PDA

View Full Version : На кого отстъпвате място в градския транспорт?



semantics
02-11-2011, 10:52
Оставаме на тема придвижване с градския транспорт.
Въпросът е ясен.

Но, разбира се, дискусията се надявам далеч да надхвърли обсъждането на механичното разгъване на тялото и заставане в изправена позиция, хах.
Ясно е, че отдавна отстъпването на място или не е някакъв критерий за отделния човек и обществото като цяло и това къде се намират те в ценностите и развитието си. Не коментирам дали е добре или зле това, просто е факт.

Аз отстъпвам място само на малки деца и бременни. Ще се аргументирам после, щото нямам време сега, а и да видя как ще тръгне темата.

EarthShaker
02-11-2011, 10:54
на деца, баби, дядовци, бременни жени, хубави момичета 8-) съжЕлявам, природа

baceto
02-11-2011, 11:59
когато ми се налагаше да ползвам градския транспорт се возех винаги прав...сега предпочитам да ходя пеша, рядко се возя на такси и понякога с бащиното возило или някой приятел минава да ме вземе.

assd
02-11-2011, 12:02
само на шофьора

Greennight
02-11-2011, 12:02
На стари хора и на мацки :lol:

baceto
02-11-2011, 12:02
само на шофьорада разбирам ли, че си ватман?

assd
02-11-2011, 12:03
батман

semantics
02-11-2011, 12:04
Добре, явно не написах достатъчно ясно основното:

Какви са мотивите ви да ставате на едни, а на други не, евентуално?
Някакви истории по въпроса?[/b]

shadow4e
02-11-2011, 12:08
Аз отстъпвам на всички изброени от EarthShaker/без хубави момичета :Д/ + на хора с повече багаж, на хора, на които видимо им е лошо и тн.
При бабите и дядовците трябва много да се внимава и да се отстъпва само на такива, които не ге държат добре краката, в противен случай доста им накърняваш егото. 8-)

Приятно е момче да ти отстъпи/да ти предложи да ти отстъпи място.


То какво има да се обяснява защо се става?
Ставам, защото някой има повече нужда от мен да седи. Аз лично не мога да остана седнала, ако до мен баба едвам се задържа и ако набие спирачки шофьора, ще падне. Шофьорът може и да не набие, но ако?! След това на мен ще ми тежи, така че избирам да стана.

semantics
02-11-2011, 12:42
Ок, ще обясня още и най-добре през моите си разбирания.

НЕ СТАВАМ на пенсионери, освен ако наистина не е много наложително и НЕ са ме изритали любезно от мястото, а сам го преценявам. Не се считам за длъжен да ставам на всеки грохнал старец, защото ако той отива да си купи кисело мляко и да се разходи с трамвая, аз се връщам от нощна смяна и отивам на лекции/работа/друго. Примерно. Той мен не ме пита как съм, а да ставам, щото така трябвало... Едва ли.
Допълнително, верен е онзи лаф "- Момченце, би ли ми остъпило мястото, че ме болят краката? "- Ти, дядо, като си бил млад, ставал ли си на по-възрастните?" "- Винаги!" "- Е, затова сега те болят краката!"
Ами, моите крака и сега ме болят. Не мисля, че на някого му дреме.
А има и още за пенсионерите. С очите си 23209 пъти съм виждал как в трамвай, пълен с пенсионери, никой не отстъпва място на бременна жена, да речем. Това ли е мъдростта на старите хора? Високомерие? Да не говорим колко пъти съм бил обиждан от разни старци, защото имам обици, обличам се някакси, имам рога, копита и брада, наричали са ме "Боклук" и пр., понеже съм ги бутнал с раница, примерно, без да искам.

На малки деца и бременни отстъпвам винаги, защото от тях зависи всичко, не от старците. Последните може и да заслужават уважение, но само на теория е така. Днес и у нас да си стар много често значи да си глупав.

Разсъждения от този тип търся. Ако има, разбира се.

SolemnityOfDeath
02-11-2011, 12:46
на деца, баби, дядовци, бременни жени, хубави момичета 8-) съжЕлявам, природа

+1 8-)

но ако има някой, на който винаги отстъпвам място - това са бременните или майките с малки деца. на тях и им помагам с количките, щот' си е тегаво - особено ако платформите на транспорта са по-височки. виждал съм пенсионери, които имат повече енергия от мен като видят празно място или нещо, събуждащо кълвящото ги любопитство, а и на мен ми се е случвало да дерзая 11 часа насам-натам по задачи и да съм смачкан.

semantics
02-11-2011, 13:02
^Именно.

Всички пенсионери се тюхкат колко е зле младото поколение. Но безумното е, че понеже за тях самите отстъпването на място е висше изпитание за ценностната система, те самите някак много особено и избирателно постъпват в такива случаи.

Цялото тема я направих, защото от най-болните въпроси ми е чудовищната дискриминация спрямо младите хора у нас. Пропаст между поколенията винаги е имало и ще има, но днес е значително над нормата това явление. И това "ставане в градския транспорт" е нещо уж супер дребно, но е разбираемо проявление на парадоксите по отношение на тази дискриминация.

realantisocial
02-11-2011, 13:14
semantics, точно от теб не съм очаквал този двоен стандарт.

Ако аз сега кажа, че мразя цигани и че искам всички да умрат ще наскочат поне 20 правозащитници, след които ще се заформи спор дали мога аз да говоря така на кило. И ще бъдат прави принципно.

