PDA

View Full Version : Много езици и главно ЛАТИНСКИ!



DaVinciCode
02-20-2011, 18:49
Здравейте :).8 клас съм и искам да ви попитам нещо,бях пуснал тема преди,но не получих много отговори,но мисля че го сложих в грешния раздел.Та много съм се зарибил да изучавам много езици.Знам,почти перфектно да разговарям с англичани и американци,защото много често разговарям с такива :).Също така,почнах Немски да уча от уроци,а следващата година в училище ще уча Руски език.Но много искам да уча и Латински език.Едва ли ще мога да почна уроци,но примерно дали е възможно да го науча от помагала и т.н ? Някакви идеи ?Благодаря ви :)

gandalfepi4
02-20-2011, 19:11
ми голяма мъка е латинския, но така и така си е мъртъв и няма кой да ти трие сол на главата колко ти е зле, пробвай се.

поне основните неща може да се схванат само с помагала

chemist9009
02-20-2011, 19:13
за кво ти е да учиш мъртъв език като няма смисъл от него!?!? :? :? :?

LaChupacabra
02-20-2011, 19:17
за кво ти е да учиш мъртъв език като няма смисъл от него!?!? :? :? :?


ами може да му е интересно ??
не мисля,че ще го усвоиш перфектно...доста трудно ще си намериш учител според мен а с помагалата - няма да ти е лесно... всмисъл ти може да научиш азбуката и т.н. което е супер ,но няма как от помагалата да научиш точните произношения на думите и техните ударения :/

DaVinciCode
02-20-2011, 19:26
Древногръцкия,древноперси ския,хутския и други също няма да ви трябват почти никъде,но хората ги изучават,защо?Защото толкова ,колкото да намериш някоя гробница,толкова история и интерес крие и мъртвия език,използван преди хиляди години.Мисля,че е готино да знаеш,че разбираш език,който малцина други са си правили труда да научат и знаят изобщо:)

brutaLxxbunny
02-21-2011, 13:47
Ти не си човек да искаш да учиш латински и то доброволно :D Шегувам се,ама наистина си е гаден езика,личен опит..
Та..
Аз изучавам латинският по учебника на издателсктво "Отворено общество",поредица Античност.Потърси ги из нета някъде,на нас си ни ги доставят в училище и чакахме поне месец да ни ги доставят :/ Учебника е добър,има информация,много текстове,отзад речник с използваните думи и граматиката за всеки урок.

DaVinciCode
02-21-2011, 13:52
Ти не си човек да искаш да учиш латински и то доброволно :D Шегувам се,ама наистина си е гаден езика,личен опит..
Та..
Аз изучавам латинският по учебника на издателсктво "Отворено общество",поредица Античност.Потърси ги из нета някъде,на нас си ни ги доставят в училище и чакахме поне месец да ни ги доставят :/ Учебника е добър,има информация,много текстове,отзад речник с използваните думи и граматиката за всеки урок.

Благодаря,ще го пробвам.А да ви питам,знаете ли език,който не е много труден и може да бъде изучен от интернет,че не мога да си позволя уроци за 2-3 различни езика?Просто от обща култура,да знам повече :)

Moderatorius
02-21-2011, 16:23
Хора, говорите глупости. Езика може да не се използва вече, но от него произлизат почти всички термини, знаеш ли латински, лесно можеш да направиш връзка с другите езици. Иначе за помагала - не знам. Освен да си намериш някакви латински мъдрости и тях да учиш за начало. Пък после - по-задълбочено.

Loreena1McKennitt
02-21-2011, 20:31
Ти не си човек да искаш да учиш латински и то доброволно :D Шегувам се,ама наистина си е гаден езика,личен опит..
Та..
Аз изучавам латинският по учебника на издателсктво "Отворено общество",поредица Античност.Потърси ги из нета някъде,на нас си ни ги доставят в училище и чакахме поне месец да ни ги доставят :/ Учебника е добър,има информация,много текстове,отзад речник с използваните думи и граматиката за всеки урок.

