PDA

View Full Version : Оръжия. Притежавате ли и използвали ли сте?



GregoryHouse
02-22-2011, 02:48
Прегледах раздела, подобна тема не открих. Раздела е Пълнолетник, а пълнолетни лица в България имат право да притежават оръжие. Спора по тази точка, считам за приключен. :)

Първо искам да изясня няколко неща.

Тази тема НЕ Е за следните неща:
- да питате откъде да се снабдите с незаконно оръжие
- да питате как да си направите самоделни бомби/пушки/пистолети (лъкове от дрян може 8-) )
- да си мерите ....пушките
- философствате излишно, без грам знания
- да мерите на коя държава оръжията са по-добри

Основни правила относно притежанието на огнестрелно оръжие:

На разрешителен режим в България подлежат всички видове късо нарезно(бойно) оръжие, включително пистолети и револвери с полу-автоматичен режим на стрелба и дължина на цевта до 300mm. За закупуването и притежанието на този вид оръжия е необходимо разрешително от служба КОС на съответното районно управление на МВР по местоживеене. Ловни пушки, ловни автомати и карабини също подлежат на регистрационен режим към МВР. За закупуването им също е необходимо разрешително от КОС. Тези стоки, както и необходимите за тях муниции и резервни части, могат да бъдат закупени при нас единствено лично и с необходимите за това разрешителни от МВР.

Газово, въздушно и хладно оръжие се продават свободно на лица над 18 годишна възраст. Те не подлежат на регистрационен режим (засега).

В последствие, ще допълвам този пост, ако е наложително.

GregoryHouse
02-22-2011, 03:11
Като автор, ще започна първи, та да дам пример :P

Принципно притежавам ловно разрешително, както и разрешително за притежание на огнестрелно оръжие. Не съм кой знае колко запален ловджия, но пък в семейството ми всички от мъжки пол са 8-)

Притежавам боен пистолет Walter P22. За да ви спестя търсенето на какв е това чудо - >ЦЪК (http://en.wikipedia.org/wiki/Walther_P22)<
Перфектно оръжие бих казал, лек, компактен, не ти ръби и тежи когато го носиш. Има малък, почти никакъв откат. Много точен. Малокалибрен е и не е направен с цел да оставя дупки за да си пъхнеш ръката през тях :) Идеално оръжие, за самозащита. Е и за друго са го ползвали, но това е друга тема 8-)

Относно ловното оръжие. Първата ми пушка беше един тек, който беше купувал дядо ми. Беше ужасен, риташе като за световно. След 20тина изстрела направо оставаш без рамо. Но пък си имаше богата история :D В момента имам ловен автомат Beretta AL391. За тези които не знаят какво е това - това е автоматична помпа :D
Приятно оръжие е, италианците просто си ги бива. Отката не е голям, и има възможност да произведеш 4 изстрела за по-малко от 3 секунди.
Предимно го използвам, за птичи лов. Предпочитам го пред едрия дивеч. Зимата рядко имам времето и желанието да се занимава с лов просто.

Kurdokolenko
02-22-2011, 08:11
Имам разрешително за бойно оръжие и съответно имам боен пистолет. Наскоро си взех и газов такъв, за да изстрелвам ракетки по празниците.

http://en.wikipedia.org/wiki/Smith_%26_Wesson_Model_910

Това е машината, калибър 9х19 парабел, добро тегло(поне за мен) и солидна рама. Отката също е приемлив, като за 9 милиметров. За точността - със срам си признавам, че не съм ходил на стрелбище с въпросното чудо, ама тия дни, като се поосвободя, може да поправя грешката ми.

http://i2.guns.ru/forums/icons/forum_pictures/001101/1101322.jpg

Това е газьола, няма смисъл да обяснявам за него - 9мм ПАК, много опростен механизъм и качествена изработка.



А ако трябва да казвам какви оръжия съм използвал - имахме за 5 месеца една двуцевка(незаконно, за съжаление), с рязани цеви, като едната беше вкладна 7.62х39. Не се сещам за марка, но отката беше нещо нечовешко, особено с ловните патрони :razz:

dimitar_ak
02-22-2011, 08:22
Не притежавам и никога не съм мислил да притежавам.
В казармата така и не стигнах до обучение за стрелба с пистолет, а където служех трябваше. С автомата (АК74 5.45мм с твърд приклад) си беше удоволствие. Многократни стрелби на стрелбище по мишена и 2 стрелби от окоп по пръснати мишени на цяло поле. Ей това си беше купон. 2 пълнителя и заповед "Натръшкайте ги".

