PDA

View Full Version : Бихте ли осиновили улично животно?



sh3_1s_7h3_0n3
02-11-2011, 19:48
1. Ако много ви се искате да си вземете куче или котка, бихте ли си взели такова от улицата, от кучкарник или от някоя организация, която се грижи за изоставени/улични животни?
2. Важно ли е за вас животното да е породисто?
3. Ще се срамувате ли, ако животното ви е улично?
4. Каква е разликата между уличните и породистите животни?

Takova
02-11-2011, 19:52
Аз бих и ще го направя, когато имам възможността да се грижа за 2-ро същество, освен себе си.

jghgh
02-11-2011, 20:01
Аз си имам осиновена улична котка и това си ми е най-сладката писюга.
Отначало исках да имам регдол и даже по някакъв начин баща ми беше склонил да даде огромна сума за регдол, но малката писюга ден-два по-късно цъфна на вратата пред входа и си я прибрахме.
Хич не ме е срам от нея и даже мисля, че е най-сладкото животно. Не съжалявам че съм я прибрала, даже се радвам, че живее добре, и че не съм си купила космата приятелка, която реално не е с нищо по-специална от моята писюга.
Като си намериш другарче на сърце, просто го обичаш такова, каквото е и ти се струва най-красивото.

Може би ако си взема улично куче няма да ме е срам. Даже ще съм горда.
Но не знам, защото нямам куче и може би няма да имам в живота си, само предполагам как бих реагирала.

Избягвам въпроса с кучкарника/приюта, защото не съм тръгнала да си търся ново животно, а ако тръгна имам условие да е малко. Може да е тъпо от моя страна, но мисля че по-лесно се възпитават, а и да сме заедно още от когато е бебе.

yakuza_
02-11-2011, 20:17
Не, не бих 8-) Просто не ми харесват като вид уличните кучета :D Имали сме доберман, немска овчарка, сега имаме каракачанка и всичките са били породисти. 8-) За котка по - може.

Brooklyn
02-11-2011, 20:18
обожавам котките ,но смятам че животните са заместители на човешките взаимотношения

няма да ме е срам ако животинката е помярче или улична комерсиална котка ,пак си носи душичка и не е по-малко куче/котка от останалите "породисти" подобни

плюс тва уличните животинки не са толкова разлигавени

xoxi
02-11-2011, 20:38
1. Ако много ви се искате да си вземете куче или котка, бихте ли си взели такова от улицата, от кучкарник или от някоя организация, която се грижи за изоставени/улични животни? - Разбира се, че да! Котката ми я взех от улицата. Преди време имах и куче, което не беше точно от улицата, но не беше и породисто.

2. Важно ли е за вас животното да е породисто? - Не!!!

3. Ще се срамувате ли, ако животното ви е улично? - Не, не се срамувам от моето животно, дори съм много горда с него, защото е едно малко, мило, игриво и привързано към хората, които го обичат, животинче. Преди с кучето също не ме беше срам. Беше си моето животно, обичах си го и не ме интересуваше дали другите го харесват или не..

4. Каква е разликата между уличните и породистите животни? - Няма разлика! Всички могат да се привържат към стопаните си еднакво силно, всички могат да те близват благодарно по ръката..
"Любовта няма порода!" - както бях чела някъде.

EarthShaker
02-11-2011, 20:42
тая тема сме я коментирали :)

уличните кучета (мастиите) в повечето случаи са много по-умни и лесно дресируеми от 'породистите', именно защото са мелези и гените са им смесени. при другите доста често се среща дори и кръвосмешение на 'знатни родове' и резултатът е, че кучетата са откровенно тъпи ;)

кучето ми е немска овчарка, но го намерихме съвсем малко и сляпо.. тогава не знаех кво ще излезе от него и все пак го взех ;) хранили сме го с биберон и кучешко сухо мляко, а ся е почти на 7 години - 35 кила :)

StolenBliss
02-11-2011, 21:03
С една дума - ДА. Много бих искала даже, така ще успея да 'спася' поне едно животинче.

Liar
02-11-2011, 21:11
Няма нищо по хубаво от това като се прибираш вкъщи да знаеш, че винаги има някой който ще те посрещне с цялата си безусловна любов и предан поглед. В цялото това действие породата няма роля.
От друга страна аз едва ли някога ще видя породисто животно, не ми е по силите да дам пари, за да закупя външен вид и признание, докато улиците и приютите се пръскат от влажни очи на нещастни души. Може да е обричам на социално самоубийство, тъй като нито кучето, нито кецовете са ми маркови, но поне така ще ми е по-лесно да събирам разделно боклука.

