не ви пука са символиката на паметника, то нека на негово място , дори на същия фундамент се вдигне паметник на българската армия. На Димитър Списаревски примерно. За вас пак ще си остане паметника, в които не влагате никакво значение, нито символика.

Вероятно и канадците не изпитват перверзно удоволствие да бият тюленчета по главите, но мнозинството го възприема като жестоко и безсмислено.

И да мнението ми е за всички паметници на червената и светската армия, както и за бюстовете на Ленин, Димитров и тн. Всички начело с Альошата в един парк в Димитровград.

А ако искаха на мястото на паметника да вдигнат мол вече щеше да е изчезнал без обществен дебат ;)

CanisDirus
01-12-2011, 17:51
Ще остане в съзнанието на живеещите сега поколения.
Не знам някои а мисли за НДК като мястото на едновремешните военните гробища.

На моето село покрай реката имаше наредени грозни соц. метални павилиони. Там също се събираха млади хора, като аз имам доста спомени от някои от тях. И не познавам човек от моето, или предното поколение, които да няма спомени там.
Обаче ги махнаха (понеже сме седесарско село) и какво стана? Оказа се, че тези павилиони са скривали доста занемарените сгади на старото кметство и на историческия музей, които честно казано са много по-привлекателни от винкелните конструкции.

Просто вие не допускате, че може да стане по-добре. Единствения вариант за вас е да стане по-зле и по-грозно. Това е най-жалкото в цялата ситуация.

и нека не бъркаме реваншизъм с възмездие.
Нямам намерение да пращам комунисти в трудови лагери.
Но искам да бъдат наказани за престъпленията си. Не смятам, че е редно престпъници да ходят безнаказано, защото ако ги намажем, то това няма да поправи сторените злини.

WinstonSmith
01-12-2011, 17:52
И аз съм против демонтирането. Заличаването на историята няма да помогне, а в случая може само да навреди. За мен подобни подобни паметници и момументи имат голямо исторически и може би културно значение. Само при поглеждането им в главата ти изникват хиляди въпроси, пренасяш се за секунди в миналото и настръхваш от мисълта колко същевременно близо и далечно е то.

Може би гледам на нещата прекалено емоционално, но това е моята гледна точка.

Въпросът е, че в случая не става дума за нещо, което стои от няколко години или трябваше тепърва да бъде изградено ( например Паметника на загиналите американски летци в София, срещу чието изграждане бях на 100 %), става дума за монумент на 60 години, които вече се е превърнал в неразделна част от града, в нещо, с което свързваме много спомени.

Затова според мен срутването му няма да промени нищо, а ще се превърне в поредния опит на "Министерството на истината" да промени миналото. Отделен е и въпросът по какъв жалък начин някои хора се опитват да извлекат полза от този "проблем"...

w0sh
01-12-2011, 18:01
Искам и аз да изкажа мнение (макар и слабо-аргументирано).

Аз лично съм против събарянето на паметници от какъвто и да е род, защото (както беше казано) те носят в себе си малко повече спомени и значения, отколкото бетон и арматура.

За пример : Альоша в Пловдив е също толкова съветски паметник, но без него градът би загубил чара си, а изтрезняващите абитуриенти нямаше къде да посрещат новите си животи.

Не сме Ирак, за да събаряме паметника на един лидер-демоде.

И аз съм провинциалист.

CanisDirus
01-12-2011, 18:23
Защо виждате на мястото на сегашния паметник една дупка?
Или мол, или ултра-гига противния чалга клуб?

На мястото на едновремешните бараки в меото село сега има малко площадче с пейки, където се събират майки с деца. Преди имаше бездомни кучета и пияни тинейджъри утоляващи пиянски глад.

Не виждам, как откриването на досиетата и създаването на музей на комунизма, където да се съберат тези паметници ще изтрие миналото. може би дори ще го направи по-ясно видимо и по-лесно за възприемане.

А какво ви е мнението за връщането на имената на Добрич, Монтана, Търново, Варна, Мусала...


И Садам е диктатор подяволите. Той не е лидер демоде. Надявам се няма да изисквате от севернокорейците един ден да не бутат паметниците на Ким Чен Ир.

anonymous768631
01-12-2011, 18:39
Ще ги бутат та пушек ще се вдига.
Защо вместо паметника на Съветската армия в Пловдив не стои паметник на генерал Владимир Вазов например? С какво повече е допринесла Съветската армия от генерал Вазов за България? А защо да няма негов паметник?
Дори той да е направен в същата поза, със същия размер. Даже и да не се набива на очи за това поколение, то той ще носи различна символика за идното. Ще покаже, че ние сме горди от това, което сме, а не че сме дупелизци, като каквито реално погледнато се представяме в момента.