3oPuTy
02-22-2011, 09:21
Стреляла съм няколко пъти с газов пистолет и с въздушна пушка,а като по-малка стрелях 2-3 пъти в стрелбището на полицията с боен пистолет,но спомените ми са смътни :D
По рпинцип ми харесва и дори мислех да се записвам в тукашния клуб по стрелба,нооо просто нямам време в момента,а и бях вече голяма (мисля) и щеше да ми е малко трудно да настигна другите от възрастовата ми група :-D

Между другото през октомври (мисля) в Държавен вестник пишеше,че и газовите оръжия вече ще трябва да се регистрират в полицията.Мисля,че закона вече е в сила,защото в новинарския сайт на моя град преди около месец имаше статия точно за това :-o

minus273dot15
02-22-2011, 10:40
...
Притежавам боен пистолет Walter P22.
...

Ха. Уелкъм ту дъ клъб. Имам и репликата(газовият) и оригинала(боен). Зарязал съм ги да прашасват. Наскоро приех идеята, че е добре да се премине към нещо по-стабилно, което прави по-големи поражения и има повечко патрони - Glock 19.

Иначе съм пипвал доста оръжия. От една страна повечето ми познати имат пистолети. Като малки деца са. Настояват да стреляш с техният пистолет, за да се убедиш сам колко е "добър". Ами... :-| От друга страна вуйчо ми бачка на достатъчно висок пост в "Арсенал". Разсипвал съм се да стрелям с почти всичко, което произвеждат - тоест руски набор от оръжия. Най-големи впечатления имам от някаква шантава модификация на АК-то, не я помня как се казваше - май АК-101, или 100 и нещо - ще те излъжа. Много приятно, много леко. Ако имаше вариант щях да си нося едно в багажника, за всеки случай. Другата голяма радост е СВД-то(Драгунов). И такова бих си метнал в багажника за ситуации, които изискват прецизност(доколкото са ми казвали и съм питал - може да се регистрира като ловно оръжие, което граничи с глупост - това си е чиста проба боен снайпер с обхват над 1км... ефетивни 1300 метра стандартно, ефективни 2000+ метра с някакви специални патрони и по-добра оптика).

Лошата новина, е че ние с пистолетите го закъсваме. Вчера ме запознаха с някакво французойче. Такава, сладуранка - метър и шейсет, я има петдесет кила, я няма. И ми вика: "Аз съм експерт по бойни изкуства". Ха, ха. Да, добре. Седни и си изпий кафето, че ти се е размътила главата. Питах я, дали е вярно че френските танкове имат пет скорости - четири задни и една предна, в случай, че ги нападнат в гръб. Брат, така не съм летял откакто Солдатенков ме мятка със самолетчето. Ония 6G ряпа да ядат - там поне имаше кислородни маски. Тука си видях краката пред очите, направих лупинг със свредел и докато се приземя оная отгоре ми и се хили. Изправям се, отръсквам се като куче и я питам какво си мисли, че прави. Отговора беше на френски, ама началото го разбрах - "Ооооо..."(приятно изненадано). После разбрах, че е казала "Той се връща за още?".

Значи, аз бойни изкуства не съм учил. Само няколко бързи блока и отстъпвания, които ми показаха познати бивши спецназ. Принципно стигат за да отвориш дистанция между теб и другият човек, за да извадиш пистолет и да стреляш. Ха здрасти. Всмисъл, аз си помислих, че ще я спра и ще извадя пистолета. Удара в коляното си го поех, удара към вратът или главата си го блокирах, опитах се да я бутна назад и точно в тоя момент вече нямах дясна ръка. А как ми извади пистолета от кобура - не съм сигурен, поради щото бях зает да извършвам полет за втори път. До тука с оръжията. Тая ме мятка като мокър парцал в баня.

Иначе много добро момиченце. Незнам си кой си дан, незнам си какво си бойно изкуство. Искаше да сме ходели на разходка само двамата някъде. Да бе. Аз да не съм луд. И носа си няма да почеша докато тя е наоколо, а нямам солидна подкрепа от още пет-шест човека да я спрат. За една безобидна шегичка - летиш с гъза напред. Пистолета не помага. Лошо, Бакалов, лошо...

dimitar_ak
02-22-2011, 11:06
Мдаааа. 1-я глупав пост не закъсня.

GregoryHouse
02-22-2011, 15:33
Ха. Уелкъм ту дъ клъб. Имам и репликата(газовият) и оригинала(боен). Зарязал съм ги да прашасват. Наскоро приех идеята, че е добре да се премине към нещо по-стабилно, което прави по-големи поражения и има повечко патрони - Glock 19.


