PDA

View Full Version : World Press Photo 2011



semantics
02-22-2011, 07:25
http://www.worldpressphoto.org

Не знам какво точно да кажа и какъв ракурс да предложа. Просто... Прегледайте снимките и споделете мнения.

Предполагам, че могат да се кажат много неща.

semantics
02-22-2011, 07:44
Кълна се, че имаше снимки, на които се просълзих. От тъга, от стрес, от яд... На фона на въпросните снимки (които и преобладават), разните спортове и изкуства са просто... мижава суета и лицемерие.

http://www.worldpressphoto.org/index.php?option=com_photogallery&task=view&id=2038&Itemid=292&type=&selectedIndex=1&bandwidth=high

Големият въпрос, които ми се оформя в главата, е "Това ли е светът?". Също и "Това ли иска да види светът?"
И още един - "Какво от това?"

LadyDi
02-22-2011, 08:09
Големият въпрос, които ми се оформя в главата, е "Това ли е светът?". Също и "Това ли иска да види светът?"
И още един - "Какво от това?"
Това иска да види светът. Каквото и да си говорим, дай ни зрелища.
Аз също съм... хайде, да кажем, смутена от някои кадри.

CanisDirus
02-22-2011, 10:07
Аз ще кажа, че напук на всичко светът върви напред.

semantics
02-22-2011, 10:38
Много е важно да се дефинира "напред" в случая. Кое в света върви напред? И напред, по посока на какво? И пр.

Иначе и аз всячески се опитвам да бягам от мисленето как всичко се руши и става само по-зле. Не съм търсил доказателства за това, просто смятам, че е за предпочитане да се вярва в това, а междувременно да се фокусираме върху най-болезнените проблеми и да ги решаваме.

HoldFast
02-22-2011, 10:48
На мен пък винаги ми идва въпроса за морала на фотографа, който вижда човек в беда, но не му помага, а го снима...
+1

И все пак, оставям на страна отдалечеността между фотограф, или по-скоро журналист, и случващо се, защото предполагам, че голяма част от вас са забелязали маниера, с който се пресъздават подобни трагични случаи. Почти винаги има една очевидна, спазвана дистанция, съпроводена от грозно неебателство.
Свидетелствал съм, как кола на "7 дни" идва, за да заснеме инцидента, ПРЕДИ да е дошла линейка, след което си тръгва с думите "успех, дано скоро да дойдат". Не всички дигат летвата толкова високо, но като цяло ги смятам за отпадъци.
Да, това им е работата като такива, но все си мисля, ебати, че вътрешната нужда да помогнеш трябва да надделява над желанието да си на първа страница...

Кръст за такива състезания. Пресъздаването на инциденти и бетствия е едно, но последващото участие в "конкурс" със същите снимки е съвсем друго ниво на червейство.

CanisDirus
02-22-2011, 12:33
Светът върви към по-добро, по-малко хора гладуват, победили сме достатъчно болести (например чума, едра шарка). Днес има по-малко религиозни гонения от преди, по-малко войни в световен мащаб.

Вървим в посока на светло бъдеще.



А колкото до морала на фотографа - разсъжденията са ви EPIC FAIL.

Фотографа няма ресурси и умения, за да помага.

Как примерно фотографите на телевизия 7 дни ще помогнат на жертвата на катастрофата? А вие, които сте били там, защо не сте помогнали?
Или от фотографа се очаква да носи пълното оборудване на линейка в багажника и да е минал висше по медицина със специализация по спешна медицина?

semantics
02-22-2011, 13:07
Светът върви към по-добро, по-малко хора гладуват, победили сме достатъчно болести (например чума, едра шарка). Днес има по-малко религиозни гонения от преди, по-малко войни в световен мащаб.

http://www.undp.org/mdg/basics.shtml

Think again?

CanisDirus
02-22-2011, 13:45
Мдам.
Тоест вие вече сте го вадели момчето и фотографа е трябвало и той да дойде да помага?

не мога дори да си представя, какво е възмущението ви пред снимката с гладуващото африканче и лешоядите на заден план.
http://blog.weweclothing.com/wp-content/2009/02/starving-child.jpg

Там какво е трябвало да направи фотографа? Да хвърли фотоапарата и да хукне да гони лешоядите и след това да занесе африканчето до луксозния си хотелски апартамент, където да го угоява с деликатеси, да го осинови, а то ще звърши Харвард и ще стане по-голям от Мартин Лутър Кинг, Махатма Ганди и Майка Тереза взети заедно?

