PDA

View Full Version : Американските университети



Veniii123
02-26-2011, 19:04
Здравейте!

Знам,че има тема за изпитите SAT и TOEFL,и аз я изчетох цялата,но информацията която точно мен ме интересува не е включена в темата.
Имам много въпроси свързани с Американските университети предимно Харвард и Йеил.В интернет намерих информация,но е много объркана и плюс това в нашата държава много неща са по различни.
Аз съм десети клас,уча в английска паралелка,обаче ми трябва много повече подготовка от тази в училището ми.Така,че ето ги и въпросите ми:
1.От къде да започна подготовката за SAT и TOEFL?
2.Трябва ли да взимам частни уроци или мога и самостоятелно да се подготвя?
3.Изключително ли е труден SAT-II и SAT-I както казват или не чак толкова?
4.Каква е процедурата по подаването на документи за Американските университети,кога се поддават документите,къде се поддават,какви документи са ми нужни за да кандидатствам и мога ли да кандидатствам в няколко Американски университета и как?

Знам,че въпросите са много,но имам голяма нужда от отговори.
Благодаря предварително!!!!! :) :) :)

selenium
02-26-2011, 19:34
Здравейте!

Знам,че има тема за изпитите SAT и TOEFL,и аз я изчетох цялата,но информацията която точно мен ме интересува не е включена в темата.
Имам много въпроси свързани с Американските университети предимно Харвард и Йеил.В интернет намерих информация,но е много объркана и плюс това в нашата държава много неща са по различни.
Аз съм десети клас,уча в английска паралелка,обаче ми трябва много повече подготовка от тази в училището ми.Така,че ето ги и въпросите ми:
1.От къде да започна подготовката за SAT и TOEFL?
2.Трябва ли да взимам частни уроци или мога и самостоятелно да се подготвя?
3.Изключително ли е труден SAT-II и SAT-I както казват или не чак толкова?
4.Каква е процедурата по подаването на документи за Американските университети,кога се поддават документите,къде се поддават,какви документи са ми нужни за да кандидатствам и мога ли да кандидатствам в няколко Американски университета и как?

Знам,че въпросите са много,но имам голяма нужда от отговори.
Благодаря предварително!!!!! :) :) :)

Първо и най-важно. За да те приемат точно в посочените от теб университети или трябва да си гений или да разполагаш със солидна сума пари заделени за обучение. В тия университети таксите са майка си и баща си по американския стандарт, смятай за какво иде реч сравнено с българските доходи. Ако не те приемат с пълна стипендия просто забрави. Родителите ти трябва да са мутри или политици, което в известен смисъл е едно и също.

По отношение на подготовката - това си зависи от теб. Книги/учебници има много, може да си поръчаш през амазон или ибей всякакви пособия за подготовка. Дали ще се запишеш на уроци или ще се подготвяш сам си е лично твой избор. Самоподготовката ще ти отнеме повече време, тъй като ще се наложи да събираш много допълнителна информация за организацията и формата на изпитите.

Специално по отношение на тойфел не виждам защо да не може да се подготвиш сам. Добре е само да имаш познат добър по английски да ти помага със съчиненията и спийкинга, даже май спийкинга го махнаха от изпита. Не съм сигурен ...

САТ-вете по мое мнение са по-гадни, защото това са тестове за американци, т.е. предназначени са за хора с майчин език английски. Тоуфъла, от своя страна, е за чужденци. И точно тук идва тънкия момент, в САТ питат по-специфични неща, трябва да знаеш по-специфична лексика. По отношение на граматика не мисля, че се различава особено. Има доста бъзици за САТ, нали американците са си тъпи, викат че давали 500 точки само да си напишеш вярно името :lol:

САТ 2 (доколкото знам, може и да греша) е "нещо като нашата втора матура", тоест профилиран изпит по даден предмет. Примерно математика и физика.

По 4-тия въпрос мога да ти дам един съвет. За разлика от тъпия български чиновнически манталитет, по света хората от администрацията си четат пощата и си правят труда да отговарят. 99% съм сигурен, че ако напишеш един мейл на посочените в сайта им адреси, където си зададеш въпросите, хората ще ти отговорят.

Аз съм си комуникирал с университети в европа и канада и хората винаги са ми отговаряли сравнително бързо и изчерпателно.

Друг вариант е да ползваш консултантски агенции.

Успех

Veniii123
02-26-2011, 19:48
Selenium благодаря ти за отговора и за информацията,а колкото до пълната стипендия,ако не я получа нямам начин да отида.Защото родителите ми не са политици :-D . Ще се опитам да комуникирам с университетите и ще продължа да се подготвям.Благодаря ти отново :)

Nakadah
02-27-2011, 07:14
Аз може ли да задам 1 въпрос? Да не си спечелила от тото-то? :-o

Veniii123
02-27-2011, 10:06
Nakadah не не съм спечелила от тотото :D
Ако не получа стипендия даже и да ме приемат няма да отида,защото нямам финансовата възможност.

Nakadah
02-28-2011, 04:02
1. Няма да те приемат на тези места.
2. Дори да те приемат ще те изхвърлят още първата година!
3. Дори да получиш стипендия пак няма да ти покрие всички разходи

Veniii123
03-02-2011, 19:30
Не питам за това дали мислиш че ще ме приемат.Това си е моя работа.Колкото до това дали ще ме изгонят още първата година.Ако ме приемат ще се постарая да не стане така.

amk933
03-02-2011, 20:59
Nakadah, успокой малко тоя тон. Говориш пълни глупости в последния с пост.

