PDA

View Full Version : Гета ли са панелните квартали?



CanisDirus
01-21-2011, 16:02
Как смятате?
Са ли Люлин, Младост, Тракия, Меден Рудник и тн. гета?
с голяма гъстота на населението, лоши условия на живот и тн.

Ако да, то давате ли си смтeтка, че може би над 2 милиона българи живеят в подобни гета?

При това българските панелни комплекси са много по-лошо устроени от френските, или немски такива (които оокачствяват като "проблемни квартали"). Междублоковите пространства са запунати и няма и следа от градинки и трева (освен буренища), сградите са запуснати...

Къде бихте искали да отраснат децата ви? В блок, в кооперация, в къща с градина? Защо?

Greennight
01-21-2011, 16:32
Не бих казал,че са чак "гета",както е например Казичане или столичния квартал Филиповци...,но определено там условията на живот са по-ниски ->престъпността е по-висока.Бих искал детето ми да израстне в къща с градина в хубав квартал,а не в кварталната площадка в Люлин сред крадци и наркомани...

assd
01-21-2011, 16:53
аре са пак на нов глас ляо-лин срещу другите.
я да ви кажем много си ме кефи тука, преди живеех баш в центъра на плЮщад възраждане срещу син сити, нема място за сравнение - тука кеф ти булеварди, кеф ти метро, кеф ти спирай си колата къде искаш. магазини и простотии под гъза ти. серем на центъра 8-)
готЕно е тука, ама нема да им живеем у бълхария така или иначе 8-)

SuNsEt
01-21-2011, 16:54
Никога не са ми харесвали крайните квартали.Не се чувствам добре...някак си доста чуждо и грубо ми е...Да не говорим за Дружба и Люлин...или Надежда 8-)
Хората,които живеят в тези квартали си ги харесват,няма лошо.Аз поне не съм свикнала градинката да представлява 1 катерушка и жълто-зелена трева или пък да са нагъчкани нагъсто някви пейки и пързалки,а всичко останало да е обзето от паркирани коли и т.н. И хич не ме кефи като изляза на терасата на 3-4 метра да е друг блок,в който мога да видя кво правят хората. 8-)

yakuza_
01-21-2011, 17:05
Във Варна в квартирата само като видя ръждата по парапета на терасата и се чувствам като в някое гето буквално :D А вечер без нож не се излиза :D

Brooklyn
01-21-2011, 19:18
тъжните панелки са по зле от гетото ,тук уж не сме като ония от гетото обаче водим тяхния начин на живот ..

тъпо е да живеете 7 маймуни в тристаен апартамент с общи доходи 1200 лева ,това е някакъв панаир в повечето панелки ,не може се усамотиш от отвратително много хора на квадратен метър около теб , кооперацията е нещо средно и малко по-нормално нещо ..
Искам децата ми да отраснат в къща с голям двор ,а не да са подтиснати психически от панелката ,

бахти кибритените кутиики майна , и в допълнение ако имаш някви селяни съседи като моите с неспиращите 24 часови балади на магапаса и прочие около теб и може съвсем спокойно да превъртиш играта

semantics
01-21-2011, 19:46
Гета не знам. Но откровено са ми неприятни. Обичам си къщата.

ЖК-тата са еманация на общежитийното съществуване, при това в най-неприятния му вид. Чудесно подхранват стадното мислене или съвършената липса на такова.

Крайно звучи, но говоря генерално.

babity
01-21-2011, 20:03
Не може да събереш хиляда села, да направиш град от тях и после да няма мизерия по тея места. Дишайте, столичани, нямам предвид само София. Има много малки градчета от селски тип, които потвърждават думите ми. Не в панелка, не в кооперация, изобщо в града не искам да расте детето ми. Никога не съм се срамувала, че съм селско чадо, ама никой не може да даде на градските ми връстници игрите, 'дето аз съм ги избягала в селския парк или готвенето с пръстта от градината.

shadow4e
01-21-2011, 20:11
^ Това съм го правила и аз съм у центърО. Вярно не с бекрайни поляни, ама не са ми и трябвали достатъчно паркове има, пък и заместителите като куклените театри, по-късно киното, Патиланци и тн ме устройваха повече. Сега обаче не бих отгледала детето си в тази част на София, защото тук няма деца вече, а това е важно условие за мен.