А когато ти говориш за възрастните хора на кило е абсолютно същото.

Според мен хората си заслужават отношението. Тоест, когато някой те обижда - обиждай го и ти. Но да съдиш за един човек само по това, че той е възрастен /съответно по гореспоменатата логика е глупав, заядлив и пр. и пр./ е меко казано глупаво.

В градския транспорт рядко сядам на седалка, защото почти винаги те са кът, а сядането и ставането след това ми хаби повече енергия от колкото просто да си стоя прав.

Отстъпвам място на възрастни хора, /бременни в градски транспорт не съм виждал до сега, но ако видя ще отстъпя/ майки с деца, малки деца, хора с повече багаж, видимо в не добро състояние, подобно на EarthShaker и на хубави момичета, ама т'ва е друга тема :D

realantisocial
02-11-2011, 13:19
Както казах, хората си заслужават отношението. Когато някой се дръвчи - получава дърво. Но след като това се е случило веднъж, два, три, 10 пъти, означава ли, че трябва, когато видя някоя възрастна баба, през главата ми да мине, че иска да ме напсува и че не заслужава да стои на седалката ?

semantics
02-11-2011, 13:33
realantisocial, не ми схващаш позицията, мисля. Не защитавам на кило и не говоря на кило - нито цигани, нито пенсионери, нито никого. Защото както на кило е позицията, че всички пенсионери еди-какво-си, така на кило е идеята и че трябва да ставам на всички, щото съм млад.

Изхождам от себе си, както вярвам, че е редно да бъде. Аз преценявам кога и на кого да стана - мера според мера. Ако съм уморен, няма да стана; ако някой старец до мен не го държат краката, ще стана, каквото ще да ми е, но същото е и за малки деца и бременни, и хора със здравословни проблеми.

В същото време пенсионерите не ги ебе за нищо. Те си сядат, защото така трябва да бъде - нацията им е длъжна, затова всички привилегии са техни. Междувременно децата и младите могат да го духат - и без това са боклуци до един (не ми казвай, че пенсионерите не говорят на кило). Абсурдното е, че всички подкрепят старите и несъзнателно обществото изхожда от непроменимата и независеща от нищо позиция, че старите са умени, живели, заслужили и говорят право. Тази позиция си е направо архетип.
Немалко пъти цял трамвай е скачал за даден пенсионер, без да е ясно кой крив и кой прав.

Ето това е двоен стандарт. Аз също срещу него скачам.
Изводите от подобни факти са много.

w0sh
02-11-2011, 13:33
Аз веднъж почти припаднах в автобуса и беше пълен цирк, защото един дядо си седи точно до трупа ми и ме пита дали съм добре, а като видя че реално не съм мъртъв каза "някой да отстъпи място на момчето"


иначе ставам най-вече на стари дядовци с бастуни, защото са ми симпатични. Бабките ме дразнят, защото само седят и дебнат седалката, за да се втурнат към нея всеедно ще им я открадна.

Disrespect
02-11-2011, 13:46
На мен не ми се е налагало от години сигурно да ставам.. ползвам главно две линии и то в часове, в които не се пълнят толкова, че да няма къде да се седне... пък и да е имало някакъв случай не съм го отразил, защото винаги съм със слушалки и поглед през прозореца..

realantisocial
02-11-2011, 14:01
realantisocial, не ми схващаш позицията, мисля. Не защитавам на кило и не говоря на кило - нито цигани, нито пенсионери, нито никого. Защото както на кило е позицията, че всички пенсионери еди-какво-си, така на кило е идеята и че трябва да ставам на всички, щото съм млад.

Изхождам от себе си, както вярвам, че е редно да бъде. Аз преценявам кога и на кого да стана - мера според мера. Ако съм уморен, няма да стана; ако някой старец до мен не го държат краката, ще стана, каквото ще да ми е, но същото е и за малки деца и бременни, и хора със здравословни проблеми.

В същото време пенсионерите не ги е** за нищо. Те си сядат, защото така трябва да бъде - нацията им е длъжна, затова всички привилегии са техни. Междувременно децата и младите могат да го духат - и без това са боклуци до един (не ми казвай, че пенсионерите не говорят на кило). Абсурдното е, че всички подкрепят старите и несъзнателно обществото изхожда от непроменимата и независеща от нищо позиция, че старите са умени, живели, заслужили и говорят право. Тази позиция си е направо архетип.
Немалко пъти цял трамвай е скачал за даден пенсионер, без да е ясно кой крив и кой прав.

Ето това е двоен стандарт. Аз също срещу него скачам.
Изводите от подобни факти са много.

Напротив, говориш на кило. " В същото време пенсионерите не ги е.е за нищо". Ами по този начин обиждаш баба ми и другата ми баба, които са пенсионери и ги е.е много повече за мен и за теб, отколкото за тях самите. Това, че някой е живял 60 години повече от теб и неговото тяло е много по износено от твоето не означава, че е по-умен, по-заслужил или нещо от сорта. Ти просто ставаш, защото както ти, така и той сте живи хора, а той не може да стои в продължение на 12 спирки прав, защото ти си преценил, че няма достатъчно дипломи за висше образование и не разбира нуждата от реформи в обществото.
Цялата тая работа с "правото" и "кривото" е пълен фарс и комплексарщина. Когато ти е зле - седиш. Когато не ти е зле, ще отстъпваш на хората, които имат нужда да седнат, НЕ ТЕЗИ КОИТО СА ГО ЗАСЛУЖИЛИ, а тези, които ИМАТ НУЖДА.
ЗАЩОТО ТАКА ТРЯБВА!