w0sh
01-12-2011, 18:44
Трябва ли постоянно да преправяме историята като бутаме и унищожаваме всичко старо (или неловко)

След 20 години ще се появи друг режим и ще рушим наново. Накрая ще оставим само панелките от Надежда като културен паметник. (нещо като бъдещото Арбанаси)

Паметници не бива да се строят на мястото на стари, а на нови места.
(за пример паметника на Калоян във Варна)

anonymous768631
01-12-2011, 18:46
След като един паметник е построен не на място, то това значи, че рано или късно трябва да го няма. Дори и да го построят този паметник на американските летци. Да престои 30 години например. Пак ще съм първият, който ще иска да бъде не демонтиран, а срутен!

w0sh
01-12-2011, 18:49
И кво?

Детето ти е целунало първата си любов там, пък ти нека го събаряш, защото не е коректен към идеалите ти.

Крайностите рядко са хубаво нещо.

CanisDirus
01-12-2011, 18:53
И все още не виждам един довод, които да защитава паметник възхваляващ окупационна армия и тоталитарен анти-човешки режим.

Всички са свързани с особената атмосфера на мястото, което след демонтирането на паметника ще се превърне в мол-дискотека оакана от кучета, пълна с мутри, курви и наркомани.


Искам само да кажа, че смятам събарянето на мавзолея на Димитров за грешка. Сградата можеше да се използва след реконструкция. Беше сравнително прилична.

anonymous768631
01-12-2011, 18:56
Мамка му! Ти уби рибата!
За мен двата купа панели, натрупани един до друг на село са паметник, защото съм изкарал сума време при тях и ги свързвам с много събития от детството си.
Това значи ли, че собственикът няма моралното право рано или късно да си ги вземе?

Същото е. За всеки различно нещо е паметник. Паметник, ако не си забелязал, идва от памет, което само говори по себе си. Една държава не може да се съобразява с капризите на всеки.
Пък и хората не винаги са напълно наясно кое е най-добре за тях.

w0sh
01-12-2011, 19:00
Идеалите и режимите се сменят с времето. Постоянно ще рушим, за да сме актуални с тях? (и доводите, че нашите будители са вечни във времето ще го пропусна, защото етническата схема на всички държави се размива драстично)

Този паметник нищо не възхвалява, защото е загубил смисъла, с който е създаден. Вече е паметник на различни неща.

Може и на цар Освободител паметника да бутнем, защото, видиш ли, този режим е пратил Каулбарс в България, където той е водил опресивен режим.

yakuza_
01-12-2011, 19:01
Според мен пък има доста по - належащи въпроси за страната ни, за да се занимаваме с някакъв паметник и едва ли не да си прави на проблем на цялата държава, по - скоро трябва да си е проблем на съответната общинска служба която отг. за тея неща, предполагам, че има такава.

BrigadeSUD
01-12-2011, 19:03
Да го демонтират и да направат скейтпарк, време е вече!

CanisDirus
01-12-2011, 19:09
Идеалите и режимите се сменят с времето. Постоянно ще рушим, за да сме актуални с тях? (и доводите, че нашите будители са вечни във времето ще го пропусна, защото етническата схема на всички държави се размива драстично)

Този паметник нищо не възхвалява, защото е загубил смисъла, с който е създаден. Вече е паметник на различни неща.

Може и на цар Освободител паметника да бутнем, защото, видиш ли, този режим е пратил Каулбарс в България, където той е водил опресивен режим.

Аз се надявам, че режимите са си отишли завинаги.
И не - няма да разрушваме. Ще градим.
Явно за някои хора реконструкцията и модернизирането са разрушаване.

Ужас - реконструират околовръстния път. Ама там сума момчета от квартала си направиха сефтето.
Ужас - асфалтират ми улицата. Ама аз на тия павета съм ритал топка.
Ужас - модернизират националния стадион. Ама на стария имахте такива победи.
Ужас - бутат родилния дом, където съм се родил и на негово място строят нов.

А сравнението от историческа и дори естетическа гледна точка на паметника на съветската армия и цар освободител е смешно.

А да - и петоъгълния шестохуй трябва да се махне. Макар мястото също да е свързано с много спомени.

w0sh
01-12-2011, 19:10
Откога в България се строят нови паметници.

Строенето иска пари, търгове за фирми, рушвети, ракия, чалга.

CanisDirus
01-12-2011, 19:21
Аз се сещам, че в моето село вдигнаха цели два :shock:

И пак:

тъжното е, че не виждате в този случай възможността за едно символично ново начало. Във вашите очи единствено е възможно да стане по-зле.
Не че демонтирането на този паметник може да стане символ на края на шуробаджанащината, на нашите хора, на подкупите и фалшивата отчетност.
Кажете, че е безполезно и само показно и не е нищо в действителност. Такова е било и черешовото топче.
Няма да забравя миналото, но няма и да се вкопча в него.

