PDA

View Full Version : въпрос за хранителен режим



adriankaaa
02-13-2011, 11:59
Висока съм 163 и тежа 58 кг, искам да сваля 10, но за 2/3 месеца и съм си изготвила меню
закуска: плод и кафе
обяд: нещо сготвено или салатка с яйце или кисело мляко
вечеря; някаква салата без дресинг
и това съчетано с 30 мин бягане и много ходене през деня
по принцип съм наясно с правилното хранене, но имах един период в който натрупах тези кг, беше трудно и на психическа основа, сега се опитвам да се измъкна от това, очаквам вашите съвети, дали с това меню ще успея, дали е правилно, мисля, че не е от тип гладуване, кажете вие?

letmetellyou
02-13-2011, 12:34
Ти искаш да спортуваш по 30 мин, а ще ми ядеш само салати.. иска се енергия за спорта, само със салати няма да стане ;)

silviq8888
02-13-2011, 12:42
Опитай 90 дневната аз миналата година свалих 7 кг за 1 месец !Успех :)

vereto0
02-13-2011, 14:34
Здравей !!! И аз натрупах много килограми в следствие от това че постоянно си втълпявах че съм дебела, правех някакви диети основани на глад и т.н. Но така просто нестава. уморих се от нездравословното хранене, да сваля един килограм и след 2 дни пак да го кача двойно, да се страмувам да изляза защото съм "дебела" и такива.
Една сутрин като се събудих си казах че немога така да продължавам и оттогава започнах една сравнително здравословна диета:
Като стана пия вода с 1/2 лимонов сок и 1 час след това
Закуска:
- 100г Мюсли + обезмаслено прясно мляко (доста засища освен това е здравословно и препоръчвано от много диетолози) или
- активия закуска (не е най-качествената закуска но пак засища) или
- 2 плода
Не пия кафе но понякога си изтисквам сок от плод (портокал, грейпфрут)
Обяд:
- салата от 2 домата и 1/2 крастевица (+ диетична сол) или
- Салата от зеле и моркови с един домат (слагам само диетична сол) или
- Зелена салата с 1/2 крастевица (+ оцет, диетична сол и малко капки вода, понеже не обичам зехтин а олиото е калорично)
Може да добавиш и 2 сварени яйца към салатките.
Или пък може за обяд да си направиш порция от 2 сварени картофа + 2 сварени яйца + 1 домат + 1/2 крастевица.
Следобедна закуска:
-1 плод (ябълка, грейпфрут, портокал, банан и др.) или
- Кофичка обезмаслено кисело мляко
Вечеря: отново някакъв вид салатка
След 18:00ч. пия само вода
С този режим отслабнах доста и се чувствам много добре. Дори от време на време като си хапна нещо странично не ми се лепи. Но въпреки всичко за да имаш хубаво слабо тяло трябва ограничения.
Сутрин като стана някаде 15 мин. правя упражнения и е доста отпускащо и ободряващо.
през седмицата ходя да тичам 3-4 пъти. Хубаво е да се занимаваш с някакъв спорт или да ходиш на фитнес
През целия ден гледай да се движиш, да си намираш занимания, за да не мислиш постоянно за храна.
Здравословното хранене е ключа към слабо тяло !!! Успех

anonymous708973
02-13-2011, 14:38
Не си наясно с правилното хранене, повярвай ми. Нито по принцип, нито дефакто. :)

adriankaaa
02-13-2011, 15:34
vereto0
благодаря за ценното мнение, точно това ми трябваше :) :)
PinkPan7her със сигурност имам пропуски, все пак не съм диетолог, нито много навътре в тази сфера, здравословното хранене за мен е да се храним в умерени количества без боклуци, а менюто което споменах по-горе е наистина доста ограничено, със сигурност ще се поправя и няма да бързам със свалянето на кг

britzy
02-13-2011, 15:48
Vereto0,извинявай ,но АЗ месо не виждам-ако има поправи ме-но аз не виждам,а е мегагига вредно без месо и тези обезмаслените млека не са много по-некалорични от обикновените,но за сметка на това са адски вредни .Много мразя некви такива,които се правят на диетолози-ми то ако беше така всички анорексички да са"диетолози" Оправи си менюто !

