PDA

View Full Version : Линукс убунту (информация и инсталация)



Sexer
01-29-2011, 14:49
Забелязал съм , че много хора си нямат и идея какво е линукс , срещал съм и хора който си мислият че е програма писана за уиндолс.Или хора който знаят все пак , че е ос , но не мислият че е нещо особенно при което ще имат много възможности , а всъщност грешат , това е ос и то с най-много възможности.Аз ще ви разясня предимствата на линукс пред уиндолс - по специално за линукс убунту.

Линукс превъзхожда с доста неща уиндолс - сигурност , графична среда , функционалност и с това , че е напълно безплатен.

Сигурност-
Сигурноста е на много високо ниво при линукс , то има вградени защити в ядрото на линукс и е с много добър филтър.Вируси при линукс - о0 Не мога да се сетя да има.ВИРУСИ ПРИ ЛИНУКС - НЯМА.

Графична среда-
Графичната среда при линукс има толкова предимства , че няма да ми стигне цял ден.При линукс може да направиш невероятни неща само с 2 клика , плус това хаби 20 пъти по-малко ресурси от колкото при уиндолс.Нямаш нужда при линукс от невероятна рам и видео карта за да си направиш интерфейса - "извън земен".

Функционалност -
Функционалността на линукс е в това , че "open source" , което ще рече отворен код - всеки има достъп до кодовете на всяка програма , приложение и т.н. Това допринася за това да се развиват перфектните програми.Ако има грешки при дадена програма след излизането й , може да бъдат открити лесно и да бъдат отстранени бързо и веднага да бъде ъпдайтната програмата.Хора от цял свят работят за създаването и издигането на линукс. Има изградени връзки с разработчеците и света работещ за подобряването на програмите.Все пак така е доста в пъти по добре защото при уиндолс - Създадените програми са със затворен код,бъговите си седат няма комуникация толкова голяма между потребителя и създателя.
Също така имаш и достъп при линукса до всяка една негова част , това при уиндолс няма да го получиш никога.Колкото по голям достъп имаш в ос - то толкова повече може да си я направиш по твой вкус и също така и в пъти по защитена.ЗНАНИЯ СЕ ИСКАТ.

Доста хора си мислят че програмите които използват под уиндолс и като не тръгват под линукс не могат да ги използват - това са пълните глупости.Линукс има до огромна степен всички програми , които потребител от уиндолс би искал , просто името им различно
примери:
GIMP - Photoshop
OpenOffice - Microsoft Office
и т.н. много са , ако се зайнтерисувате в повече за това линукс и програми - google.
Всички платени програми под уиндолс са напълно безплатни под линукс тоест няма от какво да се притиснявате,че използвате нелегална програма.Голямо предимство за фирми , не мислите ли ? Не раздават пари за програми и се чувстават по сигурни с безплатния софтуер от линукс , плюс това е по-оптимизиран от оригиналния продукт за уиндолс.
Програмите за линукс може да ги намирате доста лесно всичко което ви потрябва е да идите в "Software Center" - програма вградена в новия убунту и ако търсите някоя програма просто пишете "tag" свързан с програмата.

Терминал-
Лунукс има конзола нещо като "cmd" при уин.При линукс е много голям плюс,ако се научиш да е използваш достатъчно добре ще може да правш невероятни неща.Плюс това се използва за невероятен контрол на ос-то през терминала може да направиш всичко.

Хардуер и линукс-
Ако мислите под каква ос е най-добре да направите сървър - предлагам линукс , ясно че това ще ви кажа. Уиндолс изразходва много ресурси , пък и сигурноста не му е на ниво , както казахме по на горе.Друго предимство на линукс е това , че на абсулутно всички компютри работи и то без проблеми.Отново идва момента да кажа
1.По-малко ресурси
2.Ядрото
3.Екипа от целия свят който работи са усъвършенстването на линукс.
4.Линукс си е линукс.