По темата: за мен не са гета, всъщност нямам реална представа какво е там, защото изключително рядко ми се случва да ходя в тези квартали. Плюсът е поне, че има деца, ако отговарям на въпроса за къде бихме отгледали децата си.

Spider4eto
01-21-2011, 20:11
Не може да събереш хиляда села, да направиш град от тях и после да няма мизерия по тея места. Дишайте, столичани, нямам предвид само София. Има много малки градчета от селски тип, които потвърждават думите ми. Не в панелка, не в кооперация, изобщо в града не искам да расте детето ми. Никога не съм се срамувала, че съм селско чадо, ама никой не може да даде на градските ми връстници игрите, 'дето аз съм ги избягала в селския парк или готвенето с пръстта от градината.

И аз съм от градските чада, но определено ровенето в пръстта не ми е липсвало като малка, игрите също бяха в изобилие, хубавото е, че имаме детска градина пред блока и пространството за жмичка, стражари и апаши и т.н. беше достатъчно. Но определено не ми харесва живота в панелките. Чувствам се като затворена в малка кутиика, с още 200 души. Нямаш място за усамотение, стените са прекалено тънки, чуваш какво говори бабата от съседния апартамент или как се размножават съседите от горния етаж. Чак гето не бих нарекла панелените квартали, но имам ли възможност със сигурност ще отглеждам детето си в къща.

HoldFast
01-21-2011, 20:16
Аз съм стократно по-умен от всички ви, пък съм от Надежда. 8)

п.п. тука живущите в къщи са селяните, а тези в панелки - терикатите. :lol:

babity
01-21-2011, 20:17
Моите спомени от града винаги са били по - различни, отколкото от селото. В селото нито съм имала вечерен час, нито ограничение къде отивам, нито нищо. Когато стояхме в апартамента беше едно... Непременно да кажа дали съм пред или зад блока, къде отивам, с кого отивам, какво ще правя и съответно през няк'во определено време ме проконтролират през терасата. На село... с колелото нанякъде. Т'ва кучета, гъски, пуйки, к'во ли не ни е гонило. И не ми даваха да скачам и да си пея, 'щото не било красиво, съседите чували... Повече си обичам спомените от къщата, а и самата къща, в която и в момента си живея.

CanisDirus
01-21-2011, 20:22
Очаквам в скоро време да започне развитието на пост-инсудтриалното общество и хилярдерите да бягат към предградията, които ги няма

shadow4e
01-21-2011, 20:37
Бабиту, не, че нещо, но това, че ва неб са ти слагали вечер час, не значи, че всички сме имали такъв. Ако живея на село, детето ми пак ще има разрешен и неразрешен периметър, както и спрямо часовия пояс.

Канисе, какво си се загрижил за хилярдерите, като няма предградия, да си направят.

CanisDirus
01-21-2011, 20:42
Бабиту, не, че нещо, но това, че ва неб са ти слагали вечер час, не значи, че всички сме имали такъв. Ако живея на село, детето ми пак ще има разрешен и неразрешен периметър, както и спрямо часовия пояс.

Канисе, какво си се загрижил за хилярдерите, като няма предградия, да си направят.
Къде ще ги направят? Кога?
Какво ще стане с панелните квартали тогава?
Детройт?
Прюит Игоу?

realantisocial
01-21-2011, 21:33
Предградията и от двата типа си ги има. И бедните и богатите.

А Люлин, който толкова много псувате е с по-добра инфраструктура от Пловдив. Не се е.авам.

babity
01-21-2011, 22:32
Предградията и от двата типа си ги има. И бедните и богатите.

А Люлин, който толкова много псувате е с по-добра инфраструктура от Пловдив. Не се е.авам.

Нямала съм честта да посетя Люлин, но колкото и да ми е скъп Пловдив, вече почти навсякъде е по - добре. Ня'а пара. 2 булеварда направиха и там приключи всичко... :Х

DarkTemplar
01-21-2011, 22:47
Въпросните квартали не са чак гета, но са пълни основно с представители на работническата класа и то събрани от кол и въже. Затова са такива змиярници. Макар че Люлин и бургаския Манхатан ги облагородиха доста в последните няколко години и вече приличат на нещо.
В Пловдив няма кеш, иначе е стократно по-хубав от всеки голям БГ град (само морето му липсва).
На село е някак по-спокойно и задушевно, самата атмосфера го предполага.
И аз бих си отгледал децата в къща (или кооперация), но близо до града. Аз съм си градско чедо, държа и децата ми да са такива.

