PDA

View Full Version : Как да свържа 2 лаптопа с кабел за да направя мрежа?



addadad
02-09-2011, 15:47
Искам да свържа 2 лаптопа с кабел за да направя мрежа ! Интересува ме като отида в магазина какав кабел трябва да поискам и г/д на каква цена е ? Също така след,като взема кабела и свържа 2-та PC,какво трябва да направя,необходими ли са някакви настройки ?

Cybershot
02-09-2011, 16:29
Отиваш в някоя компютърна фирма и искаш еди си колко метра кроснат UTP кабел. Може и без UTP, ще те разберат какво искаш. (дано)
Пиши на ЛС ако си от Велико Търново област.

doomkillerr
02-09-2011, 16:49
Здравей. За целта се нуждаеш от следните неща:

1. Кроснат кабел, като тук можеш да избереш да си направиш сам такъв по следния начин:

а) Трябва ти UTP кабел, като дължината си я определяш сам в зависимост какво ще е разстоянието между двата лаптопа (ограничението е да не е по дълъг от 100 метра). Цената е средно по 50 ст. метъра орентировъчно!

б) 2 букси RJ 45

в) Клещи за кримване, но може да минеш и без тях...

г) Макетен нож и клещи.

Свързването на буксите става по следната схема:

http://www.stanbg.com/img/cab_2.jpg

След подреждането на всички цветове трябва да се получи това:

http://store.picbg.net/pubpic/83/1A/a4aae0d5e975831a.png

Следващото нещо е да се натиснат конекторите на буксите, така че да притиснат цветните кабели. Повече информация, как се прави такъв кабел ще намериш след малко търсене в нета!

2. След свързването на лаптопите и при работещ Лан кабел би трябвало двете мониторчета да започнат да мигат! На първия компютър трябва да направиш следните настройки - влизаш в Control Panel - Network Connections - щракаш десен бутон върху иконата на Лан картата и избираш "Properties" - избираш "Internet Protocol" и щракаш бутона "Properties" - там въвеждаш следните настройки:

http://www.cuteleaf.com/wp-content/uploads/2010/09/lan1.png

На втория компютър е:

http://www.cuteleaf.com/wp-content/uploads/2010/09/lan2.png

Не забравяй, че и двата компютри трябва да са в една група (примерно WORKGROUP или HOME) за да няма проблеми при споделяне на файлове между тях.

3. Задължително след направените настройки рестартирай и двата компютъра!

Успех от мен! :)

addadad
02-09-2011, 17:02
Много ти Благодаря ! Доста добре си ми го обеснил ! :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

GregoryHouse
02-09-2011, 17:12
Или вместо целия тоя шит с си правите една wireless мрежа между 2та лаптопа???

Cybershot
02-09-2011, 17:16
doom, таблицата е грешна. Синия и Кафявия цвят и съответно бяло-синия и бяло-кафявия не си менят мястото, защото са захранващи.

asp1r1n94
02-09-2011, 17:33
Продават се crossover cable...

Utopia
02-09-2011, 17:40
до всички марсианци

кабела последно време няма значение дали ще е прав или кръстосан
въпроса е да има кабел
лан картите ще си рутират както искат

в момента имам такава мрежа.
wireless лана не сработи както трябва, зада играем кънтър
с един най път прав кабел всичко стана на 6точки.

Cybershot
02-09-2011, 18:06
до всички марсианци

кабела последно време няма значение дали ще е прав или кръстосан
въпроса е да има кабел
лан картите ще си рутират както искат

в момента имам такава мрежа.
wireless лана не сработи както трябва, зада играем кънтър
с един най път прав кабел всичко стана на 6точки.

Специалиста, тихо... Ако е някой по-стар лаптоп на кукуво лято ще се рутира. Купи си хубав рутер и ще можеш да си играеш ЦС-а без кабелаци.

GregoryHouse
02-09-2011, 18:33
Имаш предвид от 99та лаптоп ли? Че аз не се сещам за някой лаптоп който не може да рутира с прав кабел минимум в последните 5 години.

Със wireless, сме цъкали всичко. ЦС, Warcraft, AoE II и какво ли още не.

Cybershot
02-09-2011, 19:42
Имаш предвид от 99та лаптоп ли? Че аз не се сещам за някой лаптоп който не може да рутира с прав кабел минимум в последните 5 години.

Със wireless, сме цъкали всичко. ЦС, Warcraft, AoE II и какво ли още не.

Последно си играхме с един ИБМ на 6-7 години беше може би и не можеше да рутира ! Всякакви лаптопи има... За това са и стандартите, че американеца го мързи да прави кроснат кабел си е негов проблем....

doomkillerr
02-10-2011, 10:16
doom, таблицата е грешна. Синия и Кафявия цвят и съответно бяло-синия и бяло-кафявия не си менят мястото, защото са захранващи.

Да малко е по-различна схемата от горната таблица, но нали знаеш, че при 10/100 Mbps мрежи се използват само 4-ри от 8-те пина, а за 1000 Mbps мрежи всичките 8!

Иначе ето правилната схема:
http://3.bp.blogspot.com/_DZhhZp9of5I/THIQa05H1eI/AAAAAAAAC5k/Qt0Nxe3wjZA/s1600/crossover_cable.gif

П.С. - Да някой от доставчиците използват свободните пинове, за захранване на рутерите, които са по стълбовете. Иначе свързването в мрежа на двата лаптопа е много по лесно, чрез Wi-Fi-а, но автора питаше за свързване с кабел все пак.

saskou
02-10-2011, 15:35
Като цяло много го объркахте човека. Купуваш си кроснат кабел (за всеки случаи), после оправяш адресите както е описано по-горе. За да хвърчи лан-а, трябва да са в една работна група -> My Computer -> Properties -> Computer Name :D

Utopia
02-10-2011, 20:27
Специалиста, тихо... Ако е някой по-стар лаптоп на кукуво лято ще се рутира. Купи си хубав рутер и ще можеш да си играеш ЦС-а без кабелаци.

тука където съм проблема си е от рутера.
доставчика е явно е сложил само рутер, без лан.
4 компа сме в УайФай и не се виждаме.

иначе компа е Toshiba Sattelite PRo L100 PSLA1E
мисля, че на повече от 5г. или е точно на толкова :?
ъпгрейдвах му рама, от 512 на 2ГБ.

Gloppp
07-04-2011, 11:49
Само не мога да разбера как да извадя кабелчетата от буксите и после как да ги вкарам обратно.. :? ако може малко хелп, защото като им казах на тия тапаци от Мултирама д ами дадат кроснат лан кабел те ми дадоха прав и нз как да го направя кроснат :oops:

doomkillerr
07-04-2011, 22:12
Само не мога да разбера как да извадя кабелчетата от буксите и после как да ги вкарам обратно.. :? ако може малко хелп, защото като им казах на тия тапаци от Мултирама д ами дадат кроснат лан кабел те ми дадоха прав и нз как да го направя кроснат :oops:

Буксата (конектора RJ45) - не може да се махне току така от кабела! Правилния начин е кабела да се отреже точно след буксата - буксата се изхвърля и се купува нова на нейно място (струва 20-30 стотинки) след това изолацията на кабела се оголва малко, колкото да могат да се подредят правилно жичките по цветове - също така жичките трябва да са в една линия отрязани! Напъхват се в новата букса и със специални "клещи" се "кримпват"

Ето това представляват клещите:

http://www.comelsoft.com/cmm/userfiles/usr_016/Image/INTELLINET%20-%2004_10/211062.jpg