Крашване на системата-
Това е изключително рядко при линукс.Ако при линукс се крашне някоя програма тя се изключва автоматично докато при уин. - директно ос-то се крашва и може да се наложи рестарт на системата.

Така това са някой предимства на линукс , има още доста и нека хората от форума да допълват , сега да минем на уиндолс.

Gaming-
При линукс има програма наречена "wine" , тя служи за симулиране на уиндолс приложения , тоест всичко което работи под уин може и под линукс.Доста хора който са под линукс използват wine и са доста доволни , главно се използва за играене на игри и си е доста успешен проект за линукс.Но най-добрия вариянт за игри си оставя "Windows XP" , точно XP-то.Но и нищо не пречи и под линукс да се постигне много добър ефект.


РЕШАВАЙТЕ ДАЛИ ОЦЕНЯВАТЕ ЛИНУКС С ДОБРА ОЦЕНКА , АКО СТЕ ГО ОЦЕНИЛИ ДОБРЕ -

Е ако сте решили ще ви дам този линк за линукс убунту (според мен най-добрата диструбуция). http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download

В този линк има от къде да си дръпнете ос-то.Също по долу има поле там може да изберете под какъв вид искате да запишете убунту и то ви дава инструкци за записване на ос - то на приносимо устройство.

Има и инструкции как да си запишете убунту.Но има една малко особеност на стъпка "4" ако следвате това от стъпка "4" - линукс ще се инсталира, но не така както вие искате.За това слушайте: ВНИМАТЕЛНО.
Да преположим имате на вашият компютър 2 дяла C: и D:
в дяла "С" е вашия уин а в дял "Д" ви са вашите файлове.Да предоложим, че "Д" е по големия дял.Така от дял "Д" с програма "Partition Magic" (според мен тази програма е най-добра , избора си е ваш) , взимате от дял "Д" 3 парчета.Колко да са големи ? - Еми пример дял "Д" ви е 120 гб. Правите дял 15гб (този дял ще ви е за /root) , Правите дял 20 гб (този дял ще ви е /home) и правите дял който отговаря на рам памета , в гоогле може да прочетете аз предлагам като мой default да сложите 1гб (swap space).Така тези /root , /home,swap space ще ги използваме в инсталцията на линукс просто трябва от "Д" то да изкарате тези дялове с такава големина за /home може и по малко но да не е под 10 гб, а иначе дял "Д" ще си продължите да си го ползвате ако искате като склад на файлове.

Така ако всичко е минало както трябва - Буутвате диска , стигате до стъпка "4" и цъкате на последното "advanced" и вече там си настройвате тези неща.

/root - да отговаря на 15 гб дял
/home - да отговаря на 20 гб дял
swap space на 1 гб дял

Дялове C и D няма да ги пипате, защото е опасно за файловете ви.

Само да ви кажа при убунту - то Ц и Д и другите букви на дяловете както ви излизат при уин , при линукс няма да ви излизат, помнете големините на дяловете така се оринтирам поне аз.

Еми това е в общи линии , ако съм допуснал грешка нека да ме поправят. :) Ще е добре потребители на линукс убунту и изобщо на линукс да добавят информация и идеи.Между другото съм избрал линукс убунту за начинаещи и не само за начинаещи просто според мен това си е най-добрата дистрибуция и най-подържаната.Точно поради този факт ви дадох по горе линк за инсталцията на линукс - дистрибуцията УБУНТУ

GregoryHouse
01-29-2011, 18:01
[color=green].[b]ВИРУСИ ПРИ ЛИНУКС - НЯМА.


Още като стигнах до тук ми беше ясно какъв експерт си... И аз предпочитам линукс, има си някои други предимства, но можеше да си спестиш пълните съчинения в свободен стил в които абсолютно откровенно заблуждаваш останалите...

Cybershot
01-29-2011, 18:20
[color=green].[b]ВИРУСИ ПРИ ЛИНУКС - НЯМА.


