PDA

View Full Version : Позитивното мислене.



Eos
01-16-2011, 08:58
Позитивното мислене означава да мислим и да говорим за нещата, които искаме, а не за тези,които не искаме. Всеки път, когато казваме “не искам” и “не мога”използваме негативна мисъл, мислим точно обратното на това, което искаме.Хубаво е да избягваме фрази като: “Това ме съсипва”, “Не мога да се справя”,“Измъчва ме”, “Причинява ми главоболие”, “Нямам време” и т.н. Положителното мислене е свързано със самоувереността, с убедеността, че можем да решаваме проблемите на всекидневието си по-добре. Позитивното мислене е сигнал затова, че самите ние се възприемаме по-добре, че създаваме по-добри отношения с другите хора. Когато човек мисли позитивно, придобива нагласа към конструктивни действия. Типични формулировки на позитивно мислене са:

“С това ще се справя”

“Имам доверие в себе си”

“Това го мога”

“Това ми доставя удоволствие”

“Чувствам се добре”


;-)

semantics
01-16-2011, 09:17
Глей ся,

Подозирам, че си чела един определен тип литература, който, да, не е най-лошото нещо за четене.

Но

Нещата се преекспонират. Много. Бедата на тези книги е, че предлагат една теза (която на базисно ниво подкрепям), която се възприема като крайност и буквална промивка на мозъци. В един момент започва да се гледа през розови очила, което е също толкова неефективно, колкото и негативизма.

А разните теоретизации, комбиниращи квантова физика, теология, психология и трактористика, няма да коментирам, защото са от евтините научнопопулярни опит за доказване на нещо, което е важно да се купи и разпространява.

w0sh
01-16-2011, 09:17
Позитивното мислене носи разочарования

неагтивното мислене носи приятни изненади

machoka
01-16-2011, 09:21
http://zamunda.net/details.php?id=248914&hit=1

за всички с негативно мислене... ГОРЕЩО ПРЕПОРЪЧВАМ

темата се появява тъкмо гледайки финалните надписи.

:x

WinstonSmith
01-16-2011, 09:26
А помага ли позитивното мислене винаги?

Всичките съвети как да мислим позитивно са изградени върху една идея - бърза и лесна помощ, без големи усилия, пък и кой не търси същото?
Идеята да постигнеш всичко, което искаш, без да се променяш звучи доста примамлива, нали? В повечето случай обаче изводът е един - резултат няма и големите очаквания са неоправдани...

Негативните мисли остават на "заден план", самозалъгваме се, че ги няма и че всичко ще се оправи. Резултатът е друг - грижите и тревогите бързо се появяват отново и започваме да се чувстваме още по - зле. Просто е доказано, че в почти всички случай позитивното мислене, което се опитваме да си наложим насила не води до никакви резултати.

А и какво си мислите? Че по този начин ще се справите с проблемите и страховете си, които ви преследват през целия ви живот? Че моментално ще си вдигнете самочувствието и ще се превърнете в едни светли и заредени с положителна енергия личности?

Единственият начин това да се случи е да се изправим срещу тях и да надделеем, а не да се самозалъгваме и преструваме, че игнорирайки дадено нещо, то ще се оправи. За да се справим с нещо и да го оставим зад нас ни трябва нещо повече от слагането на едно покривало върху мислите ни...

В крайна сметка според мен единственият резултат ще е да започнем да живеем в една лъжа, една лъжа, която малко по малко ни кара да вярваме в нея... Но рано или късно балонът ще се спука... И какъв ще е резултатът? Ще паднем, но отвисоко и този път не се знае дали ще може да се изправим и да продължим.

WinstonSmith
01-16-2011, 09:42
В случая визирам точно крайността, която се има предвид. Тоест всичката псевдо - литература и псевдо - учения, които ни пълнят главите с откровена простотия и се опитват да ни промият мозъка

Ако говорим обаче за позитивна нагласа съм съгласен. Но такава нагласа може да се създаде само ако източникът на постоянни негативни мисли бъде спрян.

Takova
01-16-2011, 10:34
"Аз мога да вдигна този камък, който тежи 200 килограма."

Може и да можеш, ако станеш и се опиташ.
Или книгите са написани много некадърно, че хората не разбират точно за какво става дума, или читателите ...

w0sh
01-16-2011, 10:40
Мислете позитивно за негативното мислене!

И то има плюсове (свръхподоготовка, каленост към лоши новини)

jghgh
01-16-2011, 11:08
^И те напрягат същевременно? :-o

w0sh, ти учиш психология доколкото знам, а аз не съм чувала за негативен психолог.. странно е от твоята клавиатура да чета това!

Аз съм ЗА оптимизма. Когато е правилно дозиран, прави живота по-поносим, защото едно е след всяка трудност да се огънеш и да започнеш да се жалваш, да рисуваш страшни картини на бъдещи поражения и да се обвиняваш, съвсем друго е да "станеш и да се изтупаш" и да кажеш, че това лошо положение ще мине все някога и всичко ще бъде наред отново.