Ето една примерна ситуация. Качва се бременна жена и още с качването прави така, че ти да не ѝ се изкефиш. Какво правиш ти в такава ситуация ? Оставаш седнал с надеждата, че някой ще се сети да ѝ отстъпи или я "наказваш", защото е "тъпа невежа" и се отнася зле с напълно заслужилата уважение и поклони младеж ??

semantics
02-11-2011, 14:10
Точно така, прав си за всичко.

А сега ако се окаже, че даден пенсионер не схваща нещата по същия начин? Как w0sh да разбере, че на пенсионерът много му пука за него, след като е припаднал, когато пита "Кой ще даде на момчето да седне?". Т.е., дядото не става, защото все ще се намери някой по-малко "износен" от него, който да бъде така добър. Е, от това не излиза ли, че дядото е направил каквото е трябвало през живота си и сега на никого нищо не дължи? Не е ли това "заслужаване"?

Действително, в написаното от мен се смесва това, че и аз подкрепям идеята "седи, който има нужда, не който заслужава", от една страна, и това, че всъщност голяма част от обществото не го разбира така, от друга.
A истината е, че говорим за едно и също. Объркване се появява, защото не достатъчно ясно изкарах на преден план факта, че обществото всъщност не функционира според нуждата на човека, а според заслугите му.

Кажи ми, че не е така.

realantisocial
02-11-2011, 14:18
Ама ти продължаваш с двойния стандарт и т'ва си е братче. Не ми давай примери, защото и аз мога да ти давам примери, направо мога да те залея от примери.

Това, че някой се е отнесъл лошо с теб в градския транспорт, означава ли че трябва и ти да се отнасяш така ?
Айде ще ти задам въпроса елементарно : "Всички пенсионери ли са еднакви ?"
"Всички възрастни хора ли са лекета?"

CanisDirus
02-11-2011, 14:22
Сядам, само ако има много свободни места. Иначе не ми пречи да стоя прав. Ако цял ден съм седял на стол не ми пречи да стоя прав.
Място отстъпват по моментна преценка.
В София не сядам, защото настроението ми е по-важно от това да стоя 15 минути прав. Не ми пречи. Повече би ми попречило някой обиден от живота пенсионер да ми се навика, че не съм му станал от мястото, понеже е разсърден, че на другия край на града където си купува хляб е имало по-голяма опашка от обичайното.
Може и да не е негово право да седне, обаче не се заяждам за дреболии, понеже пътуващите масово се присъединяват към пенсионера заради години и най-вече произношението.
KУP за дъртите ксенофоби 8-)

jghgh
02-11-2011, 14:24
semi, гадното отношение го има и от двете страни. Разбирам те какво казваш, де, съгласна съм, че има и такива старци.

Аз винаги ставам, даже когато ме смъмрят по неприятен начин - такива пенсионери и аз не ги обичам - злобни и с нагласа, все едно всичко им се полага по презумпция заради възрастта, и да, не са прави, обаче това не прави всички пенсионери такива, а и има доста млади хора, които също са с нагласата, че всичко им се полага. Не е нужно да се гледа в автобусите, можеш да го видиш и в училище - пълното неуважение към авторитета, отношението тип "Светът е мой", и следователно пълно газене на тоя свят с най-гордата походка, сякаш всички живеем за някой повярвал си че е по-специален келеш.

Разбирам накъде биеш - дразнят те спекулациите на някои възрастни хора, с техните години, и представянето им за жертви - но в крайна сметка това може и да се дължи на полудяване, труден живот - не им е леко на пенсионерите, животът им свършва, и те го знаят - затова някои са лимони.

Аз ставам на пенсионери, когато ме помолят (или навикат), или на такива в лошо състояние. На здрави възрастни хора, които изглеждат Ок и не ми казват нищо, понякога не ставам, ако на мен ми е зле.
Но когато си преценя, че трябва да си отстъпя мястото - го правя. И да, понякога го правя от уважение. Не виждам нищо в лошо в традицията да уважаваш по-възрастния. За мен не е грешно, защото това като гледам е отпаднало от моите набори и това рефлектира върху това, че не почитат никакви авторитети и следователно с неуважителната си нагласа, не могат да вземат полезното от един такъв авторитет и да се доизградят, ами се уповават на своето "знаене", щото нали са специалисти по всичко. :-o

realantisocial
02-11-2011, 14:29
Не всичко в тоя живот е пари. Не всичко.

semantics
02-11-2011, 14:32
Ама ти продължаваш с двойния стандарт и т'ва си е братче. Не ми давай примери, защото и аз мога да ти давам примери, направо мога да те залея от примери.

Това, че някой се е отнесъл лошо с теб в градския транспорт, означава ли че трябва и ти да се отнасяш така ?
Айде ще ти задам въпроса елементарно : "Всички пенсионери ли са еднакви ?"
"Всички възрастни хора ли са лекета?"

A ти продължаваш да повтаряш като на малоумен и не четеш какво пиша.

Не става въпрос за това дали всички са някакви или не. За мен не са и се опитах няколко пъти да ти повторя, че не ми е това идеята, макар и да съм се изразил грешно.


Объркване в дискусията ни се появява, защото не достатъчно ясно изкарах на преден план факта, че обществото всъщност не функционира според нуждата на човека, а според заслугите му.

