PDA

View Full Version : Морални доводи оправдаващи аборта



BrainDamage
03-07-2011, 17:46
Преди известно време имахме да пишем есе на тема "Морално оправдан ли е аборта", в него си изказах мнението, мотивирах се защо мисля така, а отговора беше нещо от рода на "тва е убийсвто, по никакъв начин не може да бъде морално оправдано" и т.н. След дълги спорове от страна на класа и госпожата се стигна до изцепката и "Като нямате пари, ще си стискате краката". Днес имахме биология с един всеизвестен, но непреподаващ ни за жалост господин.. тъ се сетих за следната ситуация. Майка с бебе в количка стой пред училище. Минават хора - радват му се. Минава той и казва: "Кво толкова му си радвате? Ларва в поднос на колелца!"
И тук идват въпросите ми.. Първо - за или против аборта? Защо? Според вас аборта убийсто ли е, докато зародиша е все още в начален стадии? В определени случеи не е ли по-добре да се направи аборт, отколкото да се стига до странния казус "дете се грижи за дете"? Не е ли по-добре да се направи аборт, отколкото една майка да обрече детето си на лишения, знаейки че няма да може да му осигури това, от което се нуждае или по-лошото - да го остави в дом обричайки го на страдания? Общо взето интересно ми стана как повечето млади разсъждават над тази тема.

semantics
03-07-2011, 17:53
Категорично "ЗА" аборта, защото това е право и свобода на съзнателния индивид.

Единствено патриархални и/или религиозни ценности могат да стоят (и стоят) срещу това право.

Greennight
03-07-2011, 18:15
Попринцип не ми допада като идея.По същата логика,като е зародиш,може да си кажеш и за малко дете "а,еми то е малко дай да го претрепем,че не ми се грижи за него,то не разбира,какво толкова".Бих приел аборта,ако например случайно се е скъсал презерватив и майката няма възможност да изглежда детето.

semantics
03-07-2011, 18:34
Логиката е толкова същата, че чак ти убегна.

Rorschach
03-07-2011, 18:39
Начина на зачеване няма отношение към самият акт на абортиране - може детето да е заченато в следствие и на изснасилване, а може и майката просто да се е напила и да се е продрала от ебане.


Моралните доводи според мен са, че всяка една жена има правото да реши какво да прави със своето тяло, както и да абортира, ако прецени, че не е способна/готова/желае да гледа дете. От тук произтичат и други доводи относно бъдещето на детето.

А за учителката ти, която казва на зародиша, че е дете - обвини я в геноцид и канибализъм, ако е гълтала спермата на мъжа си.

reoffender
03-07-2011, 19:28
Мисля,че този въпрос достатъчно е предъвкван, във форума.
Винаги има хора, които са против и повтарят, само и единствено,че това е убийство, и други, които разбират,че тук важна роля играе изборът на майката.
Всичко е въпрос на гледна точка.

Аз мисля,че всяка една жена има правото да реши, дали да роди дете-или да направи аборт.

Biskfitka
03-07-2011, 20:00
ЗА! Не знам дали е убийство или не от медицинска гледна точка,но едва ли още след като разбера,че съм бременна (дано скоро не се случва!) ще имам толкова развит майчински инстинкт,та да усещам малкото човече в мене,което ще убия и т.н... :? Прекалено рано ми е за да развивам такива чувства.Ако не мога да гледам детето разбира се,че ще направя аборт.Не бих искала да го лиша от нищо... :)

shadow4e
03-07-2011, 20:00
Ако и на учителката й говориш по този начин, е нормално да не успеете да проведете смислена дискусия. :-o

ЗА правото на избор съм и не го смятам за убийство, въпреки че, ако на мен ми се случи, едва ли ще го преживея особено леко. А ако ми се случи на тези години, ще е още по-жалко, че съм допуснала да се случи такова нещо и бих го направила само при определени условия. Дано никога не се изправям пред тази дилема.

LadyDi
03-07-2011, 20:07
ЗА аборта.
Жената трябва да има правото да избере дали да бъде майка.
Освен това има жени, които е по-добре да не стават майки.
Освен това, домовете са пълни с деца без родители.
Освен това... просто има случаи, в които абортът е по-добрият вариант.

Greennight
03-07-2011, 20:13
Аз не толкова съм "против" аборта,даже съм за,но ме е яд,че има жени,на които им се случва редовно и то от безотговорност...Иначе като се замисля е по-добре да се направи аборт,отколкото домовете да се пълнят и беднотията и престъпността да растат прогресивно...