Още като стигнах до тук ми беше ясно какъв експерт си... И аз предпочитам линукс, има си някои други предимства, но можеше да си спестиш пълните съчинения в свободен стил в които абсолютно откровенно заблуждаваш останалите...

Че те Майкрософт имат цял отдел сигурно, да пише вируси за другите операционни системи и специално за Линукс :D . Наистина са малко вирусите за Линукс, но ги има. Все пак едно е цял свят да пише за Windows, друго е 1 компания да пише за Линукс 8-)

play23
01-29-2011, 18:53
Не знам дали има или няма вируси но е факт че за 2 години не съм "хванал" нито един. До колкото Уиндоуса се пълни супер бързо, Мак Ос и Линукс са UNIX базирани и са изключително сигурни, не че няма просто е много малко вероятно да се заразиш с някой.

GregoryHouse
01-29-2011, 19:24
То и на уиндоус няма да хванеш, ако знаеш как да се пазиш. Ама да отвориш вратите и да чакаш да не ти лепнат нещо...

Cybershot - ако си мислиш, че за Windows повечето вируси не са написани от Linux фенове и разработчици - бъркаш :)

Та да се върнем към темата.

Сигурност казва автора. Е то като няма особени заплахи всичко изглежда сигурно...докато някой луд не започне да скача по въжения мост...

Графична среда - че какво си му е на Aero-то. Ако ще се хващаме за един куб...имам подобно на телефона, стига глупости. Хабял малко ресурси...като си наблъскаш чикиите на макс със всички изгъзици никак не ми се вижда по-малко, камо ли 20 пъти.

Функционалност - е функционален е убунта. Но и уиндоуса е функционален. за редовия потребител каквото може на 1то може и на другото. Това със отворения и затворения код изобщо ти е ясно като в мъгла авторе...Докъде нямаш достъп в уиндоус само ми обясни? Какво ядрото ли искаш да си препрограмиш, какво ли?
Програмите за линукс много, често са толкова далеч от добре направени и им липсва доста функционалност сравнени с тези за УИндоус. Единственото им предимство - че са фрий.

Терминал - съществената разлика между убунту и Windows... ако не ползваш терминала а само GUI+click, по добре си стойте на Уиндоус. А за да се научиш да ползваш терминала в пълната му функционалност, ще отнеме доста време и запомняне на доста команди...те хората са мързеливи не им се помнят цели редове команди...затова измислиха .bat файлове, а след това и GUI и т.н. за да не им се налага да пишат като машинописки - потребителя иска лесното.

Хардуер и линукс - мислех, че тука говорим за убунту? Ти сървърите на убунту ли ги пускаш? Сигурността на програми за които са платени хиляди долари е по-малка от тази за която не е отишъл и лев? Хм, добра логика. Има хора които не знаят как да се защитят и такива които знаят. Софтуера не ти е проблема – ЗКУ-то е. Има си специални Windows наречени Server...те за какво мислиш са? Да си го сложиш на кошника на баба си за сървъри на ЦС ли? Без никакви проблеми викаш? Хм, брей...айде бе!

"Отново идва момента да кажа
1.По-малко ресурси
2.Ядрото
3.Екипа от целия свят който работи са усъвършенстването на линукс.
4.Линукс си е линукс."

1. Не особено по-малко. И със 2те си върша една и съща работа еднакво.
2. Ядрото - какво на ядрото? представа какво е ядро имаш ли? Май се яде...или се кара...
3. Чак пък от целия свят...на Майкрософт е доста по-голям.
4. То и Уиндоус си е Уиндоус.

Крашването - това дори нямам думи да го коментирам

Gaming - ама тука не спомена зверския ресурс дето го иска тоя емулатор нали...и че за да играеш Black Ops на линукс ще ти трябва с 50% повече ресурс отколкото на Уиндоус...

Инсталацията ме домързя да я прочета...надявам се там няма сътворена някоя глупост..