CanisDirus
01-21-2011, 23:28
Всъщност има ли някъде по света успешен проект за такъв жилищен копмлекс?

Понеже провалите са много и известни. Не са си панелните блокове част от мъртшата модернистична архитектура (която аз лично намирам за много грозна)?

DarkTemplar
01-21-2011, 23:32
Доколкото ми е известно панелните блокове са част от соц архитектурата (а тя е всичко друго, но не и модернистична). Никога не са ми харесвали евтините неща, правени по калъп и без особена мисъл...

Не знам дали има подобен успешен проект.

CanisDirus
01-21-2011, 23:36
Панелни блокове има и в САЩ и в западна Европа. Берлин Нойкьолн например.

CanisDirus
01-21-2011, 23:40
Не се сещам за успешен, но е редно и да зададем някакви параметри, които да ни дадат яснота какво ще е успешен и какво не... :)

Успешен да кажем:
1. Престъпност на нивата на града
2. Безработица на нивата на града
3. Интеграция на децата
4. Образователно ниво около средното (процентите вишисти, среднисти и тн. да са горе-долу колкото е средното за града/страната)

Просто хора от различни слоеве да искат да живеят там, а не да е последно убежище за най-ниската прослойка както е сега.

DarkTemplar
01-21-2011, 23:49
Просто другите типове строителство са по-качествени (като топлоизолация, обособеност и т.н.) Затова и панелните жилища са сред най-евтините на пазара.

Не съм убеден, че нивата на престъпност, безработица, образованост и т.н. са зависими точно от панелките. По-скоро са следствие от ниския социален статус. Умишлено наблегнах на образоваността, защото от нея зависят и останалите изброени неща, поне в повечето случаи.

realantisocial
01-22-2011, 08:26
Преди да се говорят глупости на килограм е хубаво малко да сме запознати с темата, нали така ?

Първите панелни жилища от типа "Овча Купел", "Дружба" и пр. и пр. са построени в Чикаго средата на миналия век. Промишлен шпионаж на СССР отчита очевидните плюсове на такъв тип строителство :

1. Бързо
2. Евтино
3. Ефикасно
4. Практично
5. Чисто
6. Здраво
7. Издръжливо


Панелни жилища има както в Лондон, така и в Глазгоу. В Париж, Стокхолм и пр. и пр.

Това е масово строителство, което означава, че не е "кирпичена къща" за емигранти в полите на града. Какви гета, к'ви пет лева ? К'ви висшисти ??? 1/2 от София живее в панелни жилища.

А ако говорите за типична късна соц архитектура на жилища, то тогава може да се даде за пример ЕПК и ТПК-тата строени от ГУСВ в края на 80-те години.

AliceSw
01-22-2011, 10:05
Основният проблем на всички панелни блокове в България е, че се строят изключително бързо след войните, почти без оглед на градоустройствените проблеми. Заприличват на гета, защото не са строени за толкова много население и най-вече не са предвидени паркоместа за всички коли, които в момента се намират там, но това като цяло е проблем за столицата. Друг проблем е, че градинките и зелените площи предвидени за тези комплекси по идея би трябвало да е обща, но с реституцията се раздава на парче на хора, които решават да строят там, макар и да нарушават градоустройствените планове на комплексите.

Между другото и България има принос за панелното строителство - Старозагорската система е патент на български архитекти.

realantisocial
01-22-2011, 11:27
Основният проблем на всички панелни блокове в България е, че се строят изключително бързо след войните, почти без оглед на градоустройствените проблеми. Заприличват на гета, защото не са строени за толкова много население и най-вече не са предвидени паркоместа за всички коли, които в момента се намират там, но това като цяло е проблем за столицата. Друг проблем е, че градинките и зелените площи предвидени за тези комплекси по идея би трябвало да е обща, но с реституцията се раздава на парче на хора, които решават да строят там, макар и да нарушават градоустройствените планове на комплексите.