Да се промени, не означава да стане по-добре, но за да стане по-добре трябва да се промени.

WinstonSmith
01-12-2011, 19:23
Идеалите и режимите се сменят с времето. Постоянно ще рушим, за да сме актуални с тях? (и доводите, че нашите будители са вечни във времето ще го пропусна, защото етническата схема на всички държави се размива драстично)

Този паметник нищо не възхвалява, защото е загубил смисъла, с който е създаден. Вече е паметник на различни неща.

Може и на цар Освободител паметника да бутнем, защото, видиш ли, този режим е пратил Каулбарс в България, където той е водил опресивен режим.

Аз се надявам, че режимите са си отишли завинаги.
И не - няма да разрушваме. Ще градим.
Явно за някои хора реконструкцията и модернизирането са разрушаване.

Ужас - реконструират околовръстния път. Ама там сума момчета от квартала си направиха сефтето.
Ужас - асфалтират ми улицата. Ама аз на тия павета съм ритал топка.
Ужас - модернизират националния стадион. Ама на стария имахте такива победи.
Ужас - бутат родилния дом, където съм се родил и на негово място строят нов.

А сравнението от историческа и дори естетическа гледна точка на паметника на съветската армия и цар освободител е смешно.

А да - и петоъгълния шестохуй трябва да се махне. Макар мястото също да е свързано с много спомени.

В случая примерите са неподходящи.

Нещата, за които говориш не са исторически паметници. Да, те могат да имат особено емоционално значение за теб, но при поглеждането им от КОЙТО И ДА Е (знам, че за съжаление не е така, но говоря в общия случай), изплуват ли спомени за отминали режими? Пораждат ли всекиго мисли как те са неразделна част от историята ни и косвено символизират и ни напомнят защо аджеба сме на това дередже...

Пък и във всичките ти примери се разглежда реконструкция, подобряване, надграждане ако щеш, докато в конкретния случай става дума за УНИЩОЖАВАНЕ и изтриване на част от историята.

CanisDirus
01-12-2011, 19:32
http://en.wikipedia.org/wiki/Memento_Park

Ето как унгарците си унищожиха историята. те завинаги са забравили комунизма. Нищо не помнят. не помнят дори 1956.
Реваншисти!
Антикомунисти!
Фашисти!


Изобщо не осъзнавате, че такива грандиозни паметници и монументи са вдигани с цел да се покаже мощта на режима, силата му.
Къде ми сравнявате цар освободител с този на съветската армия. Вижте им размерите, вижте им композицията.
"На съветската армия освободителка от признателния български народ"
От какво ни е освободила тази армия? Кога?
Признателни ли сте й за 45 години комунизъм?

CanisDirus
01-12-2011, 19:39
С високопарни слова можеш и да повлияеш на някой от по-елементарно устроените, но ми е малко смешно да ни сравняваш с унгарците - поради тоооолкова много причини. :)

Е да. не мога да ни сравнявам с унгарците. Пък и ние не искаме да се сравняваме с тях. искаме да си караме по нашия си път.
Но и мен вашите сълзливи слова за прекараните там тийн години не ме трогват.
нека най-високия паметник в централна София е на съветската войска.
Ще го преглътнем, понеже там сме се натискали с Пепа от блока.

WinstonSmith
01-12-2011, 19:40
Изобщо не осъзнаваме ролята и първоначалната идея на паметника?
Хмммммм. Доста тежки обвинения...

С високомерие, абсурдни примери и слагане на думи в устата няма да постигнеш нищо.

anonymous768631
01-12-2011, 19:42
Първоначалната идея е ясна. Да се закрепят отношенията между България и Русия. Какво неясно има?

CanisDirus
01-12-2011, 19:42
ОК.
Вие ме наричайте доморасъл антикомунист.
Аз пак няма да приема аргументите ви, че преместването на паметника ще изтрие историята и ще ви помрачи детските спомени.

anonymous768631
01-12-2011, 20:01
Как да не знаем Кравай бе!!!

А освен това и аз се опитах да обясня, че за ърбан културата на моето село, тези панели са важни, но ще ги махнат рано или късно, защото нямат теоретическа роля.

CanisDirus
01-12-2011, 20:05
Същото го мислят и японските китоловци, когато им идват някакви разглезени западняци, да им обясняват за китовете. ;)
на всичкото отгоре ги ловят от много повече време.

