PDA

View Full Version : Колебая се: София/Пловдив



Dizziness
02-15-2011, 19:13
Отделно се колебая и между три специалности: екология и опазване на околната среда, биотехнологии и ветеринарна медицина.

1. Предимства?
2. Недостатъци?
3. Ваше мнение?

Благодаря. :)

CSKAMen1
02-15-2011, 21:33
Ветеринарката медицина е най-добра от финансова гледна точка,другите 2 специалности може и да са ти интересни,но...не е ясно какво ще правиш като завършиш някоя от тях.Като цяло в тях учат главно такива,които не са приети нещо друго и са по 3-то и четвърто желание.
Пловдив на мен повече ми харесва като град,макар че уча в София,но пък ветеринарна медицина няма в Пловдив.

Nakadah
02-17-2011, 04:36
Пловдив майна, прекалено много протежета идват в София...

Kamelliq
02-17-2011, 06:52
Ще ме извините, но биотехнологиите са най-добрият избор! Страшна перспектива защото винаги може да "сътвориш" нещо ново! Останалото са "статични" науки...

Kurdokolenko
02-17-2011, 08:44
Биотехнологии. Ама се съмнявам, да се добереш до SF, тук конкуренцията е голяма :-D

GregoryHouse
02-17-2011, 09:45
И 2та града предлагат добра перспектива. София - повече конкуренция, за добро или лошо. Аз го считам за добро. Бих избрал София.

Относно специалностите, не бих кандидатствал нито една от тях. Може да са интересни, но са тясно приложими в България. Иначе от 3те - биотехнологии. Вет.мед. е пълна загуба на време и пари. Екологията, дори няма да я коментирам.

dimitar_ak
02-17-2011, 10:28
И да не забравите да се върнете по родните места след като завършите. Нищо лично.

Dizziness
02-17-2011, 10:30
Не е проблем приемът, аз вече съм приета тези специалности, защото съм лауреат на IX национално състезание по природни науки и екология с оценка 6.00. Просто се колебая много, все пак това е моето бъдеще, не искам да изгубя 5-6 години и после да съжалявам.

3oPuTy
02-17-2011, 11:07
Завършила съм ЕООС в гимназията,сега съм с две удостоверения за професионална квалификация - лаборант (2 степен) и еколог (3 степен),но бях сигурна,че няма да запиша отново тази специалност :? Според мен (!!!) специалността е хубава,но не си струва да се практикува в България :? Нито екологията е добре развита,нито заплащането е на ниво :?

Dizziness
02-17-2011, 11:21
3oPuTy, благодаря ти за мнението!

NomNomNom
02-17-2011, 13:51
И да не забравите да се върнете по родните места след като завършите. Нищо лично.
Ако намекваш за разделението селяни/граждани - спокойно, аз, лично, се изнасям на по-хубаво място .

Не си споменала кои университети си харесала. В София има по-добри такива.

Относно спец. - ветеринарна медицина или биотехнологии . По-скоро второто, защото има по-голям шанс да изкарваш пари с него. Ако ти е за удоволствие - първото.

Аз се занимавам с компютърни мрежи , мнение не е хубаво да давам.

Но ще следя темата , има хора около мен които все още са дезориентирани и може на тях да помогне.

GregoryHouse
02-17-2011, 14:02
Мите, може да си запазиш спама за някъде другаде! Никой не го вълнуват селяно-гражданкисте ти коментари извън темата.

NomNomNom Това си учила или с това се занимаваш, има разлика? То и аз съм работил във фирма за поддръжка комп. поддръжка, както и при интернет доставчик, само че не в момента не уча това и не съм го учил в университет.

А авторката да попитам, няма ли други възможности или са само тези?

NomNomNom
02-17-2011, 14:05
Занимавам се, започвам да го преподавам от понеделник , иначе уча математика и информатика .
Искаше ми се да помогна на авторката с някаква информация, живея в София от 8ми клас, ако иска нещо конкретно да знае за общежития , квартири, университети - да пита .

Dizziness
02-17-2011, 15:51
Благодаря много за готовността ви да ми помогнете!

