PDA

View Full Version : Тунис, Египет... Какво става?



semantics
01-26-2011, 12:44
Следите ли събитията от Арабския свят? Какво мислите за случващото се там?

(Не ми се пише много сега, но съм истински любопитен дали някой има мнение)

amk933
01-26-2011, 14:31
Арабския свят ми е любимо място. Даже другата седмица пътувам към Близкия Изток...

Следя Африка като цяло доста изкъсо, така че ми е ясно какво се случва.

За Тунис мисля, че ще стане по-зле. Демокрацията и свободата, която искат, е хубаво нещо, но според мен не си дават сметка, че махането на вече бившия им екс-държавен глава е най-малкият проблем. Хората вече нямат какво да ядат и са в някакъв хаус, а какво остава за един 10-20 годишен преход...доста ще им е трудно. Да не говорим, че "диктаторът" (не беше баш такъв, но след като е управлявал десетки години да го кръстим така) си правеше доста за страната и Тунис е една от сравнително стабилните политически и икономически африкански страни. След тоя преврат не съм много сигурен точно какво ще се случи с тези показатели...Освен това ще е доста интересно да видим дали всъщност ще дочакат изборите или някоя воена хунта, ще изпревари вота.

А между другото бягаството на президента поражда и още няколко въпроса, които мен лично ме вбесяват. Този си заграбва 1.5 тона злато и потегля към чужбина и хоп във Саудитска Арабия го приемат мило и топло, където ще си живее безнаказано и безгрижно с откраднатото злато...от къде на къде? По-рано Франция го правеше този номер и в момента един куп диктатори си живеят там, точно както този. Трябва малко да се попромени международното законодателство по тоя въпрос.

А за Египет....още е рано да се говори мисля. Съмнявам се да видим някаква радикална промяна. Протести, протести, но Египет е 2рата най-силна икономиката на континента след Южна Африка и...не виждам причина просто. :)

realantisocial
01-26-2011, 21:27
Много е рано да се каже със сигурност какво се случва там, тъй като сведенията не са много, но на пръв поглед тунизийският синдром заразява и околните нации. Не знам дали ви прави впечатление, но обикновето протести от такъв тип биха могли възможни само в по развити държави, за това например няма как да очакваме анти правителствени настроения в Чад, например.

Лично моето мнение е, че някой има сметка от дестабилизиране на района за това толкова изненадващо /защото си беше изненадващо, дори на фона на нескончаемата икономическа криза в района/ падна дългогодишният президент на Тунис.

В Египет революцията се подготвя от преди Коледа. Атентатите срещу коптите целяха нищо повече, но разделение на египтяните на два лагера, които да се конфронтират дори в политическата борба.

Северна Африка е обречена на тежката болест, която се нарича "неприложима европейска демокрация", което със сигурност звучи на местната интелигенция добре, но тя е точно толкова логично неприложима, колкото всъщност е европейска демокрация.

Всеки европейски модел на управление във Африка е бил обречен на пълен неуспех, а този дисидентски блян, който според мен е нищо повече от агентурна разработка, ще доведе до кървави бани в цяла Северна Африка.

burpp
01-29-2011, 14:03
Ами въобще не се учудвам, че стана така.
Всички политици си продадоха гъзовете, а после бягат.
Сега навън по улиците стават размирици и умират невинни хора.
А трябва ли така? Мир няма да съществува на тази планета никога.

CanisDirus
01-29-2011, 16:19
Следим и ни е интересен изхода.
Много ми е странна ситуацията в Египет, където армията уж е на страната на Мубарак, а се разбира с демнстрантите :-o

mitternacht
01-29-2011, 18:44
В Египет се случват американските тайни служби, нищо чудно в Тунис вече да са се случили :D

Вече излезе такава информация ;)

realantisocial
01-29-2011, 23:33
Същите цигански номера като при преврата на Чаушеску :-o


:smt023

amk933
01-29-2011, 23:37
Египт ми става все по-интересен. Днеска писах на няколко познати от Кайро да ги видя живи ли са и какво се случва, но нямам отговор, което е обяснимо предвид клъцнатия нет, с който разполагат в момента...

Ако президентът реши да духва и Саудитска Арабия го приеме, мисля, че ще си вкара голям автогол особено след тунизиеца... :? Честно казано аз изобщо не очаквах да се стигне до такива протести.

strave
01-29-2011, 23:55
В Египет се случват американските тайни служби, нищо чудно в Тунис вече да са се случили :D

Вече излезе такава информация ;)И най-вероятно е вярна.Специално за Египет имам съмнения,че Израел подкрепяни от американците имат голям пръст в тази работа.

semantics
01-30-2011, 21:39
Почти прясно:


---------- Forwarded message ----------
From: Ricken Patel - Avaaz.org <avaaz@avaaz.org>
Date: Sat, Jan 29, 2011 at 8:53 PM
Subject: Stand with Egypt
To: "

Dear friends,



Brave Egyptian protesters will determine in the coming hours whether tyranny or democracy prevails in Egypt and across the region. They’ve appealed for international solidarity – let’s send them a massive response, and hold our governments accountable to stand with them too:


Millions of brave Egyptians are right now facing a fateful choice. Thousands have been jailed, injured or killed in the last few days. But if they press on in peaceful protest, they could end decades of tyranny.

The protesters have appealed for international solidarity, but the dictatorship knows the power of unity at a time like this – they’ve desperately tried to cut Egyptians off from the world and each other by completely shutting down the internet and mobile networks.