Също така твърдя, че разните му там организации нямат никаква работа да спират женското обрязване в Африка. То е част от културата от стотици години. Това си е тяхнаата страна, тяхното село и не им трябват някакви разглезени европейци да им обясняват за техните путки.

Може да ви е същото мнението за убиването с камъни, ако си изнасилена.

за тях това значи повече от празните приказки на някакви, дето са го гледали това по телевизора.

assd
01-12-2011, 20:11
никога не могат да го махнат, тия дето искат и реват по телевизиите как бил грозен, са много тъпи. при росен петров си спомням имаше един от инициативния комитет - еми по-тъп човек не съм чувал, опонента му от бсп (макар и някакъв смотляк) направо го направи на 5 стотинки

освен това не може да бъде махнат по простата причина, че руснаците са много горди хора и ще стане огромен политически скандал и после колко глави ще паднат не е ясно под руски натиск, кой е луд да си рискува столчето, обаче русия има и огромно влияние в българия колкото и да не им се ще на някои. всичко е свързано много силно, не само исторически, но и икономически най-вече. газ, нефт, нови тръби, аец-ите, туристите. който много се дуе и иска да е със запада го духа здраво - грузия и украйна много искаха запад, нека сега плащат за газта на западни :Д

освен тва не разбирам какво е това "поробили" ни 45 години. а кой ни е поробил 500 години, че ако не бяха те да сме с фесове. това е истината за мен. руснаците са си руснаци и е грешна политиката на досегашните правителства - прозападно ориентирана, а за запада хич не му дреме за нас. за 20 години какво даде тоя запад - един хуй.

и още нещо - най-големите врагове преди русия и германия в момента са първи дружки, и след сащ русия е втория най-голям бизнеспартньор на германия, даже и италия също се бута там, хората си правят бизнес щото руския пазар е огромен и непретенциозен дори за нашите стоки, ама тука само се гледа да се плюе и да се казва как 45 години соц-а бил лош, да бе 20 години затва се граби от него. 1 магистрала няма за 20 години направена:Д

realantisocial
01-12-2011, 20:28
CanisDirus,

Беше ми трудно да дочета доразвилата се след нашия диалог дискусия, защото, откворено казано, от твоя страна прочетох коментари, които по-скоро очаквам от премиера Бойко Борисов.

Надявам се да не се обидиш от това ми мнение, но то е такова именно заради несъстоятелните аргументи.

Не мога да ти опонорам наравно за икономика, но очевидно политиката, историята и антропологията ти куцат в огромна степен.

За да не бъда наречен празнословец ще си послужа с една доста простичка теза. И тя не е свързана с кървавите преживявания на Унгария и Чехия, а с простият факт, че в България, така нареченият преход преминава под знака на постоянното заличаване на история. Нещо, за което ти сам призоваваш.

И ето какво излиза...

Унгария и Чехия НЕ започнаха отначало, защото използваха завещаните от комунизма блага, колкото и да са те... сега са проспериращи нации и държави. България не го направи - тя приватизира всичко, което можеше, включително капаците на шахтите, а сега преживяваме втори 90-те години на мутризация и престъпност. Повечето от страните на Източния блок придобиха класически социалистически партии, но само в България номенклатурниците са още кошмар на средностатистическия човек.

Канисе, едно не мога да разбера.. и това беше попитан малко по-нагоре. Ще затрие ли спомените ти премахването на паметника на Съветската Армия ? Не, отговарям го директно. Тогава моя контра-въпрос е - какво ще последва тогава ?

И ти не ми отговори на моя въпрос, какво правиме с всички хора, "замесени" в комунизма преди 1989г., по повод досиетата, които ги споменаваш много не на място, но задължително под всеки камък на паметника.

Убийството на Г. Марков - убийството на един от 3-мата дисиденти и един от 2-мата анти-правителствени шпиони. Това к'во общо има с шибания паметник ? Досиетата ? Които се отварят на части, в които все още има хора, на които "демокрацията" повярва ? Досиетата, които са приказка за лека нощ пред архивите на бившия СССР, в който фигурират имена, които са хванали чук и брадва в ръцета да рушат паметници ?

CanisDirus
01-12-2011, 20:29
Забраната е за комерсиален лов, а не за такъв с научни цели.

В резолюция на СЕ 1481 например се осъжда комунистическите режими. Дори социалдемократите от Чехия и Унгария го подкрепиха.
Унгария, Полша, Чехия - всички си махнаха паметниците на комунизма.
С демонтажа на паметника няма да се промени историята, нито ще се изтрие, просто ще се покаже воля да се скъса с нея.

realantisocial,

Къде призовавам за заличаване на историята? Призовавам за събиране и систематизиране (парк-музей на комунизма)

Унгария и Чехия консервираха ненужното (паметниците) и изградиха икономика с оставенето от комунизма. Ние оставихме паметниците и си съсипахме икономиката. Това означава ли, че трябва да държим паметниците, понеже вече нямаме икономика?

