PDA

View Full Version : Включен или изключен компютър



kiberrboy
02-28-2011, 17:22
Включен или изключен компютър, как е по добре. Аз съм чувал, че когато се гаси компа той повече се развалял. Това вярно ли е :)

doomkillerr
02-28-2011, 18:07
Ами зависи - ако компютъра ти трябва да го ползваш цял ден, но се налага да станеш от него за 2,3 или 5 часа е по добре според мен да си го оставиш включен, но при положение, че не ти трябва по дълго време 1-2 дни е хубаво да го изключиш! :)

cvitiogi
03-01-2011, 10:08
Мерси,и на мене ми помогна!!!

dakata123
03-01-2011, 11:08
Ами ако не се използва примерно нощем (1am-8am) и след това (12-6pm) да го изключвам ли в тези интервали.

JDeel
03-01-2011, 12:07
Аз си изключвам машината винаги, независимо дали е лаптоп или настолен PC. Най-малкото ме дразни когато нещо ми бръмчи.
Нямам представа от къде се е зародил този слух за изключването, битува още от старите щайги. Във всеки компютър има движещи се части - вентилатори, харддиск... които колкото повече работят, толкова повече се амортизират. Да не говорим че се изразходва излишно електричество.

minus273dot15
03-01-2011, 13:07
Аз си изключвам машината винаги, независимо дали е лаптоп или настолен PC. Най-малкото ме дразни когато нещо ми бръмчи.
Нямам представа от къде се е зародил този слух за изключването, битува още от старите щайги. Във всеки компютър има движещи се части - вентилатори, харддиск... които колкото повече работят, толкова повече се амортизират. Да не говорим че се изразходва излишно електричество.

Всъщност, нещата които ти изброяваш са митове. На една добре поддръжана(администрирана) система няма почти никакво значение али е включена постоянно или се гаси.

Нещо бръмчи - има охлаждания, които не издават чак такъв шум. Без да си говорим за пасивно, водно или азотно. Пример - основната ми конфигурация е с 4х120мм ветилатора на секцията за твърди дискове, 2х120мм за секцията с дънната платка, и 1х120мм за секцията със захранването. Вентилаторите на процесора, видеокартата и захранването не ги броим. Движат се в диапазона 450-600rpm, според натоварването на системата. По документация пределният издаван звук не превишава 18dBa при 1200rpm, а както се сещаш в моят случай трябва да е доста надолу.

Износват се частите - Определено не се износват. Частите, които не се използват определен период от време автоматично преминават в режим на изчакване и се самоизключват. Било то процесори, било то видеокарти, било твърди дискове, било монитори. Охлаждащите системи също са интелигентни и се самоизключват, ако няма нужда от тях(е, онези от магазинчето "Всичко за левче" може и да не са).

Изразходва се излишно електричество - Айде бе. Да сметнем няколко компонента:

Два TFT монитора = 2х25W в режим на работа, 2х0,1W в режим на изчакване.

Процесор = 250W в режим на работа, >>1W в режим на изчакване

Видеокарта = 300W в режим на работа, 0W в режим на изчакване

Памет = 6 плочки х 2W = 12W в режим на работа, 0W в режим на изчакване

Твърди дискове = 4х 6W в режим на работа, 6х0,1W в режим на изчакване

Захранване = 2-3W в режим на работа, няма си режим на изчакване

Да не продължавам. В режим на изчакване - я докараш системата да харчи 10W, я не я докараш. Три пъти по-малко от енергоспестяваща крушка. Отделен е въпроса дали си си настроил правилно машината да си изключва компонентите, ако не се ползва.


В крайна сметка опираме само до това: ако можете да си настроите и управлявате системата правилно, то няма нужда да я гасите. НИКОГА.

242 дена ъптайм: http://badmin.org/badmin/ScrShot.png

ПП. Ако сте с AMD - раздавайте го по-кротко [-o< Те не са предвидени да дават кой знае какъв ъптайм.

kiberrboy
03-01-2011, 14:31
Мерси на всички за отговорите.

