PDA

View Full Version : Билетите за градския транспорт



semantics
02-01-2011, 20:15
Дупчите ли билети в градски транспорт? Да - защо и не - защо?

Или не е толкова просто и си зависи от случая? Какви случаи сте имали и как сте постъпвали, ако не следвате една стратегия?

Имате ли карта, ако да - каква? Как бихте пътували без нея? Ако нямате, защо нямате?

И пр....

CanisDirus
02-01-2011, 20:23
Тук съм с карта. Вилиза ми в таксата и важи за 6 месеца. С нея пътувам във всички градски линии и доста междуградски автобуси и влакове - вкл. до Хамбург, Хановер, Куксхафен.
Ако ме контролират, че пътувам без нея - отивам до 14 дни в сървис център и плащам глоба 7 евро. Ако изпусна - плащам 50.


В София дупча билети. Пътувал съм без билет, ако няма от къде да си купя - на спирката няма, шофьора няма - а аз като гост не съм навикнал да си нося 5 резервни някъде си.
По принцип смятам, че ако не можеш да си купиш билет на спирката, или в превозното средство не си длъжен да плащаш глоба. Имам желание да си палтя за услугата, но те не ми дават възможност - не става просто.

Pliok0019
02-01-2011, 20:25
Карта - 20лв, един месец, чиста работа.

shadow4e
02-01-2011, 20:29
В тролеи и трамваи сложиха автомати. Кофти става, ако си си приготвил точно 1 лв и той не го разпознае.
Пътувам с карта, ако я нямаше като опция, щях да купувам билети, както и сега правя лятото или преди да я презаредя.

assd
02-01-2011, 20:45
аз съм със студентска, въпреки че не съм студент вече 8-)
да живей мастилено-струйния печат!
мноу пара бе 50 кинта за гражданин, за студент се ядва, добре че не гледат много книжките 8-)

KiLLeR_InSTiNkT
02-01-2011, 20:54
С карта съм, като ми изтече си купувам билети.. Някой път ми се е случвало да нямам една стотинка в себе си и съм се возила гратис. По принцип не ми се разправя с контрольори и гледам да съм редовна. Ако ме спипат просто слизам и започвам да се разправям, но е адски досадно. Последните няколко години не ми се е случвало за щастие...

Като по-малка имах тактика - да им показвам просто продупчено билетче, което си го нося от някое предишно возене или изтеклата карта, и те всеки път ми се връзваха, защото не гледаха.

Joc
02-01-2011, 20:56
карта 21 лв студентска за всички линии, имам 1 билетче при документите недупчено евентуално ако си забравя картата, ама тя е при документите, така че не се случва :)

realantisocial
02-01-2011, 22:01
Имаше такава тема.

Пътувам с карта.

shadow4e
02-01-2011, 22:19
Прасе, а ти как очакваш да се оправятнещата. Ако всички си плащаха, сега автобусите щяха да са доста по-нови. Нещата се случват постепенно. Сега аз се возя на новите тролеи, а ти на стар автобус, но скоро ти ще се възползваш евентуално от метрото.

semantics
02-02-2011, 03:39
Хм, аз понеже съм задочник, според държавата не съм студент и нямам право на отстъпки, включително нямам право и на отстъпки за градски транспорт. Т.е. 50 лв карта. Мога да си взимам такава, но това значи всяка вечер да се прибирам през един определен квартал, което след 8:30 - 9:00 понякога си е истинско преживяване, а по-рано рядко се прибирам.
Съответно не си купувам такава карта, но понеже живея до София, единственият ми адекватен (адекватен като всичко друго, освен пари) транспорт са маршрутки. Да, ама на ден като събера две маршрутки и поне две билетчета...

Друг случай: чакал съм 50 минути автобус, който трябва да дойде за 15. Приготвил съм си билет, но не го дупча - бях готов да изпълня своята част от контракта, но след като превозвача не спазва своята...

Какво мислите за цената на билетите (и картите, съответно)? Нормални ли са такива цени за условията у нас?
Според мен цените трябва да поевтинеят поне малко. Наистина, не е нормално един хляб и един билет да струват еднакво!