А относно досиетата - казах го - лустрация. Агенти на ДС да не заемат ръководни псотове в държавната администрация. Има го в Чехия, Полша, Словакия. Ти сам казваш, че се справят по-добре от нас. Защо да не последваме примера им?

anonymous768631
01-12-2011, 20:32
Ако Кравай поднови дейност и бъде реконструиран, аз ще съм най-големият поддръжник.

Никакъв политически скандал не може да стане по такъв смешен повод. Инвеститорският интерес ще намалее, защото покрай нас ще си отидат и Македония, и Турция. Малко инвеститори биха позволили такова своеволие. Русия не би направила проблем за подобна глупост. Всичко е бизнес и пара.

CanisDirus
01-12-2011, 20:42
Не!
искам да скъсам с лошото и с това, което ни дърпа назад.
както искам да скъсаме с практиката на отговорни постове да се назначават наши хора.



А за това, къде се озовават китовете е нужно да се сезират съответните органи.
и въпреки това няма да тръгна срещу китловните кораби.

Ако мнозинството реши паметника да остане - ще се съглася. Няма да тръгна да го взривявам като руски националист паметник на Ленин.


Излагам си доводите защо не го искам, вие вашите защо го искате. накрая мнозинството ще реши.
тук явно съм в малцинството.

anonymous768631
01-12-2011, 20:48
Ще говоря от името на Канис, защото той/тя май не може да постигне общ език с вас. Убеден съм, че има същото нещо предвид.
Под скъсване с историята нямаме предвид забравяне! От това по-вредно няма. Просто показваме, че сме си взели поука и сме надживели един тежък период, като споменът задължително остава за поука, като своеобразна обеца на ухото ни.

realantisocial
01-12-2011, 20:58
Не!
искам да скъсам с лошото и с това, което ни дърпа назад.
както искам да скъсаме с практиката на отговорни постове да се назначават наши хора.



А за това, къде се озовават китовете е нужно да се сезират съответните органи.
и въпреки това няма да тръгна срещу китловните кораби.

Ако мнозинството реши паметника да остане - ще се съглася. Няма да тръгна да го взривявам като руски националист паметник на Ленин.


Излагам си доводите защо не го искам, вие вашите защо го искате. накрая мнозинството ще реши.
тук явно съм в малцинството.

Брато, ти продължаваш неадекватно да скачаш от тема в тема. Т'ва сега с длъжностите класическа характеристика на комунистическите и социалистически режими ли е ? Сигурно аз съм недочел.

CanisDirus
01-12-2011, 21:02
kartacha да не говори от мое име. Не съм го упълномощил!


Естествено, че няма да тръгнеш...

едно време в Унгария едни са тръгнали, а други не са. Вторите са живи и могат да лаят, а първите - нямат тази възможност.


Само ми обясни как демонтирането на паметника ще помогне да се случат нещата, които искаш? Или по-скоро за пореден път ще хвърлим малко прах в очите и ще отчетем някаква смехотворна дейност... Махаме паметника и *ЩРАК* - добрата фея оправя всичко, защото сме махнали една купчина камък?
Защото паметника е символ.
Защото от падането на режима в Ирак даваха как се събарят статуите на Садам.

А навити ли сте на компромисен вариант - да махнем само големия пиедестал на монумента и да сменим "съветската" с "червената"?
Това ще бъде ли изкривяване на историята?

anonymous768631
01-12-2011, 21:14
Пардон, явно наистина съм те разбрал погрешно.

Никой не говори за унищожаване, а за демонтиране. Както Канис каза, може да е в някой голям музей, който да ни припомня точно за тази част от нашата история.
Никой не говори за заличаване на история. Тук говорим за възхваляване на адекватни неща. Не е адекватно да възхваляваш армията на държава, за чийто задник си се влачил сляпо, чиито грешки си повтарял, само за да пазиш спомен за времето, в което този паметник е бил мост в Българо-Руските отношения.

HoldFast
01-13-2011, 23:21
Като оставя на страна идеята, че Паметникът безусловно е построен във възхвала на Режима, то само шепа от хора наистина го приемат така.
По-голямата част от обществото гледа на него просто, като на част от архитектурата на Столицата, до колкото може т'ва да е вярно.

И вместо да ви повтарям, което неизменно ще се случи, ако тръгна да пиша по-потробно, директно ще кажа, че съм За демонтирането и преместването на монумента, НО само, ако това е съпътствано с демонтирането и на всички останали паметници, разпръснати из цялата страна. Разбира се, последващото им монтиране в общ парк-музей - също подкрепям.