Galzz
02-13-2011, 16:30
Такаммм... първо не мислиш ли, че 10кг. са ти много? Ноо ти си знаешш...
Таа по темата: само бягането няма да помогне, пробвай и с други упражнения.
Давам ти примерно меню за деня:
Закуска (8ч. примерно): Чаша чай/кафе без захар (не е фатално, ако сложиш малко) ,плодове най-много 3 различни вида, 5-6 сурови бадема. Обяд: Месо (за предпочитане да не е пържено), салата /или картофи примерно, но салатата винаги трябва да присъства.
Към 16ч. (примерно) : Фреш или суров плод, 30гр. извара.
Вечеря (до 19ч.): Ако на обяд си яла картофи, сега спокойно можеш да хапнеш месо или пък ако си яла месо на обяд сега можеш да си избереш риба или салата с риба тон.

Най-важното е да гледаш да хапваш от всички необходими за организма белтъци, мазнини и въглехидрати. Мазнините ги набавяш с бадемите.

Друго, другоо....а даа в никакъв случай не започвай 90 дневната, нямам идея колко си голяма, но тази диета е изключително вредна за бъбреците, ако се разровиш във форумите ще разбереш какво имам предвид...

Успех!! :)

britzy
02-13-2011, 16:45
Абсолютно подкрепям горното мнение! :-)

WaterLilly
02-13-2011, 17:25
Vereto0,извинявай ,но АЗ месо не виждам-ако има поправи ме-но аз не виждам,а е мегагига вредно без месо
Не е вярно (конкретно за месото). Но да, протеини трябва да се набавят определено и е много вредно да се лишаваш от тях така. :? Вземи яж боб, леща, соя или нещо такова.

Rebirthing
02-13-2011, 17:57
Това за месото не е вярно, може и без месо да се мине...

Така, сега ще се опитам да дам някой насоки все пак.
За месото - най-доброто е бялото, крехко месо, за предпочитане пуешко. Избягвай печеното и пърженото като цяло.
Морските дарове са много подходящи за диети.
За млечните - за пореден път пиша, че обезмаслените млечни продукти са пълни боклуци в това число влиза и Активията и продуктите на Данон като цяло. Яж си пълномаслени млечни продукти и изобщо не се притеснявай, че ще качиш от тях. Впрочем най-истинското кисело мляко е на ЕлБи Булгарикум, повечето от другите са ужас :(.
Белия хляб може да замениш с пълнозърнест.
"Диетични" и от сорта храни - те също са боклукчиви и ужасно вредни.
Зърнени закуски - Нестле, Фитнес и не знам си какво си всъщност съдържат твърде много захар. Най-добре са обикновените овесени ядки със сушени плодове.

Като цяло избягвай веригите за бързо хранене (McDonalds, KFC, Subway) печеното, пърженото, рафинираната бяла захар и бялото брашно. Не прекалявай със солта за да не задържаш вода.
Не прекалявай с наситените мазнини. Ядки не повече от 60 грама на ден и то само сурови. Наблягай на плодовете и зеленчуците + достатъчно вода.

Това е горе долу... :).

britzy
02-13-2011, 18:07
Пха и все пак-тя расте -вегетарианството не е добър избор точно сега,но уотева .И кво ще и стане от пилешко например?Няма да качи и грам,а ще си набави полезните вещества-нали знаете,че организмът има нужда от всички тях в умерени количества-поне от 5те ми години с биология това знам .Та "тъй" де-не се лишавай от нищо,просто ограничавай количеството

adriankaaa
02-13-2011, 18:16
любимите ми меса- пиле и риба, знам, че от тях не се пълнее и ще продължа да си ги хапвам, за ядките обаче никак не съм съгласна, може да си похапвам но не и всеки ден, а като цяло мазнини си набавям от рибата и зехтина в салатите, обезмаслени млека не обичам, предпочитам пълномаслените, говоря за домашно мляко с което мога да се снабдявам, мисля, че нямам проблем да го консумирам

fatrat
02-13-2011, 18:17
предпочитам да си набавя мазнини от ядки, от колкото да бухам било то дори зехтин в яденето си :)

adriankaaa
02-13-2011, 18:19
предпочитам да си набавя мазнини от ядки, от колкото да бухам било то дори зехтин в яденето си :)
да не мислиш, че изливам шишето в салатите :lol: една непълна супена лъжица е достатъчна за една салата, както казах обичам пълномаслени млека с които също си набавям необходими мазнини

resend
02-13-2011, 18:21
asd

fatrat
02-13-2011, 18:23
салати предпочитам с чаена лъжичка оцет и толкова :)
А за млякото бих казал ,че не на всички им понаася лактозата.Аз естествено предпочитам домашно приготвеното 8)

adriankaaa
02-13-2011, 18:40
за моите 16 години не мисля, че имам време и възможност да се задълбочавам в тези неща, нито да смятам грамажи на храните, за фитнес мога да отделя време, но да си правя разни сметки колко протеини, мазнини и въглехидрати ям е излишно, става въпрос за 10 излишни кг, не за 100

