PDA

View Full Version : Проблем ли е или вреден навик?



Sunny_stz
03-02-2011, 13:00
Здравейте ,аз отново пускам една тема-проблем.Понеже от много време съм си свикнала да си спа по повечко ,това ще рече 10-12 часа,ако миналия ден съм станала рано и много съм се изморила,даже мога да откарам 14.Искам да ви питам нормално ли е това или си е до навика?Навивам си аларми да ставам по-рано ,когато в деня си нямам ставане рано за лекции,но като звънне си викам един ден имам да се наспя за какво ми е да ставам...и ставам някой път чак в 13,14 и си губя целия ден.Айде да е до 12 часа пак добре,но днес бая се оспах,понеже вчера пак ставах мн рано към 7 ,а мене 7 часа сън не ми стигат изобщо.Това проблем ли е или при всеки е индивидуално?Искам да променя този вреден навик у мен и да мога да се наспивам със 7,8 часа сън и да ставам без проблеми,но уви не мога....как да постъпя,как да променя това в мен,без да засягам здравето си?Мога ли да свикна или вече няма как....

dimitar_ak
03-02-2011, 13:21
Намери си работа.

GregoryHouse
03-02-2011, 15:21
С тренировка. Просто НЕ спи повече от 7 часа. Въпреки, че 7 часа на мен ми се виждат много. Дори и 2 часа са напълно достатъчни за да си почине мозъка. Въпрос на свикване и тренировка.

Аз лично съм си изградил навика 1 денонощие не спя, на другия ден не спя и чак вечерта лягам и заспивам. Такъв ми е цикъла в момента и ми отнема рядко повече от 8ч. сън. Познавам хора които спят по 3-4ч на вечер и са напълно отпочинали.

Та, просто си го изгради като навик с постояннство. Ще ти е терсене докато свикнеш само, 1 седмица и това е.

Sunny_stz
03-02-2011, 18:05
Намери си работа.

Благодаря за съвета,но в момента съм в процес на търсене!

Sunny_stz
03-02-2011, 18:11
С тренировка. Просто НЕ спи повече от 7 часа. Въпреки, че 7 часа на мен ми се виждат много. Дори и 2 часа са напълно достатъчни за да си почине мозъка. Въпрос на свикване и тренировка.

Аз лично съм си изградил навика 1 денонощие не спя, на другия ден не спя и чак вечерта лягам и заспивам. Такъв ми е цикъла в момента и ми отнема рядко повече от 8ч. сън. Познавам хора които спят по 3-4ч на вечер и са напълно отпочинали.

Та, просто си го изгради като навик с постояннство. Ще ти е терсене докато свикнеш само, 1 седмица и това е.

Уау!Покъртителен режим,не бих издържала!!!Аз ако стана една сутрин в 7 сутринта и следобяда вече ще съм като мушкато....и задължително трябва да си поспа 2,3 часа за да съм добре....Иначе лятото ми се наложи на ставам всеки ден рано,защото работих.Не ме питай как успявах,много трудно!!!Всяка сутрин ставането в 7 беше изтезание!!!Два дни в седмицата почивах и тогава естествено си спах до по-късно,наваксвах от миналите дни ,натоварването и умората се събират все пак.Така че.....тогава ми беше терсене, не само една седмица ..

marin4itu
03-02-2011, 18:13
И аз не се наспивам от 7-8 часа.. Като се наложи да спя примерно 5 дни по толкова, после събота и неделя спя по 12 часа, иначе не съм много адекватна. По принцип 10 часа са ми идеални.

