PDA

View Full Version : Логика.Понятие.



nikitka_
03-08-2011, 10:40
..

Fiction7577
03-08-2011, 11:29
Това го учихме преди време, не го знам особено, ще препиша малка част от плана.

- Понятието е една от формите на мислене.
Понятието разграничава и обобщава обектите на даден клас по съществен и отличителен признак. Природата на всяко нещо се проявява в свойствата и отношение.

Пример: горчиво - сладко; преди-сега; и други.
Свойствата и отношенията обикновено наричаме признаци. Признаците от своя страна биват съществени (основни) и несъществени.

Пример: Разума е същ. признак за даден човек, а цвета на очите не.

Някои признаци в определено отношение биват съществени, а в друго не.
Основните логически операции по образуване на понятия са: анализ, синтез, сравнение (сходство и различие), абстрахиране, определяне на същ. признак и обобщение.

Съдържанието на понятието е съвкупност от признаците на предметите и при него имаме родов признак и видово отличие.

Напр. признаци на розата са - че е растение, че е цвете, ухае и т.н.

Тези признаци влизат в съдържанието на понятието.

----

Дано ти свърши някаква работа.

nikitka_
03-08-2011, 11:52
..

ecstazy
03-08-2011, 13:11
понятия според обем:
1) единични (собствени имена)
2) общи
) нулев обем (няма предмети но има съдържание)

понятоя според съдържанието:
1)конкретни
а)реални
б)въображаеми
2)абстрактни - > наука

Тва "планче" си го преписах от тетрадката.

Значи за понятието роза мисля, че обема тряа да е или единичен, или общ.
Розата има конкретно реално съдържание(тя съществува и ти я виждаш, можеш да я докоснеш)
в смисъл конктретно въображаемо съдържание е примерно Дядо Мраз, Дядо Коледа(в случая имат нулев обем, защото не съществуват)
Абстрактното съдържание влиза в областта на науката. Нещото съществува, но не го виждаш. Примерно протоните и електроните са с абстрактно съдържание, както и атомите, температурата и т.н. и т.н.


П.с. Ако някъде греша, нека някой да ме поправи. Не съм преговаряла много много от 2 седмици ;д


*обратен закон : Голям обем-малко съдържание. Малък обем-голямо съдържание

BiBsUn
05-14-2011, 10:50
Според обема си понятието "роза" е общо, защото обхваща всички рози по света, независимо от техния цвят, мирис и т.н. Понятието има определени признаци, които го определят, но и съществува в реалния свят, може да се види и докосне, а както по-горе сте казали, Дядо Коледа също има голямо съдържание, т.е. много признаци, които го определят, но обемът му е нулев, защото нито един обект "Дядо Коледа" не съществува в реалния свят. :)