А другите няколко десетки хиляди деца като това? И на тях ли е трябвало да помогне по същия начин?

Въпросните фотографи са отишли на тези места с ясна цел.

Шок и потрес!

semantics, според теб през кое време в историята човечеството е живяло най-добре? Или поне по-добре от сега?

HoldFast
02-22-2011, 13:51
Не знам дали аурата ми излъчва друго, но аз също не съм реализиран хирург, нито парамедик. Това изобщо не е причина да не предложиш помощ.

И за да изглеждат думите ми прекалено абстрактно, мястото на инцидента, който споменах, се явяваше безлюдният път от Годеч към Костинброд. Не е като да имаш много възможности...

CanisDirus
02-22-2011, 13:52
Най-кораво е да съдиш хората по снимка!

CanisDirus
02-22-2011, 14:48
Вероятно затова в Пловдив има улица кръстена Гладстон.
На името на милосърдната вечно помагаща английска сестра, която е помага на жертвите след погрома на Априлското с превръзки, милувка, а от време на време и голяма бяла английска цица.

Или май не беше на нейно име?

Мисля снимката на бягащото обгорено от напалм виетнамче изигра по-голяма роля в историята, отколкото намесата на Гъмп Форестър, който изнесал две виетнамчета от горяща сграда.

Вечната морална дилема на супер-героя - дали да спаси жената, кяото обича, или няколко десетки невинни граждани.

CanisDirus
02-22-2011, 15:29
Добре, че успя да прецениш ситуацията по снимка по-добре от очевидец.

Предвиждам ти блестяща кариера в CSI. Ще задминеш Хорейшо за седмици.

Сцена от новия епизод на CSI Sofia:

Разследващият екип на старши следовател CaseyJones се е заел със случая на безследно изчезнало малко кученце от поколението на недочакалата скопяване бездомна кучка Минка. Всичко, което имат е снимка във фейсбук, където се вижда местопрестплънието в отражението на слъчневите очила на местна жителка на панелния квартал.
Екипът разпознава, че подметката на предполагаемия извършител е с особена шарка характерна за плетените обувки на фирма Хари-93, като в грайфера е заседнало парченце чакъл, което моентално се идентифицира като "смес от строителен пясък, настъпано полу-ферментирало зърно от грозде и следи от сяра". Тоест на всички е ясно, че извършителят е някой, който тъкмо си е опушвал бъчвата, щото джибрите са почти готови.
След няколко разговора с продавачи на лентички сяра за бъчви кръгът се стеснява до около 20 заподозрени.
Естествено следователят с безпогрешно око разпознава, че начинът, по който човекът на снимката си е изнесъл кракът при стъпката на повърхността с наклон от 17,5° е характерен за страдащите от тромифозна хипердефебролиза (или някакво друго мега рядко, но много яко звучашо заболяване, което има странни симптоми). Моментално му се издирва "вилата" на субекта, където в гаража му е личния казан. Оказва се, че въпрсния злодей е отвлякъл кучето, за да го направи зъл пазач на своята нелегана фабрика за алкохол, която ощетява държавата всяка година и е отговорна за няколко случая на домашно насилие.
С геройски скок между въртящият се банциг, бълващият огън казан, люлеещи се от тавана брадва, тесла и два наниза домашни луканки главният следовател CaseyJones успява да спре Бай Киро да изпусне в съня си огънчето в котела с първак и така да предизвика експлозия, която би превърнала Витоша от планина в дълбоко езеро.

Всичката информация екипът разгада от случайно намерената във фейсбук групата "мразим селски пръчки и леопардови щами" снимка.
Хвала! Хвала на таквиз следователи!

machoka
02-22-2011, 16:13
На фона на всички политически събития, в комбинация с все по-засилващите се като честота и мощност природни бедствия през последната година, вие какво очаквате? Да видите снимки на Венера през телескоп или някоя живописна тунджа?!

Много правилно - нека се разпространяват максимално много тези кадри за да висят като обици на хората и да се замислят кому е нужно. И да се вдигат на революции както сега, защото тези зверства си ги има и в момента, просто ние не ги виждаме - а така като се случват превратите им се дава нужната гласност, колкото и грубо да звучи.

Тази година определено ще влезе в учебниците по история заради арабският свят и да - именно това е подходящата тематика.

CanisDirus
02-22-2011, 16:20
Аз също мога да предполагам, но не знам. Съответно не съдя фотографа и не го питам дали му е чиста съвестта, за това което (не) е направил.

