PDA

View Full Version : Проблем с кучета



sundayy
02-08-2011, 08:17
Здрасти,
Предполагам, че веднага ще се появи някой, който да ме обвини в омраза към животните и какво ли още не. Проблемът е, че до нас отскоро бездомните кучета не са 2, а 3. Новото е доста голямо и ми изглежда агресивно. Когато се прибирах от училище, то се затича към мен без причина. Пенсионерите от блока хранят кучетата редовно, лошото е, че нищо не мога да направя, а се чувствам застрашена. По никакъв начин не предизвиквам кучетата. Освен това живея сама и ме е страх, когато се прибирам било то и през деня. Очаквам предложения какъв спрей да си купя или не знам какво, което да ми послужи, ако не дай си боже има проблем с кучето.

semantics
02-08-2011, 08:20
Не се готви със спрейове и калашници, а с храна. Носи си два-три пъти нещо да му дадеш и като идва към теб, му я поднасяш. Не му показвай страх и агресия, а обратното. Толкова по-просто и ефективно е.

Не се знае откъде е дошло кучето и какъв живот е водило. Ти също може да му изглеждаш опасна. Не му се показвай като такава, а напротив - покажи му, че искаш да живеете мирно и в разбирателство.

В омраза към животните няма да те обвинявам, защото е тъпо. Но в неоснован човешки страх и неразбиране бих си позволил да те заподозря. Сама виждаш, че не си се сетила за храна и добро отношение, а за спрейове и защита.

sundayy
02-08-2011, 11:57
Но според мен, ако няколко пъти му дам храна, то ще свикне и ще се хвърля към мен, за да му давам. Виждала съм други съседски кучета как се мятат, когато някой им даде храна. На баба ми й се беше случило това и то с "домашно" куче(не е нейно), затова гледам да съм предпазлива, гонило ме е куче, но тогава се затичах и късно си разбрах грешката 8-)
С другите кучета се знаем вече 2 години, не сме имали проблеми, но ето днес като се прибирах отново всички лаеха, мина една кола и те се затичаха към нея.
@manliftingbanner, благодаря ти и аз си мислех за същото, тъй като разбрах, че тези спрейове само ги дразнели. Не смятам всеки път, щом видя кучета да го използвам, разбира се, просто искам да съм по-спокойна.

semantics
02-08-2011, 12:14
Ако свикне, че му даваш храна и ти скочи, нали се сещаш, че едва ли е започнало да слива храната с теб скачането не би имало и капка агресия в себе си?

Blab
02-08-2011, 12:38
не приемайте поста ми като заяждане (просто другата страна), но вас страх ли ви е от нещо? а сега си представете ежедневните ви срещи със същото това нещо. е?

ако не иска кучетата да я доближават, едва ли би била добра идеята, да започне да ги храни, мисля си.

и, да, темата за бездомните кучета е подхващана n пъти само за последната година, но винаги се извърта по един и същи начин, който не е в помощ на никого.

моите наблюдения - ако не гледаш куче, кучетата се държат с теб по различен начин, ако не си гледал, ти самият не знаеш как да "разбираш" животното, съответно - как да се държиш с него.

semantics
02-08-2011, 12:49
не приемайте поста ми като заяждане (просто другата страна), но вас страх ли ви е от нещо? а сега си представете ежедневните ви срещи със същото това нещо. е?

ако не иска кучетата да я доближават, едва ли би била добра идеята, да започне да ги храни, мисля си.

От гледна точка на страха не е добра идея, права си. От гледна точка на желанието страхът да се превъзмогне не е толкова лоша, мисля си пък аз.

Не знам някой да успява да съжителства благополучно с друг, ако се страхува от него.

Да си призная, аз също се страхувам от кучета понякога. Не мога да кажа, че разбирам реакциите им. Обаче опитвам. Не съм бил хапан, нито преследван, а не е като да не съм брал страх.

А колкото до "въпроса за бездомните кучета" - извърта се, защото сме слабо общество. Едно силно такова отдавна да беше стигнало до решение, без да коментирам дали непременно решението щеше да бъде хуманно или не.

w0sh
02-08-2011, 12:50
И защо да дава храна на животното?

Ще го научи, че храната идва с нея и после няма отърване. Старият номер е с "псевдо камъка"

Просто се навеждаш и кучетата бягат.

semantics
02-08-2011, 12:53
Ще му даде храна три-четири пъти, то ще свикне и ще ходи подир нея. После ще спре да му дава, то ще се опитва три-четири-седем-десет пъти и ще се откаже.

След това със сигурност няма да я закача, само щото вече няма кльопачка.

realantisocial
02-08-2011, 13:18
Психологията на уличните животни е много проста. Да познаваш реакциите на кучетата не означава да си ветеринар и да живееш в кучкарник.

Кучегон е добро решение.

w0sh
02-08-2011, 13:24
Ами в моя квартал имаше един голям пес, който получи част от сутрешните ми кроасани 3-4 пъти и след това над месец ме гонеше до спирката и ми се буташе в краката.

Подкрепяното поведение угасва бавно.