GregoryHouse
03-02-2011, 18:31
Както казах въпрос на адаптация. За да си отпочинеш мозъкът ти трябва да влезе в Delta и REM фаза. Делта предхожда РЕМ фазата. Продължават около 2 часа и всъщност това ти дава това свежо и отпочитало чувство. Проблема е, че всъщност си настроила съня си така, че общо взето Делта и РЕМ фазите ти идват след 5-6-7-8 часа. (REM e важната). Една проста тренировка. Заспиваш и се събуждаш след 2 часа. Прави го няколко дена подред. Спиш 2 часа и след това се събуждаш без значение как. След това лягаш и пак след 2 часа се будиш отново. След време просто мозъкът ти ще осъзнае, че има само 2 часа и ще превключва директно на тези фази. И след 2 часа ще се будиш сама дори - свежа като кукуряк...
Трудно е свикването.

Sunny_stz
03-02-2011, 19:21
Както казах въпрос на адаптация. За да си отпочинеш мозъкът ти трябва да влезе в Delta и REM фаза. Делта предхожда РЕМ фазата. Продължават около 2 часа и всъщност това ти дава това свежо и отпочитало чувство. Проблема е, че всъщност си настроила съня си така, че общо взето Делта и РЕМ фазите ти идват след 5-6-7-8 часа. (REM e важната). Една проста тренировка. Заспиваш и се събуждаш след 2 часа. Прави го няколко дена подред. Спиш 2 часа и след това се събуждаш без значение как. След това лягаш и пак след 2 часа се будиш отново. След време просто мозъкът ти ще осъзнае, че има само 2 часа и ще превключва директно на тези фази. И след 2 часа ще се будиш сама дори - свежа като кукуряк...
Трудно е свикването.

Как така да се събуждам след 2 часа?Да спа 2 часа на вечер ли?Разясни по-подробно как става номера:D:D:D

GregoryHouse
03-02-2011, 20:17
Лягаш спиш 2ч. Някой те буди. Ама те дига ставаш разсънваш се. Стоиш 30 мин. Лягаш пак. Спиш 2ч. и те будят пак. Стоиш разсънваш се 30 мин. Лягаш пак. И така докато ти се отспи :D

Следващата вечер повтаряш упражнението и така. :)

Sunny_stz
03-02-2011, 22:17
Лягаш спиш 2ч. Някой те буди. Ама те дига ставаш разсънваш се. Стоиш 30 мин. Лягаш пак. Спиш 2ч. и те будят пак. Стоиш разсънваш се 30 мин. Лягаш пак. И така докато ти се отспи :D

Следващата вечер повтаряш упражнението и така. :)

интересно :Р Може да го пробвам някой път :)

Sunny_stz
03-02-2011, 22:27
А така няма ли да си разваля съня между другото?Защо трябва така да го прекъсвам постоянно :? Какъв е смисъла? :?

GregoryHouse
03-02-2011, 22:46
За да принудиш мозъка да те вкарва в РЕМ фаза още когато си легнеш. Тоест още в първите 2ч, а не в последните 2 от 12ч сън... Общо взето си е бруут форс :)

И да определено ще ти се раздрънка мамата на съня в началото. Но ще го коригираш в последствие.

Chacho
03-03-2011, 00:48
За който се чуди REM = Rapid eye movement и google има доста какво да каже по въпроса.

Методът, който House (ха-ха, докторе, добра тема :Д) коментира, се предполага, че и небезизвестният Леонардо да Винчи също е използвал, така че на с накъсване на съня, всъщност да си буден повече време, отколкото ако караш по нормалният си ритъм. Доколкото си спомням, за това пишеше един журналист, който сам изпробвал схемата и наистина успял да си наложи новия режим.

Моето мнение е, че не е полезно за организма. Сънливостта идва от светлината или по-точно от липсата на такава. Предполагам, че има смисъл в това, да се спи докато е тъмно, с други думи през цялата нощ. Недоспиването води до неприятни последствия за тялото.

3oPuTy
03-03-2011, 11:35
Как може да спиш 10-12-14 часа?! :shock: :shock: :shock:
Аз най-много съм спала 12 и то,защото не бях спала около 40 часа :lol:
4-5 часа са ми напълно достатъчни ако си легна навреме (т.е. не по-късно от 1-2 вечерта).Ако си легна към 4-6 сутринта спя около 6-7 часа.На мен лично адски много ми влияе това дали ще си легна сутринта,на обяд или вечерта.