ShtrudeL
02-11-2011, 23:15
Ако зависеше само от мен до сега да съм си прибрала поне 5 котки. Едната редовно стои до едни банички до университета..отделно виждам малки котета из квартала...малко не ми е оставало да си хвана някоя и да я завлеча в нас ама майка ми ще ме изхвърли барабар с котката.

Joc
02-11-2011, 23:18
всичките ми котки (освен една) бяха улични
същото важи за кучетата ( пак освен едно )

TheTiger
02-12-2011, 06:57
Моят кучо си го прибрах от улицата...

Аз не одобрявам продажбата на животни и без това. Вие купувате ли си приятели?
Именно ! А и от какво да се срамувам ? За дето не съм изкихал 300 лева ли ?

machoka
02-12-2011, 07:53
Моят кучо си го прибрах от улицата...

Аз не одобрявам продажбата на животни и без това. Вие купувате ли си приятели?
Именно ! А и от какво да се срамувам ? За дето не съм изкихал 300 лева ли ?

ти с 300лв нЕма да си купиш само аксесоарите, ваксините и т.н. към кучето.

Привърженик съм и на двете тези едновременно. Бизнесът с развъждане на кучета и т.н. си е голям, състезанията за породисти кучета също са много популярни.. който иска подобни неща да влага или да изкарва пари и това е.

Мен ме устройва и някой уличен сладур.

machoka
02-12-2011, 07:58
само дето с кучета е законен.

А въпросът за 'морала' оставям на страна, че е дълга и вече дъвкана тема.

Mi6inka
02-12-2011, 08:03
ако можех щях да прибера всяко улично животинче, което видя... обожавам животните и ми е много мъчно за бездомните ...

machoka
02-12-2011, 08:07
всеки ако можеше, ама никой не е прибрал..

ако всички, които 'ако можехте' бяхте взели и опитомили, нямаше да има бездомни животни.

Mi6inka
02-12-2011, 08:31
всеки ако можеше, ама никой не е прибрал..

ако всички, които 'ако можехте' бяхте взели и опитомили, нямаше да има бездомни животни.


това, че от твоето обкръжение, никой не е прибирал, не значи,че при мен е така, не съдете за света, само по това, което ви се случва на вас!

CanisDirus
02-12-2011, 08:51
Всичките котки са били или улични, или дадени от някого за да не свършат в реката. Породисто не е имало. Само кучето имаше наченки на френска булонка. 8-)

Рибките съм си ги купувал, понеже не се срещат по улицата, а речните не стават за аквариум

sh3_1s_7h3_0n3
02-12-2011, 09:08
Честно да си призная съм се грижила за много улични животни (но на улицата..) и никога не съм прибирала някое вкъщи, просто защото съм имала все други животни и нямаше начин.
От няколко години обаче нямам куче, което е странно, защото откакто се помня винаги съм имала.

Преди 2-3 месеца попаднах на страница във фейсбук Animal Help Varna и постоянно четях на стената, че е намерено някакво улично животно, доброволци събират пари, водят го на ветеринарен лекар, после разни хора му предлагат временен дом, докато се намери човек, който да го осинови. И не става въпрос само за Варна. Ако има някой от София, който е харесал някакво животинче от Варна, се намират други доброволци, които го транспортират и т.н.
В началото като абсолютен скептик си мислех, че всичко е несериозно - как така толкова хора ще събират пари за разни улични животни, ще ги обезпаразитяват, ще им правят операции, и после кой ще ги осиновява. Много знаеш на кого пращаш пари. Обаче е факт - филантропията съществувала. :-o Много алтруисти, любители на животни пращат пари и си осиновяват така животинче. Не е породисто, не е марково, обаче го прибират вкъщи. Дори мои приятели си взеха две кученца така при това големи на около 2-3 години поне!

Честно казано не знам дали просто защото се заинтересувах от самата тема, или и преди е било така, но като чета и вашите коментари оставам с впечатление, че наистина хората започват да не държат толкова на 'марковото', а си търсят верен приятел в лицето на непородистите животни.

В този ред на мисли, аз, която никога не съм обичала котките, да не говоря колко отрицателно бях настроена срещу тях и за колко ароганти, нагли, неблагодарни същества ги имах... с цялото това четене на оная фейсбук страница прибрах един бял бездомен котарак (който също е голям, противно на всеобщото мнение, че като е голям ще имам повече проблеми, ще му е трудно да свикне вкъщи и т.н), който седеше пред входа ни няколко дни. Направих го супер импулсивно сякаш, обаче не съжалявам. ((:
Затова ми беше интересно и какво е отношението на хората към бездомните животни. Наистина ли "аджеба" са склонни да се радват и на улично другарче у дома си.

