PDA

View Full Version : Висше в Германия



whitediamond
02-27-2011, 13:59
Здравейте. Ако някой от вас учи/л в Германия да ми отговори. Самото обучение в някоя немска провинция(казвам провинция,тъй като там таксите са по 500 евро,май имаше и варианти за безплатно обучение)горе-долу колко излиза в смисъл заедно с учебниците,наема или обещитието,храната и основните потребности. Има ли възможност хем да работиш,хем да учиш,разбира се в началото с ресурсите на родителите. Питам,за да преценя какво е положението и дали самото обучение ще ми е по джоб.

tochica
04-02-2011, 15:10
писах ти ЛС

swete
04-08-2011, 22:38
и аз се интересувам от същото като whitediamond . . .tochica ако имаш възможност може ли и на мен да ми отговориш.. за да не пускам нова тема :)

PainMonopoly
05-14-2011, 15:43
Много зависи в кой град и провинция си. В Аахен положението е следното: града е сравнително евтин, ако вземеш общежитие плащаш между 160 и 220 евро в зависимост от това дали имаш баня, кухня и т.н. Ако си намериш WG (апартамент, който делиш с други хора), ще плащаш към 250.

Храна и елементарни нужди - 250 на месец. Бира от магазина - 50-70 цента на бутилка. Бира в заведение - средно 3 евро. Транспорта в провинцията ти е безплатен.

Според мен 700 евро на месец биха те оправили в наааай-лошия случай.

Sarge
05-14-2011, 15:53
Със 700 Евро на месец можеш да си живееш екстра даже. Дори и в голям град като Кьолн!

PainMonopoly
05-14-2011, 16:09
NRW е евтина провинция, но в Мюнхен е друга работа. Дори и германци от Бавария са ми се оплаквали, че там им е много скъпо и затова са дошли чак тук.

А имам чувството, че 90% от българите, които искат да учат в Германия, първото им желание е Мюнхен. :D

Sarge
05-14-2011, 17:06
То това си е факт-Мюнхен та Мюнхен, аз лично не бих учил никога в Бавария-не само заради диалекта им :D . Немалко чужденци са се оплаквали, че там ксенофобията е доста по-силна от другите части на Германия, за цените е ясно също. Ама да кажеш, че си учил право в LMU е престижно, нищо, че после работа ще си намериш мноооооого трудно :D .


бтв: NRW не е много евтина провинция, някъде по средата бих я сложил.

gofeto917
05-14-2011, 23:08
Няма кво да пишете тук, просто влезте в zaedno.eu, там има километрични теми за живота в Германия, за квартирата, за таксите, иначе, безплатно е образованието (под безплатно се има в предвид, че се плаща само административна такса от 200-300 евро) във Hessen, NRW от този семестър, BW от другия или по-другия семестър, не съм сигурен и Rheinland-Pfalz, и ви гарантирам, че във тея провинциии университетите са по-престижни от тези в Бавария (Като се започне от Уни Кьолн, Хайделберг, Уни Франкфурт и се стигне до TU Darmstadt, RWTH Aachen, Karlsruhe, както и унито в Кобленц, което също не е лошо.

PainMonopoly
05-14-2011, 23:20
RWTH Aachen.fuck yeah

gofeto917
05-15-2011, 10:12
Я кажи как е там, защото миналата година като кандидатствах ме приеха, ама за съжаление финансите не стигаха, защото все още искаха такса образование и затова отидох в ТУ Дармщат, с кво си там, доволен ли си? Аз от ТУ-то съм доволен засега, макар и да е доста трудничко.

PainMonopoly
05-15-2011, 11:50
Аз съм магистър информатика, започнах този семестър. Засега съм доволен от лекциите, значително по-добре се водят отколкото в БГ. Плюс това живея с разни бакалаври информатика и мога да кажа, че са много добре подготвени, знаят повече от мен. Качеството си личи най-вече като погледнеш тях.

Обаче ме дразни, че наблягат изключително много на разни теоретични неща, основния им приоритет е да подготвят хора за асистенти и докторанти както изглежда, а аз твърдо не искам това.

