PDA

View Full Version : Какво става с душата когато...



gandalfepi4
02-25-2011, 08:06
някой биде клониран?

Раздвоява ли се, клонингът бездушен ли е, неква друга ли се бучва в него... какво става?

Nam3less3
02-25-2011, 08:07
Не разбирам от клониране, но вероятно друга душа поема клонираното тяло но получава информацията от мозъка(т.е. спомени и т.н.).

Auriss
02-26-2011, 07:30
Те душите ги пускат на конвейр ,бре. Може ли такива глупави въпроси да задавате.

100 грама пръст ,2 ребра , чифт топки/гърди и ципка акъл и хоп - ето ти душа.
Само дето напоследък явно им е поприключил акъла...дано им докарат скоро в рая ,че....

Niakoitam
02-26-2011, 15:06
някой биде клониран?

Раздвоява ли се, клонингът бездушен ли е, неква друга ли се бучва в него... какво става?

Много е хубаво да се правиш на интересен, когато нещо не ти е ясно за какво става на въпрос. Трябва първо да се пообразоваш какво аджеба е това клонирането в днешно време. :)
Ако си мислиш че е създаването на един възрастен индивид от друг възрастен индивид това поне в днешно време го има само във фантастиката даже и там рядко се среща. Клонирането по своята същност е образуването на един индивид, в който се съдържат гените само на единият родител. Това не значи че клонингът ще прилича до 100% на своя родител и по характер, защото просто няма да живее при същите условия и обстоятелства.Просто ще има максимална близост и ще прилича до 100% по физически показатели на родителя си. Пример. Ако клонират Хитлер това няма да е същият човек а просто ще прилича изумително много на него. Но няма да се държи по 100% същият начин, защото няма да е преминал през същият житейски път.Ако и житейският път се повтори на 100% тогава ще е абсолютно еднакъв. Клонингите се развиват като обикновените хора в утробата на майката та даже и да не съдържат нейните гени в случай че си мислиш нещо друго. Та от казаното до тук не можах да разбера какво те мъчи и къде е конфликтът, който се поражда в теб между душата и клонирането. За душата изобщо не е от никакво значение дали физическото тяло съдържа само гените на единият родител или и на двамата.

Но спокойно...не си първият атеист, който задава подобен въпрос, когато не е запознат какво всъщност е клонирането.:)

gandalfepi4
02-26-2011, 15:30
^ я се кротни малко.

имам достатъчно добра идея какво е това чудо клонирането, не си представям нещо такова

http://reconstruction.eserver.org/043/images/clones.gif

но спокойно, напълно погрешно си разбрал въпроса ми. :)

предполагам понеже си просто поредния арогантен буфон който пише с ректума си

това което ми беше интересно е базирано на твърденията на един католически свещеник против клонирането, който смяташе че това е ne fas тотален, но не се обоснова много и ми беше любопитно какво конкретно имаше предвид (тъй като само бегло спомена че е свързано с "свещеността на душата" ми хрумна че това което питах е всъщност това което го гризе)

уви забравих че единствения "християнин" който праска тука всъщност вярва в прераждането ](*,)


това което ми дойде на ум като следствие от клониране, което може да е било причината да не се харесва на въпросния е че:

може се създаде бездушно зомби

(по- лошо) може да се създаде напълно нормален човек, което пък ще значи че хората могат да правят души

че ще си има същата душа като оригинала и тя ще страда същите реперкусии които би й навлякъл другия индивид (което е смешно - ако аз имам клонинг който изнасили двеста костенурки, навре свещник в задника на папата и се застреля докато аз съм супер примерен човек АЗ ще отида в ада)

толкова е просто. ако все още се мислиш за супер умен просто гугълни "clone soul catholic" и гледай какво ще излезе

ZipFail
02-26-2011, 15:44
Че душата откога има нещо общо с гените ?

Niakoitam
02-26-2011, 16:23
Че душата откога има нещо общо с гените ?

И аз тоя въпрос задвам. :D
Нямам време много да чета допълнителни информации точно сега. Но нещата, за които се сещам сега че може да протестират свещенниците са заради това че човекът се създава принципно от двама човека и поради наместа в гените, която може да стане при клонирането и да стане на практика различен вид, а в Библията е казано че човек е създаден по образ и подобие на Бог, но това отново няма нищо общо с душата, защото и ZipFail зададе риторичният въпрос: Откога душата има нещо общо с гените?
Иначе ако караме в сферата на фантастиката...бездушно зомби няма как да се създаде. Ако на базата на генното инженерство чрез клонирането се получи нещо такова, то няма да е защото няма душа, а защото поради някаква мутация си увреди свръзката-мозъкът и нервната система. Но без душа едва ли ще може да просъществува, защото пробвай да си подкараш компютъра без операционна система или пък с повреден процесор или дънна платка .Отнсоно създаването на напълно нормален човек. Като се създаде от нежива материя в хладилник,тогава можем да си говорим макар че и тогава няма да е гарантирано че когато се оформи нервната система душата пак незабелязано няма да се присъедини. И по тази логика. Дори и днес се раждат бездушевни същества чиито тела не са заети.А гарантирай ми с научни методи че мъртвородените бебета не са точно такива.

gandalfepi4
02-26-2011, 16:29
Че душата откога има нещо общо с гените ?

брато, 5 минути сърч и ще разбереш.

не съм на акъла на католиците, те го мислят

http://www.google.com/search?q=catholic+soul+cloning&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:bg:official&client=firefox-a

npp
03-17-2011, 18:13
В самото начало на вечността Бог е фиксирал вечна неизменна уникалност/индивидуалност за всяка душа, нещо което е абсолютно неунищожимо за цялата вечност, така че клонирането може да попречи клонираните души да имат пълната своя уникалност/индивидуалност, която Бог е положил в тях.

DREAM95
04-08-2011, 11:46
В самото начало на вечността Бог е фиксирал вечна неизменна уникалност/индивидуалност за всяка душа, нещо което е абсолютно неунищожимо за цялата вечност, така че клонирането може да попречи клонираните души да имат пълната своя уникалност/индивидуалност, която Бог е положил в тях.
Съгласен... :smt023

gandalfepi4
04-08-2011, 11:52
абе сега се замислих ^ това не означава ли че няма такова нещо като свободна воля - ако той е сложил някаква определена индивидуалност която не може да бъде променена то той просто е направил така че билиони хора да бъдат обречени на вечни мъки в ада?

filmimilmi
04-09-2011, 11:09
^ Според Бибилията волята е само една - божествената. Според мен въпросната "свободна воля" се изразява най-добре с народната поговорка "Кой каквото си надроби, това и ще сърба!". Имаш възможност да се спасиш от лошите последствия като следваш Божиите инструкции (Библията) или да надвишиш правата си (например да убиваш човешки същества), но избереш ли втората опция ще си принуден да бъдеш изправен на съд пред Божията воля (дали си за Ада или Рая). Всеки говори от позицията на собственото си виждане и собствения си опит. За съжаление няма как да говорим за нещо, което може да опитаме единствено след смъртта си (теоретично, ако тогава се срещнем със Създателя и Той ни отговори на всичките ни въпроси).