NeverForget
02-12-2011, 09:10
всеки ако можеше, ама никой не е прибрал..

ако всички, които 'ако можехте' бяхте взели и опитомили, нямаше да има бездомни животни.
Винаги на думи са силни ;x

GD
02-12-2011, 09:37
1.Да бих ако си нямам домашен любимец, защо не.
2.Ами от части да,но и те са животни и те имат правото някой да се грижи за тях независимо дали е породисто или не е.
3.Не, няма да се срамувам, пък за какъв срам приказвате хм?
4.Ами има разлика, но дали е породисто или не е, всеки си има предпочитания.

babity
02-12-2011, 10:28
1. Ако много ви се искате да си вземете куче или котка, бихте ли си взели такова от улицата, от кучкарник или от някоя организация, която се грижи за изоставени/улични животни? Имаме куче, прибрано от строеж и вече доста години е с нас. Обаче не сме го взели, защото много сме искали кученце, а защото е било изхвърлено на прекалено малка възраст и е щяло да умре там, откъдето е взето.
2. Важно ли е за вас животното да е породисто?Не. Приятелството няма порода, както знаем.
3. Ще се срамувате ли, ако животното ви е улично? Никога! Но до момента, в който живея с родителите си не мога да имам такова, пребиваващо вкъщи. Ентелигенцията наоколо има капацитет на амеба.
4. Каква е разликата между уличните и породистите животни? Ако търсиш компаньон - никаква. Обаче ако търсиш точно определени качества е доста голяма. Темперамента на някои породи е пригоден точно към дадените задачи, които кучето трябва да изпълнява. Ако се окаже, че уличното куче има друг вид темперамент може да отнеме много време и средства за обучението му, а в крайна сметка пак да не постигнеш желания резултат. Има и друго. В масовия случай уличното куче е много по - устойчиво към заболявания. Но не бива да забравяме, че невинаги е така.


Едно леко отклонение, към противниците на чистопородното развъждане. Чистопородното животно е лукс за нашия стандарт на живот. Груба сметка относно вложенията на развъдчика в едно куче могат да докажат, че в продажбата на чистопородни кучета няма никакъв бизнес. Рядко и то само при едри животни, които дават ммногобройно поколение, може да се излезе на + след като се продадат кучетата.

machoka
02-12-2011, 11:32
В тоя скучен свят на фалш, лицемерие и суета, хората се радват на всякакви другарчета. И в животинския, и в човешкия свят. Само, че нямат пари за 'маркови'.. вие да сте видели някой бг богаташ с прибрано от улицата животинче сираче?

sh3_1s_7h3_0n3
02-12-2011, 11:36
Както силиконовата барби до него, къщата с басейна, скъпата кола, естествено и марково куче - това му е визитната картичка все пак. Престиж.

machoka
02-12-2011, 11:42
Е да, ама ти пък проявяваш дискриминация към марковите кучета и специално отгледаните породисти екземпляри.. те какво, да мрЪт?

Те и някои жаби се продават за хиляди евра, а никой не си взима от гьола до тях. Щото били 'специални'.. и сигурно от биологична точка наистина са..

нормално, това не е само с животните така. И това с престижът го има. Разказвал съм историята за булеварда на бедняците-богаташи в Либия. От едната страна пазар и от другата - от едната роклята 40 долара, от другата същата за 4000. .. обаче богаташите пазаруват от скъпата за престиж и защото така е прието.

Сега ще кажтете, че е и вредно да се ядат кучета.. да, ама милиарди го правят. Повече от тези, които не. В бедните държави по света не се продават кучета за 500 долара, а бутилка вода.. а всички животни улични са опитомени за домашни потреби.

Навсякъде е различно - това, че при нас е такава ситуацията, не е повод за драма.

Joc
02-12-2011, 11:58
и все пак обмислям да си имам дого аржентино... няма да купувам то е ясно, ама и на улицата няма как да намеря 8-)

sh3_1s_7h3_0n3
02-12-2011, 12:05
Къде по-точно от написаното от мен реши, че дискриминирам породистите животни или пък, че "драматизирам" ситуацията?! :-o

Между другото мисля, че има разлика между "породист" и "породоподобен", като първото май се отнася за тези със знатното поколение родители и прародители, и т.н, а породоподобен що се отнася до породата. Затова не съм съвсем сигурна, така че ако има някой, който разбира от кинология, може да внесе малко повече яснота. ;)

Така или иначе обаче със сигурност съм далеч от идеята да дискриминирам животните по такъв признак.