Мм, специално Глок не съм пробвал никога. Чувал съм все добри отзиви. Пробвал съм CZ 75, което е 1кг желязо. Остави, че е неудобно ами има и бая откат, пък и ми се струва не особено точно. Е може и аз да не съм причината, но...Ситуацията е подобна и с ТТ-на дядо ми. Просто предпочитам малокалибрени оpъжия. Нужда от огромен демидж нямам. Пък, ако недай си боже ми се наложи да стрелям някой, предпочитам да не умира... много главобол после. Пък и 10 патрона са повече от достатъчни според мен.

minus273dot15
02-22-2011, 18:21
Мм, специално Глок не съм пробвал никога. Чувал съм все добри отзиви. Пробвал съм CZ 75, което е 1кг желязо. Остави, че е неудобно ами има и бая откат, пък и ми се струва не особено точно. Е може и аз да не съм причината, но...Ситуацията е подобна и с ТТ-на дядо ми. Просто предпочитам малокалибрени оpъжия. Нужда от огромен демидж нямам. Пък, ако недай си боже ми се наложи да стрелям някой, предпочитам да не умира... много главобол после. Пък и 10 патрона са повече от достатъчни според мен.

My bad. Газовият и бойният, които имах предвид са П22-ки :) И са доста удобен(пък и красив) вариант, признавам. Обаче попадането в няколко реални ситуции показа, че за допълнително спокойствие има нужда от една идейка повече, отколково предлага P22.

ПП. Искрено се зарадвах, че има хора оценяващи поста ми като глупав :) Тъкмо се притесних, че критиката секна по всички фронтове. Поздрави.

hecklerkoch
02-28-2011, 17:53
Здравейте относно един от потребителите ,който е написал ,че е стрелял с ЧЕЗЕ-75 това е много добър пистолет ,но е за "старото поколение хора" , новите оръжия са много по модернизирани леки и имат много повече предимства повечето нови пистолети освен ,че се зарежат лесно ,нямат опасност от ражда, защото 80% от пистолета е полимерна смола,но и цената им е по-скъпа всички пистолети са добри важно е кой ще ти допадне на ръката стрелял съм : с Берета 84 "Cheetah",Макаров (българскo производство) ,стрелял съм и с Глок 17С (3-то поколение) мога да кажа перфекния пистолет ,който след време искам да си купя ,ЧЕЗЕ-75.При стрелбата с Чезе-то и Глок-а направих опит Глока има по-тежък спусък и нямаше толкова откат сигурно защото самия модел 17С (това С не е случайно написано това са компенсатори на затворния блок. Ще ви кажа и друго важно защо повечето полицаи,бодигардове,бопадж ий,служители на НСО,МО,СОБТ и други предпочитат Глок защото системата на СигЗауер,Хеклер и Кох системата е една и съща лошото на пистолетите Глок е ,че те са пистолети за професионалисти нямат предпазители което е ЛОШО,но дори и да има патрон в цевта няма опасност да произведе изстрел да колкото до предпочитанията Глока е сравнително ефтин пистолет до 1250лв. а "HK" "SS" надхърлят над 1300 за Хеклер и Кох и над 1700 за СигЗауер.

Verminaard
02-28-2011, 21:04
Поркай работа и прочее се наложи да си извадя разрешително за бойно оръжие.Като резултат у нас в момента прашлясва един (бивш служебен) китайски Тип-54,законен и прочее.За незнаещите Тип-54 е китайският вариант на съветския ТТ-33 пистолет.Няма какъв да е значителен откат,досега не е засякъл и е с прилична точност,при положение че не съм кой знае колко добър стелец. 8-)
п.с. само още се чудя за чий му беше на бившия шеф да зима китайски пистолети,като можеше да мине доста по-тънко,според мене,с обикновени Макаров Ф-10,ама...

GregoryHouse
03-01-2011, 17:15
CZ 75 е тежка железария, неудобен ми се вижда за ежедневно носене и неудобен. За кръста ми се струва неудобно. Тоест тряя да го носиш под мишница, което пък е някъф дисбаланс постоянно 1 кило на едната страна 8-) Да не говорим, че като свалиш якето в заведение и те гледат доста странно хората, когато лъсне един пищов :D

