PDA

View Full Version : Висше образование в чужбина



swete
03-09-2011, 18:36
Здравейте на всички :) В момента съм 10 клас, но се интересувам от това къде мога да уча след 12 и как става приема. Имам въпроси относно едно нещо (засега) бяха ми казали, че за чуждестрани университети може да се кандидатства още в 11 клас, но сега като гледам различни прошури и каталози на БГ фирми, които предлагат помощ при кандидатстване в чужбина виждам, че пише че е необходимо на много места диплома за средно образование, а сроковете например са 1 март или 15 май... по това време аз няма да имам завършен 12 клас.. означава ли това че губя една година или има и различен семестриален прием?? Наистина ако има някой, който учи в чужбина (Дания, Германия, САЩ) моля да ми разясни малко приема... и дали е добре да се обърна към такава консултантска къща за помощ (Дарби, Едланта, Интеграл)
Ще се радвам на всякаква помощ :)

Nakadah
03-09-2011, 21:30
Много идиоти нещо разправят че не ти трябва диплома за средно образование.... Ти какво? Ще продължаваш в гимназия в чужбина ли?

Ест че ти трябва диплома за завършено средно образование от България като най-малко! Но се постаряй да завършиш с добри оценки.

ПС: Ваще да не са милионери че ще ходиш в САЩ? :lol:

swete
03-09-2011, 22:16
Благодаря за отговора... а до това дали наще за милионери не мисля, че е по темата, не не са, но са хора, които са се постарали да ми осигурят достатъчно пари щом става въпрос за образование :)

NomNomNom
03-10-2011, 10:30
Сроковете са такива, че ще ти се наложи да кандидатстваш докато си още 12ти клас . Във Великобритания за Оксфорд, Кеймбридж , медицина, ветеринарна медицина и още няколко спец. се кандидатства през юкас до 15.10 . За другите държави и унита - различно.
Искат академична справка за успеха ти от 9 до 11ти клас, т.е. годишните ти оценки . Хубаво е да пишеш постижения, сипове, курсове , спортове които си посещавала. Дипломата ти трябва да е поне над 4.5 , за да имаш някакви шансове някъде .
После ти правят оферта и ти казват колко трябва да изкараш в 12ти клас за да те вземат все пак.
Трябва ти мотивационно писмо . Много държат на него.
Трябва ти препоръка от преподавател/работодател.
Трябва ти СЕРТИФИКАТ за владеене на езика , на който искаш да учиш . За английски - IELTS , CAE/CPE , TOEFL .
За айелтс минимума е 6.0-6.5 за бакалавър в забутаните унита.
За сае - В ти го харесват .
тойфел - в дания даже 73-80т. ги удовлетворяват на повечето места .

Ако те интересува нещо конкретно за сертификатите , или за някоя страна - питай, надявам се да мога да отговоря .

TenderRebel
03-10-2011, 12:44
И аз сега съм 10 клас и горе долу знам как стоят нещата...
Първото, което трябва да направиш, е да имаш сертификат за владеене на английски като в сайта на всеки унирвеситет си пише какви оценки искат.
Второ, трябва да видиш дали избрания унирвеситет има преподаване на английски по желаната от теб специалност.В Дания и Швеция например, има доста специалности на английски, но много малко унита предлагат медицина на английски . В холандия ,бакалавърската степен се учи на английски, но магистърската на холандски, или поне това знам за специалностите свързани с биологията и химията. Трябва ти диплома над 5.50 ако ще кандидатстваш за някаква специалност, за която има много кандидати.Попринцип аз съм в езикова и не знам как стоят нещата с нашите дипломи ,защото ние имаме нулева година и сега в 10 клас всъщност оценките се причисляват към дипломата за 9 клас. Объркана работа ... За Великобритания ,както вече ти казаха ,медицината се кандидатства до средата на октомври, докато другите специалности най-късно до края на февруари.Най-важното при тях е, че за медицината искат препоръка от хирург или доктор с някаква по-трудна специалност.Адски трудно е да се кандидатства в Англия с медицина, защото ходиш на изпит при тях. Иначе добра дестинация е Шотландия-едно ,че бакалавърските степени са безплатни, а и образованието е на много високо ниво.