Satellite and radio networks can still break through the regime blackout -- let’s flood those airwaves with a massive cry of solidarity showing Egyptians that we stand with them, and that we’ll hold our governments accountable to stand with them too. The situation is at a tipping point -- every hour counts -- click below to sign the solidarity message, and forward this email:


https://secure.avaaz.org/en/democracy_for_egypt/?vl


People power is sweeping the Middle East. In days, peaceful protesters brought down Tunisia’s 30-year dictatorship. Now the protests are spreading to Egypt, Yemen, Jordan and beyond. This could be the Arab world's Berlin Wall moment. If tyranny falls in Egypt, a tidal wave of democracy could sweep the entire region.

Egyptian dictator Hosni Mubarak has tried to crush the rallies. But with incredible bravery and determination, the protesters keep coming.

There are moments when history is written not by the powerful, but by people. This is one of them. The actions of ordinary Egyptians in the coming hours will have a massive effect on their country, the region, and our world. Let’s cheer them on with our own pledge to stand with them in their struggle:


https://secure.avaaz.org/en/democracy_for_egypt/?vl



Mubarak’s family has left the country, but last night he ordered the military into the streets. He’s ominously promised 0 tolerance for what he calls ‘chaos’. Either way, history will be made in the next few days. Let’s make this the moment that shows every dictator on our planet that they cannot stand long against the courage of people united.

With hope and admiration for the Egyptian people,
Ricken, Rewan, Ben, Graziela, Alice, Kien and the rest of the Avaaz team

More Information:

Egypt unrest: Alert as mass protests loom
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-12303564

Egyptian government shuts down the Internet
http://www.renesys.com/blog/2011/01/egypt-leaves-the-internet.shtml

North Africa: Will dominoes fall in the region?
http://allafrica.com/stories/201101280659.html

'Beginning of the end' for Egypt's Mubarak as son and wife flee
http://www.ibtimes.com/articles/105117/20110126/beginning-of-the-end-for-egypt-s-mubarak-as-son-and-wife-flee.htm

Amnesty International condemns the crackdown on demonstrations
http://amnesty.org/en/news-and-updates/egypt-must-stop-crackdown-protesters-2011-01-26

Regular updates are being posted by Egyptian activists here:
http://www.elshaheeed.co.uk

ACCESS campaign for digital freedom in Egypt:
https://www.accessnow.org/page/s/help-egypt

amk933
01-31-2011, 14:45
Току-що говорих с едни познати ливанци, които живеят в Египет. Казаха, че било страшно и, че са ваканция за неизвестен период от време. Бяха на летището в Кайро и чакаха полет към Англия, на където ги евакуират. Някакъв ад било наоколко. Телефон и нет имало чат-пат.

assd
01-31-2011, 16:37
те че видят демокрация като тука, по зле ще станат и от сега

realantisocial
02-01-2011, 12:42
Riot! Riot! Upstart! (http://l.yimg.com/a/p/us/news/editorial/8/c9/8c91e87d86c7236d72e882b0ceeb5805.jpeg?x=651&y=299&xc=2&yc=1&wc=651&hc=299&q=85&sig=tGxnGsa6Q0s8ZYqFuts6Fw--)

machoka
02-01-2011, 16:33
Египтяни вече надхвърлили милион на площада в Кайро чувам :-o

realantisocial
02-01-2011, 20:58
Ислямската революция достига финалната си точка и още една мюсюлманска страна ще излезе от кръга на светските.

semantics
02-01-2011, 21:05
^Не те разбрах.

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/hs265.snc6/179302_491069967131_691477131_6626234_1822194_n.jp g

CanisDirus
02-01-2011, 21:16
Абсолютно забранявам в ЕгипеД да идва някакъв радикален ислямски режим!
Не съм ходил още до пирамидите и сфинкса. :o

CanisDirus
02-02-2011, 14:32
На площад Тахир в ЕгипеД става масов бой.

semantics
02-05-2011, 08:35
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/hs311.snc6/181903_492630042131_691477131_6646975_5031796_n.jp g

realantisocial
02-05-2011, 12:09
Колкото и да е силна волята за промяна трябва да се мисли за бъдещето.

semantics
02-08-2011, 05:09
Добро попадение от Капитал:

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2011/02/04/1037491_a_koi_sega_e_nashiiat_chovek/

Действително, сякаш единственото плашещо (и то колко плашещо!) нещо в цялото международно положение, завихрило се покрай Египет, е мижатурчестата позиция на Европейския съюз. Къде останаха ценностите ни?

realantisocial
02-10-2011, 21:23
Мубарак се оттегля до часове.

Юруш на маслините, май го казах по-горе.

Гледайте сега сеир по телевизора.

Хаос в Египет.

Застопоряване на близкоизточния мирен процес.

и пр. и пр.

semantics
02-10-2011, 21:37
Добре де, съгласи се, че все някога този момент трябваше да настъпи.
Вероятно има значение кога, но повече с оглед на отношенията в региона и външната политика на Египет.
Народът на страната трябва да поеме отговорността си за подобни исторически решения, ще не ще. Но това си е само негово дело - другите могат само да се съобразят и да действат според ситуацията (не за сметка на ценности, според мен).

realantisocial
02-10-2011, 21:46
Правото на всеки един народ да избира как да живее /ако не пречи на друг народ/ е изконно. За това никой не може да обвини египтяните за това, че са решили, че президентът им не става.