FuckingFreak
02-13-2011, 19:21
предпочитам да си набавя мазнини от ядки, от колкото да бухам било то дори зехтин в яденето си

От лъжица, лъжица и половина ще бухнеш, ама направо от кеф. Толкова ще надебелееш че няма да се побираш на Земята. Айде стига, какви са тия глупости. Зехтинът е пречиства тялото и действа като разхлабително, от личен опит ти казвам и следователно освен да подпомага тялото ти да изхвърли ненужните работи друго нищо няма да ти направи.

А някой може ли да ми обясни каква е вредата от 90 дневната диета за бъбреците ? :(

fatrat
02-13-2011, 19:31
предпочитам да си набавя мазнини от ядки, от колкото да бухам било то дори зехтин в яденето си

От лъжица, лъжица и половина ще бухнеш, ама направо от кеф. Толкова ще надебелееш че няма да се побираш на Земята. Айде стига, какви са тия глупости. Зехтинът е пречиства тялото и действа като разхлабително, от личен опит ти казвам и следователно освен да подпомага тялото ти да изхвърли ненужните работи друго нищо няма да ти направи.

А някой може ли да ми обясни каква е вредата от 90 дневната диета за бъбреците ? :(
Може ли да не се държиш така към мен, ако обичаш? ИМам опит с хранителни планове,суплементация и химия. Най-малкото което при отслабване целиш е да бухаш мазнини за щяло и нещяло !
90 дневната диета винаги съм казвал ,че не струва! На принципа на въглехидратното редуване,доста по-усложнена ,а този ден само на вода представлява толкова натоварване за тялото....

shupishup
02-13-2011, 20:03
Пха и все пак-тя расте -вегетарианството не е добър избор точно сега,но уотева .И кво ще и стане от пилешко например?Няма да качи и грам,а ще си набави полезните вещества-нали знаете,че организмът има нужда от всички тях в умерени количества-поне от 5те ми години с биология това знам .Та "тъй" де-не се лишавай от нищо,просто ограничавай количеството
Пха. Имаш ли идея колко негативна енергия има точно в месото? За да направят едно животно на храна, за мизерното удоволствие на потребителя, го убиват след жестоки мъчения. Не мисля, че месото въобще е годно за храна (което си е лично мое мнение) а камоли за здравословно хранене с цел отслабване.

Rebirthing
02-13-2011, 20:47
Пха и все пак-тя расте -вегетарианството не е добър избор точно сега,но уотева .И кво ще и стане от пилешко например?Няма да качи и грам,а ще си набави полезните вещества-нали знаете,че организмът има нужда от всички тях в умерени количества-поне от 5те ми години с биология това знам .Та "тъй" де-не се лишавай от нищо,просто ограничавай количеството


Е нищо няма да и стане ако не яде месо...но не това е въпроса на момичето.
Пуешкото е едно от най-чистите меса, пуйките са много чувствителни към боклуците които се тъпчат масово по другите животни, докато пилешкото е добро само ако не е бройлер, тоест е домашно или екологично чисто...и да, разбира се, че няма нищо да качи от пилешкото :D.

anonymous708973
02-14-2011, 06:30
За месото - най-доброто е бялото, крехко месо, за предпочитане пуешко. Избягвай печеното и пърженото като цяло.
Впрочем най-истинското кисело мляко е на ЕлБи Булгарикум, повечето от другите са ужас :(.
"Диетични" и от сорта храни - те също са боклукчиви и ужасно вредни.


Съгласна съм с теб за вегетарианството, въпреки че аз съм месоядна, но тук й даваш доста... кофти съвети. Защо да избягва печеното месо, за Бога? Пърженото - да, но домашно изпечено в тавичка без почти никаква мазнина?
Второ, точно това кисело мляко дадоха като пример за псевдо-биохрани. Виж тук (http://dnes.dir.bg/news.php?id=2390738). Вярно, че е от доста време статията, но това едва ли променя нещо.
Лично аз ям "Екопродукт" 2% - допада ми като вкус и като гъстота. С жива закваска и Лактобацилус Булгарикус.
А относно диетичните храни. В Пловдив имаме магазин за диабетици, вътре има също и диетични храни - никаква захар, адски полезни. Не съм много навътре в нещата, обаче майка ми оттам купува всевъзможни семена, които слага в хлебопекарната, когато си правим хляб. Ленено семе, например.