Между другото и България има принос за панелното строителство - Старозагорската система е патент на български архитекти.

Изключително бързо след войните ?!? УОТ ДЪ ФАК ?!?!?

AliceSw
01-22-2011, 11:54
Всъщност първите софийски панелки се появяват 1958-1959 г (жк Толстой). От последните бомбардировки над София са минали 14 години. Последният избран градоустройствен план на столицата е този на Мусман от 1938 г. Обаче след войната решават, че не е удачен и се обявява конкурс за нов. Направен е само за година от български архитекти, но в края на 1951 още не е завършен дори градския център (заради идеи като събарянето на църквата Св Неделя и Баня Баши). Новата власт няма изграден дори облик на центъра на София, а се впуска в ново едропанелно строителство, някак е доста бързо в градоустройствен аспект...

Pliok0019
01-22-2011, 11:59
Въпреки, че идвам от малък град, винаги съм живяла в блок. В началото панелен, по-късно се преместих в жилищна кооперация. Сега отново живея в панелен блок, с разликата, че настоящето ми жилище е заобиколено от още 69 такива (говоря само за входа ми).

За разлика от останалите, аз харесвам това, че живея в блок. Никога не бих си представила, че живея сама в къща или времето ми е достатъчно да поддържам скромна дворна площ и прочее.

Въпреки, че панелените блокове са изключително грозни (особено моят :D ) не ги смятам за част от гетото. Ако това беше така, нямаше ли половин България да е гето?

realantisocial
01-22-2011, 12:31
Ти имаш ли представа 14 години колко време са. Ще дам един любим пример, напълно удачен за въпроса. Ливан. Държавата, която бе срината със земята и за 2 години построи градовете си наново.

AliceSw
01-22-2011, 13:12
Но новопострояването на Ливан все пак се случва в доста по-близък до нас период, отколкото времето, за което говоря. Все пак казваш, че 14 години са много, а не отбелязваш една разлика 30-40 години при двата примера....

CanisDirus
01-22-2011, 13:26
Говорим, че като построили панелките и след 10-ина години се наложило да ги бутат. Съсредоточаването на много хора на едно място не донесло очакваните резултати.
Анонимизация, нехайство към общата собственост, вандализъм, кварталите са запуснати.
Интересното е, че хорта не се заселват в подобни жилища доброволно. Преди да започне наистина масовата имиграция в Европа подобни квартали са заети на 60-70% максимум. Тукашния подобен (едва 10 блока) до 2003 беше зает на 70%. наложи се да бутнат 2 блока и да хвърлят милиони за саниране.

В България ситуацията е различна, защото заселването е насилствено отчасти, а реално в София няма алтернатива. Ако не в подобен квартал къде? Централните квартали са скъпи, а предградия в този му смисъл на думата няма. Има някакви лошо устроени села, с неудобна инфраструктура - трябват ти още 2 часа, за да стигнеш до работа (понеже ги няма масовите бизнес паркове в покрайнините например), нямаш стабилен достъп до интернет (единствения плюс на подобни квартали е, че интернета става бърз и евтин за нула време), децата няма къде да ги пратиш на училище или детска градина (все пак отрочето е специално и не може да посещава всяко училище).

DarkTemplar
01-22-2011, 13:32
^Забравяш липсата на канализация. Повечето от къщите са със септични ями, якооо. 8-)

zloto
01-22-2011, 13:41
http://www.as-i-am.fr/dose/public/images/Kowloon-Walled-City/Kowloon-Walled-City-12.jpg
докато панелките не изглеждат така, всичко е наред ^

Пък че са гета - гета са, цяла България е гето, а в панелките живее т.нар средна класа, или може би 70% от населението, което ги прави напълно нормали жилища, защото сме свиканли с тях. В западна Европа също се срещат, но оставам с впечатлението, че са малко по-поддържани от тукашните... не са изгорени всички бутончета за лампите, асансьорите не спират през 1 час, а между блоковете има ясно разграничени зелени площи и асфалтирани пътечки, не като тук - кална детска площадка, която служи и за паркинг, а до няколко месеца ще се превърне в модерна офис сграда. Ама все си мисля, че панелното строителство не е от най-здравите и до 15-20 години ще бъде дооста трудно да се живее в стари соц панелки.