И понеже няма как да знаеш какви са действителните заслуги на човек, когото не познаваш, изхождаш от това, което виждаш - млад/стар, богат/беден, болен/здрав и пр. Това е едното схващане.
Другото схващане е, че действаш според нуждата, която мислиш, че човекът има или не. АЗ ПОДКРЕПЯМ ТОВА СХВАЩАНЕ, за да ми заговориш за кила и милиграми отново. За да го кажа и аз малоумно, ще задам въпроса така:

КАКВА ЧАСТ ОТ ОБЩЕСТВОТО БИ ДЕЙСТВАЛА СПОРЕД НУЖДАТА НА ЧОВЕКА? Да си виждал някой да става на циганин, дори и да има нужда (да оставим пенсионерите малко)?

realantisocial
02-11-2011, 14:48
Объркване в дискусията ни се появява, защото не достатъчно ясно изкарах на преден план факта, че обществото всъщност не функционира според нуждата на човека, а според заслугите му.

Това е недоказуемо.

А края на поста ти се казва подмяна на тезата :)


manliftingbanner, както казах - седят тези, които имат нужда. А не тези, които са платили повече пари, не тези, които са по-умни, с повече дипломи или разбират смисъла на живота и обществото.

Когато ти и К. имате нужда - вие стоите. Когато нямате нужда - ще седне някой друг, който има ПО-ГОЛЯМА нужда от вас. Така трябва да бъде. Нищо повече.

А се заядох със семантикс защото изтресе безбожната глупост в първите си постове за всички пенсионери - какви били, що били.
Не ме интересува кой какъв е. Борец срещу фашизма, фашист, комунист, капиталист. Ако той има повече нужда от мен да стои - ще стои. Градският транспорт не е (май..) война.

И понеже, очевидно, примерите са на висока почит в подобен род спорове (което е безсмислено според мен, но..) мога да разкажа десетки случаи, в които много възрастна жена или мъж се крепи на чудо, докато целия рейс разсеяно наблюдава прекрасната коледна украса. Но сигурно в случая седящите са заслужили, не знам. :shock:
Не ме интересува кой какъв е, благодарен съм, че съм млад и здрав и докато съм такъв нямам проблеми да стоя прав.
Утре някой ще реши да се прави на ясновидец и да преценява баба ми за коя партия гласува и дали днес има повече основания да стои седнал, отколкото прав. И докато си мисли, а бабата стои права, някой не по-малко арогантен ще засече тролея и бабето сигурно ще си е "заслужило" пукнатия череп.

Аз изчерпах своето виждане по въпроса :)

CanisDirus
02-11-2011, 14:53
manliftingbanner, както казах - седят тези, които имат нужда. А не тези, които са платили повече пари, не тези, които са по-умни, с повече дипломи или разбират смисъла на живота и обществото.

В ресторанта кой яде? Гладния, или този, който си е платил обяда?
Кой определя, кой ще седи и кой ще е прав?

А преди да приложим принципа "на всекиго според нуждите" за сядането, то нека го приложим и за возенето. На хората им се налага, за да стигнат до работа, училище и тн.
На много от пенсионерите не им се налага да пътуват. Нямат нужда от услугата, но я ползват защото ... Ми защото могат и нямат какво да правят.

semantics
02-11-2011, 15:01
А се заядох със семантикс защото изтресе безбожната глупост в първите си постове за всички пенсионери - какви били, що били.

Точно така. Това съм видял, това съм преживял. Не съм видял някой да го е грижа за мен. Може да ти звучи като всякаква подмяна на всичко, но ежедневно изпадаме в конфликта на това дали да защитим положението си или да защитим принципите си.

Много пъти съм ставал на пенсионери, заради виждането, че наистина имат нужда. Принцип.
И много пъти съм бил обиждан заради възраст, външност и прочие. Реалност.
Ето ти конфликт.

Не крия, че ако имам проблем с някакъв вид общност, вероятно са само възрастните хора. Това си е мой проблем и си личи.

Ако позволих да си проличи "говорене на кило" по адрес на тази общност, въпреки че аз си имам проблем с нея, то е защото обществото наистина функционира в безрезервна подкрепа на същата. Но не в подкрепа на други, макар може би също да има защо да бъдат подкрепяни, а не дискриминирани. Болката ми идва от това, че младите хора попадат сред тях.

Moderatorius
02-11-2011, 17:46
Рядко сядам, предимно ако тролеят е почти празен. Но иначе ако седна, отстъпвам на повечето, на които виждам, че не са в състояние да стоят прави. Предимно на стари хора, макар че съм се уверила, че по-нахални хора от тях няма!!! Бутат се като коне, постоянно говорят за "младото поколение", какво е и що е, а те самите могат БУКВАЛНО да те избутат извън тролея, ебаси. Да не говорим за 100те чанти с чушки и домати, които мъкне и държи да си ги сложи НА седалката, до него. Изключително неприятни хора. Не знам, но аз, като използваща градския транспорт няколко пъти на ден, не виждам често някой да НЕ стане на бременна жена, на жена с бебе, на старец.

Liar
02-11-2011, 21:51
semantics, ти имаш проблем с възрастните хора, но изглежда и те имат проблем с теб, наличието на определен тип облекло, обеци и по-нестандартна визия като цяло, е в разрез с техните стандарти за приличе. Изглежда от тук се поражда целия конфликт и повлиява на пристрастието ти по темата.

semantics
02-11-2011, 22:00
Възможно е. И все пак смятам, че другото поне толкова значимо в случая е възрастта ми.