Като цяло, авторке, не прекалявай с четенето на информация за биопродукти, защото ще се отчаеш просто. Яж си балансирано, спортувай - ще видиш колко по-малко ще ти се яде, когато спортуваш и ще се замисляш дали да си вземеш онова десертче, след като знаеш, че с пот изгаряш калориите.
Лично аз си ям доволно количество шоколад и не спортувам редовно (да не кажа от дъжд на вятър), но планирам да променя последното. Добрата си фигура дължа на правилното хранене.
Избягвай несезонни плодове - например, ягоди през зимата или портокали лятото. Сладкиши прави сама, за да си сигурна какво слагаш. Опитай се да се храниш бавно (мисия невъзможна за мен).. ии каква по-чудесна и лека вечеря от печено бяло пилешко месо или вкусна рибка със салата? :)

Rebirthing
02-14-2011, 11:19
За месото - най-доброто е бялото, крехко месо, за предпочитане пуешко. Избягвай печеното и пърженото като цяло.
Впрочем най-истинското кисело мляко е на ЕлБи Булгарикум, повечето от другите са ужас :(.
"Диетични" и от сорта храни - те също са боклукчиви и ужасно вредни.


Съгласна съм с теб за вегетарианството, въпреки че аз съм месоядна, но тук й даваш доста... кофти съвети. Защо да избягва печеното месо, за Бога? Пърженото - да, но домашно изпечено в тавичка без почти никаква мазнина?
Второ, точно това кисело мляко дадоха като пример за псевдо-биохрани. Виж тук (http://dnes.dir.bg/news.php?id=2390738). Вярно, че е от доста време статията, но това едва ли променя нещо.
Лично аз ям "Екопродукт" 2% - допада ми като вкус и като гъстота. С жива закваска и Лактобацилус Булгарикус.
А относно диетичните храни. В Пловдив имаме магазин за диабетици, вътре има също и диетични храни - никаква захар, адски полезни. Не съм много навътре в нещата, обаче майка ми оттам купува всевъзможни семена, които слага в хлебопекарната, когато си правим хляб. Ленено семе, например.


Е тук не съм се уточнила :D печените и пържените ястия като цяло имах предвид. То месото може и да се вари и да се готви на пара и т.н.
За киселото мляко...още преди да пуснат киселото мляко по БДС казаха, че ЕлБи са единствената компания произвеждаща кисело мляко по този стандарт, те продават и закваските и даже въртят доста солиден бизнес с японците за въпросните закваски, така, че мисля, че може да им се вярва. Виждам, че статията е наистина старичка...2007, а от активни потребители (БНАП) година по-късно бяха направили тест на българските кисели млека и ЕлБи-то си беше съвсем наред.
Бтв...виждам в статията се заклеймява и "Пършевица" , но за тях вече мога да кажа само лоши неща, особено за хигиената им :( .

За диетичните храни въпроса е малко сложен (моите представи за диетични храни са малко по-различни :D). Например, Кока Кола Лайт примерно е "диетична", но за сметка на това е подсладена с аспартам които е изключително вреден. Хляба за диабетици пък е тъпкан със захар, ето и статия от миналия месец: http://news.blagoevgrad24.bg/220517.html.
Други диетични храни може да нямат захар, но да са тъпкани с вредни подсладители. Наскоро като бях в ДМ си взех уж един диетичен десерт (от сорта на Корни) и като го опитах ми се стори ужасно сладък, като погледнах етикета пишеше "фруктозо глюкозен сироп" които е ужасно вреден. Отделно, изкуствените подсладители които се продават, вместо захар и те не са стока...