Благодаря,ще го пробвам.А да ви питам,знаете ли език,който не е много труден и може да бъде изучен от интернет,че не мога да си позволя уроци за 2-3 различни езика?Просто от обща култура,да знам повече :)


Да,учебникът е добър. Латинският език е лесен и приятен. Поне аз така смятам. (особено след като се сблъскаш със старогръцкия ..осъзнаваш лекотата на латинския) Авторите на учебника са : Искра Атанасова (имам удоволствието да ми преподава) , Лили Йорданова и Анна Шелудко
http://knigosviat.net/img_big/16142.jpg Така изглежда.
А затова дали е полезен. Изключително полезно е да учиш латински. Той е в основата на френския,португалския,испа нския,италианския,английск ия и т.н. Обогатява речника,много!

Клипче в ютуб..Why study latin (: (http://www.youtube.com/watch?v=HdjYBDD8b2I)

npace
02-22-2011, 11:21
Аз ти препоръчвам ето тези уроци от интернет безплатни
http://www.learnlatinonlinefree.com/
Пича обяснява доста добре, а и ако не разбираш нещо можеш да го питаш, много отзивчив.

LaChupacabra
07-24-2011, 00:38
ъм съжалявам че повдига стара тема но не мисля,че има смисъл от нова..имам един въпрос...някой би ли ми казал каква е цената на учебника който Loreena1McKennitt е показала? ии дали мога да г намеря в някоя по-голяма книжарница или трябва да си го поръчам от някъде?

brutaLxxbunny
07-24-2011, 09:03
Май дадохме 15 лв като го поръчвахме в началото на годината,но ние поръчвахме от издателството,с намаление съответно.

malkasladka
07-29-2011, 14:07
Аз лично знам български и немски като майчини езици, английски знам доста добре, после латински, от тази година почвам руски...латински уча от две години, самият език е много красив и ми доставя удоволствие да го уча, уча го от 2години, може да е мъртъв, но е основата на италиански, испански, френски, португалски и румънски, така че научиш ли го много лесно научаваш тези езици, но и не само тези, а и много други, просто в почти всеки европейски език има нещо от латинския..да не говорим за английския...не вярвам обаче да го научиш сама. :o

RainbowLady
07-31-2011, 12:18
Няма лошо да учиш латински, интересен език е. Доста ще ти помогне, ако решиш да се занимаваш с медицина, или пък, ако искаш да бъдеш историчка. Страхотно е да можеш да прочетеш нещо, създадено преди повече от 1000 години, но мисля, че само с учебници и помагала, няма да го усвоиш много добре. По-добре почни с частни уроци, преподавани например от учител от НГДЕК. :)

leo.iv
09-10-2018, 15:31
Може ли някой да ми даде линк към сайт, от което мога да си я поръчам, защото там където проверих я нямяха в наличност???

inewton
09-11-2018, 19:18
http://knigabg.com/index.php?page=book&id=29846
http://knigabg.com/index.php?page=book&id=29845

По мое мнение не може да се тръгне направо от тях (без никакви предварителни знания по не по обща граматика), но ако смяташ, че ще ти свършат работа успех!

Ivaaaaa
09-12-2018, 06:22
Няма лошо да учиш латински, интересен език е. Доста ще ти помогне, ако решиш да се занимаваш с медицина, или пък, ако искаш да бъдеш историчка. Страхотно е да можеш да прочетеш нещо, създадено преди повече от 1000 години, но мисля, че само с учебници и помагала, няма да го усвоиш много добре. По-добре почни с частни уроци, преподавани например от учител от НГДЕК. :)


Чак пък доста. Щото ученето на език е учене на диагнози, анатомични области и др специфични за медицината термини. Медицинският латински не е труден и с годините неусетно си става част от речника.

dexofen
09-12-2018, 20:51
Чак пък доста. Щото ученето на език е учене на диагнози, анатомични области и др специфични за медицината термини. Медицинският латински не е труден и с годините неусетно си става част от речника.

Дам, мед. латинският ппц не е език на практика, защото няма глаголи, няма времена, почти няма склоненя на съществителни и т.н. То е предимно терминология. И не се и използва в много страни в днешно време. Дори в България, в официални документи се прилага МКБ, не латински имена.
Освен това, медицинският латински не е само латински :D странно звучи, да, ама има и много старогръцки, който се пише на латиница... напр. oedema
Повечето студенти по мед. таят върла омраза към този предмет :D