PDA

View Full Version : Страх ме е, какво да правя?



bloodyF
03-12-2011, 20:22
Момичета (и момчета), един зъб имах кариес на него и днес установих, че е почнал да се руши и то си е доста стабилно рушене-0.2 см имам някъде разстояние между разваления и този до него.
И в понеделник или вторник ще се ходи на зъболекар.
Обаче аз имам огромен проблем със зъболекарите-много ме е страх.
И мисълта ми е -ако си взема слушалки със силна музика, някаква превръзка на очите и няколко мента-глог-валериан преди зъболекаря. дали ще е проблем, т.к. иначе зъба ми ще падне, а нямам и 16 години и не искам изкуствен....но сега вкъщи треперя и плача, пък като отида там откачам просто..почвам да мрънкам, да плача, да се тръшкам-и ще кажете голямо момиче не знам си какво-ама дентофобията си е страшно нещо :( само който е изпитвал ужаса от лош зъболекар знае за какво говоря...


:( моля ви, помогнете!

bloodymirror
03-12-2011, 20:36
Спокойно,миличка,прекалено много си се паникьосала..не е сигурно,че ще ти слагат нов зъб,нали затова трябва да отидеш,и аз като малка съм попадала на злобни зъболекари,но се свиква,иначе по-добре ли е вкъщи на спокойствие с отвратителни зъби,а? Просто се отпусни.. :)

Fiction7577
03-12-2011, 20:43
Абе защо всички така се шашкате от зъболекари? Няма нищо страшно.

Ще ти оправят зъба и вероятно ще ти сложат плобма. Аз имам 1, сложиха ми я още в 2 или 3 клас.

И до ден днешен нямам никакви проблеми с нея, здрава си е, и въобще не си личи.

Може и да си вземеш слушалките, стига да не пречат тия кабели на доктора, попитай го.

Стига си се плашила, излишно се филмираш.

DisturbiaV
03-12-2011, 20:44
То добре,ще си сложиш слушалки,за да не те е страх,но дали ще чуваш като казва да изплюеш,да захапеш и т.н.За превръзка на очите няма смисъл...просто ги затвори
:)

Rebirthing
03-12-2011, 20:50
Спокойно, няма да останеш без зъб. Каквото и да ти правят може да поискаш да ти сложат упойка.

CheAD
03-12-2011, 21:08
Няма от какво да се страхуваш-приеми го като съвет от човек който има най-малко 11 пломби само на горните зъби(шокоманиак съм,нямам много добре изградена дентална хигиена,но както и да е) няма да имаш изкуствен зъб,иначе са прави другите за упойката. :)

vagarious
03-12-2011, 21:22
Наистина - каквото и да ти правят, поискай упойка.Нейното слагане пък изобщо не боли,честно.Скоро ми слагаха, бях се панирала, а даже и не усетих боцкането.Няма страшно. :)

LeDa
03-12-2011, 21:31
Нея я е страх от самата идея да отиде на зъболекар. Дентофобията е същото като фобията от насекоми :) Все едно някой да ми каже сега - спокойно, нека те полазят тези хлебарки, нищо няма да ти направят. :) Пий някакво успокоително

PullMeCloser
03-12-2011, 21:52
Като кажете,че няма от какво да я е страх,не помагате,повярвайте.И аз имам дентофобия.И аз трбябва да отида на зъболекар,защото ми се струва,че имам кариес,обаче просто не мога.Не позволявам да ми прави каквото и да е,изпадам в паника...само губя време,наистина мога да побъркам зъболекар.А не е като да съм ходила при някакви некадърници или някой да ме е плашил.Просто си имам фобията и това е.Упойка няма как да позволя да ми бият,защото ме ужасява дори онова оглеждане на зъбите с инструмент,а какво остава да позволя това.Аз сама дори осъзнавам,че няма от какво да ме е страх,но...

bloodyF
03-13-2011, 04:46
благодаря на всички за мненията, но както каза PullMeCloser не се получава само с казването,че няма страшно и т.н. Майка ми и моят зъболекар се уговарят с мен по 3-4 седмици да отида само да ми огледа зъбите..
а то беше този кариес още преди месеци, но аз нали не отидох и сега ме е страх още повече..като не знам и какво ще ми правят..