Разбира се, семената са много полезни, особено лененото семе (и масло) но аз ги причислявам към здравословните, натурални храни тъй като се намират естествено в природата...а не като "диетични подсладители" излезли от някоя лаборатория :( .

vankata5555555
02-14-2011, 15:34
Аз лятото като се орелефявах съм ял САМО шопски салати,олиото е без значение стига да е в границите на нормалното.Трябва да ядеш по 5-6 пъти на ден или иначе казано през 2-3 часа.

fatrat
02-14-2011, 16:01
Аз лятото като се орелефявах съм ял САМО шопски салати,олиото е без значение стига да е в границите на нормалното.Трябва да ядеш по 5-6 пъти на ден или иначе казано през 2-3 часа.
о велики повелителю на салатите , не може да си ял само салати и да си се орелефил! Гледай как се изказваш ,че туковиж някой станал тревопасно!

anonymous708973
02-14-2011, 16:50
Първо искам да кажа едно "евала", мила. Че си толкова възпитана и знаеш как се дискутира културно :)
За киселото мляко наистина не знам, просто се сетих, че съм го чела това.
А за диетичните продукти - ох, мама, тая Кола Лайт е такъв боклук, че не е истина. Аз не пия никакво газирано, ама абсолютно никакво и никога (вече 2 години и малко). Далеч нямах предвид нея, разбира се. :)

MakeMeHappy
02-14-2011, 17:44
Според мен тази програма за отслабване ми се струва доста добра откъм гледна точка за хранене.Трябва повече спорт!Сутрин и вечер упражнения,още по-добре ако и вкъщи имаш някакъв уред за трениране..

adriankaaa
02-14-2011, 18:42
благодаря за всички отговори които ще са ми от помощ, искам едно уточнение от вас, кой вечерен час за хранене е по-добър 18.00 или 19.00 и защо?

ri41
02-14-2011, 18:56
ако се храниш последно в 18 ще свалиш по-бързо

vankata5555555
02-14-2011, 21:05
А защо не велики разбирачо,като имах 9 кила суроватка и то истинска и няколко литра амино ?Естествено 1 път на ден месо,но малко.А и тя търси отслабване а не качване на мускулна маса.

anonymous708973
02-15-2011, 07:44
благодаря за всички отговори които ще са ми от помощ, искам едно уточнение от вас, кой вечерен час за хранене е по-добър 18.00 или 19.00 и защо?

19 категорично. Първо, защото най-новите изследвания показаха, че това със суперранния час е пълна глупост. Второ - като ядеш в 18ч и се събудеш в 3-4 сутринта, умираща от глад, какво правим? :) Аз ям в 20-20.30 и е идеално :)

XTREMEFREERIDE
02-15-2011, 10:07
Има си няколко основни правила за така нареченото здравословно а.к.а. балансирано хранене. Трябва да се пие много вода, да се избягва сладкото и тестените продукти. Разбира се трябва да се яде някакъв хляб (в него се съдържа витамин В)(за предпочитане е пълнозърнестия). На закуска е препоръчително да си вземеш нужните мазнини за деня, за да имаш сила и тонус, а и през деня имаш време да ги изразходваш. Също така е добре на вечеря да се яде това, което си яла на обяд, само че в по-малко количество (например 2/3 от обяда). По този начин организма ти на обяд вече е усвоил това, което е трябвало да си "вземе" от тази храна и на вечеря просто те засища, след което по-голямата част от това, което си изяла се изхвърля. Полезно е (за отслабването) храните да се ядат студени, защото организма отделя енергия (макар и минимална) за да ги сгрее, което пак помага за горене на калории.
Не е задължително да се подлагаш на някакви строги режими. Златното правило е "нищо, с което не се прекалява, не е вредно". Това, че ще хапнеш един шоколад в седмицата, или ще пиеш една кола с приятели не е фатално.
Спорта е неотменима част. И за здравето, и за фигурата. Можеш да си избереш какъвто и да е спорт, просто трябва да осигуриш на организма си нужното движение за изразходване на енергията. Че нали за да можеш да спиш вечер трябва да си се уморила през деня?!

Успех! :)

fatrat
02-15-2011, 11:57
А защо не велики разбирачо,като имах 9 кила суроватка и то истинска и няколко литра амино ?Естествено 1 път на ден месо,но малко.А и тя търси отслабване а не качване на мускулна маса.
Защото велики повелителю на релефа, съм изпил повече протеини от твойте авери и ти взети заедно! И мога да ти кажа ,че само на протеин не ставаа! Трябва си и стабилно хранене! +това едва ли някое момиче иска само да свали килограми , а и да се чувства по-стегната!А и в предния пост не си упоменал ,че приемаш протеини от друг източник! Така ,че преди да говориш -ЧЕТИ!
И ква е тая истинска суроватка? И тея литри амино? И какво си постигнал с тях?

vankata5555555
02-16-2011, 14:34
То сигурно докато тренираш не се стягаш,май искало специална програма я кажи каква е тя,че аз не съм чувал досега за такова нещо.Ми нищо особено суроватката и аминото ми бяха на weider и заедно със винс избухнах.