Искам да кажа с поста си, че пича изтъква само разни предимства и локуми. Не спомена нито един недостатък. А то си ги има. И го казвам като фен на Линукс. Лично аз предпочитам линукс пред Windows...пък и нека му е гадно на Бил :)
Автора е прочел 2-3 статиики на някой зарибен тип, инсталнал е (поне се надявам) линукса и го е зарадвало. Но познанията ти в областта са по-малки от нищожни. И будят смях на моменти.

Хайде успех на всички. Линукс не е лоша ОС, но не е перфектна.

Sexer
01-30-2011, 18:04
Виж ако искаш за всяка дума се хващаи.Но това всичко си е мое мнение и искарвам плюсове на линукс , който са си така и доста хора биха ме подкрепили.Колкото до сигурноста - Да така е никога не си застрахован и човек ако иска нещо го постига примерно може и защитите на линукс да бутне ама нали се сещаш , че ще е доста по трудно и доста по малък кръг от хора биха го постигнали.

GregoryHouse
01-30-2011, 22:09
Koлко пък по-трудно е? Като не можеш да си защитиш системата естествено, че ще ти "бутнат защитите." Който може да бута уиндоус може и линукси...ако под бутането имаш предвид да хванеш някой и друг пас...тцтц, нека бъдем сериозни.

Е добре изкарваш плюсове. Аз видях само един и той е плюс за мен примерно, защото ми се занимава с терминала. Ама на някоя мацка дали ще и се занимава да научи друга команда от apt-get и някоя друга елементариика? Ами, не. Редовия потребител иска да му е максимално улеснено. А при Уиндоус е точно така. Ако има какво толкова да пазиш на компа си, което е ценно и важно, и на уиндоус можеш да си го защитиш.

Нали уж целта е да се убеди масата. А без терминала убунта си е направо един уиндоус на който не можеш да играеш игри и има безплатни програми. Е тука някой да си е платил хилядарките за Уина и програмите на него? Не.

Sexer
01-30-2011, 22:55
Хората искат лесното , линукс също може да го даде,дори и без терминала.За терминала го казах за хората, който искат да научат повече и да имат по големи възможности като седнат пред комп.А това , че може да си защитиш уин. нали тука не говора за анти-вирусни който са ала-бала.Единствения начин е да се внимава къде се влиза и на какви линкове прате ни ти да не се цъка.Абе да ти кажа линукса може да те пази от достъп на други в системата(вируси и хакери) ама от самия теб не може..Уин не може от нищо да те пази като нямаш и малкото познания.

Не ме интерисуват много , много другите с какво ще са.Все пак това го написх с цел да се образоват малко за линукс.Преценете дали е по добре или не е.

GregoryHouse
01-30-2011, 23:46
Единственият начин? Моля те, не говори глупости. Има си всякакви видове защити. Хардуерни, софтуерни и тук не говоря за антивируси. Има много начини да се защитаваш от чуждо вмешателство.

Те другите хубаво ще преценят сами, ама нека представим нещата обективно.

И хайде да приемем, че аз съм един потребител на Федора да речем или Мак (пепел ми на устата). Никога не съм виждал Линукс или Уиндоус. Никаква представа нямам. Чудя се кое да избера от 2те. Обясни ми защо линукс е по-защитен от уиндоус и по какъв начин.

Sexer
01-31-2011, 09:10
От това което аз съм изградил като мнение за линукс е неговата сигурност и че вируси не съм хващал.За това съм и написал този параграф сигурност все пак аз не разбирам чак толкова че да си създавам мой защити (както искаш да кажеш ти под уин.) , за това ползвам линукс - защитие си ги имам готови.И да сега прочетох за уин , че също можеш да си го направиш достатъчно защитен , ама колко хора биха го направили ?? Пък и не е ли по лесно на линукс да минеш,нали това търсят хората - лесното.

K_O_L_E_V
01-31-2011, 09:40
Колкото и да е сигурен,щом не може да се играят нормално игрите и не мога да ползвам продуктите на Adobe - за какво ми е тоя линукс изобщо ?