Chacho
03-03-2011, 14:50
Както ти се чудиш на нея, така и аз мога да се чудя на теб. Под 10 часа сън не ме възстановяват, имам нужда да си проспя половината ден, за да съм fully charged.

ri41
03-03-2011, 16:27
аз ако не спа минимум 10ч направо нямам сили за нищо, как може да спите по 5 ч не знам

GregoryHouse
03-03-2011, 17:20
Повече от 6-7ч. сън си позволявам само при над 48ч без сън или интензивно физическо ПРЕтоварване.

Sunny_stz
03-03-2011, 21:07
аз ако не спа минимум 10ч направо нямам сили за нищо, как може да спите по 5 ч не знам

И аз това викам,явно при всеки е индивидуално :)))))))

3oPuTy
03-04-2011, 11:59
Направо ви съжелявам 8-) След време като започнете да работите и сте от 8 до 17ч. (примерно) ще се прибирате и веднага ще лягате за да успявате да спите по 10 часа :lol:

Sunny_stz
03-04-2011, 12:09
Направо ви съжелявам 8-) След време като започнете да работите и сте от 8 до 17ч. (примерно) ще се прибирате и веднага ще лягате за да успявате да спите по 10 часа :lol:


Вероятно е да започна работа за 12 часа на ден :razz: За това и пуснах тази тема,да започвам лека полека да се настройвам психически :) Знам,че ще бъде много трудно..но няма как!Трябва да се учи и работи!

NomNomNom
03-04-2011, 12:58
Започни да спортуваш нещо, Стаменке, имаш нужда, :razz:
Ще си регулираш всичко.

loveyouforever
03-04-2011, 20:49
Ами като е до навик и като е терсене само първата седмица, защо когато съм първа смяна цял срок не мога да свикна да ставам в 6 и ми е терсене цял срок. И това не е само при мен. Явно не е само до навик... до ся да съм свикнала. Чувствам се ужасно при ставането си всяка сутрин в 6 часа и не се чъвствам отпочинала.

montana6
03-05-2011, 00:48
Не съм съгласен с доктор Хаус. 2 часа определено не са достатъчни за пълно отпочиване на мозъка. За 2 часа може да си почине тялото ти (тоест да си възстановиш известна част от физическата енергия), но дори и това не е напълно достатъчно само за тялото. След 4-тия час вече мозъкът ти започва да си почива.

Наскоро четох, че и 6-7 часа са напълно достатъчни, за да си почине човек (естествено, при положение, че няма някакви странични фактори, които да пречат да спиш като хората), но 2 часа са нищо работа.

И няма нужда да ми обясняваш, че щом ти така си свикнал, схемата ти действа и си напълно отпочинал, значи, че няма проблем. Сега, докато си млад, може и да не го усетиш, но после ще го усетиш.

GregoryHouse
03-05-2011, 01:03
Върви спори с учените които са го доказали. Не говоря просто защото си нямам работа. В началото и аз го посрещанх със сериозна доза скептицизъм. Има си цели научни трудове по въпроса.

Sunny_stz
03-05-2011, 01:07
Започни да спортуваш нещо, Стаменке, имаш нужда, :razz:
Ще си регулираш всичко.


А ти пък кой си?

NomNomNom
03-05-2011, 01:12
Започни да спортуваш нещо, Стаменке, имаш нужда, :razz:
Ще си регулираш всичко.


А ти пък кой си?

Някой, който може да ти изгради достатъчно подробен психологически профил за 30 секунди :D

Това притеснява ли те?

Sunny_stz
03-05-2011, 01:16
Започни да спортуваш нещо, Стаменке, имаш нужда, :razz:
Ще си регулираш всичко.