Малко се поолях в обяснения...питай ако нещо не ти е ясно. :)

brutaLxxbunny
03-10-2011, 14:43
Аз да се намеся с един малко глупав въпрос - сертификатите къде се държат?

anonymous708973
03-10-2011, 14:49
В езиковия център в дадената област.
Може да е в София, може дори да е в твоето училище (както е моят случай).

TenderRebel
03-10-2011, 15:16
Попринцип лятната сесия е в София ,а декемврийската би трябвало да е в центъра в твоята област , както са обяснили в предишния пост . Хубавото при тези изпити е, че може да се явиш отново, ако не изкараш желания резултат. Трябва обаче да знаеш, че САЕ е доста по-труден от другите два изпита и затова за него се изисква по-продължителна подготовка. :)

swete
03-10-2011, 17:05
Много благодаря за отговорите на всички TenderRebel и аз мислех, че се кандидатства с академична справка, но сега като гледам брошурите на повечето университети изискват диплома.. иначе и аз съм в езикова гимназия и разказвателните предмети са ми с една година назад... за сертификатите съм наясно сега взимам FCE (който не ми върши никаква работа, но исках да го имам) лятото мисля да съм на подготовка за TOEFL, а от октомври до май другата година ми е курса за CAE и изпита ми е юни.. по план до края на 11 клас трябва да имам и трите :))

Schneeflocke
03-11-2011, 00:50
Много благодаря за отговорите на всички TenderRebel и аз мислех, че се кандидатства с академична справка, но сега като гледам брошурите на повечето университети изискват диплома.. иначе и аз съм в езикова гимназия и разказвателните предмети са ми с една година назад... за сертификатите съм наясно сега взимам FCE (който не ми върши никаква работа, но исках да го имам) лятото мисля да съм на подготовка за TOEFL, а от октомври до май другата година ми е курса за CAE и изпита ми е юни.. по план до края на 11 клас трябва да имам и трите :))

Като не си наясно, напиши им едно писмо и ги питай. Повечето университети ще ти отговорят. Социалната година(т.е., 1 година пауза след средното) си е доста обичайна, аз се оказах на 19 в курс с 22 и нагоре годишни(повечето бяха така поне, имаше и малки, ама...). Консултантска къща ще ти спести работата, но и сама можеш да си направиш проучването(аз минах през един от най-кофти приемите, то не бяха записвания и презаписвания за всякакви глупости -.-)

Nakadah
03-11-2011, 03:44
блааааа, не ми се чете...

За доказателството че владееш езика трябва да влезнеш в техния сайт(на университета) и да провериш какво признават. За всеки университет точките са разлини. Но 100% на TOEFL iBT ще искат 25/30 на писмения минимум.

ПС: аз ако съм на твое място ще гледам нещо в България...

swete
03-11-2011, 06:36
аз съм влизала в сайтовете на университетите и за това съм се насочила именно към тези сертификати :) няма как да погледна нещо в България защото и семейството ми ще излезе извън страната и не искам аз да остана тук сама :)

TenderRebel
03-11-2011, 14:14
Относно изпитите ... по-добре се яви на подготовка за IELTS и вземи него вместо TOEFL ,защото втория се прави на компюньр и е доста кофти ако ти се бъгне компа. Аз имам позната ,на която и се развали компютъра ,докато си пишеше Writing-а, и после трябваше да се явява отново.
Ако получиш добра подготовко за CAE не ти е нужно да ходиш на курсове и за някой от другите просто защото те са по-лесни ,а и при тях липсва Use of English т.е има само останалите 4 компонента .
Фирмите като Интеграл си имат и положитeлни и отрицателни страни. Те могат да ти кажат всичко, което ще намериш и по форумите в Интернет . В повечето случаи просто ти взимат парите за нищо . Най.добре пиши до унирвеситета и говори направо с тях. Те ще ти изпратят нужните документи за попълване и списък с изисваните от тях диплома ,сертификат и т.н. :)

scrooper
03-11-2011, 19:11
Много полезна тема! Аз все пак се чудя за консултантските агенции. Не е само до инфо от нета, те помагат с попълване на документи и човек е спокоен, че няма да пропусне някои важен срок... Ако някои има опит с тях, нека сподели. Аз бих ползвала услугите на Интеграл.