По-добра представа ще добия след първата сесия предполагам. :D

changess
05-16-2011, 10:39
Няма кво да пишете тук, просто влезте в zaedno.eu, там има километрични теми за живота в Германия, за квартирата, за таксите, иначе, безплатно е образованието (под безплатно се има в предвид, че се плаща само административна такса от 200-300 евро) във Hessen, NRW от този семестър, BW от другия или по-другия семестър, не съм сигурен и Rheinland-Pfalz, и ви гарантирам, че във тея провинциии университетите са по-престижни от тези в Бавария (Като се започне от Уни Кьолн, Хайделберг, Уни Франкфурт и се стигне до TU Darmstadt, RWTH Aachen, Karlsruhe, както и унито в Кобленц, което също не е лошо.

В Германия няма толкова голяма разлика между образованието в различните университети каквато има тук например.
А въпрос към приетите: С каква диплома ви приеха? :)

gofeto917
05-16-2011, 16:47
Няма кво да пишете тук, просто влезте в zaedno.eu, там има километрични теми за живота в Германия, за квартирата, за таксите, иначе, безплатно е образованието (под безплатно се има в предвид, че се плаща само административна такса от 200-300 евро) във Hessen, NRW от този семестър, BW от другия или по-другия семестър, не съм сигурен и Rheinland-Pfalz, и ви гарантирам, че във тея провинциии университетите са по-престижни от тези в Бавария (Като се започне от Уни Кьолн, Хайделберг, Уни Франкфурт и се стигне до TU Darmstadt, RWTH Aachen, Karlsruhe, както и унито в Кобленц, което също не е лошо.

В Германия няма толкова голяма разлика между образованието в различните университети каквато има тук например.
А въпрос към приетите: С каква диплома ви приеха? :)
Смисълът на това, което написах, беше, че няма нужда се ходи в Мюнхен или Бавария, след като с мнооого по-малко разходи можеш да получиш същото образование, ако не и по-добро, иначе мен ме приеха с 5,59 диплома от 12 клас и 5544 на даф-а (Бях приет специалност ограничен брой места).

changess
05-18-2011, 20:13
Не споря. Хубавото на град като Мюнхен е, че лесно можеш да си намериш работа докато следваш.
Мерси за отговора, поуспокои ме.

gofeto917
05-19-2011, 13:54
Не се бъркай, това не е България, да има работа само на 1 място, работа ще си намериш лесно навсякъде из западна Германия. Отиди в Мюнхен, ако имаш финансовата възможност, прекрасен град, хубави университети, почти нулева престъпност и доколкото знам е доста красив град (само съм минавал покрай там). Но в началото работа за над 400 евро няма смисъл да си намираш, защото ако си в уни няма да можеш да учиш като хората, а само пътните в Мюнхен излизат към 60 евро месечно.В началото на 12 клас и аз исках Мюнхен, ама после просто разбрах, че не ми е по джоба. Тук в Дармщат примерно има 1 организация дето ти дават да звъниш на обяви за работа без пари и ти намират обяви, така че разликата не се усеща толкова.

Sarge
05-20-2011, 12:47
работа за над 400 евро


Отделно и данъци трябва да се шарят, също така и голяма вероятност да ти се иска разрешително, което на студент просто няма как да се издаде :))

whitediamond
05-20-2011, 12:52
работа за над 400 евро


Отделно и данъци трябва да се шарят, също така и голяма вероятност да ти се иска разрешително, което на студент просто няма как да се издаде :)) Що пък не дават разрешително ? А откъде money ... :?

Sarge
05-20-2011, 14:26
работа за над 400 евро


Отделно и данъци трябва да се шарят, също така и голяма вероятност да ти се иска разрешително, което на студент просто няма как да се издаде :)) Що пък не дават разрешително ? А откъде money ... :?