CanisDirus
01-22-2011, 14:04
Te не изглеждат много по-добре.

http://www.capital.bg/shimg/zx660y371_1016015.jpg

http://www.capital.bg/shimg/zx660y371_1016018.jpg

1500 човека на супер малко място.

AliceSw
01-22-2011, 14:24
Някак странно ми се струва мечтата на някой да е да живее в Надежда, Люлин или Дружба. Честно казано искрено се надявам до времето, когато мога да си позволя собствено жилище, да съм му била поне авторски надзор...

Иначе идилията е - малка кооперация в централна зона, с поне 1 гараж и 1 открито паркомясто, с добра транспортна връзка към бъдеща работа, места за забавление, места за отдих, близо до приемливи училища и детски градини, близо до обществено обслужване, не повече от 5 етажа, не повече от 4 апартамента на етаж, да не е на калкан с друга сграда, с градинка към блока и така нататък и така нататък...

WinstonSmith
01-22-2011, 17:02
Гета...

Стига с простотиите. Ще изкарате 2/3 от населението на страната живеещи в гета. И не го казвам, защото не искам да го повярвам, казвам го защото просто не е така.

realantisocial
01-22-2011, 22:36
Споко, просто някой е гледал прекалено много американски филми.

Ако мухълът в банята, разваления асансьор и съседите селяни, които си изхвърлят боклука в асансьорната шахта и си пускат кучетата да пикаят и серат по стълбището превръща квартала ви в гето, то тогава не знам..

CanisDirus
01-23-2011, 07:56
Споко, просто някой е гледал прекалено много американски филми.

Ако мухълът в банята, разваления асансьор и съседите селяни, които си изхвърлят боклука в асансьорната шахта и си пускат кучетата да пикаят и серат по стълбището превръща квартала ви в гето, то тогава не знам..
А кое го превръща?
Защото според мен точно немарливостта към общата собственост (организирана безотговорност) е един от основните фактори.

semantics
01-23-2011, 08:18
Съгласявам се с Каниса. Логично е, че не разбираме "гето" в класическия смисъл, но много от нещата на гетото ги има в жк-тата.

Излишно е да казваме, че не всички в жк-тата са престъпници, необразовани и мизерни, дори малко са такива. Но на фона на обща мизерия, нехайство и чалгарщина, все пак немалкото престъпници и отрепки дали не изпъкват чудесно?
И още нещо - ако образованите и сносни хора са достатъчно в тези квартали, то те достатъчно ли са сносни всъщност, щом не правят нищо, за да подобрят средата си за живот? Е, дори и да опитват да направят, малкото мизерници и бездарието на държавата/общината, ги спират да успеят в каквото и да е. Резултат? - гето (в "некласически" смисъл).
Заради всичко това смятам, че жк-тата са абсолютна еманация на българската реалност днес. Пък нека са много добре като инфраструктура. Три големи магазина и две нормални улици не оправят останалото, дори още повече го подчертават - мизерията и тъпотията.

DarkTemplar
01-23-2011, 10:51
Съгласен съм със semantics.

realantisocial
01-23-2011, 11:24
Пичове, що се правите на луди ? Казвате, че панелните ЖК-та са гета. Това не е вярно. После се съгласявате, че не са гета в класическия смисъл на думата /който и да е той/, а са гета, щото не се спазва чистота и пр. и пр. Ами само аз ли виждам, че това е проблем на хората, които ги населяват, а не на панелните стени ? :-D

realantisocial
01-23-2011, 12:53
Т'ва беше един от козовете ми, които щях да използвам по-късно.

semantics
01-23-2011, 19:48
Уф, не знам кой се прави на луд... От самото начало аз лично казвам, че не са "гета" буквално. И разбира се, че проблемите са в хората, не в бетонните панели, баси.

Но за Манастирски ливади и др. не е ок примера, защото не е имало време да се наслои физическата и душевна мизерия, която я има на другите места.

Не разбирам теза ли защитавате или местоживеенето си.

CanisDirus
01-23-2011, 20:10
Аз не съм запознат с комплексите в Манастирски Ливади, но доколкото намерих инфо в гугъла пак са тип жилищен комплекс - с доста високи сгради и голяма гъстота на населението. Въпроса не е, дали стената е панелна, тухлена, или каменна, а дали човек може да живее пълноценно в такава среда. По принцип подобна гъстота на населението е нормална за накои части на Югоизточна Азия, но не е приемлива в Европа, където хората са свикнали на други условия.