Nakadah
03-12-2011, 02:50
За да ви приемат извън България трябва да сте малко по-умнички...

amk933
03-12-2011, 06:48
Nakadah, спри се малко с тоя тон. Писах ти го и в миналата тема.

Ставаш прекалено груб, съдейки през форума за неща, които ИЗОБЩО не знаеш. Това колко е умен или тъп човек не се определя от няколко нормални поста в дадена тема.

А пък посленият ти пост е пълна тъпотия. Как разбра колко са умни родителите на момичето? Стига глупости...държиш се все едно си вся и всъо.

Schneeflocke
03-12-2011, 08:06
За да ви приемат извън България трябва да сте малко по-умнички...

Т'ва пък как го измисли? :shock:

TenderRebel
03-12-2011, 08:29
За да ви приемат извън България трябва да сте малко по-умнички...

И как точно прецени ,че не сме достатъчно умни? :)

Относно консултантските фирми ... Аз ходих в края на февруари на "Световно Обазование" и не останах кой знае колко очарована. Не успяха да ми кажат нищо повече от това ,което вече знаех. Иначе наистина е по-добре да ти попълни документите някой ,който е по-запознат с нещата и който няма да обърка нещо. Аз все още се чудя дали да се свържа с Интеграл ,но има време ... :)

swete
03-12-2011, 10:50
Благодаря много на всички отговорили по темата... ако някой разбере още нещо да пише тук за да не стават безброй еднакви теми.. до Nakadah ... забелязала съм тона ти и в много други теми ... няма как да прецениш колко съм умна аз, моите родители или пък другите писали в темата... поне имаме амбиции и се стремим към нещо .. може да не сме най-добрите в нещо, но поне аз полагам усилия да стана една от най-добрите и съм сигурна, че и другите го правят... :) За това моля те ако няма да пишеш нещо, което ще ни е от полза изобщо не пиши :)

EJIu
03-12-2011, 10:56
A каква специалност искаш да учиш? :)

swete
03-13-2011, 20:48
Насочила съм се към право :)

martichkata
07-19-2011, 13:49
Най-добре вижте агенция Edlanta, те се занимават с консултации за образование в чужбина. Дават изключително подробна информация за най-различни университети и помагат за изпращане и кореспонденция с въпросните, горещо ви ги препоръчвам.

ToTheTop
07-20-2011, 12:18
Може би пиша с леко закъснение, но все пак... по-добре късно, от колкото никога. Държа да кажа,че си направих регистрация, защото много исках да споделя мнението си. Братовчед ми преди години кандидатстваше в чужбина... От българските гимназии, учеше в Английската с английски език. След, което като сертификат за владеене на езика взе "TOEFL". Много искаше да учи в САЩ (приеха го с пълна стипендия), но също така му искаха и дипломите от 8-ми до 12-ти клас и за да има по-големи шансове, ходи на десетки извънкласни дейности. Мисълта ми е, че приемът в чужбина не е лесна работа, но определено си струва , защото получаваш такова образование, каквото в България ще ти е повече от трудно, а и в голяма степен това не зависи от теб. Ще ви дам още информация, но тя ще бъде конкретно за кандидатстване в Щатите... Предпочитам да бъде в отделни коментари, защото при повечето (четящи) като видят много голям текст на едно място и им се отщява да четат... дано не възразявате за това мое решение... И искрено се надявам да Ви помогна... :)

