PDA

View Full Version : Починало през 1920 момиченце още изглежда като живо



ElenaGilbert
03-04-2011, 12:16
Малката Розалия Ломбардо била прекрасно дете. Тя обаче издъхнала на две годинки заради инфекциозно заболяване. Баща й, богат италианец, помолил свой приятел доктор да направи всичко възможно, за да не се превърне момиченцето в скелет. Това се случило през 1920 г. Доктор Алфредо Салафия забъркал коктейл, който днешните учени разгадали: цинк, глицерин, формалин и други помощни вещества. Той ги вкарал в артериите на детето, за да запази телцето му . В резултат на това Розалия не изглежда като мумия, а като спящо дете. Запазени са не само меките части на тялото й, които не са изсушени като при мумиите, а са съвсем пукхави.

Потресаващото е, че са запазени също така косите и, които дори блестят, както и миглите й. Най-необяснимото е, че преди почти сто години докторът е забъркал смес, която е съхранила изцяло дори очните ябълки на Розалия. Красивото дете сякаш спи и всеки момент ще се събуди. Малката Розалия е най-голямата атракция в прочутите гробници на Палермо, които се намират под манастира на Капуцините.

Монасите разказват, че около стаята, в която лежи момиченцето, постоянно стават странни неща. Веднъж един посетител влязъл, и излязъл с крясъци, че момичето го гледа. Той изгубил разсъдъка си, а учени веднага изследвали тялото и стигнали до извода, че нещо не е наред, защото има леки промени в него. Момиченцето е известно като спящата красавица.

Според монасите телцето й често излъчва аромат на цветя. Монасите твърдят, че понякога имат чувството, че детето диша. Изследванията са показали, че то проявява някакви слаби импулси, въпреки наличието на формалин в тялото й. Момиченцето е погребано като Снежанка – в стъклен ковчег, защото родителите й искали до последния си дъх да могат да идват и да я виждат.

http://sanovnik.bg/files/lib/500x350/Palermo_Rosalia_Lombardo.jpg

xoxi
03-04-2011, 15:17
Интересно.

Colouring
03-05-2011, 14:08
^Несъмнено.

suNnykaty96
03-12-2011, 17:57
'Изследванията са показали, че то проявява някакви слаби импулси' ....

Значи.... още има някакви... 'признаци на живот' ? Или тези импулси са предизвикани от нещо друго ? Възможно ли е тази смес някакси.... да е направила така че момиченцето да живее на супер бавни обороти и да поема дъх веднъж на няколко години ? Вярно, много филми гледам и много се връзвам на такива неща, но ми е супер интересно (:

regin19
03-13-2011, 12:13
Настръхнах! Според мен е физически невъзможно това да е истина, веднага ще потърся информация и ще ви кажа какво съм открила.

Едит:
National Geographic съобщава, че италианският биологичен антрополог, Дарио Пиомбино-Маскали от Института за мумии и снежен човек в Болцано, е открил тайната формула, която е запазила тялото на Розалия толкова добре.

Пиомбино-Маскали издирва живите роднини на починалия през 1933 г. сицилианец Алфредо Салафия, който е бил известен със способността си да препарира и балсамира тела. Изследвайки документацията на Салафия, италианският антрополог, открива кратка, написана на ръка бележка, в която Салафия е записал химикалите, които е инжектирал в тялото на малката Розалия, а именно: формалин, цинкови соли, алкохол, салицилова киселина и глицерин.

Формалинът, сега широко използван при балсамация, е смес от формалдехид и вода, която убива бактериите. Салафия е бил един от първите, който го е използвал за балсамирането на тела. Алкохолът, заедно със сухите условия в подземните гробници, са довели до изсушаване тялото на Розалия и са позволили мумифицирането му. Глицеринът от своя страна е предотвратил тялото да бъде изсушено твърде много, а салициловата киселина е попречила на развитието на гъбички.

Според Мелиса Джонсън Уилямс, изпълнителен директор на Американското сдружение на балсаматорите, цинковите соли са отговорни в най-голяма степен за удивителното съхранение на тялото на Розалия. Цинкът, който вече не се използва от балсаматорите в Съединените щати, е вкаменил и запазил тялото на сицилианското момиченце.

"Цинкът й е придал скованост", заявява Уилямс и добавя: "Вие може да я извадите от ковчега, да я изправите и тя ще стои сама."