а искам да питам
като ти бият упойка около дадения зъб, ако ти бърка там с машините, има ли начин да почувстваш някаква болка, дори и минимална?

и още нещо, дали ако искам мога да се запиша при детска зъболекарка, защото съм чувала позитивни мнения за една, но се притеснявам да питам : )

Evie
03-13-2011, 07:27
Ами и мен много ме беше страх, но майка ми ме убеди и отидох на зъболекар, за което сега никак не съжелявам. Всъщност от цялата история най-болезнена е упойката :( след това, ако си при добър зъболекар, нищо не чувстваш, а само чуваш звука от машините затова ти препоръчвам да си вземеш слушалки :) и все пак недей да стоиш по форумите и да се чудиш колко ще боли, а отивай докато не е станало прекалено късно...

nymphadora
03-13-2011, 07:51
И мен ме е много страх от зъболекар,а миналата година трябваше да ходя за 2 кариеса.. :( Но се търпи,просто е неприятно.Спокойно,като свърши и си със здраво зъбче ще си много щастлива! 8-)

fakesmiles
03-13-2011, 08:21
оо и аз имам същия проблем
в последната година обаче съм по-добре и въпреки всичко пак не мога да се накарам да ида сега нищо че си бях обещала до края на февруари.
и аз мислех за слушалки обаче няма да чувам какво ми казва - да плюя или да отворя по широко...
а като успокоително какво бих могла да пия?

BrokenInnocence
03-13-2011, 08:32
За първи път ми биха упойка (не само в зъболекарски кабинет, но и за първи път изобщо) миналото лято, когато трябваше да ми оправят един кариес. Досега винаги съм ги търпяла, но то беше на малко кофти място и ме предупредиха, че ще боли повече и затова просто казах на зъболекарката ми "А бе, я давай упойката". Та... направо не можех да повярвам колко беше забавно с тая упойка. :D Абсолютно никаква болка не почувствах. Усещах нали, че някой ми бърка из устата, но не усещам примерно инструментите как се допират до зъба. Оттогава съм вечен фен на упойките. Давай смело с упойка, няма даже да усетиш кога е приключило всичко. Пък и... от друга страна, и да не отидеш, скоро ще почнат такива адски болки в разваления зъб, че сама ще се молиш на зъболекаря да те приеме.

P.S. Само да си знаеш, че примерно се усеща как машинката пили, но не се усеща абсолютно никаква болка. Нещо като пилене на нокът - усещаш триенето м/у пилата и нокътя, ама не боли.

YoungDD
03-13-2011, 08:37
Рееелакс! Няма от какво да се плашиш!
Първо, че едно посещение при зъболекаря не е болка за умиране
и второ ако искаш да не усещаш апсолютно никаква болка кажи, че искаш упойка. Би трябвало да ти я постяви с игла. Сега да не си помислиш - игла съответно и болка. Няма такова нещо. Само при самото забождане на иглата ще почустваш лекичко изтръпване което отминава веднага щом зъболекарят извади иглата. Щом те хване упойката ще почувстваш изтръпване /изтръпването е различно. То зависи от мястото на разваления зъб т.е ако ти е на някой от задните зъби ще ти изтръпне и устата, но това минава слид 1-2 часа :)/.
А сега смело напред към зъболекарския кабинет! :)

vls
03-13-2011, 08:37
Охх ..преди два дена ми вадиха нерв заради чакане и отлагане д аида при него .. :D .. зъболекаря ми вика, че го е страх повече от мене :д
Като бият упойката ти изтръпва всичко и не усещаш нищо .. той си работи там с машинки туй онуй а ти само мируваш .. може да те заболи малко, ако е оголено мястото на венеца ..
Отивай докато е време защото после може да стане по - лошо ! :smt091

vagarious
03-13-2011, 08:41
Ееееее вие пък и с упойката ли я наплашихте вечеее .... от нея най-малко трябва да се страхуваш.Ще ти кажа моята причина: ами трябваше да ми вадят мъдрец - знам вече как реагирате и какво си мислите.Да, и аз се страхувах и аз реагирах като вас, но биха ми упойка,виждам, че зъболекарката си взе инструмент и се насочи към устата ми.Затворих си очите и след няма и 1мин.БУКВАЛО ми казва готова си!?!?!? СТоях и гледах - викам "Това ли беше,готова ли съм?" и тя ми се смее.Абсолютно нищо не усетих,даже се зачудих, че е възможно.Не й вярвах, но тя ми показа хах.И това е.Наистина няма страшно - упойка имаш ли, всичко ще е наред.Просто си затвори очите. :)