Greennight
02-08-2011, 13:32
Според мен,ако се навърта около теб и те лае,но не се зъби и не ръмжи най-вероятно просто иска да се запознаете,да те "помирише".Скромният ми опит с кучета показва,че не винаги,когато кучето лае,значи,че ти мисли лошото...И да,все пак кучегона е много по-ефективен.Действаш по-отдалеч.Не нараняваш кучето.Представи си някой 40 килограмов пес да ти скочи,от паника и страх,закога ще го вадиш тоя спрей ? :lol:

CanisDirus
02-08-2011, 13:33
Обади се в екоравновесие да дойдат да приберат кучето.
Тя ще го вземат, обезпаразитят, изкъпят, кастрират и ако никой не си го потърси ще го върнат.
Така ще си сигурна, че да ти лепне кучешка тения на теб, или на някое дете пред блока.

CanisDirus
02-08-2011, 14:59
В един от другите форуми, които посещавам при съветите за посещение на София се повтори на няколко пъти "be careful avoiding the packs of dogs"

realantisocial
02-08-2011, 15:10
UELKUM TU BULGEIRIA! KIIP IOR HENDS IN DI POKETS! :razz:

CanisDirus
02-08-2011, 15:11
Не. Казват, че е евтино. Единствено предупреждават от бездомни кучета и мамещи таксиметрови шофьори.

sundayy
02-08-2011, 17:24
Не съм от София, от Варна съм. Какъв е алтернативният вариант за тук?
Опитвам се да взема предпазни мерки понеже, ако нещо ще става, то ще стане веднъж. Отворена съм за още идеи :)

semantics
02-08-2011, 17:31
Като си толкова отворена, вземи си по-голямо куче. Може и вълк. Мечка най-добре. Обучи я прилежно и нямай страх от нищо.

Там по морето мечки - бол. Въпрос на инициатива.

Pliok0019
02-08-2011, 19:56
Поне в случая на авторката става въпрос за 3кучета, а около моя блок има цяла глутница (около 10-15)

Всичките възможности с това да подхвърлям храна на кучетата в 6 и половина сутринта, както и да не се страхувам, са крайно неприемливи. Всеки път щом чуя лай на куче (дори да е моя собствен мини пекинез) се стъписвам, а ако съм навън изтръпвам цялата...Не знам какви сигнали давам на кучетата, но не вярвам да са положителни.

След като ме нападнаха веднъж и се отървах като по чудо звъняхме и на екоравновесие и на още един-два телфона, уж кастритаха някои от кучетата...но есента пак се сдобихме с ново кучило.

И така...

Ако някои се сеща за координати на приют, където ще останат, а не просто ще ги пуснат отново след месец... да помага.



П.П а за кучегона?

При контакт с кучета от особено опасни породи, както и с тренирани да понасят болка животни, гарантирайте своята безопасност и с допълнителни средства за защита, адекватни на ситуацията.

Щее бъде ли безопасно при много кучета, едновременно...

Joc
02-08-2011, 20:03
^ така като се замисля, ако е некой издивял и прост питбул/ротвайлер/добреман тоя кучегон може много да раздразни кучето

Pliok0019
02-08-2011, 20:10
А ще реагира ли ефективно на цяла глутница?

strave
02-08-2011, 20:58
Ще го научи, че храната идва с нея и после няма отърване. Старият номер е с "псевдо камъка"

Просто се навеждаш и кучетата бягат.От много хора чувам,че това с камъка е най ефективният начин.Най-важно е както беше написано по-горе да излъчваш спокойствие.Кучетат са на принципа на авторитета,ако хората показват спокойствие и сила,кучето ще съ възприеме като слаб противник и няма да рискува да атакува.

babity
02-08-2011, 21:16
Темата е много забавна. Сериозно, някой ако го е ползвал да каже, върши ли работа тоя кучегон и как точно действа?

bimba9
02-16-2011, 13:30
Кучегонът действа различно. Имам го от една година, но продължавам да се оглеждам като гърмян заек откъде ще ми изскочи "нашата" глутница пред блока. Главатарката на глутницата се изстрелва светкавично, което понякога повлича и другите, но тя има нещо като заместник, той сякаш не се страхува толкова от моя кучегон. Случвало ми се е въпреки кучегона, някое куче да продължава да ми скача. но като цяло кучегонът е добра идея. Лошото е, че не знаеш откъде ще се появят, а не може постоянно да го натискаш.

Pliok0019
02-16-2011, 19:26
И при мен е така. Виждам ги, когато съм около блока ми, защото има само 2посоки, от които могат да дойдат, но когато пресичам, те могат да излязат и от двете страни на канала-река, както и да дойдат и отпред, и отзад... Гадна работа е, особено когато е тъмно.

StolenBliss
02-16-2011, 21:12
Аз пък наскоро се замислих за себе си. Има някои дето само като се доближат до каквото и да е куче напрао изпадат в няква паника, а не са имали премеждия с кучета. :-o Мен ме е хапал питбул, бебе хах ако не беше, нали щеше да ми откъсне месото, но става на въпрос някво не ме е страх от кучета, не знам :-o
Тва ся не беше към авторката.
А сега към авторката - и според мен най-добрият вариант е кучегон, както за теб, така и за кучето. Плюс това не трябва да им показваш, че те е страх. Не се бяга, колкото и страшно да изглежда, не трябва просто. Аз м/у другото не бях чувала за този кучегон, но ми се вижда солидна джаджа.

GD
02-18-2011, 05:50
Защо да носиш спрей, както казаха някой носи храна, ако не помогне се обади да ги приберат.Опасно е с тия бездомните кучета, защото може да не си ти, но едно малко дете може да захапе.

kuklichka_bg
02-18-2011, 09:08
и мен много ме е страх от кучета и пред нас има доста,понякога заобикалям... :)