А ти пък кой си?

Някой, който може да ти изгради достатъчно подробен психологически профил за 30 секунди :D

Това притеснява ли те?

Съмнявам се да можеш,първо защото не ме познаваш...Въпреки че не знам от къде ми знаеш името...И не,не ме притеснява някой си от форума,който се опитва да се заяжда :D

montana6
03-05-2011, 01:25
Върви спори с учените които са го доказали. Не говоря просто защото си нямам работа. В началото и аз го посрещанх със сериозна доза скептицизъм. Има си цели научни трудове по въпроса.

Може ли тогава да ми дадеш някой научен труд, за да прочета и аз? Търсех досега в Гугъл за нови изследвания и прочетох, че последните показвали, че достатъчи са даже 5 до 6 часа сън, но не намерих нищо за по-малко от 5 часа, пък камо ли за 2. Все пак съм на мнение, че дори и организма да свикне с малкото сън, това носи повече вреди на организма.

NomNomNom
03-05-2011, 01:39
София не е като Стара Загора, тука всичко се знае .
Типично отвесена от вихъра.
Ако се занимавах с астрология щях да кажа, че водолеите сте си такива.

Спрете с километричните цитати!
kalpazanka

GregoryHouse
03-05-2011, 02:45
Върви спори с учените които са го доказали. Не говоря просто защото си нямам работа. В началото и аз го посрещанх със сериозна доза скептицизъм. Има си цели научни трудове по въпроса.

Може ли тогава да ми дадеш някой научен труд, за да прочета и аз? Търсех досега в Гугъл за нови изследвания и прочетох, че последните показвали, че достатъчи са даже 5 до 6 часа сън, но не намерих нищо за по-малко от 5 часа, пък камо ли за 2. Все пак съм на мнение, че дори и организма да свикне с малкото сън, това носи повече вреди на организма.

Пробвай в библиотеки и научни центрове... Lold...

Sunny_stz
03-05-2011, 12:38
София не е като Стара Загора, тука всичко се знае .
Типично отвесена от вихъра.
Ако се занимавах с астрология щях да кажа, че водолеите сте си такива.

Отвесена от вихъра :D:D:D: Интересно....Водолеите са малко отнесени ,това се знае ,но сме много сериозни и амбициозни хора,преследваме целите си :) А не можах да разбера ти познаваш ли ме,че искаш да ми правиш психологически ПРОФИЛ??? :)

Намалете чаршафите!
kalpazanka

Sunny_stz
03-05-2011, 12:43
Върви спори с учените които са го доказали. Не говоря просто защото си нямам работа. В началото и аз го посрещанх със сериозна доза скептицизъм. Има си цели научни трудове по въпроса.

Може ли тогава да ми дадеш някой научен труд, за да прочета и аз? Търсех досега в Гугъл за нови изследвания и прочетох, че последните показвали, че достатъчи са даже 5 до 6 часа сън, но не намерих нищо за по-малко от 5 часа, пък камо ли за 2. Все пак съм на мнение, че дори и организма да свикне с малкото сън, това носи повече вреди на организма.

И аз съм чела ,че по-малко от 5,6 часа сън вече е вредно за организма....Два часа може да стигат на мозъка да си почине,но тялото дали ще е отпочинало?До сега не ми се е случвало да спа само 2 часа и не знам какво е чувството,сигурно не е никак приятно :D

GregoryHouse
03-05-2011, 15:54
Щях да ударя и аз един цитат, и калпазанка щеше да се развихри пак :)
Ами ако не си извършвала тежка физическа работа да се претовариш, тялото ти няма нужда от голяма почвика. Ако разбира се си носил цял ден тухли - определено 2ч няма да стигнат. Но ако цял ден си чел и ходил на лекции, търчал си напред назад из градО - ще ти стигнат.

Всичко е до свикване, ако си мислиш, че се свиква за 1 ден или една седмица дори, бъркаш.