Да си оптимист не изключва възможността да виждаш нещата реално - защото в живота на човек не може да има само хубави моменти и всичко да му върви по мед и масло. И това си е пределно ясно. Аз съм против "идиотския оптимизъм" тип "няма нещастия, ние си ги създаваме" и т.н.
Има нещастие в този свят. Има и несправедливост.
Но едно е да се фокусираш само върху гадното и да се въртиш в омагьосан кръг от негативни мисли, друго е да се опитваш да намираш красотата колкото се може повече в този иначе несправедлив свят.

vikito232
01-16-2011, 11:20
Мислете позитивно за негативното мислене!

И то има плюсове (свръхподоготовка, каленост към лоши новини)

хаха .. мен в това ме бива най - добре.

StolenBliss
01-16-2011, 11:46
Понякога от позитивното мислене става още по-зле. Ти се надяваш, 'мислиш позитивно' и накрая не стане квото очакваш, на всяка крачка се спъваш и след няколко такива случки няма как да не се откажеш от позитивното мислене ю ноу. При всеки е различно разбира се, но при мен е така хх

cherinka
01-16-2011, 12:17
^И те напрягат същевременно? :-o

w0sh, ти учиш психология доколкото знам, а аз не съм чувала за негативен психолог.. странно е от твоята клавиатура да чета това!


Като че ли малко бъркате реализъм с песимизъм.

w0sh
01-16-2011, 12:33
Реализмът е нещо, което не съществува, защото всеки си прикача субективните очаквания на бъдещите проекти.

Не съм реалист.
Заучил съм поведение на лоши очаквания, защото съм свикнал да се оправдават. Така ми е по-лесно да ги преценя и да ги избегна.

Не съм казал, че мисля пораженчески, а просто очаквам нещата да не се развиват оптимално.

realantisocial
01-16-2011, 13:06
Реализмът е нещо, което не съществува, защото всеки си прикача субективните очаквания на бъдещите проекти.



А Хегел какъв е бил ?

Шегувам се. Да не се обидиш.


Оптимизмът/позитивизмът може да бъде единствено и само нагласа, т.е. подход към събития или низ от събития в живота на индивида. Но само определени такива. Оптимизмът не може да бъде философия и всички, които спекулират с тази тема са част от борбата за психическо и физическо надмощие над мислещите. Оптимистичната философия кара човека да бъде тъп. Защото умният човек винаги се съмнява, а съмнението поражда търсене на алтернативи. Едно общество от вечно щастливи и безгрижни глупаци е най-доброто за финансова и политическа експлоатация. Масовостта на синдрома на щастието предизвиква патологична апатия към сериозните теми на деня.

jghgh
01-16-2011, 16:01
^ето това е!


Точно това и аз мисля.
И btw отвращавам се от някои крайни последователи на Тайната, знам една такава, която твърди че изнасилените момичета сами са си предизвикали да са изнасилени с негативната си енергия и някви такива. :shock: Или примерно ако те оберат, ти си си виновен. Трябва да мислиш позитивно и никога няма да ти се случат лоши неща. Sounds like stupid karma shits, doesn't it?

Все едно човек преднамеренo си мисли че ще го изнасилят някога (ако изобщо си го мисли). Просто се случва...

И да, получава се едно мислене тип "Няма лоши неща, всичко е хубаво, така трябва да бъде, светът е перфектен", и така се блокира всякакво желание за усъвършенстване на нас като хора, и на светът като цяло.
Най-зле е да гледаш новините по телевизията и да мислиш над тях позитивно. Да мислиш позитивно за несправедливостите, за престъпленията, все едно нищо не е станало, само за да не се натовариш с негативни мисли.


Не знам защо пиша това, но ми се искаше да го кажа, въпреки че аз самата се старая да бда оптимист, но не краен, разбира се.

iLovePussyJuice
01-16-2011, 18:25
"боли ме к'ура" :lol:
от т'ва по-добро нема! 8-)

Rolisten
01-16-2011, 19:34
"боли ме к'ура" :lol:
от т'ва по-добро нема! 8-)
ето нещо мъдро

EarthShaker
01-17-2011, 07:07
^ето нещо, което наистина ми помага 8-)

философията БХ, варненско лафче за 'боли ме хуя'. няма по-ценно нещо просто!

Квото и да стане си казваш бх, продължаваш и след време разбираш, че е имало причина ;)
БХ променя животи.

прилагам и една диаграма, която изготвих по темата:

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/hs800.ash1/168999_142977422425718_100001403828971_259466_7569 127_n.jpg

SolemnityOfDeath
01-17-2011, 08:39
^ :lol:

наистина 'боли ме кура' е по-силно от всякакви тайни майни и други глупости.

EarthShaker
01-17-2011, 09:25
с ударение на О-то 8-) бОли

w0sh
01-17-2011, 10:08
БХ :grin:

Не е идея какъв процент от речника ми е тази фраза.

IWannaBeSedated
01-17-2011, 13:07
Позитивното мислене носи разочарования

неагтивното мислене носи приятни изненади

Вярно! :D

Rolisten
01-17-2011, 17:10
еми темата се изчерпа 8-)