ToTheTop
07-20-2011, 12:26
Обучението в колеж или университет за получаване на бакалавърска степен е известно като "undergraduate", а обучението след получаване на бакалавърска степен се нарича "postgraduate". Успешните кандидати трябва да притежават висока диплома, преведена и легализирана, сертификат за владеене на английски език и три препоръки. Различните университети могат да въвеждат и допълнителни изисквания към бъдещите си студенти. Кандидатстването в САЩ често започва повече от година преди началото на обучението в избраното учебно заведение. Някои университети преустановяват приема на документи за есенния семестър още на 15 декември предходната година, докато други приемат нови кандидатури чак до началото на лятото. Срокът за отговор е осем седмици, затова е важно да започнете процедурата възможно най-рано. След като бъдете одобрени, трябва да се задвижи процеса за получаване на студентска виза.
Учебната таксата за чуждестранни студенти варира от 5 000 до 30 000 долара на година. Останалите разходи зависят от местоположението на избраното от вас учебно заведение.



Ferris State University

Днес обучава над 12 000 студенти, като 20% от тях са чужденци. Чуждестранните студенти се ползват с особено внимание – за тях са създадени специални програми за адаптация.

Кампуси

Основният кампус е разположен в Биг Рапидс, Мекоста Конти. Той е добре оборудван за специалностите, които предлага. 85% от студентите са ангажирани в спортните програми по плуване, баскетбол, тенис, футбол, голф, фигурно пързаляне и др.

Вторият е в Гранд Рапидс, щата Мичиган.

Степени

Тук можете да придобиете бакалавърска, магистърска и докторска степени на образование, както и "Associatedegree". Предлагат се различни форми на обучение: редовно или "on-line".

Настаняване

Университетът разполага с 18 общежития. Кампусите предлагат модерни стаи и апартаменти, оборудвани помещения за самоподготовка и свободно време, кухни, спортни зали.

Специалности

Автомобилно инженерство
Бизнес администрация
Биология
Биотехнологии
Биохимия
Връзки с обществеността
География
Голф мениджмънт
Графичен дизайн
Журналистика
Индустриални технологии и мениджмънт
История
Компютри
Комуникации
Курортен мениджмънт
Маркетинг
Математика
Мениджмънт
Мениджмънт в музикалната индустрия
Мениджмънт на недвижимото имущество
Мениджмънт на човешките ресурси
Операционен мениджмънт
Политология
Психология
Реклама и комуникации
Социология
Счетоводство
Финанси
Химия
Хотелски мениджмънт

ToTheTop
07-20-2011, 12:33
Johnson & Wales University



Johnson & Wales University е световноизвестен университет. Неговата мисия е да предлага високо ниво на образование, да бъде в крак с изискванията на световния пазар на труда, да подпомага реализацията на своите студенти, да въвежда нови експериментални методи за обучение. Програмите се отличават със своята гъвкавост. На обучаващите се се предлагат възможности за практическо приложение на натрупаните знания. Тук получават своето висше образование над 16 000 души. Чуждестранните студенти са от над 90 държави.

Кампуси

J & W University има 4 кампуса:
Провидънс, Роуд Айлънд; Северен Маями, Флорида; Денвър, Колорадо; Шарлоте, Северна Каролина
Важно за кампусите: Във всички кампуси можете да придобиете бакалавърска степен, но магистърската и докторската степен са съсредоточени само в Провидънс.



Специалности:

Графичен дизайн
Дигитални медии
Електроинженерство
Кулинария и мениджмънт на храните
Маркетинг
Маркетинг на храните
МВА
Международен бизнес
Международен хотелиерски и туристически мениджмънт
Международна търговия
Мениджмънт
Мениджмънт на финансовите услуги
Педагогика
Предприемачество
Реклама и комуникации
Ресторантьорски мениджмънт
Софтуерно инженерство
Счетоводство
Финансов мениджмънт

ToTheTop
07-20-2011, 12:44
Schiller International University е независим американски университет.Обучават се студенти от над 100 различни държави.В началото на всяка учебна година всеки кампус предлага специална програма за чуждестранните студенти, която да им помогне за по-лесното приспособяване към новите условия.
Университетските кампуси са разположени в: Флорида, САЩ /главен кампус/; Лондон, Англия; Париж и Страсбург, Франция; Хайделберг, Германия; Мадрид, Испания; Лейзен, Швейцария.

