PDA

View Full Version : Вашите цели след бакалавъра?



Sunny_stz
02-24-2011, 17:59
Здравейте!!Днес започнах да се замислям за моите цели.Но не само днес,а от много време си имам някакви цели.За това какво искам да направя преди да завърша бакалавър и съответно след като завърша.В ума ми изникнаха няколко неща,които що-годе могат да станат за 2 години,зависи от мен и от финансите ми.Реших тези дни да си направя нещо като план.Списък на желанията си и т.н. Примерно да си намеря добра работа,взема книжка,следовтелно кола,да взема TOFEL,SAT и т.н. и т.н. Какви са вашите желания и имате ли план,който следвате?Преди бакалавър какви са вашите цели и след?Нека всеки който желае да сподели как постига целите си и има си определен план на действие!Надявам се темата да е интересна за всички! :)

GregoryHouse
02-24-2011, 20:52
Естествено, че имам план. Наред с квалификациите за инглишъ мисля да карам и магистратура. 3 семестъра минават за норматив. Даже, понеже съм нагъл, мисля след като си намеря работа да запиша и докторантура. Далавера в последното има доста. Пък току виж след 20г и някой професор/доцент стана 8-)

Blab
02-24-2011, 22:09
//моите са по-скоро желания, чието изпълняване ще ме накара да се чувствам по-добре със себе си.

->френски и/или руски
->поезия, драматургия, проза
някак да измисля нещата с режисурата, ако не стане тук, то - навън.
работи ми се в театър, все по-малко в медия (освен онлайн), занимава ми се и с деца, също в колаборации за разни ит проекти, керамика, дрънкулки и пр. нещоправене...

не съм сигурна, всъщност, почти сигурна съм, че не ми се занимава с научна дейност, поне на този етап. (в крайна сметка, зависи какво ми предложат)
за магистратурата се колебая, защото искам 398534890539589340 образования, от които ще се наложи да избирам.

//в момента съм на кръстопът, дала съм си няколко месеца да се разбера със себе си и да опъна платната. и така.

ПП: ти си флейтистка, нали? с музика ли се занимаваш още? как ти се вижда хоризонтът в изкуството у нас... и изобщо?

GregoryHouse
02-24-2011, 22:31
^^ Май, май и ти не можеш да решиш какво да правиш 8-)

Относно режисурата, не съм много навътре в нещата, но в България няма голямо поле за изява. Ако говорим за кино и театър де. Иначе медии и предавания с лапатата да ги ринеш.

Така ми звучиш, като някой кадър от НАТФИЗ. Не знам там как стои въпроса с научната дейност, но в другите университети има доста голяма полза. По-конкретно говоря за ВТУ, но мисля, че и в някои софийски унита нещата стоят по същия начин. Аз лично съм решил, ако имам възможност и докторантура да карам (не, че няма да е след 2-3 години де ама) защото държавата прави един вид рискова инвестиция в теб. Плащат ти на месец 8-) Като заплата един вид и това 3 години...wtf? Накрая на тея годинки трябва да защитаваш докторат. На мен поне не ми се вижда особено трудно. Не ходиш на лекции...може да хелпваш на някой професор...Но като цяло си доста свободен. Т.е. може да работиш някъде. И дохода ти става доста стабилен 8-)

А относно изкуството и аз бих искал да чуя как стоят нещата, защото не съм запознат. За хореографията чух някой неща, от една моя приятелка и направо се хванах за главата.

kalpazanka
02-25-2011, 07:44
GregoryHouse, това с работата по време на писане на дисертация не е ли малко криминално? Договорът да е на друго лице или изобщо да няма договор, а плащане на ръка?
Докторантите не водят ли занятия?

GregoryHouse
02-25-2011, 08:56
Криминално, некриминално, имаме си такава която си работи най-официално в телевизията и ни предподава от 1ви курс, когато беше асистент, сега вече е доктор от тази година. :D И под преподаване разбирай, че пропуска 80% от занятията...Много и се нервя де. И да докторантите водят занятия. Щом тя може - и аз мога. Ако един закон не важи за всички, значи не е закон. А аз не съм и сигурен дали има подобен закон/вътрешно правило.

Chacho
02-25-2011, 11:06
Ами следвам Информатика, след бакалавъра сигурно ще мъча магистратура. След уни-то искам да преподавам и да си разработвам свои проекти в мойта сфера. Сигурно ще търся работа като програмист или админ някъде, току-виж след известно време регистрирам някое ЕТ, но целите са ми тези, които първи споменах. Просто това ме влече.

