PDA

View Full Version : Парфюмите



CanisDirus
01-14-2011, 16:56
Наскоро хванах една статия във вестника (ама не помня кой точно и кога го четох), че скъпите дизайнерски парфюми (Армани, Шанел, Диор, Пако Рабан и тн.) за повечето хора са нещо нормално. Смисъл приема се като даденост да се купува скъп парфюм. Вече не говорим за супер-луксозните и скъпи като Том Форд, Аник Гутал (така ли се чете?) Крийд и тн.

Става въпрос за хора, които не биха си купили дрехи на същата марки например, но дават пари за пафюми.

Вие давате ли пари за дизайнрски парфюми? Купувате ли оригинални, или сте доволни и на имитати? Задължителен ли е парфюмът?

Briseis
01-14-2011, 17:05
с какво том форд е по-луксозен от шанел?

трудно можеш да си позволиш дрехи/аксесоари от изброените модни къщи, докато парфюмите са доста по-достъпни. просто ежедневна доза ексклузивност.

Bonbonchencetyy
01-14-2011, 17:06
Значи 1-во,може да имаш 1 парфюм и да е евтин,може да имаш 10 скъпи и да не са добри.Важно е качеството,не цената. :)

2-ро,не е задължително да носиш парфюм,не е за умиране!

И 3-то,зависи какъв е парфюмът.Една фр. имаше скъп,който миришеше толкова гадно,че не можеш да дишаш.Така че,внимавай с парфюмите. :) :wink:

amk933
01-14-2011, 17:20
Да, давам. Даже тази седмица си купих два любими, стари парфюма. Но не си купувам само парфюми на тези марки...

Купувам си и от тук (не знам точно колко са истински), и от чужбина, където са горе-долу същите пари, но поне вярвам на произхода (колкото и тъпо и стериотипно да звучи).

Като цяло най-много ми харесват парфюмите на Армани и на Келвин Клайн (на втория по едно време ги имах всичките), но напоследък ползвам доста и Ultraviolet и One Million на Paco Rabbane и стария добър In motion на Boss, защото нещо не си падам по новите творения на пазара.

Парфюмът много ясно, че НЕ е задължителен. Най-гадното е някой некъпал се смръдлъо да си прикрива ароматите с това. Аз си слагам парфюм всеки ден, защото така искам. Също ми прави силно впечатление, когато някой е с хубав парфюм.

PS: На Гутал (май така се чете) и Том Форд не са им чак толкова скъпи парфюмите. Виж на Clive Christian, например, или на Yosh Han...

CanisDirus
01-14-2011, 17:37
Бонбонченцету да ходи да вика дама пика.

Briseis, в местната парфюмерия цените на масовите на шанел са почти наполовина от тези на Том форд. Ама хайде да не се караме за това, понеже и двете имат и много скъпи варианти.
А дизайнерските дрехи да дотъпни на секънд хенд и аутлети. Парадоксалното е, че дрехите губят адски много от стойността си, а тези, които си купуват адски скъпите дрехи ги носят много малко.

Понеже I'm not like everybody else и съм бедняче си купувам по-рядко срещани парфюми от онлайн магазини. Често купувам "на сляпо" (на немирисано?) и затова се консултирам с някакви сайтове.

Парфюмите ги деля на летни/зимни и дневни/вечерни.
Леки и свежи аромати за лятото - Paul Smith Sunshine, Davidoff cool water game (100мл за по 17-19 евро)
За работа/училище/посещения по разни офиси - Etienne Aigner Private Number for Men - не е рядко срещан и доволно евтин. Chopard pour homme (промоция в шлекер - супер доволно за цената)
За навън - лятото - Ferragamo F pour Homme (по препоръка) или същото но Black - обира довлно комплименти
Вечер зимата - Dior Homme Intense - подарък (иначе не бих дал толкова пари) обаче мирише адски яко на гофрети
8-)
Има и други.

CK и Hilfiger така и нищо не ми харесва.
Пробвал съм и някои скъпи неща (пробичка за 1-2 евро) на Creed примерно, но явно носът ми не е толкова фин, че да усети двойната разлика в цената.

