PDA

View Full Version : Специалност - компютри... Къде? ТУ София/СУ/ТУ Варна



ltgreen
03-04-2011, 21:29
Ако вие ще избирате специалност с компютри (КСТ или подобна), кой университет ще изберете и защо? Благодаря предварително!

Моля за съвет защото съм много объркан, всъщност дилемата е по-голяма между ТУ София и СУ, Варна е просто намесена поради лични причини.
Предварителните изпити се дублират и т.н. Ако някой има впечатления или приятелски съвети, или просто ще бъдем колеги, живот и здраве, нека пише тук :)

NomNomNom
03-04-2011, 21:54
СУ - Компютърни науки уж е най -най от всичките в страната.
Но аз, лично, ако смятах да стоя тук, щях да отида в МЕИто ( ТУ София ) с КСТ или Телекомуникации .

За СУ имаш няколко дати за изпит по математика - предварителен, математика 1 и 2 . Сигурно вече може и с матура , само че коефициента вместо да 3 ще е 2,5 . И оценките от дипломата по математика искат , за физиката не съм сигурна, не помня веч.

Иначе съм имала много колеги от ТУ с КСТ и телекомуникации, и всичките са доволни, 2ма от тях учат все още и работят в HP , сървърна поддръжка.

Инак във ФМИ има и Софтуерно инжинерство като спец. В сайта им има програмите и всичко .

Ако не си от София - ТУто се надявам да имат повечко свободни места . Няма да ти е много тихо , бях в 4ти блок 3г. , той никога не спеше.

Ако конкретно нещо те интересува за МЕИто кажи ми , и ще питам едни колеги в понеделник и ще постна :)

mila_pila
03-04-2011, 22:02
Здравей, предлагам ти да погледнеш форума на СУ, там всяка година я има тази драма. Това ми излезе на прима виста и по-скоро е за другата драма - софтуерно или кс, но все пак това е посоката http://forum.uni-sofia.bg/forum/viewtopic.php?f=3&t=14940

Иначе аз имам само наблюдения, щото живея с девойка втори курс софтуерно в СУ и мога да ти кажа, че СУ е пълен шит, учат адските глупости. За Техническия поне по слухове не отстъпва на СУ по простотия. Конкретната девойка иска да ходи да кара магистратура някъде в чужбина, а е бая родолюбец. Съжалявам, ако разбивам илюзиите на СУ-любците, обаче и аз като негов възпитаник съм му насъбрала доста.

ltgreen
03-05-2011, 11:23
Благодаря ви за инфото... имам една служебна бележка, от едно състезание "по природни науки и екология" оценена с 5.50 - на нея пише че може да ми послужи при кандидатстване със съгласието на съответното висше училище... :booooomb: казаха ми че за СУ важи като изпит по физика или друго (и математика май), НОМНОМНОМ ако имаш някакво инфо за ТУ'то за тази бележка, сподели. Аз им пратих е-майл, и сега чакам отговор... ама май ще си остана с чакането :)

Chacho
03-09-2011, 21:36
Ако хардуер те интересува - ТУ може да ти предложи много повече.
Ако искаш да ставаш програмист - и на двете места могат да те изкарат такъв. Бих казал СУ, но съм силно пристрастен.

Поне за себе си мога да кажа, че съм доволен от обучението в СУ. Може да ти досади малко това, че ти преподават студенти на някои от упражненията, но за мен това е плюс. Има доста, доста математика, различни видове програмирания и богат набор от изборни дисциплини. Много се спори, дали ще ти трябва математиката и "остарелите" езици и технологии, но според мен без тези основи, най-вероятно ще си останеш посредствен програмист.

sice
03-28-2011, 18:39
В ТУ компютърът няма да остане черна кутия. Лично на мен това ми харесва. Според мен, това "инж." пред името ти, което един ден ще получиш, задължава да имаш елементарни познания по физика, електротехника и хардуер. Ако влезнеш в СУ сам трябва да си ги научиш тия работи. Не е невъзможно, но трябва голям мерак. Успех!

F4ence
04-18-2011, 14:53
Ако си от Варна, има смисъл да записваш ТУ - Варна, но ако имаш възможност, много по-добре е в София.
Тагава идва и дилемата, какво точно предпочиташ - дали да станеш програмист, и да създаваш различни програми и др. работи, или да се занимаваш предимно с системи, т.м мрежи и други подобни.
Аз лично предпочитам СУ, и мисля че той е по- добър и реномиран универститет от ТУ- София, поне за сега, и поне за мен.
Аз съм малко пристрастна, защото избрах СУ.
Само да ти кажа, че в СУ първите две години са доста тежки, т.к. предимно се учи математика, и сякакви видове. Което скапва желанието много, но ако имаш желание и положиш повечко усилия, може и да го минеш. А знам че в ТУ има по-леки предмети, и определено по-малко математика.
Успех! :-D \:D/

Chacho
04-18-2011, 17:36
Aко си редовен на упражнения математиката в СУ няма да е толкова страшна.

ltgreen
04-21-2011, 18:25
:) благодаря ви, за отделеното време

teammember
04-26-2011, 13:26
Според мен 100% СУ

Vremenen
05-19-2012, 10:02
В ТУ е много зле!

ФКСУ е най-корумпирания факултет, а именно там се учат комютри или КСТ. Ето го и декана:
http://prikachi.com/images.php?images/150/4383150i.jpg

Ако ще е в ТУ - много по-добре немския факултет. ФМИ остава най-добрият и единствен подходящ избор за съжаление...




Ако вие ще избирате специалност с компютри (КСТ или подобна), кой университет ще изберете и защо? Благодаря предварително!

Моля за съвет защото съм много объркан, всъщност дилемата е по-голяма между ТУ София и СУ, Варна е просто намесена поради лични причини.
Предварителните изпити се дублират и т.н. Ако някой има впечатления или приятелски съвети, или просто ще бъдем колеги, живот и здраве, нека пише тук :)

anonymous546178
05-19-2012, 11:04
^Зависи какъв искаш да станеш.. Ако искаш да станеш програмист, местата са ФМИ-СУ и ФПМИ-ТУ, аз уча във ФПМИ и съм доволен.. специалността е приложна математика, но ще се изненадаш колко програмиране се учи. За компютърни науки (информатика и другите подобни специалности) в СУ, чувам добри отзиви, но повече подробности ще научиш от Chacho. Като цяло няма да научиш много хардуер от лекциите в СУ, но това не значи, че не можеш да си го научиш сам.
Ако искаш да ставаш компютърен техник( с което ще получиш заветното инж.) специалността КСТ в ТУ е подходяща.. не се учи толкова програмиране, колкото в ФПМИ и ФМИ, но това не означава, че въобще не се учи. За КСТ можеш да питаш Cybershot.




edit: Ако имаш въпроси за ФПМИ, ми пиши на мен или тук, ако не забравя ще отговоря.

draid
05-19-2012, 21:15
Ако искаш да се занимаваш с компютри, мрежи и т.н. препоръчвам то ТУ, за програмиране обаче, мисля че най-доброто си остава СУ, и все пак ако имаш мераци към мрежи и сие, не е лошо да обърнеш внимание и на телекомуникациите в ТУ, въпреки, че там е голям гърч.