Carexx
03-05-2011, 20:51
Говорите тъпотий общо взето.Един човек неможе от днес за утре да почне да спи от 10 по 2 часа..Да не говорим колко нездравословно си е рязкото променяне на съня...От 24 часа ще ходиш по лекций, ще четеш, ще стоиш на компютъра и с 2 часа ще се наспиш и отпочинеш..Това немога да го повярвам, или си робот или извънземен..До едно време ще се чувстваш добре, след това проблемите почват.Не го приемай като заяждане, нищо лично.Не е нужно човек да е учил медицина за да може да нагласи биологичния часовник.12 часа наистина са много, за мен най-доброто от цялата ситуация е 6,7 часа сън.Всеки може да си го позволи...

GregoryHouse
03-05-2011, 22:15
Не съм казал, че спя по 2ч. Моят режим е съвсем различен. И обикновено спя по 7ч средно, но през денонощие. Просто обясних, че е възможно да спиш по 2ч и да се чувстваш отпочинал, ако не рабитиш физическа работа, а умствена предимно. Ходенето пеша, тоест рутината за деня не мисля, че е проблем или кой знае какво физическо натоварване. Нито задължавам някой да пробва, нит да ми вярва. Споделям какво знам и какво съм пробвал.

montana6
03-06-2011, 01:02
Точно умственото натоварване те измаря повече от физическото, защото физическата енергия се регенерира по-бързо от психическата. Както е известно от фазите на съня, първите фази са за регенерация на физическата енергия, а после са тези на психическата. Следователно не можеш да си починеш само за 2 часа, ако си извършвал умствена работа, защото REM фазата (която нормално настъпва след 4-тия час) няма да е настъпила, тоест само тялото ти ще си почива, но не и мозъкът.

Всъщност човек се измаря най-бързо, когато върши един тип работа в продължителен период от време. Затова е казано, че трябва да се редуват физическо с психическо натоварване, за да може да има някакъв баланс. Ако цял ден не извършваш физическа работа, а само умствена, мозъкът ти ще се натовари много поради голямата информация, която трябва да обработи. Не знам при теб дали е било така, но при мен, когато ходех на училище, след 3-тия час усещах как почвам да се натоварвам психически и ако имах физическо за 4-ти или 5-ти час, след него се чувствах адски свеж и после последните 2 часа си ги изкарвах без проблем, даже ми беше по-чиста мисълта.

GregoryHouse
03-06-2011, 04:30
Май, не четеш какво съм написал...обясних по напред, че просто принуждаваш мозъка си да влезе в REM фаза още когато заспиш, а не след 2-3 часа...
Както и да е нямам намерение повече да споря със гугъл сърчърс a.k.a. internet professors. Разисквайте си въпроса колкото искате, изказах си моето мнение достатъчно ясно, за тези които са си направили труда да го прочетат внимателно.

littlebaby
03-09-2011, 10:50
Лятото бях свикнала да спя по 4-5часа и си ми бяха достатъчни:) Сутрин ставах за работа в 7, връщах се в 18, оправях се и излизах да разпусна :Д прибирах се в ранни зори :D в началото ми беше трудно, но кафето ме спаси:) и както каза Хаус, всичко е до тренировка:Р

MemorieSss
04-04-2011, 22:51
Не мога да заспивам по-рано 12 часа и се чувствам много гадно, защото през делничните дни ставам в 6.30 часа сутрин половин час след като стана ми се спи и ми е много отпаднало,но след това ми става свежо и бодро,а през събота и неделя ставам към 12 часа и се ядосвам, че съм си пропиляла половината ден в спане.

cool_man
04-11-2011, 08:42
С тренировка. Просто НЕ спи повече от 7 часа. Въпреки, че 7 часа на мен ми се виждат много. Дори и 2 часа са напълно достатъчни за да си почине мозъка. Въпрос на свикване и тренировка.