Иначе се дразня, когато някой сложи тежък парфюм в горещо лято - като завони на ванилия и тютюн в голямата жега е адски гадно.

Bonbonchencetyy
01-14-2011, 17:44
Бонбонченцету да ходи да вика дама пика.

Briseis, в местната парфюмерия цените на масовите на шанел са почти наполовина от тези на Том форд. Ама хайде да не се караме за това, понеже и двете имат и много скъпи варианти.
А дизайнерските дрехи да дотъпни на секънд хенд и аутлети. Парадоксалното е, че дрехите губят адски много от стойността си, а тези, които си купуват адски скъпите дрехи ги носят много малко.

Понеже I'm not like everybody else и съм бедняче си купувам по-рядко срещани парфюми от онлайн магазини. Често купувам "на сляпо" (на немирисано?) и затова се консултирам с някакви сайтове.

Парфюмите ги деля на летни/зимни и дневни/вечерни.
Леки и свежи аромати за лятото - Paul Smith Sunshine, Davidoff cool water game (100мл за по 17-19 евро)
За работа/училище/посещения по разни офиси - Etienne Aigner Private Number for Men - не е рядко срещан и доволно евтин. Chopard pour homme (промоция в шлекер - супер доволно за цената)
За навън - лятото - Ferragamo F pour Homme (по препоръка) или същото но Black - обира довлно комплименти
Вечер зимата - Dior Homme Intense - подарък (иначе не бих дал толкова пари) обаче мирише адски яко на гофрети
8-)
Има и други.

CK и Hilfiger така и нищо не ми харесва.
Пробвал съм и някои скъпи неща (пробичка за 1-2 евро) на Creed примерно, но явно носът ми не е толкова фин, че да усети двойната разлика в цената.

Иначе се дразня, когато някой сложи тежък парфюм в горещо лято - като завони на ванилия и тютюн в голямата жега е адски гадно.

Отивам,отивам... :D

CanisDirus
01-14-2011, 17:59
А защо точно оригинални парфюми?
Все пак да кажем една маркова дреха може да бъде видяна, а доста малко хора могат да разпознаят по аромата, дали един парфюм е марков и на коя марка е (изключваме да кажем най-най-най-популярните)?

С какво да речем един парфюм на Авон 8-) или Орифламе, които е много подобен на скъп такъв е по-лош?

DaemonBoy
01-14-2011, 18:08
Аз не купувам маркови парфюми. Най-често са по-евтини, но ми харесват. STR8, Sundown Noir.

MakeMeLaugh
01-14-2011, 18:12
Защото е много по-нетраен и защото точно ''корена'' на аромата не е същият, самата миризма като цяло наподобява, но самата жилка на парфюма е друга.
Не знам как да се изразя с термини на тази тема.

За мен парфюма е да кажем почти задължителен.

И доста помага в работата с хора, личен опит :)

TheNewReligion
01-14-2011, 18:49
Любимото ми червило в момента струва два пъти повече от любимия ми парфюм. Сериозно.
Скъпите ми парфюми са подарък. Евтините, които включват такива на кучи марки и наливни, сама си ги купувам.
И да, парфюм на дадена марка бива много по-достъпен от дреха на същата.

CanisDirus
01-14-2011, 18:55
Сега ще се направя на умен :-o 8) 8-)

Парфюмът има пирамида и се развива с времето. По принцип ранните парфюми са били просто разтвор на етерично масло в алкохол. В края на 19 век Guerlain създават и първия модерен парфюм с обособена пирамида - Jicky.
Най- отгоре са върховите нотки - тези, които първи се усещат щом се пръсне. Обикновено по тях се купува и са леки. Отминават за 15-20 минути до час.
Следват средните нотки - по-дълги оставят няколко часа.
Най-накрая са тежките базови нотки. Често са на животински масла. Основата на парфюма.
Според различните нотки и съчетанието им парфюма се разива различно.
Всеки парфюм има различна трайност (longevity) от 2 (леки аромати) до 12-14 часа (тежки зимни парфюми). И различна проекция - тоест от какво разстояние се усеща парфюма - някои се усещат от съвсем близо, а други те задушават от 5 метра.

