PDA

View Full Version : Сертификати по английски език



gal370
02-21-2011, 20:20
Здравейте:))
Искам да ви попитам някой взимал ли е първи или втори сертификат по англ. език? Аз искам да се явя на изпит тази година за един от двата, но не знам как стоят нещата.10ти клас съм и искам да кандидатсвам в чужбина след 12ти (може би в Англия).Уча в езикова гимназия с първи език-английски.
Ще съм много благодарна, ако някой ми обясни някои неща. Например..
как мога да се запиша на тези изпити.. Гледах в интернет едни дати, но не е уточнен срока за записване. Видях, че има комп.вариант и вариант на хартия? Не ми стана много ясно.
Също така, чувала съм, че няма много смисъл да се взима изпит за първи сертификат, защото ако имаш втори, реално нямаш нужда от първи и няма за какво да се дават пари.
А лесни ли са изпитите? Мен лично най-много ме притеснява Speaking-а..

Chacho
02-21-2011, 21:08
И първи, и втори съм държал. Моят съвет е да обмислиш къде и какво искаш да учиш, за да разбереш какви сертификати се признават на даденото място. TOEFL и IELTS са доста търсени и според мен ти отварят доста повече врати в Европа.

Датите за записване също трябва да ги пише, няколко месеца преди изпитната сесия са. За юлската сесия плащах такси март месец.

Да, реално вторият сертификат лишава от смисъл първия, ако си изкарала и двата. Един САЕ с висока оценка (А) може доста да ти предложи, FCE - не особено. От друга страна, на трети сертификат и оценката не гледат много-много, стига да си го издържал(а). Трябва да си прецениш уменията.

Изпитите (поне първи и втори) не са трудни, стига наистина да си на advanced level. Нужни са, според мен, както умения по английски, така и по решаване на упражнения по формата на теста. С други думи трябва да отделиш достатъчно време да се запознаеш с вида на упражненията и методи за решаването, защото упражненията са доста специфични. Speaking-а е доста лесен, хората очакват да им покажеш, че владееш езика, а не да изчерпаш всички разлики между конструкцията на видовете лодки на снимките. Въпросът е да си се упражнявал точно върху такъв вид упражнения. Толкова много стресирах на това, главната ми мисъл е, че или в някоя школа, или в училище, но трябва някъде да се работи точно за конкретния изпит, а не общи умения. (Макар и да е по-важно второто)

По мое време беше вариант само на хартия, за електронния нищо не мога да ти кажа, но надали има особена разлика.

Не на последно място, наблегни на speakinga. Чети и слушай английски когато имаш време, за да си обогатяваш речника и чрез speaking-a се научаваш да прилагаш това, което си научил. И не мисли много за това дали си отговорил на всички изисквания в устните упражнения, а се стреми да направиш речта си гладка и разнообразна. Това говорене ще ти се отрази и на писмените аспекти от изпита, не само на устната част. Най-високият ти приоритет е наистина да владееш езика, а не да издържиш изпит, без да имаш покритие. Изпитът се полага, за да покажеш на какво си способен, истинските ти умения ще ти дадат увереността да се справиш на подобна формалност.

Каквото и решение да вземеш, успех в начинанието си!

Nakadah
02-22-2011, 02:53
Престани да си хвърляш парите за глупости! След като решиш къде ще кандидатстваш отиваш и взимаш 1 TOEFL. Те пращат резултата до учебното заведение, и е некви си $300.

Кви са тея глупости да зимате 2346238 сертификата?

gal370
02-22-2011, 19:48
Много благодаря за бързите отзиви и ценните съвети..
Сега в училище съм на advanced level, може би ще изчакам да го свършим и другата година ще се пробвам направо на втори сертификат.
Колкото до TOEFL и IELTS, не съм много наясно с тях. Знам само, че важат 1 година, а сертификатите са за цял живот. Затова се ориентирам към тях.
Ще е по-рисковано в последния момент да реша да се пробвам за TOEFL, защото може и да не го взема и само, дето съм си дала парите. А сертификатите сега мога да се пробвам и ако не стане.. догодина пак.
Ще видим пак как ще се развият нещата : )))

Nakadah
02-22-2011, 19:53
Много благодаря за бързите отзиви и ценните съвети..
Сега в училище съм на advanced level, може би ще изчакам да го свършим и другата година ще се пробвам направо на втори сертификат.
Колкото до TOEFL и IELTS, не съм много наясно с тях. Знам само, че важат 1 година, а сертификатите са за цял живот. Затова се ориентирам към тях.
Ще е по-рисковано в последния момент да реша да се пробвам за TOEFL, защото може и да не го взема и само, дето съм си дала парите. А сертификатите сега мога да се пробвам и ако не стане.. догодина пак.
Ще видим пак как ще се развият нещата : )))

TOEFL e 2 год и този сетификат може да не го приемат там където искаш да учиш... Ако искаш си харчиш парите отивай за сертификати с които можеш да си избършеш гъза след като отидеш до тоалетна!

Ако искаш резултат, TOEFL или IELTS е!

Chacho
02-22-2011, 20:04
Съгласен съм с Nakadah.

N0_feAR
02-22-2011, 20:07
Ако има офис на Интеграл в твоя град не се колебай, отиди на място и поразпитай, хората там са много мили и ще ти обяснят всичко. IELTS винаги се провежда на хартия, а Speaking-а става на живо, докато TOEFL се провежда на компютър и съответно Speaking-a е с компютърна програма. Според мен и двата теста са еднакви по трудност, въпросът е до колко добре си знаеш езика, ако си сигурен в своите умения, няма от какво да се притесняваш, ще се справиш ;) TOEFL важи 1 година, докато IELTS - 2 години, за FCE знам че е до живот, за останалите не съм запозната. Успех с подготовката :)

jganchev
06-12-2011, 14:46
Бих искал да знам закръглят ли се процентите при оценяване на тези сертификати на Кеймбридж, например ако сме изкарали 74.6%, закръгля ли се до 75%, тоест взимаме Β? Благодаря ви предварително!