Възрастните хора днес живеят в абсолютен страх и тотален негативизъм (с причина, разбира се). Това е предпоставка за много неща.

Упс, пак заговорих на кило...

yakuza_
02-11-2011, 22:04
Понякога ставам, понякога не, но има някой, дето даже едно мерси не ти казват, а само се оплакват ...

WinstonSmith
02-11-2011, 22:28
Има си наредба, в която е казано мнението ми:

НАРЕДБА № 1
Чл. 10

"Качването в и слизането от превозните средства на столичния общински пътнически транспорт може да става през всички врати като предимство имат инвалидите, бременните жени и майките с деца до седем години, болните и възрастните пътници."


А до semantics - разочарован съм... В случая съм напълно съгласен с риълантисоушъла.

Отдалеч си личи, че целта на темата е била да кажеш защо и с какво те дразнят "старите". И къде точно е границата между старите и останалите? Къде е теглена чертата?

Нека всички си спомним приказката, в която един цар заповядал да бъдат избити всички стари хора. Нека си спомним и поуката от тази приказка.

Не виждам защо изобщо правиш такива разграничения млади - стари. В повечето случаи възрастта не определя ниво на социална интегрираност или недостатъци. Всичко си опира до строгата индивидуалност и характер. Един бедняк си остава такъв и на 30, и на 70.

Ще завърша с един цитат:

"Един дядо казал на внучето си:
- Аз на твойта няма да дойда, но ти на мойта ще дойдеш..."

Надявам се да си спомниш какво е било мнението ти като остарееш.

В крайна сметка не искам да излезе, че защитавам абсолютно всички възрастни хора. Далеч съм от мисълта, че трябва покорно да слушам и да се съобразявам с някого, единствено само заради годините му.

Добре е да се уважават по - възрастните, но само тези, които са си заслужили това уважение.

CanisDirus
02-11-2011, 22:50
Има си наредба, в която е казано мнението ми:

НАРЕДБА № 1
Чл. 10

"Качването в и слизането от превозните средства на столичния общински пътнически транспорт може да става през всички врати като предимство имат инвалидите, бременните жени и майките с деца до седем години, болните и възрастните пътници."


Наредбата касае само качването и слизнаето.
Ако опираме само до нормативните актове, то следва на инвалидите, трудно подвижните и майките с деца да се отстъпват само определените със щикери места.

Jacques
02-11-2011, 22:54
-майки с деца
-момиченца
-възрастни

Joc
02-11-2011, 23:15
изключително рядко сядам, а като сядам почти винаги голяма част от автобуса е празна, така че не ми се налага

StolenBliss
02-11-2011, 23:42
Аз не ставам за всички възрастни хора(по желание), вече ако ме попитат ми се вижда много нагло да откажа 8-)
Та защо не на всички, щото особено в България, всички пенсионери са с карти и нон стоп се разкарват по пазари и насам натам, е така просто на разходка. Когато ми е тежка програмата в даскало и съм от 8 до 5 там, не съм се наспала и ми е тъпо, като вида с периферното зрение някоя баба или някой дядо до седалката ми, просто си зяпам през прозореца и не ги отразявам.
През останалото време - Има някои 'зли' бабки, аз само като ги погледна и се разбира.Некви ме гледат все едно падам от друга галактика.. Тогава си казвам 'Така ли?' и си седя. Иначе стане ли ми 'мило' за някоя баба или дядо, тогава им предлагам да седнат. И вече разбира се останалите моменти когато виждаш, че на някой му е лошо или му личи, че е супер изморен, тогава пак ми става жал и ставам. И те така.

victoriaC
02-12-2011, 07:42
Отстъпвам място на стари хора, когато видя, че наистина имат нужда да седнат и на майки с деца. Но има много стари хора, които ми се завират в седалката по най-нахалния начин и ми стоят на главата. е на тяхникога не бих отстъпила. (:
Даже един път една средно млада жена дойде при мен и ми каза 'може ли да станеш, за да седна' нахални хора..

Mi6inka
02-12-2011, 08:05
...възрастни хора, бременни, майки с деца

semantics
02-12-2011, 08:50
БЕ КАКВО СЕ РАЗОЧАРОВАТЕ БЕ, БОЛНИ ЛИ СТЕ ИЛИ ДА?

Темата я направих, за да прочета различни гледни точки. Това и се получи, ама не разбирам защо същото се оказва проблем за някои?

Нещо не ви паснах на стандарта ли, какво? Ако съм имал да кажа нещо, съм щял да го кажа в прав текст и темата щеше да бъде "Не ви ли дразнят старците?"

Winston, прочети, ако обичаш пак първия пост в темата. След това дай малко по-различен ракурс, че да има смисъл цялата работа, моля.

CanisDirus
02-12-2011, 08:54
Не стига, че ги храним с нашите данъци на дъртофелите, плащаме им картите за транспорта, ами искат и място да им отстъпваме.
Утре на дядото ако му се прииска ще му отстъпите ли приятелката си?
А на дъртата баба ще дадете ли пишката си за временно ползване?




П.П. Това да не се взима толкова сериозно.

strave
02-12-2011, 09:02
Преценявам на място,ако автобуса е тъпкан и видя майка с дете винаги ставам.При пенсионерите,случва се и да стана и да не стана,просто се оглеждам и ако видя,че има свободни места не ставам. :)

realantisocial
02-12-2011, 09:54
БЕ КАКВО СЕ РАЗОЧАРОВАТЕ БЕ, БОЛНИ ЛИ СТЕ ИЛИ ДА?