ShtrudeL
03-07-2011, 20:36
ЗА.
Една клетка не е човек. Но пък е живо и би могло да стане нещо огромно. Човек имплантиран в човек...и все пак ЗА.
И за това с радването съм съгласна. Много ми е лигаво като някои почнат да се лигавят над някое бебе/дете.

baceto
03-07-2011, 21:25
В наш интерес е да сме ЗА, в противен случай улиците ще се напълнят с безработни коплета и ще стане смрад!!!

Spider4eto
03-07-2011, 21:56
Когато бях на 15-16 бях категорично против аборта. Поотраснах малко и видях, че нещата не са толкова розови, колкото съм си представяла. Дори и тук във форума, само че в раздел "Секс" изказвах крайното си мнение и се карах с потребители твърдящи обратното.

В момента съм ЗА аборта, за правото на избор, както казаха няколко потребителя над мен. Колкото и да се внимава и т.н. шанс за забременяване винаги има, бил той и малък. А когато едно дете е нежелано, с времето се усеща.

catalogueofanger
03-07-2011, 22:28
Само морални ли могат да бъдат доводите "за" и "против" ?

Takova
03-07-2011, 22:39
Аз съм ЗА правото изборна жените :) Така или иначе, повечето са против, защото морала им го набил в главите, не че ви пука за живите същества :(

semantics
03-08-2011, 05:50
^Ъкфо?

Rorschach
03-08-2011, 06:23
Само морални ли могат да бъдат доводите "за" и "против" ?

В темата се искат морални... ;)

Ewok
03-08-2011, 10:21
ЗА!

Все пак, ако едно дете е нежелано и родителите нямат възможност да го гледат/ твърде млади са/ не са подготвени психически/ не желаят дете, защо да се пълнят домовете и улиците?
Ако има дори и едно от тези неща, то детето е обречено на кофти живот.

А колкото до това, дали е убийство - не смятам, че един зародиш, даже зигота може да се нарече живо същество, камо ли пък дете.

NomNomNom
03-08-2011, 13:40
За, няма да давам доводите си , другите са казали .

Pliok0019
03-08-2011, 15:48
Аз нямам ясна позиция - от една страна съм "за", а от друга "против". Разбира се подкрепям аборта по медицински причиним. Но и съм против, защото всеки трябва върши неща, осъзнавайки последствията си. За аборта съм, ако горното се превърне в един вид наказание за един родител. И не знам.

Dumb
03-08-2011, 19:28
Скоро бях пуснала същата тема...

53downfall
03-11-2011, 23:16
Как по дяволите може да бъде оправдано това?
Ако нямате пари няма да се чукате без гумички.
Ако майка ви каже че ще ви убие защото няма пари да ви гледа,сигурно ще скачате от радост...

NomNomNom
03-12-2011, 01:04
Как по дяволите може да бъде оправдано това?
Ако нямате пари няма да се чукате без гумички.
Ако майка ви каже че ще ви убие защото няма пари да ви гледа,сигурно ще скачате от радост...
Ами ако реши да ни убие никой не може да я спре. Личен избор, лично право . Всеки може да убива . Всичко при това. Докато някой не го спре физически , само това може да е пречка.

Хора умират всеки ден, децата в Хаити - от глад се влачат по улиците .

Вие тук се ловите за купчина клетки.

Когато мога да дам на едно дете хубава среда и образование - окей , ще го гледам . Сега ще си се чукам на воля и не ми дреме . Стига да не умра от чукане де , 'щото някои хора забравят , че сме бозайници , и колкото да си тикат инстинктите някъде си те винаги ще избият. По един или друг начин, забележимо или не.

Явно съм от гадната непукистична младеж , която хората плюят масово.

w0sh
03-12-2011, 02:30
Добре де. Аз съм мъж и съм за аборта по следните причини:

- Може да се замаже положението покрай някакъв инцидент
- Не го правя аз.

Всичко останало е как ще избера да го изразя, за да не се чувствам антисоциален.

Rorschach
03-12-2011, 09:26
Как по дяволите може да бъде оправдано това?
Ако нямате пари няма да се чукате без гумички.
Ако майка ви каже че ще ви убие защото няма пари да ви гледа,сигурно ще скачате от радост...

Според тази логика - гумичката не е ли равносилно на това да влезеш в детска градина и да задушиш всички деца с найлонови торби на главите?

strave
03-12-2011, 10:13
За аборта съм.По две прости причини
-Първо,това от медицинска гледна точка е някакъв плод,а не живо същество,тоест аборта не е извършване на убийство.
-Аборта помага в случайте,когато една бременост е нежелана(независимо от начина на забременяване дали насилствено или от невнимание) и в случайте когато един плод е увреден и е доказано,че раждането му ще обрече бъдещият индивид на едно излишно съществувание.