Ние малко или много сме в страни и гледаме на картината глобално, а не локално. Това, разбира се, не означава, че омаловажаваме желанието и щението на целокупния египетски народ да се раздели с "тиранина". Ние просто трябва да отбележим, че в момент, когато близкоизточния "квартет" - ЕС, ООН, САЩ и Русия са толкова близо до размразяване на мирния процес, подобна дестабилизация ще върне целия регион две десетилетия нататък.

Да не говорим, че всеобщите притеснения за настъпление на радикалните ислямисти в Египет трябва ПРЯКО да притесняват ЕС и най-вече България като една от външните граници.

semantics
02-10-2011, 21:52
В последна сметка не мисля, че тезата за управление на радикалния Ислям е сред най-впряганите, не се ползва с много доверие.

Останалото си е така.

realantisocial
02-10-2011, 21:56
Първо - мюсюлманския съюз все още е силен в Египет.
Второ - дестабилизирана политически и икономически страна - слаба страна, страна, която може да стане жертва на радикален ислям.

amk933
02-11-2011, 14:44
Египет точно никога няма да стане жертва на радикален ислям. Хората няма да го приемат като форма на управление...

Така или иначе съм съгласен, че Египет ще отслабне, но за момента ми е по-интересно как ще си замине Мубарак. Като гледам ще е с coup d

CanisDirus
02-11-2011, 14:49
Египет не е само Кайро.
В тази страна все още 95% от жените са обрязани. Цивилизовано ли е това?

semantics
02-14-2011, 14:03
Приятели говорят за нещо, случващо се в Бахрейн. Не разбирам съвсем какво и са само леки догадки сякаш.

Следя тук:
http://www.gulf-daily-news.com/

semantics
02-17-2011, 01:01
Protests spread across Yemen
Posted on » Thursday, February 17, 2011

SANAA: Protests spread across Yemen yesterday demanding an end to the president's three decades in power, and a demonstrator died in clashes with police in the south, witnesses and medical sources said.

In the southern port of Aden, residents said more than 500 protesters had turned on police who fired in the air to disperse the crowd. Two men were injured by stray bullets and two others by tear gas. Mohammed Alwani, 21, died from a gunshot wound, doctors said.

Alwani was the first protester known by Reuters to have died in three weeks of protests that have grown increasingly violent.

Angry protesters surrounded a police office in Aden and a few men who broke away from the crowd set ablaze a municipal building and several cars, residents said.

President Ali Abdullah Saleh was quoted by Yemen's state news agency as saying unrest was a foreign plot to create chaos in Arab countries. "There are plans to try and sink the region into a fervour of chaos and violence."

amk933
02-17-2011, 09:51
И не са само Йемен и Бахраейн.

В Иран, Сирия, Судан и Алжир нищо по-хубаво няма да се случи.

Това е точно като домино теорията, но приложена не към разпространението на комунизма, а краха на диктатурите. (Което не значи, че след това няма да стане и по-зле).

semantics
02-17-2011, 14:56
Говориш така, все едно тези промени са най-лошото, което може да се случи на един народ.

А просто беше време. Ако не сега, след година, две, пет, десет... Рано или късно щеше да се стигне тази точка.

Европейската култура е по-силна, факт. Гадно, ужасно, противно, но... факт. Сега хората в Арабския свят се борят за демократичните ценности, които в Европа (на теория) бяха извоювани през 18 век.

Е, след време ще разберат, че и демокрацията мирише, но едно по едно.

amk933
02-17-2011, 16:03
Не е ясно колко ще го разберат, semantics.

От къде си сигурен, че военните, които управляват в момента Египет, ще си изпълнят думата и ще организират избори?

Освен това, падането на такива режими, както писах аз и мисля още някой по-нагоре, значат нестабилност. Когато хората живеят в ситуация на икономически трудности и политическа криза, много често разни радикални фракции се оказват доста привлекателни за избиране, защото обещават да им решат проблемите. И така нищо чудно в опита си да се отърват от разни диктатори в момента, хората да се окажат под контрола на някоя военна хунта или някой радикален ислямистки режим.

Това имах предвид. Не казвам, че е 100% сигурно, че ще стане, но шансът за такова развитие на ситуацията е съвсем реален. :)

semantics
02-17-2011, 16:40
Продължавам да смята, че управление на радикален ислям в Египет не е сред най-възможните сценарии. Първо, защото Египет е на прекалено стратегическо място и с прекалено важни функции за региона, за да може страните-партньори да позволят подобно управление, и второ, защото (може и да се изхвърлям) мисля, че народа има относително ясна визия какво иска и това не е радикален ислям.

Колкото до управление на военни - ясно се показа, че няма шанс. След падането на Мубарак, всеки типично военен опит за потушаване на размириците беше осуетяван с идването на все повече и повече хора, които да правят размирици. Народът не ще военно управление.

А по същия въпрос за други страни - по-вероятно е да си прав.

CanisDirus
02-17-2011, 16:59
semantics, ти познаваш ли политическа система без слаби страни?
Какъв политически ред предлагаш на Египет и като цяло региона там?

semantics
02-17-2011, 17:04
semantics, ти познаваш ли политическа система без слаби страни?

Това, предполагам, е риторичен въпрос. Не познавам.


Какъв политически ред предлагаш на Египет и като цяло региона там?

Аз не предлагам нищо. Смятам само, от това, което съм разбрал от събитията до момента, че египетският народ иска демократично управление.