Различни типове парфюм са например:
Анималистични - с аромат на мускус най-често. Тежки зимни аромати
Акватични - леки, напомнят вода. Davidoff cool water, bulgari aqva, CKfree - леки и ненатрапчиви
Цветни - има се предвид аромат на цветя. например на орхидея, роза - предимно женски
Шипрови (кипъррски)- съчетание от цветен и дървесен аромат
Земни - напомнят на почва. Например Terre d'Hermes (много добър)
Свежи - леки аромати комбинация от цитрус, леки ървесни нотки и леки цветни аромати
Плодови - ароамт на плодове dkny be delicious, red delicious
зелени - аромати на треви, най-чвсто ветивер
Дървесни - сандалово дърво етц.
Кожа - тежки аромати напомнят мириса на кожа (логично)
Орианталски - тежки ароамти с нотки на роза, лавандула, амбър, ванилия
Цитрусови - с преобладаващи цитрусови нотки.

Един парфюм рядко може да се сложи само в една категория.
Отделни парфюми са насочени към различни възрастови групи, сезони и поводи.
Жените повече се съобразяват с това, обаче мъжете често се носят с jean paul gaultier le male или paco rabanne 1 million в най-голямата жега лятото в 2 следобяд.

Мисля, че съм много артЪ изискан джентълмен. Завиждайте
8-)

amk933
01-14-2011, 18:57
А защо точно оригинални парфюми?
Все пак да кажем една маркова дреха може да бъде видяна, а доста малко хора могат да разпознаят по аромата, дали един парфюм е марков и на коя марка е (изключваме да кажем най-най-най-популярните)?

С какво да речем един парфюм на Авон 8-) или Орифламе, които е много подобен на скъп такъв е по-лош?

А защо фалшиви като може маркови? 8-)

Съгласен съм с MakeMeLaugh. Като се напръскам с Emporio-то на Армани и три дена след това още го усещам. Ако е фалшив, доста ме съмнява да стане номера.

Да не говорим, че всички адидадаси, найкове, малиции и етц ми миришат абсолютно еднакво...все обичайната миризма. И са малотрайни.

А освен това на доста от парфюмите имам и aftershave-воте и после и лицето ми мирише на 'убаво, а като го комбинирам със същия парфюм, комбинацията е перфе.

Специално марковите неща за след бръснене са супер добри. От Armani Code специално съм много доволен. Няма възпаления, не щипе и не си червен след това. И мирише хубаво. Няма и спирт в него, което за мен го прави идеален.

Абе подкрепям идеята за купуването на готини парфюми. Хубавото си е хубаво и си му личи...

Bristleback
01-14-2011, 18:59
Лятото се пръскам с Acqua Di Gio или One Million. Според мен зимата не е подходяща за тези парфюми и се пръскам със STR8. За парите си няма по-добър парфюм от STR8 според мене...

CanisDirus
01-14-2011, 19:03
Един хубав образователен сайт за парфюми http://www.fragrantica.com/

Ямболски, 1 million не е парфюм за топло време! Носи го зимата, щото много удря в носа в жегите.

БТУ ако сте гледали филма "Парфюмът" или сте чели книгата :shock: може да ви е интересно да знаете, че оплютия от Балдини "оцетар" всъщност е базиран на действителната личност на основателя на една от известните парфюмерии днес - Guerlain.
Препоръчвам и ароматите им. Малко по-скъпи са, но с малко търсене се намират и са доста рядки и доста добри.

semantics
01-14-2011, 19:07
За хора като мен, които нямат обоняние, изборът на каквито и да е било аромати винаги е едно малко приключение. Което може да има добър/лош/трагичен/забавен/скандален/(n) резултат, зависи от искреността на човека, който е така мил да ми съдейства.