Темата я направих, за да прочета различни гледни точки. Това и се получи, ама не разбирам защо същото се оказва проблем за някои?

Нещо не ви паснах на стандарта ли, какво? Ако съм имал да кажа нещо, съм щял да го кажа в прав текст и темата щеше да бъде "Не ви ли дразнят старците?"

Winston, прочети, ако обичаш пак първия пост в темата. След това дай малко по-различен ракурс, че да има смисъл цялата работа, моля.

Болен си ти. И не се гърчи като гущер на слънце, ако обичаш. Заставай зад думите си.

А да и не се изкарвай жертва с т'ва "стандарта", щото всички видяхме какъв е този стандарт.

Смърт за старите.
Смърт за бедните.
Смърт за глупавите.
Смърт за неуспелите.
Смърт.
Т'ва е решението, нали ?

jghgh
02-12-2011, 11:00
Мисля, че semantics по-скоро изрази раздразнение от факта, че някои възрастни си мислят, че като са възрастни, значи всичко им се полага. Има такива и не е приятно усещането да стои насреща ти човек, който с нищо не е по-специален от теб, но си мисли, че само заради годините е нещо повече.

Трудно избяга от обобщенията, но като цяло мисля, че това беше тезата му. Разбира се, има всякакви хора - не всички са еднакви, затова трябва да се прави преценка. Отделно не е добър психологически подход да ти обясняват колко са разочаровани от теб - така въпросната персона ще, не ще заема отбранителна позиция и става грозно. 8-)

Извинявам се, че се намесвам в разговора ви.

WinstonSmith
02-12-2011, 11:54
БЕ КАКВО СЕ РАЗОЧАРОВАТЕ БЕ, БОЛНИ ЛИ СТЕ ИЛИ ДА?

Темата я направих, за да прочета различни гледни точки. Това и се получи, ама не разбирам защо същото се оказва проблем за някои?

Нещо не ви паснах на стандарта ли, какво? Ако съм имал да кажа нещо, съм щял да го кажа в прав текст и темата щеше да бъде "Не ви ли дразнят старците?"

Winston, прочети, ако обичаш пак първия пост в темата. След това дай малко по-различен ракурс, че да има смисъл цялата работа, моля.


Аз отстъпвам място само на малки деца и бременни. Ще се аргументирам после, щото нямам време сега, а и да видя как ще тръгне темата.

Хммммм. Прочетох първия пост по темата и само си затвърдих мнението.

semantics, много те уважавам, но не се прави на 6 без 10. Да знаеш, че и аз лесно мога да загърбя добрия тон.

Отново казвам, прочетох първия пост. Прочетох и следващия ти пост, в който без никаква логика ти изведнъж започваш да обясняваш с какво е дразнят "старите".

Сега след като изяснихме това не мисля да "давам различен ракурс". А цялата работа наистина няма смисъл, тъй като ти постоянно обобщаваш и както сам каза "говориш на кило", а после се правиш на Девата от Гуаделупе. Не е ли това двойният стандарт, който толкова мразиш?

machoka
02-12-2011, 12:09
Едно време имаше възпитание в уважението към по-възрастните. Сега си е 'бало майката. Днеска всеки стана дървен философ и ще утрепе пенсионер да седне и да си слуша ай-пода.

jghgh
02-12-2011, 12:25
И Мачо генерализира 8-)

machoka
02-12-2011, 12:48
Едно време имаше възпитание в уважението към по-възрастните. Сега си е 'бало майката. Днеска всеки стана дървен философ и ще утрепе пенсионер да седне и да си слуша ай-пода.

Айде, айде...

а ти кога за последно спря на пешеходна пътека, за да пуснеш някой пенсионер да се изкаканиже, а?

Винаги спирам, даже заковавам защото по принцип често съм над ограничението и по тоя начин си изпросвам псувните на движещите се зад мен. Но това ми е принцип - пешеходна пътека и червен светофар. Всичко останало го интерпретирам, но тези 2 неща никога.

semantics
02-13-2011, 20:17
Смърт за старите.
Смърт за бедните.
Смърт за глупавите.
Смърт за неуспелите.
Смърт.
Т'ва е решението, нали ?

Ма кажи честно, това ли разбра от думите ми някъде? И ако ме познаваш, склонен ли си да мислиш, че разсъждавам така. Щото ако да... или наистина говоря пълни глупости, или много бързо се настрои някак.

Pwnmaster
02-13-2011, 20:31
На никого. Те отстъпват на мен.

semantics
02-13-2011, 20:43
realantisocial, заставам зад думите си веднага, обяснявам подробно:
Темата е създадена, за да се прочетат различни гледни точки към нещо обикновено от ежедневието, в което си проличават определени социални механизми. МОЯТА гледна точка е следната:
Водещо е това да прецениш, дали даден човек има нужда да му бъде предоставено дадено благо или не, след като ти разполагаш с това благо. Тази преценка е субективна, но е единственото, с което разполагаме. И така, как се случва преценката, ако се опитаме да я анализираме:
1) виждаме човека и го оценяваме несъзнателно по това, което виждаме - пол, възраст, социален статус и пр., с което си активираме вече създадена нагласа;
2) имайки съзнанието, че ние разполагаме с благото "седалка" (ахах, абсурдно...), опитваме да преценим дали въпросният човек има нужда от това благо, дали трябва да му го преотстъпим.