Ако по-горе изречението за миришещата демокрация те накара да ме попиташ това... Не го написах, защото има по-идеални системи. Няма съвършени такива, неслучайно е казано, че демокрацията не е идеална, но по-добра не познаваме.
По-скоро имах предвид, че демокрацията си има цена. И у нас го знаем, още не сме си я получили срещу цената, всъщност, а последната само се повишава.

realantisocial
02-17-2011, 21:37
Всъщност амк933 казва точно това, което и аз имах предвид, та няма защо да го пре-цитирам.

Това, което казваш за военните, обаче е пълна глупост. В Турция дълги години армията е най-добрия гарант за демокрацията. За относителната демокрация. Ако познаваш европейската политическа история ще знаеш, че до скоро на всеки 10-тина години армията организираше военен преврат плюс политическото елиминиране на опозицията, за да може републиканската партия да продължава да властва. А това е Турция... държава, за която се говори като за първи партньор на Европа извън ЕС. Държава членка на НАТО.

Какво остава за Египет...

Реално какво има Египет ? Освен, че се води лидер в по-развития африкански север и притежава голяма армия, обезпечена от американски инвестиции ? Според мен държави като Египет не могат да бъдат носители на истинската европейска парламентарна демокрация поради простата причина, че обществата на тези места не могат да извлекат пълната полза от нея. За това азиатските демокрации са различни от европейските, за това африканските политически системи напомнят на авторитарни режими и за това Китай никога няма да бъде демократична държава.

Свалянето на Мубарак в Египет бе резултат от няколко неща.
Неоспорим факт е че огромна роля изигра икономическата криза в страната, която не можеше да бъде преодоляна от дългогодишния президент. Но властната опозиция намери така наречената революционна ниша, за да заговори за лесно-смилаеми неща като демокрация, права на човека и плурализъм. Обикновения египтянин със сигурност би предпочел този вариант пред това Мубарак да му обещава празни приказки. Но политическото статукво в Египет бе важно в по-глобален план.
Както и това в Тунис, но за него не се говори...

Между другото ще се върна малко в Европа, за да продължа темата с "диктаторите".. Някой беше изцепил в масовото пространство страшната глупост, че в Беларус е зле. Всъщност не е зле. Да, няма демокрация, но и в България, както е видно, не се знае дали няма да ти избухне някой пакет пред вратата, ако кажеш три думи напрЕко за министър председателя. Но Беларус е трън в очите на демократичните общности тъкмо защото няма наложени тези принципи там.
И тази зараза достига арабския свят, който се преориентира към самосъществувание, макар и там да е единствения останал район с ясни и трайни политически белези от сферите на влияние от времето на студената война.

CanisDirus
02-17-2011, 21:52
realantisocial, какво се рабира под "зле" за Беларус? И какво му е добрето, ако не е зле?

semantics
02-18-2011, 04:51
realantisocial, не мога да твърдя, че разбирам много от тази област на познанието и човешката дейност. Но със сигурност ми се вижда, при все това, че да сравняваш Египет с Турция и още по-малко с други европейски страни (в случая, по отношение на влиянието на военните в кризисни ситуации) не е много адекватно.

Постоянно изтъкваме, че Египет не е Европа, макар и да иска демократично управление, а изведнъж се оказва, че с военните е ок. Допълнително, примерът с Турция не е съвсем ок, защото в Египет вероятно ще липсва силен лидер, какъвто Турция е имала в лицето на Ататюрк. Египтяните не искат Барадей, доколкото научих, така че трябва да е налице друг водач от наличните им, който те да припознават, но май не се спряга ничие име. А без силен лидер...

И не на последно място, можем да си тълкуваме каквото искаме, но египтяните показват, че не искат военните на власт. Засега доста успешно не се дават и няма и да се дадат, мисля си.

realantisocial
02-18-2011, 08:12
Като цяло трябва да се отбележи, че Турция не е Европа :D
Второ - примерът бе даден, за да се онагледи ролята на армията в политическия живот на сходни държави. Както Турция, така и Египет се водят за светски държави.

Напоследък започвам да си мисля, че египетската опозиция има сметка от това бунтовете да продължават и Египет да е в същото състояние дълго време. Сега щели да организират марш на победата, при който, гаранция отново ще има сблъсъци.

amk933
02-18-2011, 08:55
semantics, това че Кайро не иска военна хунта, не значи, че на останлите 95% от населението не им е все тая и, че армията няма да си установи диктатура без да пита, който и да е.

Ще видим де...има време.

CanisDirus
02-23-2011, 16:08
Цирукулират слухове, че има бунтове в Ирак.
Чужденците бягат...


А да - Кадафи да го бесят!

w0sh
02-23-2011, 16:35
Днес по новините казаха, че правителствения самолет щял да взима хървати и македонци.

Толкова ли извозихме всички от тази пуста Либия?

CanisDirus
02-23-2011, 17:04
Просто нашия премиер малко се пооака за последен път с някои изказвания, че щом външно ги предупредяло, то те е трябвало сами да се изнесат.
Ама то в Либия, не е като да си в България и до летището да са ти 3 часа максимум с колата. Отделно, че във вътрешността на страната новините пристигат по-бавно (понеже и интернет не е даденост навсякъде по света).

Просто не е толкова лесно да стигнеш до летището в триполи на 800 километра от теб, когато в страната бушува гражданска война.