Точно на Харвард и на Йейл graduation rate-ът им е над 95%. Там е много по-трудно да влезнеш отколкото да завършиш. Да не говорим, че българите, които все пак успеят да влезнат там, много често са едни от хората, които се справят най-добре. И не, не всеки е мързелив и зависим. Има хора (и то не малко), които могат да се грижат сами за себе си и са трудолюбиви. Българите, които отиват по такива места са точно такива. Така че малко по-леко с тия заключения...

Като човек карал SAT II и познаващ супер добре SAT I, твърдя че вторият е значително по-труден за хора, чийто майчин език не е английски.

10 клас ти е време да седнеш и да учиш здраво. Избери си 2 предмета, в които си най-силна, и изкарай САТ 2. Ще ти трябват учебници, евентуално учители. Можеш да си поръчаш книги от amazon.co.uk. Гледаш издателства Kaplan, Princeton Review, Barron's, McGraw Hill, College Board, Grueber's...И не се опитвай да готвиш едновременно и САТ 1 и САТ 2. Трудно е и накрая се оказва неефективно. Няма смисъл просто. Първо едното, после другото...

Ако учиш в българско училище, 90% съм сигурен, че ще ти трябва и ТОЙФЕЛ.

И на Харвард и Йейл сайтовете ги познавам много добре и твърдя, че всичко е написано много (ама много) ясно. Сиреч, не знам точно какво те е объркало толкова в тоя Интернет... :-o

PBS
09-23-2011, 01:17
Съвсем възможно си е да влезеш, в който и да е университет, въпросът е да не се хвърляш на репутацията само. Има организации, които помагат - европейски, български и американски, както и exchange програми. В Софийския университет има информация.

Govnyo
09-23-2011, 09:02
младежи га бях млад изкарах точно 2220 точки на САТ и 800 по история, 740 по испански и 700 по литература

не ме приеха в университети като Харвард и Йейл

имайте предвид преди да давате тетьовото си имане, скътано след години тежка таксиметраджийска работа, за изпити, докумени и прочие в университети, където няма да ви приемат

благодаря

amk933
09-24-2011, 08:35
младежи га бях млад изкарах точно 2220 точки на САТ и 800 по история, 740 по испански и 700 по литература

не ме приеха в университети като Харвард и Йейл

имайте предвид преди да давате тетьовото си имане, скътано след години тежка таксиметраджийска работа, за изпити, докумени и прочие в университети, където няма да ви приемат

благодаря

приемат по тия места отдавна не зависи само от цифрите.

anonymous708973
09-24-2011, 10:21
Автор(к)е, не знам защо чакаш наготово да ти се каже всичко за кандидатстването. Изключително обширна тема е и изисква или много проучване, или да се свържеш с агенция (препоръчвам второто).

Govnyo
09-24-2011, 10:31
младежи га бях млад изкарах точно 2220 точки на САТ и 800 по история, 740 по испански и 700 по литература

не ме приеха в университети като Харвард и Йейл

имайте предвид преди да давате тетьовото си имане, скътано след години тежка таксиметраджийска работа, за изпити, докумени и прочие в университети, където няма да ви приемат

благодаря

приемат по тия места отдавна не зависи само от цифрите.

грамотността обаче за тях е много вървежна

като излезеш кажи на следващия да влиза[/b]

amk933
09-24-2011, 12:37
младежи га бях млад изкарах точно 2220 точки на САТ и 800 по история, 740 по испански и 700 по литература

не ме приеха в университети като Харвард и Йейл

имайте предвид преди да давате тетьовото си имане, скътано след години тежка таксиметраджийска работа, за изпити, докумени и прочие в университети, където няма да ви приемат

благодаря

приемат по тия места отдавна не зависи само от цифрите.

грамотността обаче за тях е много вървежна

като излезеш кажи на следващия да влиза[/b]

Пфф...ок. Хвани се правописната грешка и използвай собствения си неуспех, за да си правиш генерални изводи. Все ми е тая. Точно българкият манталитет - щом не стигнах гроздето, значи е кисело.

Govnyo
09-24-2011, 17:40
младежи га бях млад изкарах точно 2220 точки на САТ и 800 по история, 740 по испански и 700 по литература

не ме приеха в университети като Харвард и Йейл

имайте предвид преди да давате тетьовото си имане, скътано след години тежка таксиметраджийска работа, за изпити, докумени и прочие в университети, където няма да ви приемат

благодаря

приемат по тия места отдавна не зависи само от цифрите.

грамотността обаче за тях е много вървежна

като излезеш кажи на следващия да влиза[/b]

Пфф...ок. Хвани се правописната грешка и използвай собствения си неуспех, за да си правиш генерални изводи. Все ми е тая. Точно българкият манталитет - щом не стигнах гроздето, значи е кисело.

що да ми е кисело, сигурен съм че и Харвард и Йейл са по-добри от университета, в който в крайна сметка отидох

просто отбелязвах че математически шансът да се влезе в тези университети е минимален и не следва човек да разчита - горе-долу същата логика, по която ако си добър на футбол не се отписваш от училище, понеже ще станеш нападател на Ман Ютд и от това ще правиш пари

иначе ако някой разчита на пълна, стопроцентова стипендия, то вероятно парите му са кът и няма смисъл да си играе да харчи парите за кандидатстване при математически минималния му шанс