Дали ще действаш "хуманно" на втория етап неизменно зависи от това колко силни са нагласите ти от първия. И би било безумно някой да го отрече. Затова си позволих да попитам по-горе (попитах ли, всъщност?), с каква готовност ти, или друг, би отстъпил място на много болен циганин? Или клошар? Не съвсем ясно, ЯВНО, опитах да кажа, че предубежденията ми към старите хора ми пречат всеки път да действам в полза на принципа "старите се нуждаят повече", защото този принцип е разколебан у мен. И не се чувствам виновен за това, сори.

Колкото до това, че акцент падна върху старите хора, не е случайно. От една страна, аз започнах тази ракурс, защото ми пролича слабостта, когато си казах защо не им ставам винаги, както винаги ставам на малки деца и бременни. От друга, обаче, факт е, и това от нещата, които ме дразнят, че отношението към старите хора е едно постоянно възобновяващо се и консерваторско стереотипно мислене на обществото, едва ли не архетип, че старите хора са мъдри и заслужават всичко. Аз съм ОК с него, докато не достигне крайност. И у нас той е достигнал тази крайност. Никога не боравя с крайности и ги намирам за вредни, заради което и приказките ти за Смърт в моята уста са крайно неуместни.
И защо е достигнало крайност това разбиране ли? Защото сме нация с отрицателен прираст, защото младите хора бягат масово извън България, защото населението масово е застаряващо и съставено от смазани от живота възрастни хора. Разбирам, че огромната част от тях живеят в тотално разочарование от всичко, и с право. Разбирам, че можеха да живеят и по-добре. И все пак... Не може едно общество да живее заради застаряващите си членове, вместо за всички членове.

И с надеждата да, че това ще помогне, връщам в началото на този пост:

Темата е създадена, за да се прочетат различни гледни точки към нещо обикновено от ежедневието, в което си проличават определени социални механизми.
Отстъпването/неотстъпването на стар човек от страна на млад в градския транспорт е само едно нещо. Мазало стана, защото 1) отстъпването/неотстъпването на място от млад на стар е класика и 2) аз имам проблем с него и същевременно съм автор на темата.
Въпроси се появяват и в други посоки, обаче:
Ако всички сме съгласни, че водеща трябва да е нуждата, в кой случай стар човек е редно, според нас, да отстъпи на млад?
Ако всички сме съгласни, че водеща трябва да е нуждата, само старите, бременните и малките деца ли заслужават едно такова "седалищно благо"?
И най-вече, тези три категории не са ли сами по себе си генерализации?

Защото си струва и да се обсъди този въпрос за това в каква степен е редно човек да генерализира и да изхожда от социалния си опит и в каква степен да се опитва да минимизира това генерализиране, да изхожда от принципни позиции и доколко оправдано е това. Защото за мен това са две еднакво недалновидни крайности.

И цитат от моя трети пост по темата и първи, споменаващ стари хора, специално за WinstonSmith:

Ок, ще обясня още и най-добре през моите си разбирания.

НЕ СТАВАМ на пенсионери, освен ако наистина не е много наложително и НЕ са ме изритали любезно от мястото, а сам го преценявам.

Какво вие двамата наричате "двоен стандарт", че се обърках, честно питам?

bloodyF
02-13-2011, 22:00
на бременни жени, хора с багаж, майки с деца, по-възрастни хора (30+)
И без това пътувам с градски транспорт рядко..така че..

Pliok0019
02-13-2011, 22:03
Отстъпвам мястото и на възрастни хора, и на майки с деца, и на бременни. Най-често разбира се ставам за пенсионерите, понеже...са най-много. Досега не ми се е случвало някои да ме помоли да стана, защото обикновено виждам кога някои възрастен се качва. Естествено, когато ми е лошо не съм обръщала никакво внимание на случващото се около мен.

На мен лично ми става глупаво, когато някои не отстъпи мястото си на възрастен, защото моментално си представям, как ми се е наложило да пътувам с баба ми в препълнен автобус и някакви момчета се смеят от седалките. За щастие подобно нещо не се е случвало досега, но точно за това, не искам да се наложи на някой друг.

Mooo6no
02-13-2011, 22:58
Ставам на майки с деца/бременни жени.... и на куцукащи/гипсирани. На възрастни не ставам, пък и не смятам, че възрастта е какъвто и да е признак за уважение, или липсата на таковва.

[B]a[N]D[i]T[k]a
02-14-2011, 01:30
възрастни хора, бременни и жени с деца. май че това е. А и ако има някои които да носи супер мн торби също отстъпвам място
:D

realantisocial
02-14-2011, 02:10
realantisocial, заставам зад думите си веднага, обяснявам подробно:
Темата е създадена, за да се прочетат различни гледни точки към нещо обикновено от ежедневието, в което си проличават определени социални механизми. МОЯТА гледна точка е следната:
Водещо е това да прецениш, дали даден човек има нужда да му бъде предоставено дадено благо или не, след като ти разполагаш с това благо. Тази преценка е субективна, но е единственото, с което разполагаме. И така, как се случва преценката, ако се опитаме да я анализираме:
1) виждаме човека и го оценяваме несъзнателно по това, което виждаме - пол, възраст, социален статус и пр., с което си активираме вече създадена нагласа;
2) имайки съзнанието, че ние разполагаме с благото "седалка" (ахах, абсурдно...), опитваме да преценим дали въпросният човек има нужда от това благо, дали трябва да му го преотстъпим.