Сега чакам малко свободно време да ми се открие, че да подхвана някакви езици и отдавна ми се занимава със спорт по-сериозно, но това са странични неща. Ако измисля някой ден как да съчетавам нещата и в тази насока ще работя. Макар че тепърва ми предстои да се сблъсквам с още отговорности и задължения.

Sunny_stz
02-25-2011, 11:09
Здравей Blab!Да флейтистка съм,уча в консерваторията.Също и с пеене съм се занимавала доста годинки и ми харесва.Отделно в скоро време ще си купувам саксофон и ще се уча да свиря и на него,страхотен инструмент е!Ами какво да ви кажа за изкуството в България...много са зле нещата.Тук с музика също няма много поле за изява,освен в пайнер.....Можеш да изкарваш пари с това,ако имаш много контакти и евентуално започнеш работа по пианобаровете или клубовете,но най-добре в пианобар.Сега сме се заели да правим репетроар точно за там,но ще трябва доста време и да добием контакти.Иначе може да започнеш и по корабите,но за там вече с иска много солидна подготовка с много разнообразен репертоар!Замислям се от време да време дали да не емигрирам като завърша ,но ще видим какво ще стане.

modjodjodjo
02-25-2011, 12:12
Аз имам уредена работа след като завърша, но мисля да изкарам една магистратура и след това да запиша едно задочно, но се чудя дали да е техническа специалност или нещо свързано с икономика, колкото да си питам онази работа.

GregoryHouse
02-25-2011, 14:48
Здравей Blab!Да флейтистка съм,уча в консерваторията.Също и с пеене съм се занимавала доста годинки и ми харесва.Отделно в скоро време ще си купувам саксофон и ще се уча да свиря и на него,страхотен инструмент е!Ами какво да ви кажа за изкуството в България...много са зле нещата.Тук с музика също няма много поле за изява,освен в пайнер.....Можеш да изкарваш пари с това,ако имаш много контакти и евентуално започнеш работа по пианобаровете или клубовете,но най-добре в пианобар.Сега сме се заели да правим репетроар точно за там,но ще трябва доста време и да добием контакти.Иначе може да започнеш и по корабите,но за там вече с иска много солидна подготовка с много разнообразен репертоар!Замислям се от време да време дали да не емигрирам като завърша ,но ще видим какво ще стане.

Мм тъжна история. Така и предполагах де, според собствени наблюдения. Аз във ВТ знам само за един пианобар и това е. Доста приятни заведения са, който обичам да посещавам. За жалост положението в България просто принуждава такива хора да бягат в чужбина където могат да се реализират. Не, че там е лесно, но поне има къде.

Sunny_stz
02-25-2011, 15:02
Здравей Blab!Да флейтистка съм,уча в консерваторията.Също и с пеене съм се занимавала доста годинки и ми харесва.Отделно в скоро време ще си купувам саксофон и ще се уча да свиря и на него,страхотен инструмент е!Ами какво да ви кажа за изкуството в България...много са зле нещата.Тук с музика също няма много поле за изява,освен в пайнер.....Можеш да изкарваш пари с това,ако имаш много контакти и евентуално започнеш работа по пианобаровете или клубовете,но най-добре в пианобар.Сега сме се заели да правим репетроар точно за там,но ще трябва доста време и да добием контакти.Иначе може да започнеш и по корабите,но за там вече с иска много солидна подготовка с много разнообразен репертоар!Замислям се от време да време дали да не емигрирам като завърша ,но ще видим какво ще стане.

Мм тъжна история. Така и предполагах де, според собствени наблюдения. Аз във ВТ знам само за един пианобар и това е. Доста приятни заведения са, който обичам да посещавам. За жалост положението в България просто принуждава такива хора да бягат в чужбина където могат да се реализират. Не, че там е лесно, но поне има къде.

А какво е ВТ?В София има няколко пианобара,но пак не са достатъчни за всички музиканти и всички бягат по корабите....В чужбина също не е гаранция,че ще се реализираш,трябва да си много добър,на ниво,за да направиш впечатление.Но все пак там музиката се цени!!!

NomNomNom
02-26-2011, 20:14
Магистър - Ако през 2012 запиша Компютърни мрежи (няма да стане, защото някакви неизвестни унита я предлагат като бакалавърска) ще запиша след това мастърска - криминалистика и психология или нещо инжинерно.
Ако през 2012 запиша компютърни науки ( в uk ) - мастър мрежи или друго инжинерно.
Веднага след бакалавърската степен ще трябва да започна някаква прилична работа разбира се.

Общо взето - трябва да се работи и да се учи, ако не искам да остана на улицата.