neeDaBosS
03-13-2011, 09:01
И аз имам дентофобия.Още от малка трябваше да ходя по зъболекари понеже зъбите ми бяха много зле..едва миналата година се пристраших и отидох.Наложи се да ми извадят 2/3 нерва..не помня вече колко точно бяха :) И сега имам проблеми с зъбите и много ме болят на моменти...но толкова ме е страх.Само да седна на стола краката и ръцете ми треперят,просто издивявам..случвало се е и да бягам от кабинета :-D Пасле осъзнах,че всъщност въобще не боли...Успокой се,всичко ще бъде наред. :)

Pamaa
03-13-2011, 10:17
Аз пък имам страх от доктори уши, нос, гърло :( Като бях малка заради сливиците сумати лекари ми бъркаха в гърлото и всеки път имаше много кръв и сега като трябва да ходя на профилактичен и направоо :-# Но наистина слушалките не са добра идея, просто си затвори очите и се успокой :smt003

smiirnoff
03-13-2011, 13:06
Добре, защо карате момичето да иска упойка, чак със игла о.О
Супер безсмисленото. Имах два зъба, които заради кариеси почнаха да се рушат. И при двата зъба преди да отида на зъболекар имаше толкова рев просто :Х. И при двата зъба нямаше болка. И тва не ти го казвам, колкото да те лъжа и да отидеш на зъболекар, а просто защото знам. Когато отидох за първия зъб да ми го оправят, ревах около 10 минути при зъболекарката ми, защото ме беше страх. Но добре че имам страхотна зъболекарка. Обясни ми как стоят нещата, от кое може да ме заболи и от кое няма. Е, в крайна сметка не ме боля. Когато ми махна нерва трябваше да почисти канала и тогава проверяваше с нещо като игла, но все едно беше направено от лист хартия и нямаше остър връх (не знам как иначе да го обясня :lol: ). Та, когато проверяваше канала с това нещо чувствах неприятна остра болка, просто защото стигаше до края на канала. Единствената болка беше тази.
Скоро на единия от тези два зъба му нерва беше започнал да се умъртвява сам и ме болеше страшно много. Баща ми се обади на зъболекарката да ѝ каже, че много ме боли и да ми запази час за събота (толкова ме болеше, че не можех да го пипна с пръст зъба). И точно когато ми запазваше час аз бях на театър и като разбрах, че ще ходя на другия ден се разревах точно пред театъра 8-) Добре че бяха приятелите ми да ме успокоят. След това тати пак ми се обади и ми даде да говоря със зъболекарката ми, за да ме успокои. Е, тя отново всичко ми обясни и ме успокои. А когато отидох не ме болеше.
Та, мисълта ми е, че може да те боли само докато не отидеш на зъболекар.
Така че, споко! Ще те боли повече ако не ти го оправят ;)

Баси, колко много си обичам зъболекарката <3

Успех при твоя зъболекар!

Evie
03-13-2011, 13:23
smiirnoff ти сериозно ли :shock: еми как няма да ревеш като са ти оправяли зъбите без упойка :? и на мен са ми правили същото нещо 2 пъти и не мога да си представя ако трябва да издържа без упойка...а и при всеки е различно, нея може да я боли много повече...

smiirnoff
03-13-2011, 13:51
Еми да, упойка нямаше. За вадене на нерв никога не са ми слагали упойка. То няма за какво. Не боли като ти слагат арсен о.О.
И да поясня, ревах преди това, не по време на оправянето на зъбите. То ако трябваше да рева по това време, аз щях да си стана и да излезна 8-)
Да, хората ги боли различно, ама то по тая логика няма да има нужда от темата, щото един ще каже боли, друг не боли въобще. Разказвам това, което ми се е случило на мен. Аз на болка търпя горе долу, но като казвам, че не е имало такава, не лъжа. Сега, зависи и какво се случва със зъба. Просто за болката най - добре може да ти кажа единствено зъболекарят. Ние тук само можем да успокояваме.
И аз лично никога не бих поискала доброволно да ми сложат упойка със спринцовка. Най - много да ми сложи оная упойка с памучето. То ще те боли повече докато ти забиват иглата, отколкото докато ти махат нерва.
Та, все пак при всеки е различно. Аз просто обясних какво ми се е случило и че не ме е боляло и не съм умряла :D

xdennyx
03-13-2011, 15:54
Ам до последното мнение,никой не говори за болка.То всеки може да търпи на такава болка.Друг е въпросът - страхът.И аз съм същата..Лятото трябва да ми слагат брекити и направооооо откачам..Ама какво да се прави после става по-лошо..