CanisDirus
01-14-2011, 19:13
И моя нос не е от най- силните (макар размерът да предполага друго 8-)) обаче различните парфюми реагират различно на различна кожа. И такива с голяма проекция и силен тежък аромат са неприятни в топло и тясно затворено пространство. По принцип от топлината аромата се изпарява по-интензивно и ...
2 следобед август месец в препълнен автобус 8-)

To зависи и колко се слага. някой имат навика да изсипят половин флакон върху себе си.

babity
01-14-2011, 19:16
За мен парфюмът е задължителен, обаче не ми е по джоба да си купувам няк'ви скъпи парфюми. От кварталното магазинче за козметика, каквото ми хареса на момента. Единственото важно за мен е да е траен. Знам колко налудничаво звучи, но преди няколко седмици си купих парфюм за 10лв, който ми остава по дрехите дори след пране. Дали ще го сменя скоро? :D

Иначе си падам по по - сладникавите аромати. През лятото определено предпочитам няк'ви... цитрусови (преди даже си купувах спрейове за тяло, с които се поливах буквално само и само да ми мирише на портокал или мандарина). За зимата нещо по - тежичко, пак сладникаво.

За съжаление имам супер просташкия навик така да се поливам, че да не може се диша около мен и като мина след мен да се носят облаци от парфюма ми. Знам колко е неприятно, ама рядко се одържам да не го направя.

amk933
01-14-2011, 19:17
Помириши нещо на Лулита Лемпицки...ще миришеш на сладкарница пордължителен период от време. 8-)

cre10
01-14-2011, 19:47
Аз лично на времето пестях от закуски да си купя някой Хуго Бос и Шанел.

Romance
01-14-2011, 20:23
Неудобно ми е да дръстя бащата с толкова пари за парфюми, но понякога проявява щедрост и ми купува сам.
Предпочитам леки цитрусови парфюми, дори и зимата, като Versace Signature, Moschino I Love Love ( грейпфрут - лимон - портокал), обичам много и аромата на ванилия затова другият ми любим (който май само аз харесвам) е на Кензо Amore.
Имам и разни имитации, който си слагам като ходя на у-ще.. за това и съм доста икономична с парфюмите. :)

assd
01-14-2011, 21:05
тва е за жени бе, удри един тройной и тва е 8-)

иначе яко ментаци, ма не ми дреме и без тва смърдя на цигари и некви такива

StolenBliss
01-14-2011, 21:25
Има няколко евтини парфюма, от които съм доволна. Иначе от скъпите съм си взимала само два. Като нема пари и евтин върши работа. Бях писала в една тема, че съм чувала от учител по маркетинг, че всички парфюми струват около 8-9 цента, сичко друго е за марката..Доста се шокирах и няма как да знам със сиг дали е така, но пък тоя човек доста си разбираше от работата и мисля, че е запознат достатъчно, за да го твърди. Don't know.

imagination888
01-14-2011, 22:08
Нещо нормално са тези известни марки за хората, защото напоследък излезнаха доста добри имитации на тези парфюми, които излизат и изгодно. Също така наливни парфюми в рефан на известни марки пак излиза изгодно, за това са познати на хората.

cunt
01-15-2011, 16:55
dolce&gabbana-the one 8)
най-готиния парфюм за мене , а много съм мирисал

WinstonSmith
01-22-2011, 18:17
Факт е, че в последните години парфюмите навлизат все повече в нашия живот. Ще разгледам обаче употребата им по един различен начин, за който някои от вас сигурно не подозират.

Праховете за пране и различните домакински препарати биха били немислими без парфюмиране. Времетраенете на дезодорантите и парфюмите става все по - дълго, но не на тези, които ние използваме всекидневно. Все повече предмети от бита ни биват парфюмирани.

В страните от Западна Европа се разкрива все по - голям пазар за подобни продукти ( например парфюмирани гумени ръкавици или гъби за миене). Съзадателите на тези аромати стават все по - смели. Има експерименти с парфюмирани дрехи, чиито аромат се запазва и след много пранета.

Според много учени частта на мозъка, която разпознава различните аромати е свързано много силна с чувствата. Доказано е, че клиентите в "парфюмирани" магазини се задържат не само по - дълго, но и купуват повече. Само в Германия и Франция над 30 000 хотела и магазина са въвели тази идея. По този начин клиентите биват подсъзнателно привлечени към дадед продукт. Пример е машина, която изпуска аромат на пица в щанда с замразените продукти, за да се привлече вниманието на човека към пицата.

За или против толкова широкото навлизане на парфюмите сте? Подкрепяте ли подобни маркетингови стратегии? Дразнят ли ви самите аромати, с които се сблъсквате? Мислите ли, че така хората с алергии биват дискриминирани?

