PDA

View Full Version : Немски - помощ



niksuncho
02-24-2011, 17:19
НЯКОЙ МОЖЕ ЛИ ДА ГО ПРЕВЕДЕ НА НЕМСКИ ПО НАЙ-ПРОСТИЯ НАЧИН ?


Аз ставам в 7:00часа . След това ставам от леглото . Тръгвам за училище в 13:00 часа,като половината си ден прекарвам в там, прибирам се, обядвам, уча,върша домашната работа и след това играя на компютъра ,чета или гледам телевизия. Почивните дни излизам с приятелки. Вечерта си лягам към 11-12часа.
И всичко започва отначало...

:( :( :( :( :(

kalpazanka
02-25-2011, 11:31
Защо аз навсякъде е с главна буква? :-o

wasser
02-25-2011, 13:34
В немския език съществителните имена се пишат с главна буква :)

kalpazanka
02-25-2011, 13:48
Не думай. :lol:
В учебниците никъде не видях лично местоимение в средата на изречението с главна буква. Затова се и учудих. Също и по изпитни тестове за сертификат определено не пишат местоименията с главна буква, освен ако не са в началото на изречението.

П. П. Учебниците, които визирам, са от поредицата Deutsch ist in.

kalpazanka
02-26-2011, 11:55
Говорим конкретно за ich, не за Sie oder Ihnen, нали? Поправи ме, ако греша.

Found_a_lover
02-27-2011, 08:20
Аз ставам в 7:00часа . След това ставам от леглото . Тръгвам за училище в 13:00 часа,като половината си ден прекарвам в там, прибирам се, обядвам, уча,върша домашната работа и след това играя на компютъра ,чета или гледам телевизия. Почивните дни излизам с приятелки. Вечерта си лягам към 11-12часа.
И всичко започва отначало...



:-o ставаш в 7 часа, после ставаш от леглото... :-o

aras97, мисля, че е по-правилно да се каже: ich gehe ins bett gegen 12 uhr.
"um" е за точен час, "gegen" - "към, около" /за време/. След това, мисля, че по ок е "machen meine hausaufgabe". ъм... "am Wochenende gehe ich mit meinen Freundinnen spazieren." по-удачно е май.

Приемам критики :)

dunce
02-27-2011, 10:29
aras97, мисля, че е по-правилно да се каже: ich gehe ins bett gegen 12 uhr.
"um" е за точен час, "gegen" - "към, около" /за време/. След това, мисля, че по ок е "machen meine hausaufgabe". ъм... "am Wochenende gehe ich mit meinen Freundinnen spazieren." по-удачно е май.

Приемам критики :)

Така трябва да бъде.
А относно спора кога се пише главна и кога малка, зависи дали е съществително. Местоименията нямат нищо общо със съществителните, както каза Kalpazanka, те се пишат винаги с малка буква (изкл. Вие).
Само при стихотворения на всеки нов ред първата дума започва с главна буква.

Found_a_lover
02-27-2011, 18:00
добре, аз за ausgehen не споря, защото сега го научавам това, което ти каза :D
иначе за домашната работа, в смисъл на училищна, знам, че е "ich mache meine hausaufgabe", но явно и с шрайбен може :)