WinstonSmith
02-02-2011, 07:28
Бях пуснал такава тема преди време.

http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=369870&start=0

StolenBliss
02-02-2011, 08:19
На 18 съм и имам намаление на картата(до 26 години е намалението). Струва ми 20 евро на месец и важи за трамвай, автобуси и метро в цяла Белгия, с изключение на Брюксел, щото е столица. А да, и не важи за влакове, но пък с автобус мога да пътувам из цяла Белгия с тая карта. Е тва ако не е далаверка :D

Takova
02-02-2011, 08:29
И аз съм на европейската оферта 8-) Само, че ни съм студент, ни ученик и ползвам обикновени тикети, но пак са си далавера.40 евро на месец и мога да ползвам всичко (трамвай, метро, бус, междуградски влак ) в обхват на 40 км.

cherinka
02-02-2011, 15:16
Моята картичка е 12лв. на месец за всички линии.
Когато я хване липсата подавам желязното левче на кондуктора или вървя пеша ако ми е последния лев :lol:

Не знам при вас как е, но съм забелязала, че тролеите возят много по-добре от автобусите. :D И са винаги топли!

shadow4e
02-02-2011, 15:30
Аз също предпочитам в пъти тролеите.
При новите, ясно защо.
При старите пък готиното е, че имат достастъчно дупки по всички части и влиза свеж въздух. Това е огромно предимство понякога!

Семантикс, разходите ти за транспорт винаги ще бъдат много по-големи, но това сте си го избрали сами с преместването в къща на това място. Със сигурност, сте го съобразили както това, така и отоплението и тн и тн. Няма начин, едното за сметка на другото.

semantics
02-02-2011, 16:10
Склонен съм да се съглася, че далечно местоживеене/работа е скъпо, когато става дума за личен транспорт. Когато става дума за обществен, е въпрос на инфраструктура. На практика от центъра на София ме делят 20 километра, има-няма.

Само за сравнение, от центъра на София до Самоков стигам за 60 минути и разстоянието между градовете център-център е 60 километра горе-долу. От нас до центъра стигам за 50 минути. Една посока автобус до Самоков ми е 6 лв - за да се разходя веднъж на два месеца. Две посоки с маршрутката са ми 3 лв - за да работя, уча и да правя нещо за държавата, уж.

Не знам за колко "без начин" намираш всичко това.

Eos
02-03-2011, 07:10
пътувам с билет/и/ за нещастие ;/
в най-скоро време мисля, че ще си изкарам карта.

shadow4e
02-03-2011, 10:47
Примерът със Самоков не е удачен, защото до там в едната посока ще ти е 7 лв, тук в едната 2. В случая ти имаш поблем с автобуса, който минавал през един определен квартал, ето тук може нещо да поработите и да се промени това.

В случая, ако използваш автобуса, ще се вместваш в 50 лв, ако важи картата и за другия автобус, което е една прилична цена като се има предвид, че си на 20 км от София. В нормалния случай обаче, 50 лв са си доста голяма сума, непосилна за доста хора, имайки предвид кои хора се возят в градски и техните доходи.

Сега отивам към Лозенец, като Центъра и Лозенец дори са един до друг и ако искам да ползвам градски транспорт ще ми излезне 3 лв в едната посока. Естествено, че предпочитам да има една линия и да не трябва да чакам три пъти превозно.

CanisDirus
02-03-2011, 10:50
Билетите в градския транспорт в София, които се плащат "на возене" са голяма прецаквация. В града спокойно могат да се въведат зони - достатъчно голям е. Освен това могат да въведат и почасови билети (вместо перфоратор се слага печат с датата и часа), но за това са нужни локлани платна.

shadow4e
02-03-2011, 11:12
И при мен така...

С две думи: това, което предлагаш за почасовото, Канисе, все е на път да се въведе, но не се случва. В момента вече е възможно в тролеи и трамваи. След като се въведе и в автобуси, уж ще го пуснат в действие.

Има дневни карти при повече пътуване в рамките на деня, но пък можеш да си ги закупиш от малко места.