CanisDirus
01-22-2011, 18:40
Всъшност днес повечето парфюми са по-малотрайни от тези от 80-те години примерно.
Помня, че преди 6-7 години имах неприятно сблъскване с обилно парфюмирания ЦУМ - вътре буквално не можеше да се диша от тежкия аромат.

Иначе в Солун имаше една пекарна, която пускаше аромат на хляб с машина 8-)

И да- маркетинга отдавна се е усетил, че сетивата не се ограничават до зрението, ами и аромата, и хаптиката имат голямо внимание.
Затова и повечето предмети за бита днес са доста по-приятни на пипане.

Помислете само за каеството на материалите при мобилните телефони.

BlackWings
01-22-2011, 19:59
Лелеее , комплексирах се - долчета , гучита , арманита , шанели :-o
За мен парфюмът , не че е маловажен , но никога не съм била до такава степен ценител, че да дам повече пари за парфюм , отколкото за дреха. Скъпите парфюми са ми подаръци - харесват ми , но няма да си ги купя сама. Не искам парфюма ми да е траен , в смисъла на траен 3 дни не се изпарява - за какво ми е , дори предпочитам да е малотраен. Обичам през деня да мириша на нещо сладко и вкусно но ненатрапчиво , плодови , канелени , ванилови ноти , понякога минавам само със спрей за тяло. С две думи да , доволна съм от имитати. Изобщо не мога да ги класифицирам - парфюм за разходка , за парти , за офис , за гости , за път и т.н. Не бих могла да разпозная марков аромат или менте носи някого. 100% във всичко това има пръст , че имам алергичен ринит и често проблеми с обонянието.

Sigrina
01-22-2011, 22:03
За мен парфюмът е просто задължителен. Не мога без това, защото изразява моята същност и защото действа на хората по много особен начин, който ми допада :). Любимият ми парфюм е Salvatore Ferragamo - Incanto Charms, който не е чак толкова недопустимо скъп, за да си го позволявам, но той не е подходящ за по-официални събития, бизнес срещи и т.н. (поне според мен), затова имам още няколко. Понякога със седмици използвам мъжки парфюм... Изобщо, зависи от душевното ми състояние :)

yakuza_
01-22-2011, 22:24
За мен няма значение, стига да не е някакъв сладникав, че тогава вече ми е дразнещ :D А и истинския мъж трябва да мирише на пот ! :D

Liar
01-22-2011, 23:08
Парфюмите са достъпната частица класа, която ако не притежаваш, трябва да закупиш. Поне така си обяснявам явлението блуза за 20 лева, парфюм за 100.

tItEufFf
01-23-2011, 00:47
Аз си купувам маркови парфюми, но не всички мога да си ги позволя.
Guess, Chanel, Chloe, Calvin Klein, Paco Rabanne... това са ми един от най-любимите марки. Обичам да съм с парфюм. АКо забравя да се напръскам се чувствам гола...

bloodyF
01-23-2011, 21:24
парфюмът не е толкова важен за мен..
и с парфюм от 10 лева да си, по-важно е да си изкъпан,облечен добре..
а комбинацията "марков" парфюм+пот.. :smt078

bogzfaggot
01-26-2011, 01:12
Ментетата винаги миришат ужасно или аз просто имам по изострено обоняние.

Jeuelle
01-26-2011, 02:52
Нааааааааааай-много пари давам за парфюми. Залагам на марковите, защото .... не знам и аз защо :)
Използвам оикновено три : Булгари омниа аметист (лилавия) и Селин Дион са ми ежеднвените парфюми. Много са леки и нежни и двата. Проблемът е , че се пръскам през 2 часа, защото когато аз не усещам аромата , си внушавам , че и с другите е така... и парфюмите свършват за има-няма два месеца.
Когато съм на важно събитие или пък имам близка среща с другия пол , използвам черното Булгари.

[B]a[N]D[i]T[k]a
01-26-2011, 03:16
имам и скъпи и много ефтини парфюми....