Специалности

Бакалавърска степен

- бизнес администрация в международни хотели и мениджмънт на туризма
- мениджмънт на туризма
- бизнес администрация в мениджмънта на клубове

Магистърска степен

- бизнес администрация в международни хотели и мениджмънт на туризма
- международни хотели и мениджмънт на туризма

Дипломна програма

- хотелски оперативен мениджмънт

"Associate Degree"

- мениджмънт на кулинарните услуги
- мениджмънт на туризма
- мениджмънт на клубове


Не знам, до каква степен съм била полезна. Ясно ми е, че не цялата информация ще бъде използвана... Все пак се надявам да ви е помогнала поне малко... И още веднъж... извинете,че разделих всичко на коментари... Ако някой се интересува още, нека "обмена" да стане индивидуално, за да не се получават такива неща... :) :) :) ;-)

martichkata
09-16-2011, 08:54
Истината е, че човек и сам може да потърси някой университет, който предлага програмите на обучение, които желаете. Но нищо не губите, ако посетите някое изложение на университети, ще загубите най-много 2 часа, a информацията се получава face to face. Mожеш да питаш всичко и да получиш отговор веднага.
Ако сте решили да учите в чужбина не е лошо да посетите някое такова, най-малкото да разберете как да си напишете мотивационното писмо.
мисля че има скоро едно такова:
http://www.evropeiskoobrazovanie.com/

zeifod
10-05-2011, 09:13
Истината е, че човек и сам може да потърси някой университет, който предлага програмите на обучение, които желаете. Но нищо не губите, ако посетите някое изложение на университети, ще загубите най-много 2 часа, a информацията се получава face to face. Mожеш да питаш всичко и да получиш отговор веднага.
Ако сте решили да учите в чужбина не е лошо да посетите някое такова, най-малкото да разберете как да си напишете мотивационното писмо.
мисля че има скоро едно такова:
http://www.evropeiskoobrazovanie.com/
Много правилно. Но и асистенцията на фирма посредник също не е за пренебрегване. Още повече ако я предлагат безплатно. За пример ще дам Sky Lines. Абсолютно безплатни са услугите им. И това не е за сметка на качеството. От личен опит го казвам това.
Не е лоша идеята да изкараш края на средното образование в чужбина. Много по-добра подготовка ще получиш ако си решил да изкараш висше в чужбина. Освен подготовката по предметите, учителите през цялото време те следят и съветват за по-нататъшното си развитие. То всъщност целта им е да те подготвят за висшето.

1234girl
10-05-2011, 14:16
Искам и аз нещо да попитам. Някой запознат ли е с Гьоте университета във Франкфурт.С какво приемат и т.н.Благодаря,ако някой знае! :-) :-) :-) :-)

sisss7
10-17-2011, 11:57
Здравейте! Ако решите да кандидатствате чрез консултантска фирма, не избирайте Дарби. От личен опит ви казвам.

swete
10-17-2011, 17:20
sisss7 попринцип съм се насочила към кандидатсване чрез фирма не е дарби, но би ли споделила какъв е бил проблема с тях, защото до сега не бях чувала отрицателни мнения за тях :)

ThroughStruggle
10-17-2011, 18:19
Насочила съм се към право :)

За право ще ти трябва специален изпит, поне във Великобритания. Нарича се LNAT, google it.
Похвално е, че се интересуваш отрано. Тъй изключително ме мързи да ти опиша цялата процедура около кандидатстването в UK тук, ако се интересуваш - пиши ми на лично, вече съм се превърнала в почти професионален консултант. :lol:

swete
10-18-2011, 07:13
Не съм се насочила към Англия, но мерси все пак :) В момента съм толкова объркана вече не съм сигурна в тази специалност изобщо. Някой ако може да ми помогне ще съм му много благодарна... Лятото бях на стаж в германия в една спедиция. И сега искам да уча нещо в тази сфера, но си нямам на идея какво... ще кандидатствам в Германия, най-вече искам Мюнхен.. Там в техническия има магистратура транспорт и логистика .. но първо ми трябва бакалавър... международни отношения мислите ли, че е подходяща специалност???