DonMikelle
03-02-2011, 16:27
Покрай последната ми работа ми се наложи да си изкарам разрешително за оръжие и съответно да си закупя оръжие. Та сега притежавам Walther P99QA. Той също като модела Р22 е много удобен, лесен за подръжка и почти няма откат, оето и характеристиките му: http://en.wikipedia.org/wiki/Walther_P99. Не съм го избирал специално, просто колегите ми го препоръчаха, удобен ми е и го взех. Също така имам и травматичен Grand Power T10: http://akbnn.ru/t10_en.php. Травматичният стреля със специални патрони с гумено топче, като при тестове е доказано, че дори при изстрел от упор топчето не може да пробие човешката кожа. Интересното при травматичните пистолети е, че в повечето западни страни се третират еднакво с газовите т.е. за тях не се изисква разрешително, но в България се третират като бойно оръжие(може би заради огромният брой агресивни обекти, които биха си купили такова оръжие и биха стреляли като на сватба). Не съм любител на оръжията и не смятам скоро да си сменян оръжието, тъй като за мен то е просто инструмент, който нося в работно време и предпочитам да не ми се налага да го използвам.

momchence_89
03-07-2011, 23:53
Разрешително за притежание на огнестрелно оръжие ?
Как ? От къде ? Срокове ? Изискване ? Колко струва ?
Като цяло как да си го искарам и колко ще ми излезне ? :)

Slawi92
03-15-2011, 16:29
Бойният ми: GLOCK 19
калибър: 9x19
дължина: 174 mm
дължина на цевта: 102 mm
тегло /незареден/: 595 g
пълнител: 15 патрона /17; 19; 33 опция/

Газовият пистолет ми е: Bruni P4 9 мм

Имам и въздушен: Екол ES 66 C сатен

До два месеца чакам и да ми излезе разрешително и за пушка.

Slawi92
03-15-2011, 16:30
Бойният ми: GLOCK 19
калибър: 9x19
дължина: 174 mm
дължина на цевта: 102 mm
тегло /незареден/: 595 g
пълнител: 15 патрона /17; 19; 33 опция/

Газовият пистолет ми е: Bruni P4 9 мм

Имам и въздушен: Екол ES 66 C сатен

До два месеца чакам да ми излезе разрешително и за пушка.

GregoryHouse
03-18-2011, 02:01
Разрешително за притежание на огнестрелно оръжие ?
Как ? От къде ? Срокове ? Изискване ? Колко струва ?
Като цяло как да си го искарам и колко ще ми излезне ? :)

За да си го изкараш първо трябва да имаш основание за притежанието му, което да представиш пред полицията. Примерно, охранител си и ти се налага за работата. Трябва да изкараш задължително и курс, на който общо взето те учат как да не се гръмнеш като идиот. Има ги в по-големите градове, нямам представа колко струват в момента. Също така след закупуване на въпросното оръжие отиваш с него в полицията за балистична експретиза един вид. Демек гръмват ти 1 патрон и запазват куршума, за да си имат за сравняване, ако решиш да гръмнеш някой случайно. Самото разрешително да си го извадиш не излиза свят пари, скъпото е пистолета. Става като краста. При мен е така с пушките повече но, и при патлаците май е така. Гледам вуйчо ми ги сменя на всеки 4-6 месеца... :)

navar
03-21-2011, 07:31
Разрешително за притежание на огнестрелно оръжие ?
Как ? От къде ? Срокове ? Изискване ? Колко струва ?
Като цяло как да си го искарам и колко ще ми излезне ? :)
1. -навършени години 18
2.свисетелство за съдимост-че не си съден
3.бележка от ОСС че не си следствен
4. удостоверение от психодиспансера че не се водиш на отчет
5.120 лв
6. курс( кара се в стрелбище с лицез,провежда се от клуб с лиценз) и изпит пред чичко полицай-теория,и три изстрела с макаров на 25 метра,трябва да имаш минимум 18 точки

дотук е лесното-ако го вземеш,получаваш една бележка че си преминал успешно курс за боравене с КНО..

почва сложното ..
1.повтаряш тчки от 1 до 4
2. пишеш обосновка,за какво аджеба се нуждаеш от това желязо-номера с охранителите не минава,по новия закон е забранено да се работи с личното оръжие. та пишеш обосновка,която ако нямаш сериозни контакти най вероятно няма да мине...
3.ако си късметлия ,или занеш някой друг начин -началника на РПУ ти разписва разрешително,а кварталния идва да ти провери касата..
след това на всеки 3 години пишеш обосновки ,за какво аджеба ти е пищов..в повечео случаи дори да са ти издали разрешително,ти го отнемат поради отпаднала необходимост..
да не говорим че недай си боже гръмнеш някого ,дори при самозащита,отиваш по дяволите.законите ни са такива,че стрелялия почти винаги го изкарват виновен...
затова и моите прашасват в касата,въпреки че май имам необходимост от тях ..
иначе съм се доверил на ЧЗ 100 за носене и IPSC,и марголин за статична стрелба