PDA

View Full Version : За доброто и злото



GunSnSteelflowers
02-19-2011, 23:32
Всички се раждаме еднакви. Това е голата истина, неудобна за повечето. Но не умираме еднакви. Пръкваме се с потенциал да бъдем добри или по-ясно казано верни на принципите си. Но идва един красив момент, в който си изправен пред избор. Избора дали да следваш това, което смяташ за правилно, или да се потопиш в чуждите представи за грешно и вярно.Вариантите са два и от тях зависи към чий клуб ще се присъединиш. Ако избереш себе си, това те изкачва на едно по-горно стъпало в йерархията. Ставаш неудобен за тези, които предпочитат да стоят на едно място без движение. Освен че си избрал себе си и си личност, ти се движиш постоянно. Това далеч не е последният избор , който правиш. Противниковият отбор постоянно се опитва да ти отреже главата и да те изравни със земята. И то точно чрез избора, който ти представя – или ще си от наще и ще си изключиш мозъка, или си аут и завинаги единак. Това е втората фаза – изборът кой да си и невидимият кантар, който претегля ценностите ти. Дали – или. Дали би избрал „сам, но с достойнство”, или „ просто една нещастлива овца от стадото”. „Всичко или нищо” или „нещо, но некачествено”. Този избор е само хипотетичен, но трябва да го направиш, за да оставиш следата, която искаш да оставиш. 7 милиарда души със 7 милиарда души. Ударението различава думите. Математически погледнато е невъзможно да бъдеш единак сред 7 милиарда себеподобни. Причината да се чувстваш такъв е в манипулацията, прилагана от хората поели по другия път – на застоя и себеотричането. Винаги е по-лесно другите да се нагодят към теб от колкото ти към тях. Преди църковните лица са горяли книги, за да си останем равни. Сега достъпната информация се е разрастнала достатъчно, за да бъде просто заличена. А и би било прекалено явно, набиващо се на очи. Тяхното оръжие е двуличието, тяхната маска е невежеството. Злото е мързел, мързелът е зло. Най-погубващия и същевременно градящ човешки порок. Градящ, защото ако го нямаше нямаше да имаме какво да надскачаме. Сизифовият товар далеч не е безсмислен и е чудесно мерило за мирогледа ни. Чудесен начин да провериш от кой отбор си. Човек сам си създава върхове, а този който отказва да ги гради и да ги прескача отказва да живее. Да буташ камъка, да си носиш кръста – колко много метафори за нещо толкова просто. Колко много сторически примери, за които си затваряме очите. Съвпаденията далеч не са случайни. Иисус – разпнат, Дон Кихот – поредния луд, Левски – обесен. И то от свойте. Изяден от тези, които е опитал да издигне. Оглозган. Наскоро четох в един исторически роман, че на път за Къкрино едно от турските заптиета, който Апостола е преметнал доста пъти, го е посъветвало да си намери калпак, защото го чака дълъг път през зимата. Отговорът бил „ Фес по-добре да сложа, фес”. Доста силно, доста гротеско. Реално погледнато са били нужни максимум 20 негови съмищленици да организират засада, да избият заптиетата и да го спасят. Но никой не се е заел. Оправдания. Истината е, че е по-удобно да бъдем под нечие владичество, защото е трудно да имаш достойнство, а сега, 160 години по-късно децата на децата на тези, заради които Левски ще си сложи феса, му купуват нечетен брой цветя. Гадно. И не е само той. Въпросът не е какво са направили, а какво не правят. Цялата система „грешка-поправка” е прецакана. Разкаянието го няма, покрай него и достойствто, а за каква смелост да си говорим тогава, за какви добродетели? Ето до къде са стигнали нищоправещите във войната, ето с какво превъзхождат. С изграждането на човешката информация, те имат все по-голямо разнообразие от места за скривалище. Злото не е вродено, злото се избира, злото е застоялост, злото е бездействие. Злото е слабост и убеждението, че е сила ни пречи да се справим с него. Ти избирай.

ChildOfBodom
02-20-2011, 08:44
Не е хубаво, никак даже. Мъчил/а си се да кажеш нещо силно, по много отвратителен начин... да не говорим, че в пунктуацията хич те няма. Цвъкаш точки на всякъде, помъчи се да пишеш и сложни изречения, баси. "7 милиарда души със 7 милиарда души. Ударението различава думите." това е тъпо. А да, да се върна към началото, защото така и така го прочетох цялото...
"Пръкваме се с потенциал да бъдем добри или по-ясно казано верни на принципите си. Но идва един красив момент, в който си изправен пред избор."
МЕ - СИ. Ще го почнеш на МЕ и ще го завършиш на МЕ, ве творецо...
"... но идва един момент в който сме изправени пред избор"
Какви са тия изречения започващи с "но" ?
Сега да премина към правописните грешки, вероятно няма да мога да отразя всичко, но ще се постарая да съм максимално изчерпателна.
наще - нашите
нещастлива - не щастлива
себеотричането - себеотрицанието, maybe?
горяли - горели LMAO т'ва е епична грешка.
разрастнала - разраснала
сторически - исторически
свойте - своите
съмищленици - съмишленици
достойствто - достойнството
нищоправещите - нищо правещите
...
Като цяло не става, щом ще пишеш за доброто и злото, се очаква да ги съпоставиш а не да ръсиш някакви общи приказки. Следващия път, преди да напишеш нещо стометрово, се замисли имаш ли възможностите да го направиш.

GunSnSteelflowers
02-20-2011, 10:57
Нека започна с правописните грешки
- нещастлива - не щастлива - дали? Първо е прилагателно, второ :"доверчив - недоверчив" - антонимите с частица не се пишат слято

- себеотричане - себеотрицание - има разлика между себеотричане и себеотрицание. Себеотрицание е да бъдеш прекалено добър и да гледаш първо другите, а после себе си, а себеотричане е да отказваш да бъдеш личност. Да не се доизграждаш. А и това не е правописна грешка, нали тях беше почнал/а да изреждаш. (;

- горяли - горели - ммм бих казала, че твоето е епично. "Преди църковните лица са горяли книги" Действието е продължително. Както изгаряли и изгорели :) И двете са вариант.

- нищоправещите - сложна дума, критико, сложна дума. Двукоренна, ако не си чувал/а. А начина, по който го изписа е просто уникален.

- за грешки като исторически и сторически; достойствто и достойство, които си посочил/а няма да коментирам. Това доказва, че се заяждаш. Първо това е форум за лично творчество, второ сеш' се, че съм бързала докато го пиша и съм мислила за по-важни неща като подредба от колкото дали ще изпусна някоя буква.

Единствената дума от тия, за които съм съгласна че има грешка е разраснала, като е факт си го признавам.

Що се отнася до другото, щом има изречения започващи с "ако" и "или", защо да няма с "но"? А много добре знам, че се пише "вашите", а не "ваще"; "своите", а не "свойте", просто се опитах да постигна един по-неформален и режещ стил, по същата причина и изреченията ми са кратки. Защото като почнеш да пишеш есета на даден език всеки филолог би те посъветвал те да са прости, с един глагол и повече пояснения и определения, което не е до пунктуация, а до изказ (; Идеята ми е била да съпоставя злото с бездействието, да дам еквиваленти и на двете думи, защото напоследък често ги използваме, а са доста абстрактни.

Ако критиката ти ,особено от към правописа, беше конструктивна, никога нямаше да се обадя. Както виждаш, където съм объркала си го признавам. Следващият път, преди да решиш да станеш критик, стани грамотен/на.