В противен случай, начинанието наистина е вече увехнала форма на популизъм, която смърди на отчаяние.[/i]

Pliok0019
01-14-2011, 07:28
Според мен има и един друг важен фактор. За построяването на голям музеи и демонтирането на паметника/паметници, ще се изискват много средства.

anonymous768631
01-14-2011, 12:33
Не кой знае какви. Не са средства, които биха ни помогнали да довършим някоя магистрала например.

CanisDirus
01-14-2011, 12:41
Според мен има и един друг важен фактор. За построяването на голям музеи и демонтирането на паметника/паметници, ще се изискват много средства.

Всъшност преместването на няколко десетки големи паметници в един парк на открито ще струва далеч по-малко от химерата "Български Лувър" и ще може да предложи нещо интересно.

w0sh
01-14-2011, 12:42
Предпочитам си магистралите пред демонтиране на паметници, които не ми пречат по никакъв начин.

И ако имаха някакво влияние върху политически възгледи на софиянци си мисля, че БКП можеше и да има по-силни позиции в парламента.

CanisDirus
01-14-2011, 12:44
В такъв случай спираме субсидиите на театри, кинопроизводство и тн. Ако гражданите имаха интерес към тези неща щяха да ходят на кино и тетър и да плащат билети. Ако имаха някакво влияние, то гражданите щяха да са по-интелигенти.

w0sh
01-14-2011, 12:46
Преекспонираш ми думите и това по никакъв начин не оборва доводите ми.

CanisDirus
01-14-2011, 12:48
Преекспонираш ми думите и това по никакъв начин не оборва доводите ми.

Какви са ти доводите?
Как измери зависимостта между наличието на един паметник и поддръжката на БСП?

w0sh
01-14-2011, 12:53
Да осъзнаем малко, че този паметник е политически и идеологически значим само за хората, които винаги са поддържали БКП и техния режим. Ако искаш може да направим едно сондиране и да видим как ще се измени представителната извадка след като го бутнат (което за жалост е неибежно)

Ненужни разходи за държавата не ни трябват.

anonymous768631
01-14-2011, 12:58
Аз ви обяснявам, че разходът няма да е толкова огромен колкото си мислите. Замислете се какво трябва да се направи, за да стане това реалност. Замислете се после колко километра от магистралата ще се построят с тези финанси. 2-3?

anonymous768631
01-14-2011, 13:07
По този начин бихме могли да подобрим общата култура на населението, събирайки всички паметници от тази епоха в общ парк. Ще създадем още едно чудесно място за ърбън културата. Нека си се натискат там с Пепа - комшийката. :-D
Идеята е да не се възхвалява тази ЧУЖДА, ОКУПАТОРСКА армия! А именно да се държи неин паметник на централно място в града. Нека се направи парк в предградията на града, дори и в центъра. Въпросът е идеята на парка е да има в него паметници от соц епохата.

shadow4e
01-14-2011, 13:11
Този паметник не е туристическа дестинация и хората не ходят при него да му се възхваляват, той е част от града.
За мен са безсмислени разходи.

CanisDirus
01-14-2011, 13:17
Махни я ти тази митична магистрала - мечтата на комунистите и на Б.Б.

Искам да ми оправдаеш изразходването на тези средства.

Ако средствата са ви трън в очите, то гарантирам, че необхоимите за демонтирането средства могат да бъдат сърани от доброволни дарения.
Ако се организира нещо подобно, аз лично ще даря.


Няма да ви се вземе и стотинка от скъпоценните данъци.

w0sh
01-14-2011, 13:19
Паметник на войските на НАТО :grin:

w0sh
01-14-2011, 13:23
НАТО ще промени всичко, ще изтрие миналото от съзнанието на младите, които го помнят много ясно, ще ни изгради капиталистическото мислене на ново ниво, ще издигне по един мол във всеки квартал и не на последно място ще ни накара да се чувстваме европейци.

CanisDirus
01-14-2011, 13:24
А на мястото какво ще бъде издигнато? Пак да попитам? :)
Нали ви казах - макдоналдс, старъкс, планета пайнер, паметник на Рон Джереми или Сашка Васева.

Или ако държите на култовия ъндърграунд статус, то ще викнем един чуждестранен стрийт артист да покаже как той вижда една окупационна армия.


Иначе евала на идеите ви - да се вдигне пак паметник на чужда армия. После кой бил реваншист.

realantisocial
01-14-2011, 13:26
Канисе к'во ще кажеш за паметника 1300 години България ? Ами парка в Бургас ? И тях ли ще ги съберем ? И ще направим старбъкс и порно-кафенета на тяхно място ?

