PDA

View Full Version : АЕ



SOSgirl
02-03-2011, 13:41
Здравейте.За домашно па английски език ни дадоха 10 изречения за Present Perfect. 6 от тях ги направих но другите четири не успях.Ето тези:

1. J.K Rowling................... the fastest - selling books in history (write)

2. John................ all the Harry Potter books (buy)

3. The Browns love travelling - they .................. a lot of countries. (visit)

4.Greg....................... more than a hundred autographs. (collect)

Някои ако може да ми обясни какво да пиша и защо ще съм му благодарна :)

Chacho
02-03-2011, 13:50
J.K.Rowling has written the fastest-selling books in history.
John has bought all the Harry Potter books.
The Browns love tavelling - they have visited a lot of countries.
Greg has collected more than a hundred autographs.

Прочети си в учебника как се образува минало перфектно време

Myrtyr
02-03-2011, 16:42
'Present perfect' е като българското минало несвършено.
Той обядваше.
Тоест, той обядваше, когато го видях, ама не знам, може и сега да обядва. Действието има резултат или отношение в/към настоящето.

UnkNoWn12
02-04-2011, 11:54
'Present perfect' е като българското минало несвършено.
Той обядваше.
Тоест, той обядваше, когато го видях, ама не знам, може и сега да обядва. Действието има резултат или отношение в/към настоящето.

Сегашно перфектно има най-общо с минало неопределено,не несвършено.Превежда се:Той е обядвал (твоя пример) .Следователно сега не е гладен и това е резултата в настоящето ;)

UnForgettableDream
02-04-2011, 12:02
+ това, че действието може да се повтаря (човекът не е починал или не е прекратил кариерата си). Както в изречението от задачата - J.K.Rowling has written the fastest-selling books in history. - все още има възможност да пише
А в това изречение (пример): Shakespeare wrote Hamlet. се използва Past Simple (или на български минало просто), защото Шекспир вече не е жив и няма възможност да пише.

slicky
02-04-2011, 14:11
+ това, че действието може да се повтаря (човекът не е починал или не е прекратил кариерата си). Както в изречението от задачата - J.K.Rowling has written the fastest-selling books in history. - все още има възможност да пише
А в това изречение (пример): Shakespeare wrote Hamlet. се използва Past Simple (или на български минало просто), защото Шекспир вече не е жив и няма възможност да пише. има и още 1 значение-за д-ие,което се извършило в миналото,но се знае точно кога или не е важно.Важен е само резултатът в настоящето

П.С: UnForgettableDream ела в темата на русенци във форума :) :)