PDA

View Full Version : Граф Монте Кристо и Етика - Помощ ! ?



manqka94
02-24-2011, 09:21
Ще може ли някой да ми намери есе или лис на тема "Мотива за наказанивто и престъплението в романа Граф Монте Кристо"...
Има две теми в гоогле..,но са много дълги и не отговарят на моята тема?Мерси предварително :)

И искам да ви попитам и по Етика и Право имам да отговоря на въпроса "Какъв е вашият идеал за социална справедливост?" Моля помогнете,ще съм ви благодарен ако ми отговорите поне на един от въпросите ми :)

sexa_na_kompleksa
02-24-2011, 12:26
Виж това:

http://www.neznam.bg/%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8/70-%D0%90%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D 1%8A%D1%80-%D0%94%D1%8E%D0%BC%D0%B0/998-%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D1%8A%D 1%82-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%81%D1%82%D1%8A%D0%BF%D0%BB%D 0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%B8-%D0%BD%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D 0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%B2-%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%E2%80%9C%D0%93%D1%80%D0%B0%D1%84-%D0%9C%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B5-%D0%9A%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%E2%80%9D

http://www.neznam.bg/%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8/70-%D0%90%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D 1%8A%D1%80-%D0%94%D1%8E%D0%BC%D0%B0/994-%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D1%8A%D 1%82-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%81%D1%82%D1%8A%D0%BF%D0%BB%D 0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%B8-%D0%BD%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D 0%B5-%D0%93%D1%80%D0%B0%D1%84-%D0%9C%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B5-%D0%9A%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE

manqka94
02-24-2011, 15:59
Мерси много ми помогна,а сега нещо за етиката?

manqka94
02-24-2011, 21:03
Аре някой да ми помогне за етиката,спешноо еееееее ?

manqka94
02-24-2011, 21:52
????????

VaMpiRKaTaaa
02-25-2011, 06:10
http://school.ehhaa.com/referats/view/208.html
Отмъщението- възмездие и престъпление
Наранени, ограбени и унижени, се изпълваме с желание за отмъщение, копнеем да причиним страдание, съизмеримо поне наполовина с нашето, искаме да видим чуждата болка, изписана на лицето. Защото това е естествената реакция на човека, защитаващ своя малък и подреден свят, чиито копнежи са отнети, разрушени пред очите му, а животът му е загубил смисъла си.

Малко хора обаче извървяват дългия път от желанието за мъст до изпълнението, защото той е осеян с препятствия, предизвикващ неспирни душевни битки и конфликти. Тези, които, обзети от силни страсти и емоции, стигнат до своята цел, никога няма да могат да възвърнат нарушеното си равновесие. Защото отмъщението, дори и заслужено, остава престъпление срещу личността и обществото.

Какво е отмъщението? Необходимо удовлетворение или начин за себедоказване? Възможност да покажеш силата си, надмощието си пред останалите или просто последният шанс да отвърнеш на несправедливостта? Отмъщението е отчаяният опит на човек да преоткрие загубеното си дойстойнство. То се ражда тогава, когато чувството за самоуважение е изчезнало, за да бъде заето от накърнената гордост. То се ражда тогава, когато, засегнати от чуждите действия, сме склонни да предадем себе си и идеалите си с надеждата да отвърнем на злото със зло.

Но престъпление ли е да копнеем за справедливост спрямо самите нас? Престъпление ли е да искаме наказание за виновниците, да очакваме, че действията им няма да останат безнаказани? Тогава грешен и напразен ли е стремежът на човечеството към справедливост? В съвременния свят на ред и законност, отмъщението губи своя смисъл и става неприемливо. В дефинициите на правото никой не е виновен до доказване на противното. И само съдът може да определи какво е престъплението и как да бъде наказано то. Отделните хора нямат правото и не бива да заемат ролята на съдници, защото често, заслепени от емоциите, ставаме жертви на грешната си преценка.

Както днес, така и в древността образът на отмъщението се свързва с нравственото поражение и духовната деградация. В драмата "Електра" главната героиня преоткрива смисъла и целта на живота чрез жаждата си за мъст. Тя е основният мотив, определящ постъпките й, двигателят на действията й. В контраст с нея, братът Орест е раздвоен и нерешителен, защото вътрешно съзнава тежестта на поетия път. Насочвайки меч към родната си майка, той е склонен да прости. Изпарило се е желанието да причини болка, останала е само синовната обич и милосърдието. Но зад него е силната и безпощадна Електра, която възприема отмъщението като единствен изход от създалата се ситуация. Кръвта на майката обаче, както ще открият двамата герои, не донася желаното удовлетворение и облекчение, а оставя единствено празнота и нарушено душевно равновесие. С дълбок психологизъм Еврипид достига до вечната истина, че убийството на една убийца не може да възвърне хармонията. А извършеното отмъщение ще преобърне завинаги живота. То оставя траен отпечатък върху личността. Защото отвърщайки на злото със зло, се превръщаме в олицетворение на всичко това, което отричаме и считаме за грешно. И няма връщане назад. Извървян веднъж докрай, пътят на отмъщението променя характера и душевността.

Такава е и историята в романа "Граф Монте Кристо" от Алексанъдр Дюма - историята на една загубила себе си по пътя на отмъщението душа, но преоткрила смисъла на живота в християнското опрощение. Осъден несправедлино, Едмон Дантес прекарва 13 години в затвора с единствената опора, че ще причини "същата бавна, дълбока, безкрайна и вечна болка". Неговата цел обаче е не само да накаже враговете си, но и да осъди обществото, издигнало в култ парите и властта. В такъв смисъл отмъщението му се превръща в присъда към времето, в което живее. Но макар и справедливо, то оставя в душата му една неизлечима рана -чувството на угризение, мисълта за мъките, които е причинил по пътя си: "От добър и доверчив човек, аз станах отмъстителен, прикрит, зъл или по-скоро безчувствен като глухата и сляпа фаталност. Тогава достигнах до целта: горко на тези, които срещнах по моя път."