1. Пловдив отпадна, отидох до там, видях базата, запознах се с доцента, но с нищо не ме впечатли, въпреки, че градът е хубав, моята цел е да получа добро обазование.
2. Има два варианта: СУ - екология и биотехнологии и ЛТУ (Лесотехнически) - ветеринарна медицина. Обадиха ми се днес от ЛТУ и ми казаха, че съм приета в тази специалност, но трябва да ида на място, за да си подам документите въпреки, че още не съм получила дипломата си. Изборът ми малко се усложни, след като знам, че съм приета и в трите специалности. Иначе за мен това са специалностите, готвех се за право, научих всички теми, но просто не мога да си се представя юрист, постоянно ще трябва да споря, аргументирам, защитавам... все пак си имам личен живот. После тръгнах на уроци за хуманна медицина, но като си представя как ще ме юркат по тези български болници по всяко време и как постоянно ще се занимавам с хора от ромски произход (нищо лично.) и ми се отщя.
3. Относно общежитията: Предполагам, че и ЛТУ си имат общежития, но как стои въпросът с наема? И имат ли и семейни общежития, както Техническия, защото там, знаете, че се влиза само ако сме семейни, но имаме някакви познати, които ще могат да ми помогнат , ако има наличие на такова. Ориентирайте ме също каква е цената на една квартира, две стаи примерно? И има ли метро близо до ЛТУ?

Благодаря. :)

NomNomNom
02-17-2011, 16:48
СУ си е СУ , лансират го най-много , повечето хора, които искат да получат добро образование в БГ отиват там, това е ясно. Измислила ли си с какво ще се занимаваш , след като завършиш всяка една от специалностите?
Общежитията - в повечето няма места , мисля, че в ЛТУ ти е много важен бала за тях .
В едно от общежитията на ВТУ ( ПЖИ ) , което е в Слатина, има много свободни места , приемат студенти от всички университети стига да са на редовно обучение . Наемите са нещо от рода на 30-40лв на месец, аз като бях в 4ти на МЕИто - беше ми 20лв.
За квартирите вече - различно.
Един приятел живее в таванска стая с още едно момче, делят апартамент с още двама наематели , кв. Лозенец - 100лв на месец им е наема.
Отваряш един сайт за имоти и си избираш по квартал . В централните квартали съответно е по-скъпо . Дианабад е спокоен квартал, граничи със Студентски , едностайните и двустайните , до колкото си спомням, вървят около 200-350лв на месец. Хубаво е да си имаш приятелка, с която да живееш , за да делите наем и да си правите компания.

Най-близката ти метро станция е Г.М. Димитров . Намира се близо до ректората на МЕИто и на Минно-геоложкия .

Dizziness
02-17-2011, 16:58
Много ценна информация, благодаря ти!

А относно това: " Измислила ли си с какво ще се занимаваш , след като завършиш всяка една от специалностите? "
1. Екология - Понеже смятам след това да се местя в Бургас, понеже майка ми е от там и имам много роднини и приятели, пък и това е моят любим град, смятам, че ще мога да се реализирам или в общината или в една защитена местност наречена "Пода". Била съм там и имат нужда от еколози, предложиха ми работа още преди да реша дали ще ставам еколог от БДЗТ - Хасково... но нямам работа в този град.
2. Биотехнологии - никаква представа, затова мисля дори да изключа специалността като опция.
3. Ветеринарна медицина - познавам много лекари в Бургас, дори един от добрите ми приятели е шеф на цяло отделение в новата Бургаска болница и винаги мога да разчитам на него за помощ. Имам помещение на разположение, в което веднага мога да отворя ветеринарен магазин а отзад да бъде моят кабинет.

:)

3oPuTy
02-18-2011, 06:35
Ти хубаво мечтаеш за ветеринарен магазин/клиника,но сигурна ли си,че ще имаш нужните пари?!
Все пак ти трябва оборудване,а не просто едно бюро с няколко стола :?
Да не говорим,че (не съм сигурна) може да се наложи първо да работиш при някой "старши" и чак тогава да можеш самостоятелно да се занимаваш с това.Също така трябва да вложиш пари и за реклама/уеб сайт.Трябва да привлечеш клиенти,а в началото това ще е трудно,т.е. възможно е да си на загуба.Аз,например,като човек,който винаги е имал поне една котка вкъщи не бих посмяла да я заведа при някой нов ветеринар,за когото нищо не съм чувала.
Същите тези неща се отнасят и за магазините.
Абе общо взето ако си се насочила към ветеринарната медицина и си решена след време да отвориш магазин и кабинет - най-добре си имай едно наум,че ще ти трябват много пари и търпение. :)

Dizziness
02-18-2011, 13:54
Парите не са проблем, проблемът е рекламата и запознаването на хората с новия ветеринар в града. Но аз съм спокойна, защото съм измислила много начини, като изключим уебсайт, визитки и брошури, така че не се притеснявам. Човек стига да иска нещо ще даде всичко от себе си, но ще го направи. Аз вече избрах окончателно да бъде Ветеринарна медицина, но въпреки всичко, благодаря на всички, които се включиха в темата със своите мнения!

GregoryHouse
02-18-2011, 15:11
Освен да ти пожелая успех в реализацията не знам какво друго :) Очевидно ученето не ти се опира :)

Dizziness
02-18-2011, 16:48
GregoryHouse, благодаря ти! :)