PDA

View Full Version : Химията и околната среда /есе/



tanu6a
02-01-2011, 12:54
Седя сама в стаята и гледам през прозореца. Виждам черешовото дърво, вишневото дърво. Мисля си: какво ще стане, ако природата се замърси? Впрочем мисля, че тя е вече замърсена.
По света има хиляди заводи, които изхвърлят химикали, замърсяващи околната среда.
Представете си всички цехове да изхвърлят по едно и също време еднакво количество химикали. Какво ще стане с природата? Според мен ще има световна екокатастрофа. Защо ли?
Защото тези химикали замърсяват почвата, замърсяват водата, от която пият и в която живеят животни. Растенията също се хранят от почвата и водата.
Ами заводските комини?! Те непрекъснато изхвърлят в атмосферата вредни вещества.
Ами многото коли?! Те ежечасно замърсяват въздуха.
Как достигат отровните вещества до хората? Ами... човекът диша и използва растенията и животните, за да се нахрани. И... нататък е ясно.
Това е негативното въздействие на химията върху околната среда. Но тя има и положителна страна.
Представете си, че сте болни. С какво се лекувате? С лекарства, нали? А те от какво се правят? От химични вещества.
Нека сега си представим, че сме градинари.
През лятото засяваме домати. За да пораснат здрави, са нужни много грижи, сред които и пръскане с препарати против вредители. От какво се приготвят? От химични вещества.
И така: химията има и отрицателно, и положително въздействие върху околната среда!
За да намалим отрицателното въздейтвие, трябва да опазваме околната среда от замърсяване. Да строим пречиствателни станции; да използваме филтри за комините; да изхвърляме битовите отпадъци на определените места и т.н. и т.н..