WinstonSmith
02-23-2011, 18:12
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/180657_1847243223899_1325224555_2059939_5656152_n. jpg

semantics
02-27-2011, 13:32
http://www.dnevnik.bg/sviat/2011/02/27/1050991_sblusuci_v_oman_ima_jertvi_armiiata_se_nam esi/?ref=rss

Мъхаааа...

А Либия кочината стана пълна вече... Интересно е какви мизерии ще направи Кадафи преди да падне от власт/преди да умре, както и кога ще дойде моментът за това падане/смърт.

Jacques
02-27-2011, 14:34
то е ясно ,
зад всичко т'ва стоят шибаните американци :))

semantics
02-27-2011, 14:56
Разбира се.

semantics
03-04-2011, 23:04
http://www.youtube.com/watch?v=IGi5iCDtcjE&feature=related

semantics
03-15-2011, 06:03
И Бахрейн лумва...

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3679731

amk933
03-15-2011, 14:09
Бахрейн си беше лумнал още от началото...но нямат шанс, особено след намесата на СА. :)

Briseis
03-19-2011, 15:13
вече започна операция в Либия...

въобще не ми харесва какво се случва. може да стане доста опасно - Кадафи е луд...

ние сме щели да помагаме с товарни самолети и медицински екипи на НАТО.

Rorschach
03-19-2011, 19:23
Започна се...

ама не знам какво точно...

shadow4e
03-19-2011, 19:41
Дано всичко приключи бързо с минимален брой жертви. :(

Briseis
03-19-2011, 21:12
някакси не ми се вярва, че ще се размине без жертва. поредната война, която Запада повежда срещу арабска държава.

в смисъл - няма как ООН да стои безучастно и да наблюдава случващото се в Либия, особено действията на Кадафи, но все се чудя: това ли е начинът?

казаха, че са поразени граждански цели...

LadyDi
03-19-2011, 21:13
Мда...


Коалиция от пет държави – САЩ, Франция, Великобритания, Канада и Италия, извършва атаки над Либия, за да спре нападенията на силите на Муамар Кадафи, съобщи Ройтерс.

Въздушните нападения са насочени основно срещу позиции на армията на полковника около Триполи и Мисурата, според анонимни източници, цитирани от агенцията.

От американски и британски военни кораби са изстреляни над 110 ракети срещу либийски цели, за да бъде разбита либийската военновъздушна отбрана, според високопоставен американски военен източник. Това била само първата фаза от операцията.

В атаките ще се включат американски бойни самолети. Очаква се няколко арабски държави да се присъединят към коалицията.

Около 25 военни кораба на коалицията, включително три американски подводници, въоръжени с ракети Томахоук, са позиционирани в Средиземно море. Международната операция срещу Кадафи носи името "Свалянето на Одисей".

Либийската държавна телевизия съобщи, че „кръстоносците”, както беше наречена коалицията на Запада, са бомбардирали населени райони около Триполи и складове за гориво край Мисурата.

В краткото съобщеение беше цитиран говорител на либийските въоръжени сили.

В Триполи линейки транспортират „цивилни жертви”, след като „западните сили” бомбардираха райони на града, съобщи държавната либийска агенция. Информацията не може да бъде потвърдена от независим източник, утачнява Ройтерс.

Телевизия Ал Джазира съобщи, че военният съвет на бунтовниците се координира с международните сили, но не даде повече подробности.

Около 18.45 българско време френски самолет нанесе първия удар срещу Либия. По-късно беше съобщено, че са унищожени танкове и други военни машини на силите на Кадафи югозападно от Бенгази.

Атаката срещу Либия започнаха след решение на няколко държави на среща в Париж да бъдат предприети „всички възможни средства и преди всичко военни” за налагането на резолюцията на ООН за прекратяване на огъня в Либия.

Международните сили подготвят морския компонент на операцията в Либия и по-специално блокада на крайбрежието.

До момента само канадският премиер Стивън Харпър официално е потвърдил, че международната операция в Либия има морски компонент, макар че за това по-рано съобщаваха редица европейски източници.

http://www.dnes.bg/world/2011/03/19/zapadnata-koaliciia-zapochna-svalianeto-na-odisei.113966

montana6
03-19-2011, 21:44
Тая година обаче започва доста ударно... Събитията започват изведнъж и свършват бързо.

amk933
03-20-2011, 08:04
Мислете ме за к'ъвто щете, за про-американски, про–НАТОвски настроен и т.н., но това, което прави Кадафи е безумно. Абсолютно адекватна реакция от страна на ООН беше тази резолюция както и в момента случващите се атаки. И между другото в последните 3-4 седмици се скъсах да обяснявам, защо не трябва да се месим в Либия, но с тия извращения и нападения над мирното население няма как да стане.

Само едно се чудя...защо просто не насочиха тия 110 ракети към личните му домове и замъци и да се приключи веднъж завинаги историята с тоя малоумник? Вместо да нападат военни обекти и какво ли не, да го ликвидират и да се свършва. Тъпанар смотан. Ще ме занимават с някакъв ментално болен наркоман-иззедник и неговата писхична проблематика всеки ден. Еми явно е вече, че трябва да се разкара и това е. Убиват го по "погрешка" с някоя "неочаквано отклонила" се ракета и всичко ще е чисто и точно. Или не съвсем, но поне няма да е толкова зле.