Аз лично съм си изградил навика 1 денонощие не спя, на другия ден не спя и чак вечерта лягам и заспивам. Такъв ми е цикъла в момента и ми отнема рядко повече от 8ч. сън. Познавам хора които спят по 3-4ч на вечер и са напълно отпочинали.

Та, просто си го изгради като навик с постояннство. Ще ти е терсене докато свикнеш само, 1 седмица и това е.
Извинявай модераторе,но според мен това е много некомпетентно мнение.
1во има хора,които се наспиват с по 3-4-5-6 часа примерно,но има други,които им трябват по 10-12 като мен :)
2ро-че се свиква,свиква се...примерно хората,които всяка вечер са на работа примерно по дискотеките и наистина спят по 5-6 часа примерно.
Но знаеш ли пък от това недоспиване системно (ти си мислиш че ти стигат,а всъщност просто си свикнал така) води до инфаркт и други заболявания...особено в по-напреднала възраст :)
Така че едните хора просто естествено им стигат 5-6 часа,а другите просто са свикнали с толкова,но тогава е нездравословно ;)

GregoryHouse
04-11-2011, 09:13
Сънят е за да си почине тялото и мозъкът ти. В зависимост колко са уморени имаш нужда от различно време за регенерация.

Ако нищо не правиш по цял ден освен да лежиш и да слушаш музика, 12ч сън нормално ли ти звучи? Логично? Едва ли.

Въпрос на адаптация е. Не карам никой да го пробва. Рядко спя 2 вечери подред, просто защото не съм уморен, обикновено.

6-7 часа са предостатъчни да си починеш напълно, ако не полагаш тежък физически труд. Това, че ти си свикнал на другата крайност (обратна на моята) да спиш по 12ч на денонощие е съвсем отделен въпрос :)

Останалото съм го обяснявал надълго и на широко, как става и защо става.

cool_man
04-11-2011, 10:08
Сънят е за да си почине тялото и мозъкът ти. В зависимост колко са уморени имаш нужда от различно време за регенерация.

Ако нищо не правиш по цял ден освен да лежиш и да слушаш музика, 12ч сън нормално ли ти звучи? Логично? Едва ли.

Въпрос на адаптация е. Не карам никой да го пробва. Рядко спя 2 вечери подред, просто защото не съм уморен, обикновено.

6-7 часа са предостатъчни да си починеш напълно, ако не полагаш тежък физически труд. Това, че ти си свикнал на другата крайност (обратна на моята) да спиш по 12ч на денонощие е съвсем отделен въпрос :)

Останалото съм го обяснявал надълго и на широко, как става и защо става.
Аве човек тук не става въпрос за свикване!!! Става въпрос че всеки има различно време,за което се възстановява. Всеки си има индивидуални нужди :)

Sunny_stz
04-11-2011, 14:53
Сънят е за да си почине тялото и мозъкът ти. В зависимост колко са уморени имаш нужда от различно време за регенерация.

Ако нищо не правиш по цял ден освен да лежиш и да слушаш музика, 12ч сън нормално ли ти звучи? Логично? Едва ли.

Въпрос на адаптация е. Не карам никой да го пробва. Рядко спя 2 вечери подред, просто защото не съм уморен, обикновено.

6-7 часа са предостатъчни да си починеш напълно, ако не полагаш тежък физически труд. Това, че ти си свикнал на другата крайност (обратна на моята) да спиш по 12ч на денонощие е съвсем отделен въпрос :)

Останалото съм го обяснявал надълго и на широко, как става и защо става.
Аве човек тук не става въпрос за свикване!!! Става въпрос че всеки има различно време,за което се възстановява. Всеки си има индивидуални нужди :)

+1!!!!!Освен това дори и да не полагаш тежки физически натоварвания ,а умствени пак ще имаш нужда от повече сън!!Но при всеки е индивидуално разбира се!!!