CanisDirus
01-14-2011, 13:31
Канисе к'во ще кажеш за паметника 1300 години България ? Ами парка в Бургас ? И тях ли ще ги съберем ? И ще направим старбъкс и порно-кафенета на тяхно място ?

Какво общо имат тези два паметника с почитането на една окупационна армия?

Или просто вие приравнявате всичко строено през един режим като еднакво добро/лошо, независимо дали е правено за дорото а хората, или не.

Е да, ама не е така.

CanisDirus
01-14-2011, 13:40
Продължавам от другата тема:


Значи, ако една сграда се използва, но е много по-шокиращ и нагъл символ на комунизма и тоталитарния режим - не е проблем?
Защо?
Променила се е ролята и начина на възприемане ли?




Също искам да попитам как ще процериме с паметника на Цар Освободител/Окупатор?

Виж сега. В едно хале на бивша кланница можеш да подслониш бежанци примерно. И една сграда няма чисто показна цел, а е по-важно, какво става вътре. Пример - олимпийския стадион в Берлин. намерили са му подходяща употреба. Партийния дом също служи за подслоняване на служби.

Паметнка на Цар Освободител стой за една действителна война, като почита саможертвата на действително паднали в бой руски (и румнъски) войници.
И по стечение на обстоятелствата случано преди Цар освободител в София да е имало независимо българско правителство? Той да е обявил война на България? Тогавашната руска войска да е воювала СРЕЩУ България?

anonymous768631
01-14-2011, 13:44
Паметникът на Царя-освободител, наричан още Паметник на Освободителите, е един от най-внушителните паметници в София, издигнат в чест на Освобождението на България през 1878 година, в израз на признателността на българския народ към руския народ в лицето на руския император Александър II и като символ на българската свобода. Намира се на столичния булевард „Цар Освободител“ на площад „Народно събрание“ с лице към сградата на българския парламент.

Какво общо имат тези два паметника с почитането на една окупационна армия?
Разликата предполагам и сами я усещате. Искам 2 точни цитата, за да не се заядете за нещо.

Къде на Президенството пише, че е в чест на комунизма?

Това с Макдоналдс и Старбъкс ми се вижда като опит за върховна глупост. Аз лично мисля, че го казах и по-рано, че най-правилно ще е да изградим паметник на двамата братя Владимир и Иван Вазови, които символизират силата на армията и на словото в следосвобожденска България.

w0sh
01-14-2011, 13:48
Това ще е последното ми мнение по темата, защото излизам, апък и този спор е неразрешим в интернет пространство.
Моят тезис:
Паметникът не е по никакъв начин в ущърб на нито една фракция от обществото. Той отдавна е загубил идеологическото си значение за гражданите (освен за тези, които по принцип са привърженици на червената идея).

Разрушаването му/демонтирането му няма да има никаква реална полза за обществото (доколкото не е заменен с нещо, което да носи такава - за жалост засега не се вижда подобна алтернатива)
Следователно разрушаването/демонтирането му ще носи единствено загуби - били те от гледната точка на урбанистичната култура, архитектурното богатство, финанси

Единствената полза, която може да се открие е евентуалното затвърждаване на позицията на моментото правителство в ума на част от несигурния електорат (костовисти, анти-комунисти)

В личен план за мен паметникът си има стойност, защото на външен много ми напомня за пантеона във Варна, което ми придава едно приятно носталгично чувство

Съжалявам, че едно мое предно мнение беше така буквализирано и по някакъв начин влоши позицията ми (ни) против събарянето на паметника.

ЕДИТ: картачо провери си историята за 2-те години окупация след освобожденито.

ЕДИТ2: Да вземем багерите и да съборим цял Правец.

CanisDirus
01-14-2011, 14:06
В партийния дом в момента са кабинетите на народните представители - повечето са с интересни досиета и минало. В Мин. съвет и Президентството е същото - същите хора са вътре.


За твоите баба и дядо немците също са били окупатори, а руснаците са посрещани като освободители. Защо?

Тоест дай да бутнем сградата, щото наемателите са кофти? :shock:

До моите баби и дядовци не са стигнали руснаците, понеже са били в планината. Но от Германците няма оплаквания.
Виж, другите ми роднини, които са имали "щастието" да бъдат освободени от руснаците си спомнят с умиление, как германците са си правили щаб в къщата им и колко хубаво, чисто и подредено е било, а те съответно обезщетени. Също разказват, каква кочина и простотия е било след руснаците и как са им конфискувани животните.
Защо?

anonymous768631
01-14-2011, 14:12
Разликата е, че с Германия сключваме съюз, докато Русия ни натрисат формата си на управление.