Zorin
10-18-2011, 07:56
Аз пък бих ви посъветвала изобщо да не кандидатствате с фирма, било то "Дарби", "Интеграл" или някоя друга. Това си е лично мое мнение, разбира се, че за всеки влак си има пътници, консултациите ок, но ако ги оставите да ви попълват документите, ще ви набутат в някои от университетите, с които си партнират, дето хич не са цвете. Ако сте решени да кандидатствате в чужбина се съмнявам с едните документи да не можете да се справите. :) Познавам хора, които са си патили от агенции, просто.

ThroughStruggle
10-18-2011, 08:45
Аз пък бих ви посъветвала изобщо да не кандидатствате с фирма, било то "Дарби", "Интеграл" или някоя друга. Това си е лично мое мнение, разбира се, че за всеки влак си има пътници, консултациите ок, но ако ги оставите да ви попълват документите, ще ви набутат в някои от университетите, с които си партнират, дето хич не са цвете. Ако сте решени да кандидатствате в чужбина се съмнявам с едните документи да не можете да се справите. :) Познавам хора, които са си патили от агенции, просто.

Патили в какъв смисъл? Сподели. :)

swete
10-18-2011, 17:51
аз искам главно консултация и може би проверка на мотивационото ми писмо .. но имам още една година да реша точно :)

ThomasCook
10-31-2011, 16:16
Аз пък съм много ЗА консултациите с агенции. Има много неща, които изобщо не бях предвидил и които като ме попитаха на интервюто, направо ми идеше да се цапна по челото :-o И за документите по същия начин - предпочитам някой да ми ги провери, защото понякога от недоглеждане стават големи фалова.
И на последно място консултациите са напълно безплатни! Просто нищо не губиш ако се консултираш с хора, които да изпратили хиляди студенти, включително и мои проятели, а сега и братовчед ми и аз ще заминем. Аз лично се консултирах със Скай Лайнс. Пускам и линк към сайта ако някой иска да ги разгледа: http://www.skylines-bg.com/

sunrisee6
11-05-2011, 08:30
swete в Мюнхен е много хубаво, но таксите са бая високи (500евро). А с немски или с английски ще кандидатстваш?

daniela0108
11-28-2011, 10:34
Мои приятели също ползваха услугите на Скай Лайнс, бяха доволни от фирмата. Доколкото знам не са им взели никаква такса, а и доста са им помогнали за избора на университет и документите за кандидатстване :-o

swete
12-01-2011, 18:27
sunrisee6 с немски ще кандидатствам, защото това ми е и първият език в училище (в езикова гимназия съм), а и както казах цяло лято бях в Германия и немският ми е на много по-добро ниво от английския. За таксите съм наясно, но 500 евро не мисля, че са висока такса, при условие, че и в България за някой специалности таксата е над 1000 лева. :)

Noja
12-01-2011, 23:10
Така не съм изчел цялата тема, но някои ако иска да кандидатства в чужбина сериозно да пише на лично, мога да помогна с информация и документи, разбира се напълно БЕЗПЛАТНО. Напръв поглед кандидатстването и приемането изглежда трудно, но не е така. Аиде и поздрави.

DisappointedDreamer
08-15-2012, 14:01
^ Ъхъ.
Тук се пише на кирилица.
И ако не те приемат в унивеситетите, в които кандидатстваш можеш да обвиняваш само и единствено СЕБЕ си.

Vreme
09-26-2012, 07:43
Така е, много надеждни ми изглеждаха в началото, но не са добри професионалисти на практика.

ParadOx
09-26-2012, 15:35
Искам и аз нещо да попитам. Някой запознат ли е с Гьоте университета във Франкфурт.С какво приемат и т.н.Благодаря,ако някой знае! :-) :-) :-) :-)

https://www.facebook.com/io.goetheuni виж това. Там можеш да задаваш въпроси за това, което ти интирисува. Ако искаш да кандидатснваш в чужбина поне се разрови малко из сайтовете на унитата, никой няма да ти каже всичко наготово ;)