Проблема е, че тази гъстота на българина му е изкуствено наложена и несвойствена.

И няма как да разбираме гето в традиционния смисъл каквото е например жк. Филиповци, или Захарна Фарбрика в Пловдив, където населението е от един етнос. Но като се замислим, освен, че населението на повечето паналени квартали не е циганско и безработицата е ниска (за София), са на лице почти всички други проблеми. Вярно, че блоковете не са в състоянието на Блок 20 в Ямбол, но упадъка е видим. А дори и да не кажем, че са безработни повечето обтатели, то те са със сравнителни ниски доходи. Не бих нарекъл жителите им "средна класа", понеже нивото на дохоите им по никакъв начин не отговаря на астрономическите цени на имотите.

realantisocial
01-24-2011, 00:03
semantics, аз не защитавам никакво родно място, защото съм раснал в два квартала - единият е дипломатическият квартал на София, а другият е един от най-старите работнически квартали на столицата. Живея в огромен блок, мастодонт и виждам, че проблема са хората. Не тяхното количество, не комунистческата партия /както намеква Каниса, относно изкуственото настаняване/, а самите те. Техните нрави, схващания и това, което са по принцип. Не панелите, не строителството, не архитектурата /която има своите минуси, определено/, а хората.

machoka
01-24-2011, 08:23
И така, моля за аплодисменти за кварталното гаменче, живяло вече 23 години в гетото наречено Люлин. Да се яви на сцената.

Нито грам не съжЕлявам, че съм израстнал в Люлин. Ж.к.-то ти дава много. Не уточняваме в позитивен или негативен план, но то ти дава много. Оформя те като характер, гради ти приятелства до живот, дава ти и някой друг белег - но основно, много незабравими мигове и напълно изживяно детство. Извинявам се, но никога не бих предпочел да живеех на Раковска и Неофит Рилски, или в Горни Богоров в двуетажна къща и двор с картофи, на средата на нищото.

Да разгледаме инфраструктурата - квадратно разположени панелки, по средата на които има наистина големи игрални площадки - мини футболен стадион, тенис маси, катерушки за децата, кафенета за възрастните, поляни да си разхождаш кучето, много места на които да караш колело, без да се озоваваш на улицата и да те блъсне тир. Лятната ваканция - РАЙ. По обяд се катериш по черешите, следобяд 25 дечурля се събират за мача в 5, след това от 7 стражари и апаши или бърз баскет, към 8 цъкаш тенис, в 8:15 си се изкъпал у вас и излизаш за 'нощен живот' - ах, този нощен живот... от 9 до 02-03h си на пейките пред блока - 20-30 говеда и мацки .. кой пуши, кой се прави на велик.. сваляш мацки, играете на подаръци, първото 'шише' в което обикаляш устните на съкварталките, после се гушкате всички в беседката пред блока, наливате се с бира.. после идват от съседния микрорайон 10 говеда и почвате да се замеряте с камъни или директно с греда от пейка да се налагате - микрорайон срещу микрорайон - тука развиваме и отборния, колективен дух.

Въобще, ж.к-то ти дава цялата предпоставка за изживяване на пълноценно детство, социализиране, контакти и приятелства, необходимите белези да придобиеш степен 'мъж'.. въобще всичко онова, което луксозните комплекси от тип 'концлагер с охранители по кулите' (Макси) или селския керпич не може никога да ти даде.

autista88
01-24-2011, 09:26
Панелките като се строят, между панелите се ползват едни метални "щипки", които държат панелите заедно. А тия "щипки" гният яко и дори някои сигурно са изгнили вече и панелите се държат на тежестта си и на магия.

Надявам се скоро повечето панелни блокове да станат непригодни за живот, да видя тогава къде ще се нанасят новодошлите Кюстендилски селяци.

София се превърна в едно голямо гето откакто селянино от Симтили реши, че вместо да си гледа картофите е по-добре да идва тука.

Тряа се въведе жителство отново, а не неква от Пазарджик да ми се тюхка във Фантастикото и да заема място. Ай, сиктир!