И не смятам за много морално да се спекулира около една снимка и морала на фотографа.

machoka
02-22-2011, 16:34
Относно фотографите и 'морала'!

И тук не съм съгласен с вас - именно това е истински професионализъм и е много, много нужен. Защото ти ще се включиш в спасяването на някого персонално, но запечатаният кадър ще разбунтува държави, организации и т.н. Не случайно фотографиите не са просто снимки - те са послания. Публикуваното тук в тази тема като пример африканче с чакала на заден план - ами това е послание. Сцени с масово насилие - достатъчен стимул за активна намеса на НАТО или други структури.
Ако всеки ходеше с лопатата на площада в Кайро и никой не седеше отстрани да снима и да качва - и до ден днешен нямаше да сме наясно с реалните последици от трагедията.

machoka
02-22-2011, 16:44
Ами, оправдава я за жалост и за щастие. Войната иска жертви. Тя ще ги има винаги, но нека не бъдат безгласни и забравени и превърнати в незначителни!

CanisDirus
02-22-2011, 16:59
в комбинация с все по-засилващите се като честота и мощност природни бедствия през последната година, вие какво очаквате?

Това не е вярно!


CaseyJones, поставени в определен контекст въпросите звучат по различен начин.

w0sh
02-22-2011, 17:06
Не мисля, че действията на фотографите могат да се определят толкова полярно.
Има си една тънка граница между полезните резултати от една подобна "шокираща" снимка и търсенето на фурор и скандализиране на обществото с цел печалби.

Особено в днешно време с навлизането на интернета и пренасищането на населението с информация и освен това пренасищането и с насилие и всякакви изродщини тази граница се размива още повече.

Според мен е разбираемо да се снимат последиците от бедствия и други подобни събития, което все пак е доказано, че предизвиква симпатията на хората по света.

Въпреки това множество човешки трагедии не могат да постигнат такъв ефект заради частността си и затова подобни снимки ги заклеймявам единствено като източник на валута и кариера.

semantics
02-23-2011, 08:49
А ми хрумва и нещо друго.

Много от тези снимки са си 100 процентово визуално насилие. Но няма знак 18+ . Това са снимки от/за пресата, пресата е ок за всички - това е презумпцията май.

Да де, ама едно дете, като попадне на снимка, на която негов връстник бива хвърлян като кукла върху купчина от трупове, какво точно мисли и усеща? Не мога да отговоря, мога само да се сетя вчера сутринта в какво състояние изпаднах, когато разглеждах галериите.

Опитвам се да кажа, че според мен трябва да има сериозни и глобални рестрикции и механизми за цензура на подобно съдържание с оглед на възраст.

WinstonSmith
02-23-2011, 18:25
Мдам.
Тоест вие вече сте го вадели момчето и фотографа е трябвало и той да дойде да помага?

не мога дори да си представя, какво е възмущението ви пред снимката с гладуващото африканче и лешоядите на заден план.
http://blog.weweclothing.com/wp-content/2009/02/starving-child.jpg

Там какво е трябвало да направи фотографа? Да хвърли фотоапарата и да хукне да гони лешоядите и след това да занесе африканчето до луксозния си хотелски апартамент, където да го угоява с деликатеси, да го осинови, а то ще звърши Харвард и ще стане по-голям от Мартин Лутър Кинг, Махатма Ганди и Майка Тереза взети заедно?

А другите няколко десетки хиляди деца като това? И на тях ли е трябвало да помогне по същия начин?

Въпросните фотографи са отишли на тези места с ясна цел.

Шок и потрес!

Да, Канисе, фотографът е трябвало да захвърли фотоапарата и да хукне да гони лешоядите.

Не знам дали си запознат с историята около въпросната снимка. Въпросната снимка прави много - дава гласност на реалността. Въпросната снимка печели много награди, донася много пари и известност на фотографа, но на каква цена? От момента на снимане до моемнта на самоубийството му той се самоизмъчва и всеки ден става с мисълта, че е трябвало да помогне, вместо да снима. В крайна сметка човекът не издържа на вината и слага край на живота си.

Не знам за теб, но аз си правя изводите...

Съгласен съм с КейсиДжоунс, че понякога е по - добре да подадеш ръка.

CanisDirus
02-23-2011, 18:36
Това е дилемата на супергероя.

Забравяш обаче, че снимката е привлякла много внимание към проблема и е подтикнала към дарения и действия, които са спасили много гладни деца.