Garvanec
05-20-2011, 18:31
Според мен нещата опират до волята . Сигурно си опитала веднъж два пъти и се е сторило непосилно и си се отказала . Аз също едно време имах същия проблем , но точно с воля го преодолях . Спала , недоспала ставаш и с времето ще свикнеш и няма да ти прави впечатление .

the_man
05-23-2011, 14:27
GregoryHouse мой човек, не те знам как издържаш, но ти щом си знаеш и щом се чувстваш добре... Горе-долу съм съгласен с теб (и само да поясня, че не съм гугъл сърчър) Там е работата, обаче, че 90% от тея работи дето си ги говорите тука зависят от гените. Незнам кой до колко е запознат с циркадния ритъм на организма (ритъм сън/будно с-е), обаче той е основния, който определя колко ти трябва за да се наспиш.. а той в голяма степен е генетично детерминиран и също така се влияе главно от светло-тъмно (както някой беше споменал).. Като изключим светло-тъмните денонощни колебания като фактор (заради крушките, чиито откривател междудругото също е спял по 2-3 часа на денонощие) остават гените... този ритъм може да се напасва, настройва, модулира, както искате го наречете, обаче си има допустими граници на корекция. Като се отпусне човек за 1-2 месеца лятото и си поспива по 10 часа на ден, мозъка става по-мързелив и съответно по-бавно възстановява. Ако почнеш после да спиш по 2 часа на ден, тоя мозък докато се мобилизира пак най-вероятно ше те блъсне някоя кола...

Сега по темата, Sunny_stz, най-лесния начин да провериш дали ти има нещо (в което се съмнявам) или прсото така си свикнала е да се сетиш цял живот ли си спала по 12 часа? 100% е имало дълги периоди в които да ставаш рано, съмнявам се 10-ти клас да си си лягала в 6 следобяд за да станеш в 6 за даскало :) Постепенно скъсявай периода на сън и от 2-та края (час на лягане и час на ставане) до нормализиране... Аз обаче не бих пробвал номера с 2-та часа сън после 30 мин. буден... това според мен е ненужен стрес и най-много да си докараш някоя беля. Незнам тоя метод Хаус-а пробвал ли го е, ама мозъка контролира бая ендокринни жлези, да не кажа всички. Просто от стреса при събуждане в РЕМ по 3-4 пъти на нощ, толкова кортизол ше ти се излива в кръвта, че е възможно да си докараш някой диабет преди да си "научил" мозъка да влиза в делта докато мигнеш...

П.С познавам хора, които денонощно в сесия спят 2 часа, четат 2 часа и така редуват 24/7, но при тях това става спонтанно, те просто се будят сами... :)

Hukuu
05-26-2011, 23:35
от всичкото прочетено само аз ли мога да си нагласям био часовника ден за ден? Вярно не ставам сам навивам си аларма ама нямам проблем като знам, че трябва да стана в 6;30 а вече е 1;30 и сигурно до 3 няма да си легна, не знам просто си го задавам като приоритет, че имам да спа 3 5 или 10 часа или пък нямам работа и мога да спа до спукване(15часа примерно?)

Мога да ви дам примери доста. Лягам си в 9 сутринта ама на обяд имам работа и 12 вече съм на крака(мразя да си лягам след обяд и за това колкото и да съм скапан няма да си легна преди 11-12) и примерно другия ден трябва да стана в 6;30 за лекции ставам си нормално, вярно като ми се съберат много такива дни с от 3 до 6-7 часа сън после гледам да си поспя минимум 8 до 10 часа, но съм имал месеци, в които повече от 6часа не съм спал, всичко си е до психична нагласа за мене. Като знаеш, че утре си на даскало и цент не ти се ходи нормално да не можеш да се дигнеш от леглото дори и 20 пъти да ти звънне алармата, друго си като знаеш, че те чака нещо интересно или някой специален сутринта.