Дали ще действаш "хуманно" на втория етап неизменно зависи от това колко силни са нагласите ти от първия. И би било безумно някой да го отрече. Затова си позволих да попитам по-горе (попитах ли, всъщност?), с каква готовност ти, или друг, би отстъпил място на много болен циганин? Или клошар? Не съвсем ясно, ЯВНО, опитах да кажа, че предубежденията ми към старите хора ми пречат всеки път да действам в полза на принципа "старите се нуждаят повече", защото този принцип е разколебан у мен. И не се чувствам виновен за това, сори.

Колкото до това, че акцент падна върху старите хора, не е случайно. От една страна, аз започнах тази ракурс, защото ми пролича слабостта, когато си казах защо не им ставам винаги, както винаги ставам на малки деца и бременни. От друга, обаче, факт е, и това от нещата, които ме дразнят, че отношението към старите хора е едно постоянно възобновяващо се и консерваторско стереотипно мислене на обществото, едва ли не архетип, че старите хора са мъдри и заслужават всичко. Аз съм ОК с него, докато не достигне крайност. И у нас той е достигнал тази крайност. Никога не боравя с крайности и ги намирам за вредни, заради което и приказките ти за Смърт в моята уста са крайно неуместни.
И защо е достигнало крайност това разбиране ли? Защото сме нация с отрицателен прираст, защото младите хора бягат масово извън България, защото населението масово е застаряващо и съставено от смазани от живота възрастни хора. Разбирам, че огромната част от тях живеят в тотално разочарование от всичко, и с право. Разбирам, че можеха да живеят и по-добре. И все пак... Не може едно общество да живее заради застаряващите си членове, вместо за всички членове.

И с надеждата да, че това ще помогне, връщам в началото на този пост:

Темата е създадена, за да се прочетат различни гледни точки към нещо обикновено от ежедневието, в което си проличават определени социални механизми.
Отстъпването/неотстъпването на стар човек от страна на млад в градския транспорт е само едно нещо. Мазало стана, защото 1) отстъпването/неотстъпването на място от млад на стар е класика и 2) аз имам проблем с него и същевременно съм автор на темата.
Въпроси се появяват и в други посоки, обаче:
Ако всички сме съгласни, че водеща трябва да е нуждата, в кой случай стар човек е редно, според нас, да отстъпи на млад?
Ако всички сме съгласни, че водеща трябва да е нуждата, само старите, бременните и малките деца ли заслужават едно такова "седалищно благо"?
И най-вече, тези три категории не са ли сами по себе си генерализации?

Защото си струва и да се обсъди този въпрос за това в каква степен е редно човек да генерализира и да изхожда от социалния си опит и в каква степен да се опитва да минимизира това генерализиране, да изхожда от принципни позиции и доколко оправдано е това. Защото за мен това са две еднакво недалновидни крайности.

И цитат от моя трети пост по темата и първи, споменаващ стари хора, специално за WinstonSmith:

Ок, ще обясня още и най-добре през моите си разбирания.

НЕ СТАВАМ на пенсионери, освен ако наистина не е много наложително и НЕ са ме изритали любезно от мястото, а сам го преценявам.

Какво вие двамата наричате "двоен стандарт", че се обърках, честно питам?

Запазвам ред. Утре.

reoffender
02-14-2011, 07:07
Рядко пътувам с градския, и ако го правя стоя права просто, защото ми е по-удобно. Сядам само ако има достатъчно празни седалки, и съм уморена...
Никога не ми се е налагало да отстъпя място :-o

Millwall
02-17-2011, 09:51
никога,особено пък за пенсионери.

ако бременна жена или инвалид ме помоли лично,бих станал обаче. за пенсии,които са видимо здрави (ходещи,с 2 здрави крака),не виждам основателна причина да стана. старостта не е порок,но не е и преимущество.

имаше случай преди време пътувахме с приятели,но се бяхме разделили във возилото (хаха,рейс май беше) аз и още 1 отпред и отзад още 2-3 човека,щото беше пълно. и по едно време някакъв смачкан чичко ми се развика ама супер злобно що не съм станал да седне някаква бременна жена,която изобщо не даваше индикации,че и се сяда (иначе щях да и освободя мястото),стана някъв ебаси скандала,развикаха се бабички,лели и дядовци,без изобщо да знаят за какво става дума,само защото сме млади,а те по дефаулт мразят младежта,а и явно мислеха че сме само аз и другото момче и им дойде пауъра,смачкания чичко почна и да заплашва... чичкото наистина уцели греда,захващайки се с неподходящите хора и съм сигурен,че и до днес помни какво му се случи впоследствие...


онзи ден пък ми се случи друго - пътувам в 5-ицата и някви четирима смъкнежи се качиха на 1 спирка,а имаше в трамвая 2 момиченца (видима възраст около 10-11,макс 12.),които си седяха кротко и си говореха без да пречат на никой сладураните,и изведнъж единия от тия смъкнежи им се развика "а що не направите място на бабата,много сте невъзпитани вие малките (се едно той братче е на 45год.) и разбира се децата се сдухаха яко. бързах много за важна среща и реших да не правя проблема...

та мисълта ми е - аман от псевдо-моралисти и защитници на некви права и прочие безбожни глупости.

mitzubi6i
03-11-2011, 21:45
Аз обикновено стоя прав в автобуса, най-често на кръга в средата. Така хем има места за стари хора, бременни жени и т. н., хем аз имам видимост към целия автобус :) Много рядко сядам, ако съм много изморен.