Kurdokolenko
03-01-2011, 14:51
Колега, с извинение, но какви са тия компоненти, които харчат по 250-300в ? Тоя компютър, да не е под постоянен стрес ?

Относно преминаването в режим на изчакване - ако то ИЗРИЧНО не е зададено от пауър плана, няма да го има.

:razz:

ПС: С Феном 2 процесор, съм откарвал до 2 месеца ъптайм, ама откакто съм с новата видеокарта, не мога да си позволя това удоволствие - шуми ми;)

minus273dot15
03-01-2011, 15:35
Колега, с извинение, но какви са тия компоненти, които харчат по 250-300в ? Тоя компютър, да не е под постоянен стрес ?

Относно преминаването в режим на изчакване - ако то ИЗРИЧНО не е зададено от пауър плана, няма да го има.

:razz:

ПС: С Феном 2 процесор, съм откарвал до 2 месеца ъптайм, ама откакто съм с новата видеокарта, не мога да си позволя това удоволствие - шуми ми;)

Новичките процесори и видеокарти харчат здраво. Прегледай стойностите за консумирана енергия при бууст на процесора и видеото :)

Имам някакви наблюдения, но не са детайлни, а пък и са за моя стил на работа. При мен около половината време процесора работи stock, през останалата половина да кажем че е ъндърклок(т.е. харчи по-малко ток). Бууст - рядко, само ако се пусне нещо с excessive CPU usage, което поддържа само 1-2-3 треда и не успее да се пръсне по всички ядра равномерно. Но пък се случва. И имай предвид, че нормалната консумация на процесора е около 200W(по техн. данни - 211W @ 1.25V)

А за новата ти видеокарта - инвестирай някой лев в охлаждане, да ти е мирна главата. Потроших сума нерви и пари, за да имам хубава озвучителна система - просто ще пъдлъдея, ако вместо филм/музика/нещо-друго-с-звук чувам шумене на вентилатори.

batetoo
03-01-2011, 18:31
А от изключването и хибернацията кое е по-добро?

dakata123
03-01-2011, 18:44
А от изключването и хибернацията кое е по-добро?
Ами незнам, но за мен няма голяма разлика :) И при двете пц-то е спряно и нищо не работи по него.

radeberger
03-01-2011, 19:19
Аз винаги го спирам преди лягане. Просто ме дразни шума.

GD
03-02-2011, 06:12
Като тръгна да си лягам, изключвам персоналния ми компютър, както и лаптопа също.

Tennnnn
03-02-2011, 15:22
Ако става дума за windows е хубаво да се изключва на 5-6 дена за по 20-30 мин , иначе ако машината е на linux може да си работи дори 5-6 месеца без изключване. :)

Falashk0
03-02-2011, 18:55
чувал съм че ако ПЦ-то работи постоянно или повечко, то се адаптира към това натоварване и изпълнение на работа, която не спира.Поради тази причина то работи по-добре, по-бързо и леко. Но е добре през 5-6 дни да се гаси за 1-2 часа.А и друго както и другите казват натоварването е много по-малко когато се не се извършва работа.

GregoryHouse
03-02-2011, 20:21
чувал съм че ако ПЦ-то работи постоянно или повечко, то се адаптира към това натоварване и изпълнение на работа, която не спира.Поради тази причина то работи по-добре, по-бързо и леко. Но е добре през 5-6 дни да се гаси за 1-2 часа.А и друго както и другите казват натоварването е много по-малко когато се не се извършва работа.

Адаптира? Не мисля, че може да се адаптира към каквото и да е. ТО няма собствен интелект, инстинкт, етц.

galin4o0o
03-02-2011, 20:32
Какво толкова философствате,дали е добре или не...ясно е че всеки иска нещо което не се чупи и което не остарява,но за жалост такова нещо няма...гасиш или не ...рано или късно или остарява или се чупи и се подменя с ново...просто си го използвайте внимателно и спазвайте до колкото може наръчника за ползване ...а останалото си е от самият продукт.. !

cvitiogi
03-03-2011, 14:29
изключен