Sexer
01-31-2011, 09:58
Всеки си решава как ще го ползва , това с photoshop не е проблем има програма абсулютно като фотошопа , аз е ползвах като правих разни неща за сайта ми.Пък си е безплатна.

До колкото игрите пак може да се играе ама трябват разни настройки и така на татък на wine.И за това аз ползвам уин ако играя.

Но все пак линукс не е за игри , ако искаш да се развиеш и да се ограмотиш , пък и професионална работа може да си свършеш(говоря са сигурност , по-малкото ресурси което хаби - идеално за сървари , програмиране и тн).

При линукс също всичко което ти трябва се открива далеч много по лесно само ти трябва да напишеш един таг в Software Center , което като програма в менюто.

Колкото до графичната среда може да си е направиш много раздвижена и готина ,,,, 100 пъти по добре от на уин7 взможностите и 100 пъти по малко ресурс.

Уин само за игри го предпочитам аз.

Все пак всеки си прави избора на каква ОС ще разцъква.Просто теставйте ако имате време.

dimitar_ak
01-31-2011, 10:09
Съгласен съм с всичко казано до тук, но Ubuntu не е нито единствената, нито най-добрата дистрибуция.

Също така ако някой ми каже, че графичната среда на Linux е лека има много здраве.

Sexer
01-31-2011, 10:25
Ами не съм ползвал други дистрибуци,за това пиша по мойте наблюдения.
Ами наистина много по малко ресурс се използва от линукса.Все пак ОС то е по леко.Дугото е че доста хора работят от цял с цел подобряване на приложенията и ОС - то.А при уин. приложенията се правят от един човек с всички бъгове и няма кой да провери и да поправи кода , все пак уин ползват заторен код(много голям минус).Пък и дори да се прави от microsoft , тя е една.Няма как да се мери с мнозинството , все пак всеки дава идея при линукса и се избира най-доброто решение долкото при уин. - всички мислят еднакво.Две глави мислят , по - добре от една. (Това е точно казано за линукс).

K_O_L_E_V
01-31-2011, 10:48
Sexer, ако ми говориш за GIMP - сори ама няма как да ме обедиш, че 20 MB-овия GIMP ще върши работа като 1GB фотошоп ;)

Sexer
01-31-2011, 10:54
Важен е крайният резултат. К-О-Л-Е-В

Като имам време ще направя тема в която ще обясня подробно за линукс без да правя съпоставка с друга ОС.

Или може да направя и темичка с тесотове на 2 те ОС и да видим разлики , все пак и на мен ми е интересно колко линукс е на пред.

Когато ми се занимава , пък и не пречи някой ако има време да го направи.

: )

K_O_L_E_V
01-31-2011, 11:02
Какво точно възнамеряваш да тестваш ?

dimitar_ak
01-31-2011, 12:02
Нека някой се опита да подкара пълноценно KDE или GNOME на машина под 1GB RAM.

GregoryHouse
01-31-2011, 15:39
GNOME като му нащракаш ефектите и кубчета,сферички и т.н. хич не харчи по-малко ресурс от Aero-то на уина.
Майкрософт имат хиляди хиляди програмисти, при това едни от най-добрите. Тя една ОС да не се пише от 1 човек. Или програма. Нали за да я напише сам ще му отнеме 5тилетка, ако има абсолютна идея какво прави. Къде ще ми сравняваш програмисти на Майкрософт и други водещи компании приозвеждащи софтуер със разширение .exe със кварталните сулювци дето решили да видят кфо може да прай туй нещо C++. Добре, де и линукса си има много добри програмисти. Но броя им със сигурност не надвишава този на другите ОС. А нека не включваме сулювците както казах.

А да ти кажа, аз на моя уиндоус не съм хващал вируси...това сигурен ли го прави? Не знам за какви защити ми говориш, очевидно и ти не знаеш. Просто ще ги приемем като господ. Ще вярваме в тяхното съществуване. Предимството е че масовката вируси са направени за системи със .exe файлове в тях. Ей затова не ловиш вируси.