WinstonSmith
02-12-2011, 12:13
Нямате си и идея колко много ме дразнят хора, които се хвалят с кучетата си или с домашните си любимци и обясняват колко точно са породисти, или пък какво е величественото им родословие...

Ще разкажа една история по случая. Преди 2-3 месеца с "наште" бяхме поканени на някаква вечеря у семейни приятели. Всъщност приятели е доста силна дума. Семейни познати би било по - подходящо.

По едно време мъжът без никаква връзка започна да говори за трите си невероятно породисти кучета. Разказва 20 минути какво семейство имали, каква история имали, как ги бил СПАЗАРИЛ за няколко хиляди евро. После обаче спомена, че били доста глупави... След като го попитах съвсем сериозно дали мисли, че често срещаното кръвосмешение може да е причината, той се посмути малко, но продължи да разказва още 10 минути. Накрая просто не издържах и го попитах защо просто не си е взел едно кученце от приют, което си няма никого, а вместо това си е "купил" нещо, с което да се хвали като с материална принадлежност. Отговорът беше очакван - " Я млъквай. Какво разбира един 17 годишен пикльо?"...

Тук вече не издържах и се отказах от добрия тон, който досега се бях старал да спазвам заради родителите си. Гореспоменатият господин изяде нещо от рода на "Абееее... бедняк, не стига че те слушам от 1 час как ми се правиш на лорд Уинчестър, а сега и точно ти си тръгнал да обиждаш мен. Просто се огледай наоколо и осъзнай, че си един псевдо - "аристократ", който всъщност е тъп като гъба"


Абееееее, колкото и да е тъжно се получава същата работа като с холивудските курви, които си носят по едно малко кученце в чантата за престиж, за част от стайлинга им, но в следващия момент биха сритали някое улично кутре без да има мигне окото.

machoka
02-12-2011, 12:14
Драмата не беше за теб, но дискриминирането .. мхм, някак си се отнасяте неуважително към породистите и скъпи животни с арийска кръв 8)

cherinka
02-12-2011, 12:39
И моите котки винаги са били улични...

babity
02-12-2011, 12:41
Да търся ли точното определение за порода? 'Щото в момента уча генетиката и това е един от разделите и. Чистопородно развъждане. Абсолютно глупаво е да идеш (и като брат ми) да дадеш 400 а и повече лева за куче, което е, както се каза по - горе породоподобно. Но в никакъв случай не е глупаво да отидеш и да си дадеш 800те евра като пич за куче, към което имаш очаквания, то да се окаже читаво и да имате едни (поне) 10 години прекрасно съжителство, в които то ще покрива твоите очаквания. Сещам се колко ми е тъп примера, ама защо давате трицифрени суми за телефони с уай фай и куп други тъпи приложения, при положение, че можете и за 50 стинки да си купите телефон? Като си вземеш куче от улицата можеш ли да си сигурен какъв ръст ще има и как ще изглежда? Кръвта, гените са важни. Ами ако е наследствено обременено с агресивно поведение, болести или нещо друго? Селекцията също е важна. Основна роля играе при развъждането домашните животни, но защо да не е важна и при кучетата? Сигурна съм, че всеки, независимо дали е фен на породистите кучета или на уличните има поне една порода, която му е фаворит от към екстериор. Към значението на селекцията могат да се съотнесат и работните кучета, бе значение дали са пазачи, водачи, терапевти или имат друго предназначение.

NomNomNom
02-12-2011, 14:26
У нас покрай мен почнаха да прибират улични животни. Ако имах собствено жилище щеше да е фраш. Но за съжаление в общежитието ни не се позволява, а в другите ми две къщи хората са станали истински задници.
Иначе, преди в старото общежитие се беше появила една котка , хранех я всеки ден и й сипвах вода. За съжаление кучките - възпитателки ги беше страх от нея , поне я взеха едни хора от панагюрище.
Най-голянмата ми любов - брат ми ( той е куче) го взехме от съседите, беше се мушнал у тях, едно малко рахитено бълхясало бебе . Те не могат себе си да гледат и го взех , моето беше починало, а майка ми искаше да купи хъски. Беше много стресирана като си го харесах и като ревнах за него. Сега е голям пюмяр , изклюително умен , пълноправен член на семейството.
В другата ми къща двете кучета бяха братче и сестриче - сирачета, до контейнера при реката хвърлени. Прибраха мъжкото , но женското го търсеше, ревнех за него - прибраха го и него . Сега са най-големите кучета - пазачи, абсолютни диваци.
Преди три месеца някаква кучка беше изхвърлила едно бебе-коте-сукалче, защото е женско , сигурно. Плачкаше. Баба ми каза за него. При което всички нещо гледаха лошо, но с нея се спогледахме и излязохмеи го прибрахме. Сега всички много обичат Мозето, заедно с нейните 3 братчета.

