PDA

View Full Version : Относно СИП (свободно избираем предмет)



rock101
01-15-2011, 09:06
Здравейте на всички! В 11 клас съм, догодина завършвам. Обмислям да кандидатствам след 12 клас с математика (освен матурата по БЕЛ) и искам по-засилена подготовка по предмета. Математиката ми е най-силната страна, но все още има неща, които не съм разбрал на 100% и обсмилям да запиша предмета като СИП, дори при възможност още втория срок и догодина цялата учебна година да се подготвя доколкото е възможно. В програмата ни за 11 и 12 клас са заложени седмично 2 часа математика, а отделно от миналата година имаме 1 ЗИП (задължително избираем предмет) и тази година (за 2ра поредна) съм избрал математиката.

Иначе казано в момента имаме 2 часа Математика, 1 час ЗИП и искам и 1 СИП - колкото по-добра подготовка, толкова по-добре. Едва в Понеделник ще мога да го обсъдя с класната, но преди това искам да питам тук присъстващите някои неща, доколкото може да ми се отговори.

Най-напред СИП има ли някаква срочна оценка, която остава в дипломата за завършено средно образование или оценката, която се пише в дневника няма да ми бъде нанесена. Някой ученик от 9-12 клас, който да е писал СИП в този период и вече е завършил може ли да каже нещо по въпроса? И другото което е - всички знаем, че учениците в тази възраст не ходят в задължителните предмети, какво остава да пишат и специални такива ... Едва ли ще се намерят МНОГО желаещи за СИП та мисълта ми е за един такъв час колко ученика трябва да има съгласни?

Другото, което е, понеже имаме право на 4 СИП-а всяка учебна година, мисля да пиша и един СИП Химия. Не ми се учи химия - бъдете сигурни. Проблема е, че моята специалност (Електроника) Химия се изучава до 10ти клас по 1 час седмично и в 11 и 12 клас предмета отпада. След това обаче висшите заведения по тази специалност се залага страшно много на предмета, а аз съвсем ще я забравя, както нямаме часове. Чудя се дали да пиша един СИП Химия само и само за да мога да имам някакви знания, които да мога да използвам по-нагоре или не е необходимо. А също така, ако оценките от СИП-а остават в дипломата бих се замислил и за СИП БЕЛ, понеже българския език ми е доста слаб, поне на СИП-а може малко повече да се подготвя.

Основното обаче беше 2та въпроса, които зададох по-нагоре. Ако пък има някъде обширна информация за избора на СИП моля дайте ми линк към нея, понеже Google не ми помогна особено.

Благодаря!

Djenka
01-15-2011, 09:13
А аз за да не правя нова тема, искам да попитам дали учителите имат право да оставят на изпит по СИП??? :? :?
Аз не мисля, че могат - все пак е Свободно Избираема Подготовка :?

Кажете, могат ли?


Edit: СИП-а е по Музика. /и в този СИП пеем разни песни, дори не е много сериозно, госпожата кара нас да подбираме песни, да вадим инструментали, текстове и т.н. :? /

vesito13
01-15-2011, 09:39
Стана ми интересно как стоят нещата и се поразрових малко. Намерих ето тази снимка. Има място за СИП, така че би трябвало да се включват оценките и от там. Но не мисля, че ще се включва към крайния успех.
http://teacher.bg/cs/blogs/zelenkroki/blogs_zelenkroki/razi-pics/image_proxy.jpg

Иначе доколкото помня поне 15-тина човека трябва да има за СИП. А и не е сигурно, че учител при по-малък брой би се захванал.

Djenka има оценка по СИП, така че би трябвало да може, но звучи нелогично и глупаво да го прави. :?

rock101
01-15-2011, 10:31
А аз за да не правя нова тема, искам да попитам дали учителите имат право да оставят на изпит по СИП??? :? :?
Аз не мисля, че могат - все пак е Свободно Избираема Подготовка :?

Кажете, могат ли?


Edit: СИП-а е по Музика. /и в този СИП пеем разни песни, дори не е много сериозно, госпожата кара нас да подбираме песни, да вадим инструментали, текстове и т.н. :? /
Не може да те остави, това (както и ти самата отбелязваш) е свободно избираема подготовка, а не задължително избираема. Друг е въпроса с оценките как стоят, защото щом си подала молба за СИП трябва да имаш срочна и годишна оценка по свободната подготовка.

Благодаря на vesito13 за отговорите, наистина ми се иска до някаква степен да се подготвя за матурата по математика ще говоря и с учителката ми по ЗИП и с класната да видим какво ще излезе. А иначе за СИП химия още се двуумя.

SmilezZz
01-17-2011, 17:33
1. Мисля,че се пише оценката по СИП в дневника и в дипломата..
2. Според мен е добре да се запишеш на СИП по химия..


-----

Иначе защо да не може да се остави на изпит по СИП ?
Нали все пак щом си записана на СИП,трябва да имаш срочна и
годишна оценка - и все пак не може да ти се пише двойка..То,че може,но ти самата първо няма да искаш..