CanisDirus
01-14-2011, 14:23
Дай да демонтираме паметника, защото днешните наематели са просто някакви тийнейджъри, пък винаги ще си намерят друго тъпо място, където да се натискат със съседката Пепа, а?


Е, моите баба и дядо имат по-различни спомени:

1. Немците (тук трябва да отчетем, че са ни въвлякли и във една война, която ни е коствала много, но е редно малко да почетем история), които са изпратили единия ми дядо и прадядо на майната си на фронта.

2. от българските партизани и комунисти

Паметника не е сграда, която се наема.

Колко ни е коствала войната и колко ни е коствало 45 години колониално управление натресено от съветската армия?
Като гледам една Гърция, която е понесла много повече от германците, но не е имала щастието да бъде освободена от руснаците е доста по-добре в момента, въпреки некадърното си управление.

По-рано в темата ти говореше за манталитет.
Кой ни е виновен за този мантелитет?
Манталитета ни немски ли е?
От чий манталитет искаш да се отървеш?

Защо ли не можаха германите да ни натресат един немски манталитет?

realantisocial
01-14-2011, 14:25
kartacha, липсва ти основен курс по история мой човек.

anonymous768631
01-14-2011, 14:38
kartacha, липсва ти основен курс по история мой човек.
Моля!? :o
Това, че не изповядвам простотиите, написани по чифутските учебници, не значи, че нямам исторически познания.

Не съм казал, че договорът ни с Германия е доброволен. Даже съм много далеч от тази мисъл. И все пак е бил по-добрата крачка от това да понесем ударите на Германия и Румъния, както се е случило с Гърция, а между другото и с Югославия.
За сметка на това, изтъквайки Германия като агресор в случая, никак не виждам да си защитил позициите на СССР, който също е очевиден агресор. За жалост биваме "освободени" от тях. И "руското робство" е значително по-дълго и тежко от годините, които сме прекарали като "съдружници" на Германия. Оставило е много по-сериозно петно в съзнанието на българина.

anonymous768631
01-14-2011, 14:41
Съжалявам за двойния пост.

Ако смяташ обаче, че договорът ни с Германия е изцяло диктат, то грешиш.
Ние си имаме отдавна претенциите към Македония, Дедеагач и Северна Добруджа. В Германия ние виждаме изходът от проблема с тези територии.

realantisocial
01-14-2011, 14:45
Ти си формен простак мойто момче и не съм сигурен дали има какъвто и да е смисъл да се говори с теб. С Уикипедия история не се учи.

България е "освободена" от СССР, защото така е решено.

А прекрасният ни пакт с Германия води до поредната национална катастрофа. Уви, това се учи в училище, а не по кафенетата.

anonymous768631
01-14-2011, 14:58
:-D
"...Прости им, те не знаят какво говорят."
Уикипедия отворих току-що, за да ВИ дам сведения за паметника на Цар Освободител, защото сравненията, които правехте бяха сравнения на един некомпетентен.
Вярвай ми, часовете по история си ги посещавам редовно. Учителката ми е анти-нацистка и не дава да се издума нищо "в защита на Германия". За радост крайни хора, като нея, ме убеждават, че не всичко, написано в учебника е истина.
Мислиш ли, не си криви душата, като имаш историята на България до втората световна война, че ние не сме се опитали да се възползваме от перспективата да си върнем тези три области? Това винаги ни е било първа цел в ограничения кръгозор, затова сме страдали много. Макар че трудно страна като нашата би могла да обяви неутралитет в онзи момент. И все пак...

anonymous768631
01-14-2011, 15:09
Е какви сведения искаш? Че е издигнат в чест на освободителите, а не "освободителите" от малко повече от половин век по-късно.
На статуята, въху пиедестала, е изобразен Александър II, който е възседнал своя кон.
Какви повече данни искаш?

Какво ми е неясното на приказките? Конкретизирай.
Ако питате, ще ви отговоря.

anonymous768631
01-14-2011, 15:38
Имаш предвид разграниченията между сградите, така ли? Ако е това, значи съм те разбрал правилно, но очаквах да попиташ за конкретна такава.
Кажи ми дали съм те разбрал правилно, ако не, моля обясни ми като на глупак. Няма да ти е трудно, нали и без туй като такъв ме възприемате.

CanisDirus
01-14-2011, 15:49
Еми да. Можем да си говорим за бабите и дядовците ни, за ГУЛАГ, за АУшвиц, за Цар Освободител и тн. и тн. и да разводняваме темата до безкрай.

anonymous768631
01-14-2011, 16:03
Факт! Аз лично предполагам, че темата е изчерпана. :-o За мен и двете страни изказахме доводите си. Без да има много глупави препирни и тем подобни. Пожелавам на нашите политици повече подобни конструктивни диспути, че едва ли им се случва често.