Иначе, имам семейство котки у нас , които водят началото си от преди 20г. , но майка им почина . Сега са трима - принцесата Мура на тате + Сина й Зоро + детето им , което е много глупаво и си няма име . Аз му казвам Маче :D

babity
02-12-2011, 16:45
^Не се заяждам, само питам. Оценяваш ли грижите, които полагате за всичките тези животни като адекватни? Паничката с вода и храна достатъчна грижа ли са?

NomNomNom
02-12-2011, 17:07
^Не се заяждам, само питам. Оценяваш ли грижите, които полагате за всичките тези животни като адекватни? Паничката с вода и храна достатъчна грижа ли са?
Всичките животни са пълноправни членове на семейството, спят с нас, живеят с нас . В едната ми къща ги приспиват като бебета, това което правят е нещо като мания. Получават много повече от внимание, все пак баба и дядо по цял ден са у нас. Обезпаразитени са, ветеринар често идва . Не можеш да си представиш какви грижи получават.
Но никой не е за нови членове на семейството.
Иначе, по-добре ли е да умрат от глад на улицата? Ако никой не им обръщаше внимание, а само ги хранеше пак щеше да е по-добре.
И да, заяждаш се.

babity
02-12-2011, 17:35
Имаш моите адмирации, ако наистина е така! Интересуваха ме ваксинациите и обезпаразитяванията конкретно. Не съм съгласна с това, че само храненето е достатъчно. Да не забравяме, че така се получават проблемите с уличните кучета в междублоковите пространства, така се разнасят и паразити/болести. Ако не можеш да правиш нещо както трябва, не се захващаш с него. Прекаленото внимание не ми го хвали, обикновено предизвиква поведенчески проблеми.

NomNomNom
02-12-2011, 18:02
Ако имаш в предвид поведенчески проблем за животните - да , едното има. Всички изключително много го обгрижваха, защото като ги взехме с братчето му имаха нещо като пневмония и едното не се справи . В резултат на това котката понякога откача, почва да ходи навсякъде да събаря всичко, и да бяга, все едно някой я е подгонил.
И при самите стопани възникват проблеми - леля ми понякога забравя, че има човешко дете :D

jghgh
02-12-2011, 18:39
Бейби, не вярвам да не подхвърляш на песовете и котките кренвирши, нито вярвам, че смяташ, че е по-добре никой да не ги храни и да умрат от глад на улицата.

Така че, в случая според мен NomNomNom има право - даже да не си ги гледаш у дома, все пак правиш добро да им мяташ някоя шунка през прозореца. Сигурна съм, че поне веднъж всеки от форума е давал храна улично животно.

LadyDi
02-12-2011, 19:18
Да, да и да.
С най-голямо удоволствие бих си осиновила "улично" куче.
Бих предпочела обаче да си го взема от специализиран приют, от място където до някъде се е социализирало, макар че не е чак толкова важно.

Единственото, което ме спира в момента е, че живея в апартамент от стая и половина и работим до късно вечер, и то доста далеч от вкъщи. Няма да има кой да извежда кучо редовно, а животинката си иска своето - въздух, тичане и т.н. Във всеки случай, ако/когато реша, че ще си взимам куче, със сигурност ще е такова.
Едно на ръка, че по-лесно се дресира. От опит знам, че тези кучета са изключително верни.

Засега съм хвърлила око на един котак от приюта в Богров. Само да намеря повод да отида до София, сигурно ще се върна с него.

Liar
02-12-2011, 20:48
"Дискриминарите" кучета могат да сигналит на Комисията за защита от дискримнация за тази тема.

Иначе изказвания във връзка да се затрие кинологията са лудост, най-малкото поради това, че селектирани породи кучета с определени качества са обществено значими и необходими за държавни институции и граждански съюзи. В едно такова животно са вложени средства и усилия, което създава условия за покупко-продажба и съответната възвръщаемост на усилия и средства.