PDA

View Full Version : Правилният избор за втората матура....



Manenkoto
01-30-2011, 18:46
Имам и друг въпрос отновно матурите... Кой е най- правилният начин да избереме другия предмет по който да караме матура.... Да гледаме оценки или да преценим къде се чувстваме най- сигурно в знанията си.... Лично се чудя каква да бъде колебая се измежду английски , география, математика и химия....

Chacho
01-30-2011, 19:25
Матурата може да ти даде втори шанс, шанс да поправиш оценка, шанс да кандидатстваш няколко неща. Тя обаче играе роля в формирането на оценката и често в състезателния бал при кандидат-студентските изпити. Всеки ВУЗ си има свои особености при разглеждането на оценката от матурата, които са публикувани из наредбите и можеш да ги прочетеш в сайта на конкретния ВУЗ.

На някои места матурата може да замести кандидат-студентския изпит (с по-нисък коефициент), както и да замести дипломата. При СУ обаче ако избереш да караш матура по балообразуващ предемет, без значение дали ще е по-висока или по-ниска оценката от матурата се взима задължително тя (поне така беше при КСК '10, провери за '11, ако си се насочила натам).

Един съвет: не се доверявай на "матурата по еди-кой-си предмет е най-лесна." Късат доста хора така. Едно нещо е лесно за някои, трудно за други. Матурите са лесни за този, които си има понятие от предмета. Може би не са на нивото на изпитите за университетите, но искат определен набор от знания за да ги издържиш.

Като вземеш тези неща впредвид, направи си сама избора. Дали искаш да държиш по това, което ти е най-лесно или трябва да оправяш оценки или искаш да кандидатстваш с нея. Проверявай постоянно за новини покрай матурите, миналата година 1000 промени въведоха за доста кратък срок.

Manenkoto
01-30-2011, 19:50
Благодаря за мнението е мен ми е ранко за матура но искам да имам някаква идея по какво да бъде... Не се връзвам на това което казваш по лесно незнам си какво няма лесно ако не го знаеш.... Най-силното колебание е между английския и географията... географията имам кофти оценки,пък по английски не е така... по география някой работи хич не ги знам, по англисйки основни работи знам все пак толкова годино съм го учила и за изпити... но от една страна не желая да си развалям оценката.... Благодаря ти Chacho за изказаното мненние...

prettyIdeath
01-31-2011, 10:22
Избери това, в което си най-сигурна. Щом английският ти е на ниво и си сигурна че ще успееш, давай. Но не забравяй че матурата по английски е малко сложничка. Един мой съученик държа точно по англ. ез. и я оплеска, изкара 3,50 ... а го знае перфектно !

Manenkoto
01-31-2011, 12:05
ами колкото повече си сигурен че знаеш нещо и не му обръщаш достатъчно внимание толкова повече го оплескваш... Когато дойде момента да докажеш какво знаеш разбираш че май нищо не ти е ясно... та неможеш да кажеш че някой знае нещо перфектно понеже не е така винаги има къде да се хване и да обърка и ето го и резултата накрая е слаб