Значи е истина???? :shock: Уникално!!! Някой ден ще отида да го видя с очите си!!! Представяте ли си? Успели са да спрат разлагането на тялото... Ако това детенце се е запазило така когато медицината вече е напреднала, може дори да възстановят жизнените й функции... Само не знам как ще извадят всичките химикали от тялото й... (много научна фантастика гледам 8-) )

Едит 2: намерих и видео материал, ама е на руски 8-) http://www.youtube.com/watch?v=XgMizKt7710

dontcare
03-30-2011, 16:27
Звучи доста интересно,ама аз винаги намирампирчина да се съмнявам във всичко-малко недоверчиво ми изгрежда..
А как едоказано,че се е случило преди 100 год?Ами ако е преди 20 илинякой се е опитал да привлече внимание?

Ясно е,че поражда както много интерес,така и много въпроси..

Fraximus
04-02-2011, 14:29
Тръпки ме побиват :D

lisi4ety
06-19-2011, 14:43
Уау, наистина е доста стряскащо.
Нещо уникално, което учен е направил през 1920 година, а още никой друг не е използвал?
Макар че това е някаква игра с природата, не съм много съгласна..

SunnyWinter
06-25-2011, 09:10
Стана ми супер интересно.. Значи 100 години тялото се е запазило непокътнато.. Невероятно. :shock: [/b]

BurnX86
07-30-2011, 09:25
И аз го гледах това предаване преди време и определено е много интересно.Това което по горе е коментирано ,че момиченцето има признаци на живот са пълни глупости.Просто тялото по някакъв начин е запазено от естествените процеси на гниене и разлагане.

ledenakrasota
07-30-2011, 09:39
Това същото момиченце съм го гледала във филм по Дискавъри за скелетите под църквите.

Когато в Италия имало някаква епидемия( ако бъркам ме поправете) под същите тези църкви(но все си мислех, че бяха във Венеция) хората полагали близките си там. Във филма имаше окачени скелети по стените, но споменаха същото момиченце. Мисля, че за нейната обстановка е ставало въпрос.
:)

Ако някой се сеща за филмчето нека го каже, за да си го изтегля от колибка. :)

http://www.google.bg/imgres?q=%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%8 F+%D0%BB%D0%BE%D0%BC%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B4%D0%BE&hl=bg&client=firefox-a&hs=WMm&sa=X&rls=org.mozilla:bg:official&biw=1024&bih=499&tbm=isch&prmd=ivnso&tbnid=JlZjG_jC_QhBhM:&imgrefurl=http://zahariada.blog.bg/izkustvo/2011/02/13/izlojba-na-mumii-na-kapucini-ekskurziia-za-hora-sys-zdravi-n.685657&docid=OVyAst1x3Ey50M&w=500&h=322&ei=NNIzTsTDMY2LswbM79m5Ag&zoom=1&iact=rc&dur=788&page=1&tbnh=91&tbnw=142&start=0&ndsp=18&ved=1t:429,r:8,s:0&tx=94&ty=50


Музея

http://www.google.bg/imgres?q=%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%8 F+%D0%BB%D0%BE%D0%BC%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B4%D0%BE&hl=bg&client=firefox-a&hs=v36&sa=X&rls=org.mozilla:bg:official&biw=1024&bih=499&tbm=isch&tbnid=5OgfSPgK3L3eFM:&imgrefurl=http://uwd.ru/2010/07/13/muzeymertvihvpalermo18fotonedlyaslabonervnih.html&docid=m2clLZkdVW5zOM&w=512&h=361&ei=jdIzTq_qHYrJsgbt49y5Ag&zoom=1&iact=hc&vpx=149&vpy=197&dur=2137&hovh=188&hovw=267&tx=181&ty=109&page=7&tbnh=147&tbnw=196&start=60&ndsp=8&ved=1t:429,r:0,s:60

mynichka
08-07-2011, 12:56
:)

BluE_s
08-23-2011, 20:47
Имаше една голяма статия за това в списание "National Geographic" преди време. Всичко беше описано много хубаво и ми се прииска да отида. :)

Hayashi
08-24-2011, 18:24
Аз съм гледала филм точно за това същото момиченце.
Много интересно как се е запазило тялото толкова добре.

reich
09-06-2011, 23:56
Аз мсиля,че е от средата в която детето е държано предизвиква такива странни неща.