Ако ще сравняваш 2те системи, изкарай някакви факти и доказателства. Ама не от рода на "линукс е 100 пъти по лек от уиндоус." Това не е доказателство или факт, а виц.

Колев каза, че не може да ползва продуктите на Adobe. Не само Фотошоп.

Sexer
01-31-2011, 17:16
Писна ми да пиша едно и също,аз няма да си променя мнението.До колкото , до тестовете.
1.За това колко по-малко се натоварва пс с линукс и с неговите най различни джаджи.
2.Това че защитата е по-добра.Това ще стане с една статия ако е намеря,все пак не съм някой дивак къде хаква на ред че да ви покажа коя е по издържлива.И под по-добра защита - да имах идея за вирусите и за хакерите.
3.Линукс е много по-гъвкав от уин7.
4.Найстина може да се правят куп повече неща на линукс като изключим игрите.

: )

GregoryHouse
01-31-2011, 21:12
Добре де, ама ми го докажи по някакъв начин. Не с писане. 5 милиарда пъти да ми го напишеш, пак няма да ти повярвам.

Дай някакви снимки, статии, тестове и т.н. от някакви НАДЕЖДНИ източници.
То хубаво да си имаш мнение, ама нали то трябва да почива на нещо. Освен на квартални слухове.

JDeel
02-01-2011, 03:16
:-o Сравнение на Windows и Linux в такава тема никога не се прави. Сравнението е за това кой е по-верен фен на любимата ОС :-o

Аз да си кажа също - Windows ми харесва повече от Linux все още.

Nam3less3
02-01-2011, 03:26
4.Найстина може да се правят куп повече неща на линукс като изключим игрите.

: )И какъв е тоя куп повече неща, като повечето програми(и то най-хубавите) и игри са за Windows?

dimitar_ak
02-01-2011, 05:58
Писна ми да пиша едно и също,аз няма да си променя мнението.До колкото , до тестовете.
1.За това колко по-малко се натоварва пс с линукс и с неговите най различни джаджи.
2.Това че защитата е по-добра.Това ще стане с една статия ако е намеря,все пак не съм някой дивак къде хаква на ред че да ви покажа коя е по издържлива.И под по-добра защита - да имах идея за вирусите и за хакерите.
3.Линукс е много по-гъвкав от уин7.
4.Найстина може да се правят куп повече неща на линукс като изключим игрите.

: )

Преди да ти оборя аргументите нека уточня, че ползвам и съм фен и на двете системи. Просто ги ползвам за различни цели.
1. Linux не натоварва по-малко системата ако се подкара всичко на графични му интерфейс. Ползвал съм KDE 4.1 за програмиране на тежки приложения като ползвах Eclipse. Е не мога да кажа, че работи по-бързо и по-малко товари машината в сравнение с Windows и MacOS
2. Един лошо администриран Linux сървър е таква сладка среда за руткитове и атаки, че може свят да ти се завие. Да Linux е сигурен, ако знаеш как да го направиш такъв, иначе е просто една мощна безплатна машина за ползване от хакерите.
3. По-гъвкав за какво. Всичко може да свършиш и на двете платформи, а има и неща които си искат определено Windows. Мощта, която например дава ASP.Net няма аналог при Linux. Системите са еднбакво приложими и за десктоп и за сървъри. Единствения плюс тук е, че при Linux разходите за една система са много по-ниски заради безплатния софтуер.
4. Тук трябва да повторя нещата от 3-та точка. Само ще допълня за игрите. Има не малко игри и за Linux със сериозна графика. Просто платформата се избягва от производителите на игри заради по-ниския и дял сред десктоп машините.

Накрая пак ще споделя за себе си. За мен перфектните десктоп системи си остават MacOS и Windows 7 (именно в този ред). За сървърна система определено Linux.