просто понеже аз си ги плащам и някак не ми се излиза с парфюм на шанел на училище... :) на училище ходя с някакви по ефтинички защото както Jeuelle каза и аз се пръскам на 2 часа ... и не ми се ще да ги свършвам за толкова бързо... :) като ще излизам на някъде и си слагам по скъпите.

но в никакъв случай не ги имам за даденост ;)

TheTiger
01-26-2011, 07:59
За мен не е важно да е марков или не, по-скоро да държи миризма дълго, защото нямам намерение да се мъкна с парфюми, наляво-надясно :D сега съм с някакъв аква (не ми се става да го видя по-нататък кво пише) за дрехи, за козметика, за храна и за фитнес пари не трябва да се пестят :) все пак това изгражда физиката ви ^^

CanisDirus
01-26-2011, 08:20
И като пръскате през два часа прецаквате идеята на парфюма :o

TheTiger
01-26-2011, 09:08
Обожавам да вляза в асансьор или друго затворено помещение, където има някой, който се къпе с парфюм...
а на мен ми иде да му отхапя сънната артерия :shock:

fakesmiles
01-26-2011, 09:44
сега съм си харесала Живанши Play тъмния вариант страхотен е чудя се дали да дам 100+лева за него,ама май сега има по-наложителни неща за мен 8-)

TheTiger
01-26-2011, 15:24
Обожавам да вляза в асансьор или друго затворено помещение, където има някой, който се къпе с парфюм...
а на мен ми иде да му отхапя сънната артерия :shock:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%8F
Баце, аз матурите съм си ги взел ;]
но съдейки по държанието ти, май на теб ти предстоят 8-)

Joc
01-26-2011, 18:05
ахааххахаха

Jeuelle
01-26-2011, 18:06
И като пръскате през два часа прецаквате идеята на парфюма :o

Защо? На мен ми харесва връхната нотка на мирис. Не мога да дочакам докато стигне до базисната ... :)

machoka
01-26-2011, 18:22
Парфюмът трябва да е интимна миризма. Когато седиш с някой в асансьор, или на съседния чин, или на задната седалка в колата, ако усещаш парфюма му е EPIC FAIL. Само когато се приближиш на целувка разстояние, на едни устни р-ние дето се вика, тогава трябва да го усетиш.

Jeuelle
01-26-2011, 18:56
Обожавам, когато вървя след някой, да усещам аромата му ... Действа ми като афродизиак :)

amk933
01-26-2011, 18:59
А какво става когато няколко добре поляти господа ходят пред теб и ароматите се смесват, защото поне аз на финала усещам само аромат на водка? :(

machoka
01-26-2011, 19:33
Обожавам, когато вървя след някой, да усещам аромата му ... Действа ми като афродизиак :)

Нищо прекалено не е хубаво.

Като вървиш след него навън на открито, ок.. ами като седнеш в киносалона, в кафето до такъв индивид? И миризмата стане натрапчива, отблъскващо е, моля ви )

Jeuelle
01-26-2011, 19:59
Обожавам, когато вървя след някой, да усещам аромата му ... Действа ми като афродизиак :)

Нищо прекалено не е хубаво.

Като вървиш след него навън на открито, ок.. ами като седнеш в киносалона, в кафето до такъв индивид? И миризмата стане натрапчива, отблъскващо е, моля ви )
Е, айде сега не ме нападай, само защото мнението ми е различно от твоето. Добре, аргументираш се, ама вече става като нападка.!

machoka
01-26-2011, 20:56
Не те нападам, изразявам мнение което е в противовес с твоето. Не разбирам защо се 'газираш' ненужно :(

Jeuelle
01-26-2011, 21:01
Не те нападам, изразявам мнение което е в противовес с твоето. Не разбирам защо се 'газираш' ненужно :(
Просто се опита да оборош мнението ми :)

machoka
01-26-2011, 21:02
аааа сега те разбрах. Е, извинявай!

CanisDirus
01-27-2011, 08:15
Мачок, някои парфюми се правят с по-голяма проекция с цел.
Ако някои носи такъв в асансьор, кино и тн. това е негов проблем, а не на парфюма.

machoka
01-27-2011, 09:15
Ам и аз това имам предвид, той парфюма не се цъка сам. Дозировката е това, което може да те превърне в непреодолимо желание или в отблъскващ субект.