Ами 400 Евро, плюс примерно 200тина от вашите на месец биха те оправили. Няма да имаш физическата възможност да работиш за повече, има ограничение за българите-90 дена в годината по 8 часа или 180 по 4!

gofeto917
05-20-2011, 15:26
И е така и не е така това с ограничението. Зависи на каква работа се уредиш, мен в арбайтсамта ми казаха изрично, че ако работодателя издаде издаде там 1 документ ще може и повече, не съм питал подробности, защото не ми трябва, освен това никой няма да те проверява колко дни си работил в годината и колко не си, можеш спокойно и на 2 работи да почнеш ако мислиш, че можеш да се справиш, ама пак казвам, ако си в уни дори с 1 е трудно.

gofeto917
05-20-2011, 15:31
работа за над 400 евро


Отделно и данъци трябва да се шарят, също така и голяма вероятност да ти се иска разрешително, което на студент просто няма как да се издаде :)) Що пък не дават разрешително ? А откъде money ... :?
Това ме подсети да кажа, че не винаги ти дават разрешително за работа толкова лесно, понякога са истински идиоти и ти искат деклариран доход от 600 евро на месец (което кажете ми как ще стане като ти отиваш там имено за да имаш доход). Трябва да изкарате няква бележка от няква сметка дето вашите са ви превели пари и ви дават, на 2ма познати така им се правиха на интересни.

Sarge
05-20-2011, 18:00
Има нещо вярно в това, което каза, че не проверяват винаги, но ПАК не е изключено да го направят. Освен това Арбайтсамта може да проследи по всяко време кой и колко работи. Айде примерно 10 часа да ги надвишиш може, ама бачкаш ли 4 дена в седмицата по 8 часа вече ставаш съмнителен. Естествено го има и другият вариант да работиш нелегално, ама в страна като Германия определено не бих го пробвал.


И относно разрешителното не си разбрал-не ти искат деклариран доход, а удостоверение, че ЩЕ изкарваш над определена граница, стандартна за бранша.....

inverno
05-20-2011, 19:35
Ква е драмата? Отиваш до арбейтсамт-а ,взимаш формуляри и започваш да търсиш работа.Като намериш се уговаряш с работодателя и той трябва да ти пусне формулярите.Поне това аз знам (и чакам от 2 седмици за МкД..).Всичко друго го събрах.А за дохода над 400 - естествено ,че можеш ! Ако правиш над 400 ще ти събират данъци мисля.Отиваш в общината,казваш че си студент и има пак някакви процедури (сега не ги знам,да започна работа,че да започна да правя и над 400 ,че тогава..) и на края на финансовата година (март мисля е) ти ги връщат обратно.

Само спокойно момчета/момичета.Германия е уредена административно отвсякъде.Искат се само необходимите документи и търпение ;)

Много поздрави от Манхайм ;d

whitediamond
05-21-2011, 23:05
работа за над 400 евро


Отделно и данъци трябва да се шарят, също така и голяма вероятност да ти се иска разрешително, което на студент просто няма как да се издаде :)) Що пък не дават разрешително ? А откъде money ... :?
Това ме подсети да кажа, че не винаги ти дават разрешително за работа толкова лесно, понякога са истински идиоти и ти искат деклариран доход от 600 евро на месец (което кажете ми как ще стане като ти отиваш там имено за да имаш доход). Трябва да изкарате няква бележка от няква сметка дето вашите са ви превели пари и ви дават, на 2ма познати така им се правиха на интересни. А това разрешително или въобще някакви документи за самата работа могат ли да предоставят от друго лице ? Примерно ако имаш приятели там евентуално нещо да ти помогнат с работата,документите.

gofeto917
05-22-2011, 08:56
работа за над 400 евро


Отделно и данъци трябва да се шарят, също така и голяма вероятност да ти се иска разрешително, което на студент просто няма как да се издаде :)) Що пък не дават разрешително ? А откъде money ... :?
Това ме подсети да кажа, че не винаги ти дават разрешително за работа толкова лесно, понякога са истински идиоти и ти искат деклариран доход от 600 евро на месец (което кажете ми как ще стане като ти отиваш там имено за да имаш доход). Трябва да изкарате няква бележка от няква сметка дето вашите са ви превели пари и ви дават, на 2ма познати така им се правиха на интересни. А това разрешително или въобще някакви документи за самата работа могат ли да предоставят от друго лице ? Примерно ако имаш приятели там евентуално нещо да ти помогнат с работата,документите.
Не, това разрешително се изкарва с номера на твоята лична карта, освен това въобще никой няма и продължи по-нататък, ако не представиш студентската карта или докуметн, че си приет в университет.