Тънка е границата между отмъщението като справедливо възмездие и въвличане на личността в света на интригите и властолюбието, където отмъщаващият се превръща в победител. В това е и трагедията на датския принц Хамлет. Дълъг е неговият път, за да достигне до прозрението, че убивайки, ще отмъсти, но по този начин няма да предотварти деградацията на заобикалящото го човечество. Като типичен герой от епохата на Ренесанса, той издига в култ личността и живота като висша ценност, която не бива да бъде отнета от човешко същество. Затова младият принц, раздвоен между синовния си дълг и хуманистичния идеал, отлага своето кърваво отмъщение. Желанието за мъст е продиктувано от силни емоции и страсти, поражда се от лично раздразнение. Но не това ръководи принца в неговите действия. Като хуманист, той иска да излекува обществото, не може да се примири със света, в който злото е повече от доброто. Пред врага си използва оръжието на словото, което нанася по-дълбоки и неизлечими рани, защото иска възмездие, а не смърт.

А дали възмездието е отмъщение? Възмездието по-скоро няма конкретен извършител и емоционален мотив. То не може да се свързва с отделната личност, защото е предизвикано от съдбата или Господ. То е намесата на по-висши сили и сякаш има за цел да възпитава, да поражда чувство за справедливост и да възстановява хармоничния ред в космоса. Възмездието е привилегия на правораздаващите органи, защото не е в следствие на нарушената лична преценка. И може би е повече наказание от съдбата, отколкото физическа саморазправа. Мисълта, че има възмездие често дава утеха, дава сили и кураж да бъдат преодолени една болка и едно разочарование.

Възмездието вероятно има митологичен произход, защото древно-гръцката митология изобилства с примери за възмездието на боговете, стоварили гнева си върху самозабравилите се човеци. Тантал, извършвайки най-ужасното престъпление - отнемането на живота на сина си, бива наказан да се мъчи от вечна жажда и глад в подземното царство. Подобна съдба сполетява горделивия Нарцис, превърнат в цвете заради самовлюбеността си. Сизиф, който в своята самонадеяност дръзва да окове смъртта, бива обречен да избутва скала, а тя непрестанно да се връща назад.

Жаждата за отмъщение е изгаряла, изгаря и винаги ще изгаря душите на хората. Но заедно с нея ще съществува и възмездието - справедливостта на съдбата, която никой не може да ни отнеме. Именно това е в основата на християнството - религия, съществуваща повече от 2000 години и даряваща ни спасителната сила на благородството да прощаваме, да обичаме и да вярваме в доброто:

Който копае ров, ще падне в него,

И който търкаля камък, върху него ще се обърне

...................................

Да не речеш: Ще въздам на злото;

Почакай Господ и Той ще те избави.

Отвръщайки на злото със зло, предавайки моралните си ценности, попадаме в един "омагьосан кръг". Защото отмъщението ще породи друго отмъщение, пролятата кръв - ново престъпление. В Стария завет е казано: "Не правете на другите това, което не искате вам да правят човеците".

Веднъж посята, отровната семка на омразата и желанието за мъст бързо покълва и израства. Нейните горчиви и зловонни плодове изпълват душата с противоречиви чувства, злина и отрицание.

Воден от тези деструктивни мисли, човекът губи естествената си извисеност, а в сърцето му се настанява духът на разрушението - на мястото на радостта от живота, творческия порив и вярата. Омразата и отмъщението принадлежат единствено на този, който ги носи в душата си

manqka94
02-25-2011, 10:14
Аре някой да ми помогне за етиката,спешноо еееееее ?

manqka94
02-25-2011, 11:09
Спешно ееееее ????????

manqka94
02-25-2011, 11:10
И искам да ви попитам и по Етика и Право имам да отговоря на въпроса "Какъв е вашият идеал за социална справедливост?" Моля помогнете,ще съм ви благодарен ако ми отговорите поне на един от въпросите ми :)

VaMpiRKaTaaa
02-25-2011, 11:12
СТИГА си спамил,че дразниш вече.
А кажи,тия матеряли,където ти дадохме,не ти ли свършиха работа?

manqka94
02-25-2011, 11:32
Мерси много ми помогна,а сега нещо за етиката?
Ето!Май неможе да четеш,благодарения на "sexa_na_kompleksa",той/тя ми помогна много.Пък твойта тема не става за нищо :)..Все пак мерси за труда.

Сега ми трябва помощ и за етиката,ако те дразня случайно моля не влизай в темата ми !!!

VaMpiRKaTaaa
02-25-2011, 11:38
Мерси много ми помогна,а сега нещо за етиката?
Ето!Май неможе да четеш,благодарения на "sexa_na_kompleksa",той/тя ми помогна много.Пък твойта тема не става за нищо :)..Все пак мерси за труда.

Сега ми трябва помощ и за етиката,ако те дразня случайно моля не влизай в темата ми !!!
Като нестава за нищо,хайде сега търси си сам сега

manqka94
02-25-2011, 11:40
Какво да търся сам,темата по БЕЛ я имам вече..А по етика си го направих сам ама искам някой друг да ми помогне да видя дали трябва да е така.Пък ако искаш,няма да се моля тука за един въпрос,който прояви желание ще ми помогне.Да не си ти само тук ?