HoldFast
03-20-2011, 08:21
Според прочетеното от мен, се предполага, че има образуван жив щит около лагера/бункера на Кадафи, което съответно е и причината да не бъдат насочени атактите директно в тази посока.

Още всичко ми изглежда много мъгляво. ИМа разминавания между действията на наемниците на Кадафи и думите на външния министър на джамахирията, както и в действията на коалицията, по отношение на хуманитарната интервенция, която всъщност трябва да извършат.

Не знам дали прочетохте, но Кадафи се обърнал в писмото си към Обама със "Сине мой..." :lol:

CanisDirus
03-20-2011, 08:30
Същите страни, които продаваха оръжие на Кадафи сега му бият манерката. САЩ, които се застъпиха за освобождаване на атентатора от Локърби сега и те се наредиха на хорото.
Няма вечни приятели, има вечни интереси. Докато купуваше редовно оръжие им беше удобен, сега като видяха, че няма да хиляди диктатурата му го бомбандират.
Ситуацията в Либия като нищо ще стане като в Афганистан и Ирак.


Само оня дядо-рожбоеб Берлускони се спотайва. При все, че той най-много има интерес от мир в средиземноморския регион, понеже имигрантите ще му залеят островите. Но той си е стар приятел с Муамар - целуваха се, заглежда му телохранителките, даже му поволи да си опъва шатрите насред Рим и 200 момичета да приямат публично исляма. Папата е редно да го отлъчи от църквата за това, дееба гнусния помияр Берлускони.

catalogueofanger
03-20-2011, 09:11
Действията на НАТО закъсняват. А защо ? Защото Западът имаше нужда от Кадафи. Кадафи е единствената причина Либия да съществува. А Либия е член на ОПЕК. Тоест на Запада му е нужна силна Либия, приятелска Либия... За това от самото начало ЕС и НАТО, САЩ и ООН бяха предпазливи в тона си с Кадафи. Тук-таме по някое предупреждение. Тук-таме някое скърцане със зъби.

Така прехваления запад изпусна момента, в който можеше безболезнено да свали Кадафи веднъж за винаги. Защото просто не искаше. Защото, ако го беше направил сега Либия щеше /вероятно в бъдеще ще/ да се разцепи точно на шест парчета, колкото са племената там. А преговорите с шест държавни формирования са трудни по между им, камо ли с международната общност.

Комунизмът си отиде /добро утро на незапознатите/, блоковото противопоставяне също. Варшавският договор е разпуснат, остана само НАТО. Кадафи бе един от диктаторите, които буквално за часове успяха да се преориентират на Запад. Така че изблиците тип нюз.бг са абсолютно ненужни.

Lestat357
03-20-2011, 09:39
Същите страни, които продаваха оръжие на Кадафи сега му бият манерката. САЩ, които се застъпиха за освобождаване на атентатора от Локърби сега и те се наредиха на хорото.
Няма вечни приятели, има вечни интереси. Докато купуваше редовно оръжие им беше удобен, сега като видяха, че няма да хиляди диктатурата му го бомбандират.
Ситуацията в Либия като нищо ще стане като в Афганистан и Ирак...

Естествено, че са същите страни. Обаче няма как да стане „като в Афганистан и Ирак”, това са глупости. Либия я има пет милиона в момента, я не. Дори при пълна война, не биха имали шанс, а какво остава за някакъв фрагмент от армията, който още е верен на Кадафи. Тук изобщо няма да има битка. Предстои само разпределяне на ресурси. Между големите играчи. „Пука ни за хората” е просто предлог. Според мен, така се води истинска политика - лицемерие, лицемерие и пак лицемерие, докато сам не почнеш да си вярваш(доказано).> Обаче, ако покрай интересите си, отърват либийският народ от един клинично луд*, още по-добре.

*В тази връзка имаше едно тв-интервю по Канал 1(преди няколко години) с човек от някогашното обкръжение на Живков и един чек подписан от Кадафи на стойност над 200 милиона долара(не помня сумата), опит на Кадафи да плати на место техният дълг към нас?! В пълно съзнание, пхахах. Заслужава си човек да я поизрови от нета, не вярвам да я няма, ще потърся.

amk933
03-20-2011, 18:32
А какво мислите за лицемерието на Русия ("изненада") и лоялността и към Кадафи? :-o

CanisDirus
03-20-2011, 18:35
Руснаците винаги са поддържали разни тоталитарни режими. Те нямат интерес от свободна пазарна икономика, щото са един суровинен придатък, а със суровини устойчива икономика не е гради.

Lestat357
03-20-2011, 18:36
Действията на НАТО закъсняват. А защо ? Защото Западът имаше нужда от Кадафи. Кадафи е единствената причина Либия да съществува. А Либия е член на ОПЕК. Тоест на Запада му е нужна силна Либия, приятелска Либия... За това от самото начало ЕС и НАТО, САЩ и ООН бяха предпазливи в тона си с Кадафи. Тук-таме по някое предупреждение. Тук-таме някое скърцане със зъби.

Така прехваления запад изпусна момента, в който можеше безболезнено да свали Кадафи веднъж за винаги. Защото просто не искаше. Защото, ако го беше направил сега Либия щеше /вероятно в бъдеще ще/ да се разцепи точно на шест парчета, колкото са племената там. А преговорите с шест държавни формирования са трудни по между им, камо ли с международната общност..

По принцип няма кралско семейство в страна с петрол, което някога да не е било под протекциите на Запада. Като се започне през Катар, мине се през Арабия и се завърши с Бахрейн.> Обаче от Кадафи я оттеглиха, поради простата причина, че вече е .. просто, е не твърде стар, ами твърде луд.