SonataArctica
03-12-2011, 10:57
Против. Като не иска тя да го гледа, аз ще го гледам. Като трябва повече няма да го види, нито мен. Няма да позволя да се убие човешко същество /дори да е фетус/. Като не иска жената да е майка - добре. Също така след аборт трудно може да имаш дете /познавам такива случеи/, така че не бих искал момичето да си остане безтетно.

SonataArctica
03-12-2011, 10:59
А колкото до това, дали е убийство - не смятам, че един зародиш, даже зигота може да се нарече живо същество, камо ли пък дете. Да ама ако изчакаш няколко месеца ще стане живо същество, нали? Защо го лишаваш от правото да живее?

NomNomNom
03-12-2011, 11:25
Против. Като не иска тя да го гледа, аз ще го гледам. Като трябва повече няма да го види, нито мен. Няма да позволя да се убие човешко същество /дори да е фетус/. Като не иска жената да е майка - добре. Също така след аборт трудно може да имаш дете /познавам такива случеи/, така че не бих искал момичето да си остане безтетно.
А 9 месеца ти ли ще го носиш , ти ли ще го раждаш ?
Да знаеш , голям купон си е да го правиш успоредно с ученето .
В моето семейство пък има 3 жени с аборти , като след това и трите са забременяли . Едната е била със спонтанен, другата - извън маточна, третата - бащата алкохолик = може би увреденото ми братче.
Аборта , ако се направи както трябва, не носи толкова сериозни последствия.

Както казах, децата умират от глад в афринканските държави , ние сме се хванали за нероден Петко.

Ewok
03-12-2011, 13:58
А колкото до това, дали е убийство - не смятам, че един зародиш, даже зигота може да се нарече живо същество, камо ли пък дете. Да ама ако изчакаш няколко месеца ще стане живо същество, нали? Защо го лишаваш от правото да живее?
Лъчо, абортът се прави първите три месеца, когато все още са само купчина клетки, които трудно могат да се нарекат дете.
Пък и то няма никакви права, преди да се роди или въобще преди да е заприличало на нещо.

SonataArctica
03-12-2011, 13:59
Както кажеш...

cherinka
03-12-2011, 14:24
Преди време си имах ясна позиция на тази тема.
С годините и времето нещата при мен се промениха.
В по-ранна възраст бях ЗА аборта. И чак сега осъзнавам колко егоистично съм разсъждавала.
За част от хората съществува равенството бебе=пари. Тъжно е когато смяташ така.
И всички, които твърдят, че биха направили аборт, нека си замълчат, защото не знаят, но и няма как в момента, да разберат какво е чувството, че от теб зависи един бъдещ живот и можеш да дариш живот.

Това е и грешката на младите. Позволяват си да допускат адски много грешки (простете за тафталогията) точно защото са (сме) млади и твърдим, че животът е пред нас и то ако не сега, то след време ще постигнем всичко онова, което се изисква от нас.

Нима когато нашите майки са ни заченали са били напълно независими, способни и материално осигурени, за да ни отгледат? Колко от нас знаят какво е да не мизерстваш? Нима всички сме били затрупани с играчки, джундурийки и всякакви бебешки и детски глупости като малки? Нима всеки ден е имало какво да закусиш? Нима са ни пращали на всички зелени училища и екскурзийки от училище? Дори в момента някои от нашите родители за пореден път лишават себе си, за да има за нас. И въпреки всичко ни обичат и не съжаляват, че сме се появили на този свят.
.

И онзи ден ми стана отново адски тъжно, когато една приятелка пристигна в нас с тест за бременност в ръка, цялата разтреперена, разревана от една евентуална бременност. Идеше ми да я изгоня от нас, понеже се отнесе с такъв негативизъм към бременността и живота след това.
Отново тя мислеше за СЕБЕ си. Но в онази нощ, когато е станала "белята" е била широко усмихната, радостна, щастлива от самия миг на полов акт. Ето към тази безотговорност не търпя доводи за "аз съм ЗА аборта'.

Rorschach
03-12-2011, 17:36
А ти като пиеш децата на разни мъже - чувстваш ли се като канибалка?
Защото и те са бъдещ живот, а ти се жабуриш с него..

cherinka
03-12-2011, 17:44
Може да прозвучи тъпо,

НО


Едно е да гледаш как спермата се стича я по лицето ти, я по корема ти, друго е яйцеклетката ти да е вече оплодена.

Rorschach
03-12-2011, 17:48
И каква е разликата точно?

И двете са потенциален живот, защо спермата в путката да е различна от спермата в окото?

cherinka
03-12-2011, 18:20
Питай жените, което не успяват да забременеят.

Сперма в окото винаги може, оплодена яйцеклетка - не винаги.

Rorschach
03-12-2011, 18:27
Аз теб питам...

Каква е разликата?