PDA

View Full Version : Подновяване на стара излагация



shygirl95
03-12-2011, 14:35
Ето една тема, която исках да отворя преди много много време, но така и не го направих...
Преди година, година и нещо, написах книга. Това е опасно, особено когато си на 15 и възгледите ти към живота и света прескачат от един към друг. Но въпреки това, тъкмо тя измести старата ми мечта и ме подтикна да прекарвам по няколко часа пред лаптопа, търсейки университети, в които мога да уча журналистика.
Проблемът е, че когато реших да я редактирам, ми се стори по- постна от супите на баба ми. Вярно, че тогава имах доста занижени стандарти откъм литература, но чак пк толкова... Затова я изтрих! И доста време бях изпаднала в самосъжаление заради нея. Мислех си, че е добра. Майка ми също настояваше упорито, че е едва ли не "брилиантна", но аз не вярвах. Най- накрая седнах да я препиша. В момента печатам напалото на първата глава и исках да пусна частта, която написах, за да получа отговори от моето поколение. (и някой, който не ме познава)
Искам да знам има ли хляб в мен и има ли смисъл да продължавам да пиша. Или просто да изпратя и това в кошчето и да се ориентирам към друга област? Аз съм много самокритичен човек и бих се радвала да получа и чуждо мнение. Надявам се да ви хареса простичкото начало на все още неименуваната ми книга. =)


....
- Ей, ставай!- бутна го загрубяла ръка.- Закъсняваш! Ставай!
Ник се размърда. Очите му се отвориха и той седна в старото легло, което изпищя под тежестта му. Дланта му машинално посегна към слепоочията и обра капчиците пот, полепнали по нея. Жената, която стоеше до леглото му, скръсти съсухрените си ръце. Лицето й сякаш се разпадаше, тъжно и заключено зад метална маска. Годините работа я бяха убили, изсмуквайки всичко от нея. Но тя внимаваше много да не показва никому този факт. Тя бръкна в джобчето на престилката си и извади мръсна бяла кърпа, която пристегна на главата си. После хвана чаршафите под треперещото тяло на момчето и го дръпна. Закоравелите й мускули минаваха през всичко и през всички. Накъсаният плат се плъзна по измършавялото момчешко тяло и го обърна безмилостно на земята. Глух тътен огласи стаята, последван от стенание.
- Ох! Щях да стана и без този жест, лельо Мария!- подаде се лицето на Ник над металното легло.
- Всеки ден повтаряш едно и също, момче! Хайде! Обличай се. Имаш часове!- засмя се старицата и издърпа калъфката, хвърляйки я на метална количка с множество бели парцали.
- Не разбирам защо още съм тук…- говореше й той, въпреки че й двамата знаеха доколко го слуша тя.- Спряха да плащат отдавна и за обучението, и за престоя ми в този земен ад.
Колелцата на количката изскърцаха и тя се закова на място. Лелката се върна и впи зареян поглед в зеленикавите му момчешки очи. Из сухите й устни се изплъзна тиха въздишка.
- Беше отдавна прехвърлен в друга програма. Това, че не си напуснал „ Св. Серафим” не значи нищо! Сирак си, знаеш го много добре. За теб сега се грижи Англия, Ник. Затова не я разочаровай!
Думите й прелетяха във влажния въздух. Мария знаеше, че е докоснала раните му, но знаеше, че ако не го заболи, няма да изпълнява простичкото си задължение- да учи. Все пак колкото по- скоро завършеше, толкова по скоро тя щеше да се отърве от най- голямата си слабост.
- Тръгвай, момче!- изграчи отново тя, заключила майчинския си глас обратно в металната кутия, в която държеше и емоциите си.- Имаш час по език, не го изпускай. Директорът започва да се уморява от теб. Хайде!
Прокарвайки ръка по очите си, той стана. Навлече опърпания си потник, а над него- грижливо изгладената бяла риза. Черната вратовръзка отново стегна гърлото му, а панталоните и лъснатите черни обувки чевръсто заеха местата си. Богат отвън, беден отвътре, той опъна сакото по тялото си за пореден път и закрачи тихо по коридора, оставяйки чистачката сама в мъждивата светлина на стаята.

dreamwalker
03-12-2011, 15:23
Мисля, че е много добро, но имам една забележка. В началото мисля, че е по-добре да уточниш кого бута ръката... Например:
- Ей, ставай! - загрубяла ръка бутна спокойно спящото момче.
Нещо от този род. Иначе стилът ти е увлекателен... Надявам се по-подробно да разгърнеш сюжета.

WaterLilly
03-12-2011, 16:11
Харесва ми. Но не бих казала, че става за начало. Т.е. не те заинтересува особено много, не те кара да искаш да четеш още. Може би трябва да започнеш от друг момент? Също диалогът ти е леко неправдоподобен. Не съм критик и нищо не разбирам, но всеки усеща, когато не звучи естествено. :) Ето тук примерно: "Ох! Щях да стана и без този жест, лельо Мария!". Представяш ли си го как би звучало, ако го кажеш на някой?

Забележка: Слагай интервал преди тирето и си подравни текста. Ако не оставяш място в началото на нов параграф, поне остави един празен ред преди него.

Не мислиш ли, че се пресилваш малко? Защо не започнеш от малки разказчета, колкото да си ошлайфаш един вид стила на писане? Една книга отнема много време и труд, а след няколко години би ти се сторила пълен боклук. Просто вероятно ще се чувстваш разочарована от нея, защото ще ти се стори зле.

И не се предавай. Много по-добро е от обичайните неща на хора на нашата възраст (приблизително, де, 94 съм). 8-)

shygirl95
03-12-2011, 18:04
Oп, извинявам се. Не съм ли казала, че преди това има пролог?