Няма как да изкараш авиацията и танковете си срещу собствения си народ, а западните популисти да си затворят очите. Това вече е невъзможно, “няма накъде повече”, да го кажа така. Та, вината си е изцяло негова, никой не му кроеше яката, той сам с арогантните си действия към собствения си народ се докара дотук.

Относно предполагаемото разцепление. От гледна точка на Запада, нещата би следвало да стоят по следният начин - след като веднъж направиш нещо такова, е ясно, че дните или месеците ти са преброени. Тогава защо аз да те подкрепям? Вече не си ми полезен, даже би ми навредило (повече) да ме асоциират с теб. Най-добре да оглавя (в конкр. случай подпомогна яко, още първоначално) революцията срещу теб, за да разполагам след това с позиции сред тези, които ще заемат мястото ти и.. междувременно да сложа ръка над каквото мога (то е ясно – петрол). Дано Либия не я оставят да се разпадне, стига да не е нещо невъзможно за предотвратяване. Имам предвид това колко дълбоки са социалните причини/проблеми, които могат да доведат до този разпад и за които.. ‘ептен нямам представа.

Иначе най-смешното май си остава това, че едва допреди година Муамар Кадафи се ползваше с одобрението на западните страни, въпреки цялата му клоунска личност. Даже бяха купили (Либия) доста сериозен пакет акции от една от най-големите италиански банки в кризисен момент, помагайки им съвсем открито. Така че, всичко можеше да му се размине на Кадафи, стига да не беше изкарвал артилерията. И да си беше бил овреме камшика (примерно като училият в Русия, военен пилот Мубарак, който обаче клиничен случай не е)), само толкова. Сега му предстои да бъде свален не само от собствения си народ, ами и от онези, с които допреди година търкаше рамене в Брюксел.

Greennight
03-20-2011, 18:43
А какво мислите за лицемерието на Русия ("изненада") и лоялността и към Кадафи? :-oАми Германия ?! :-o хмм..

CanisDirus
03-20-2011, 18:48
А какво мислите за лицемерието на Русия ("изненада") и лоялността и към Кадафи? :-oАми Германия ?! :-o хмм..

В Германия в момента еко-талибаните са заети да раздухват за аварията в японската АЕЦ. Иначе какво лицемерия спрямо Либия? Германия никога не е била в особено приятелкски отношения с Либия. Поне не колкото Италия, Великобритания и Франция.

Lestat357
03-20-2011, 19:34
А какво мислите за лицемерието на Русия ("изненада") и лоялността и към Кадафи? :-o

Всъщност, мисля че грешиш във второто си твърдение, това за лоялността. Руснаците са сред постоянните членове на съвета за сигурност на ООН. Тоест, ако бяха гласували „против” вместо „въздържал се”, тази цялата операция просто нямаше да я има, казано най-просто.)

А лицемерието е неизбежно. В случая нещо като висша форма на политиканстване ми се струва и за Германия и за Русия. При тях неутралитетът винаги е бил силен подход, поради по-малките им връзки с Африка. На база по-бедната им колониална история с тях.

strave
03-20-2011, 19:59
С тази операция не помагат на мирното население само си изразходват застоялите боеприпаси.И на мен искрено ми се ще Кадафи да бъде свален,а защо не и убит,но от там насетне идва трудното.Не е ясно кой ще управлява след това и по какъв път ще тръгне Либия(всеки случай демократично управление ми изглежда неприложимо в Джамахирията).Още повече че франчулята,жабарите ще бъдат заляти от емигранти и опастността да се вмъкнат терористи и всякаква друга сган е голяма.

Pliok0019
03-20-2011, 20:05
Агент Гоце свикал заседание,на което казал,че не трябва да се мешаме,хаха,има си хас да тръгнем против Мать России.

аз ако съм на ЕС директно ще изхвърля България от тоя съюз,абсолютен срам за Европа е тая пост-комунистическа и про-съветска държавица. да се закрие,официално.
Е ние с тея неприложими самолетчета ли да тръгнем? При положение, че реално нямаме армия, да не говорим за военна техника, да тръгнем със САЩ, Англия и Канада..

Освен тези САЩ, Франция, Италия, Англия и Канада, не вярвам да се включи някой друг. Какво ни е мястото на нас в този случай.

shadow4e
03-20-2011, 20:22
Днес гледах интервю с ББ и той обясняваше, че са ни казали да не участваме/да не се пречкаме, можело да им изпратим "Дръзки", ако ни призоват.

catalogueofanger
03-20-2011, 21:08
Агент Гоце свикал заседание,на което казал,че не трябва да се мешаме,хаха,има си хас да тръгнем против Мать России.

аз ако съм на ЕС директно ще изхвърля България от тоя съюз,абсолютен срам за Европа е тая пост-комунистическа и про-съветска държавица. да се закрие,официално.
Е ние с тея неприложими самолетчета ли да тръгнем? При положение, че реално нямаме армия, да не говорим за военна техника, да тръгнем със САЩ, Англия и Канада..

Освен тези САЩ, Франция, Италия, Англия и Канада, не вярвам да се включи някой друг. Какво ни е мястото на нас в този случай.

Проблемът не е в това. Проблемът е, че оперативните ни изтребители са досущ като тези на Либия. Може да стане някоя грешка :D

amk933
03-20-2011, 22:25
Позицията на България лично мен малко ме разочрова. Бихме могли да сме малко по-проактивни. Имаме фрегати и военни кораби, които, ако не друго, то поне биха помогнали за военноморската блокада на Либия.

Greennight,

1. Съгласен съм с това, което каза Canis...
2. Меркел е казала, че няма проблем да се използват военни бази.
3. Германия може да не участва активно в военни действия, но и хуманитарната помощ не е малко.
4. Германия може да не е ЗА, но поне не е като Русия да плюе против, задкулисно потривайки ръчички, че заради нещастието на един народ, сега тя ще си продава петрола на по-високи цени и ще печели повече. Русия в случая си е една чисто използваческа държавица, която употребява ситуацията супер гнусно за да си играе политическите игрички и да си гони собствените икономически цели на гърба на една братоубийствена война.


Lestat357,
За лоялността аз обаче мисля, че съм прав. Русия нямаше как да гласува против. Щеше да си вкара абсолютен автогол, защото това щеше да даде една много добра основа за спекулиране как подкрепя диктаторски режими, защото самата тя е такъв тип държава. След като дори Китай гласува "въздържал се", то Русия просто нямаше избор. ЗА-то на Русия в случая беше "въздържал се".

Nam3less3
03-21-2011, 02:38
Най-изгодно ще е да сложат някой прозападен диктатор.

shadow4e
03-21-2011, 08:30
sofia1914, с какви декларации искаш да участваме? Не знам какво се подписвали или не, но от интервютата, които дават разбрах, че подкрепяме. Казали са ни да не участваме с военна полощ заради това, което каза catalogueofanger, но ще изпратим хора в базите и вече има такива, които работят в оперативните части/не съм сигурна как се водят/, също така изпращаме лекарски екипи намясто.

LadyDi
03-21-2011, 09:20
И аз слушах вчера Аню Ангелов да обяснява, че не можем да изпратим самолети поради горната причина, но се подготвят два медицински екипа, които да заминат за Либия. Освен това фрегатата "Дръзки" била готова при поискване да бъде предоставена.

HoldFast
03-21-2011, 10:14
Кадафи зове за мирен поход към Бенгази!
Целта била да се осуетят плановете за разделяне на страната.

Либийският лидер Муамар Кадафи призова поддръжниците си за мирен поход към град Бенгази, предаде ДПА, като цитира либийската информационна агенция Джана.

Кадафи се срещнал с комисия, която ще организира многохилядното шествие до Бенгази - най-големия град, контролиран от бунтовниците, искащи да го свалят от власт.

Според Джана планираният "Зелен марш" ще се състои от невъоръжени цивилни и ще включва парламентаристи, които ще носят маслинови клонки.

Те щели да бъдат ескортирани обаче от въоръжени граждани, тъй като Бенгази е "окупиран от въоръжени лица", гласи официалното съобщение.

Шествието имало за цел да обедини либийците и да осуети плановете на чуждите сили да разделят страната и да заграбят петрола й.

http://www.dnes.bg/index/2011/03/21/kadafi-zove-za-miren-pohod-kym-bengazi.114080

Освен това, бунтуващата се опозиция в Йемен също е потърсила подкрепата на международната общност, след като президентът им е уволнил правителството, но май никой не им обръща внимание...

Rorschach
03-21-2011, 13:54
Мохамед Набус беше 28 годишен либиец от Бенгази. "Капитал" за първи път се свърза с него в дните след като силите на Муамар Кадафи бяха окночателно изхвърлени от втория по големина либийски град и той се превърна в ядрото на новата либийска революция. Набус поддържаше 5 уеб-камери над централния площад на Бенгази и чрез нестабилна сателитна връзка в продължение на почти седмица (до влизането на първите чуждестранни журналисти там) беше единственият канал на революцията към света. Мохамед загина тази събота, по време на влизането на част от войските на Кадафи в Бенгази (на неговия канал може да видите последния му репортаж от пораженията, които артилерийските бомбардировки са нанесли на жилищни квартали).

Само ден по-рано, режимът на Муамар Кадафи обяви пълно спиране на огъня, в съответствие с резолюция 1973 на Съвета за сигурност на ООН. След като стана ясно, че въпреки това армията му е започнала движение към Бенгази, френски самолети излетяха спешно от база в южна Франция, за да нанесат първите удари по армейските поделения на режима...

http://www.capital.bg/blogove/globus/2011/03/20/1062402_visoko_nad_pustiniata/?ref=rss

Lestat357
03-22-2011, 00:06
@amk933 очевидно влагаме различен смисъл в понятието лоялност. Това обаче го считам за офтопик (макар същото да се отнася за 1/3 от темата, не и неочаквано) съответно по-подробния анализ е съвсем излишен.

http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-12811582

Крайно време е да се приключва с този режим и с този опасен клоун. Да видим колко още. Пък и някакви невинни се насъбраха покрай резиденцията в Триполи, шоуто е пълно. Той обаче си разцъква от десетилетия насам с палатка, та кой знае къде се укрива в момента. Със сигурност разчита на това, че пустинята е голяма, а в райони в близост до градове е трудно да се прецени дали е неговият ескорт с шатрата или обикновени цивилни, гледано отгоре. Егати.

GrindBlardian00
05-10-2011, 12:14
http://www.capital.bg/blogove/globus/2011/05/09/1086696_glasove_v_tishinata/?ref=rss