vagarious
03-13-2011, 16:39
Еми да, упойка нямаше. За вадене на нерв никога не са ми слагали упойка. То няма за какво. Не боли като ти слагат арсен о.О.
И да поясня, ревах преди това, не по време на оправянето на зъбите. То ако трябваше да рева по това време, аз щях да си стана и да излезна 8-)
Да, хората ги боли различно, ама то по тая логика няма да има нужда от темата, щото един ще каже боли, друг не боли въобще. Разказвам това, което ми се е случило на мен. Аз на болка търпя горе долу, но като казвам, че не е имало такава, не лъжа. Сега, зависи и какво се случва със зъба. Просто за болката най - добре може да ти кажа единствено зъболекарят. Ние тук само можем да успокояваме.
И аз лично никога не бих поискала доброволно да ми сложат упойка със спринцовка. Най - много да ми сложи оная упойка с памучето. То ще те боли повече докато ти забиват иглата, отколкото докато ти махат нерва.
Та, все пак при всеки е различно. Аз просто обясних какво ми се е случило и че не ме е боляло и не съм умряла :D


Мога да кажа, че упойката със спринцовка изобщо не боли.Да, усещаш иглата, но е съвсем леко.Даже "болка" е доооста силно казано.Преди да я извадят даже, вече упойката се задейства и грам не усещаш. :wink:

bloodyF
03-13-2011, 18:17
а някакви по-леки успокоителни?
няма да ги пия редовно, просто докато отида.
гледах досега за неуролакс май бяха, че нещо ме съмняват мента,глог,валериан..

ох не знам вече
предната нощ не съм спала почти, за да си изчислявам как ще отида, какво ще си кажем, как ще седна на стола, колко време ще ми е нужно..
откачих просто!!! :х

Mi6inka
03-14-2011, 07:19
Разбирам те, толкова добре... и аз изпитвам панички страх от тях защото още като дете си спомням, когато за 1ви път ме заведоха на зъболекар... бяха ме настроили, че няма да боли, че няма нищо страшно, а когато седнах на стола и зъболекарката беше отвратителна и много груба и ме боля..и аз ...наистина се стреснах много..и си мисля, че оттам сега имам такъв панички страх...но..няма как... настрой се така, че това е свързано със здравето и красотата ти и че .. не може без такива неща в живота... и нека не забравяме, че има доста по-болезнени неща... Успех!

smiirnoff
03-14-2011, 08:04
Аз имам страх от спринцовки и не бих си го причинила доброволно. :Х
Към авторката - помоли зъболекарката ти да те поуспокои малко. Ако специалист ти обясни, че няма нищо страшно, може би ще се почувстваш по - добре. Мен като ме е страх при зъболекаря тати идва до мен на стола и му хващам ръката. Като ме хване страх стискам силно :Д - то така ми става и смешно, щото той прави някакви физиономии или издава някви странни звуци, уж че го боли 8-). Може да звучи детинско, но на мен ми помага.
Музиката едва ли ще ти помогне. Аз като не чувам какво се случва точно в някакъв такъв напрегнат момент и се побърквам.
Друго за успокоение - при моята зъболекарка има телевизор точно срещу мен. Пуска ми Дисни и си го гледам, докато ми ровичка в устата (пак детинско, ама :Д)

Дано при теб мине успешно и без много напрежение. (:

Dannue
03-14-2011, 10:34
Наистина - каквото и да ти правят, поискай упойка.Нейното слагане пък изобщо не боли,честно.Скоро ми слагаха, бях се панирала, а даже и не усетих боцкането.Няма страшно. :)
и аз ! май я боцкат във зъба :lol: :lol: :lol:

neeDaBosS
03-14-2011, 10:50
В зъба НЯМА как да ти сложат упойка :razz: :razz: :razz:
И моите нерви ги извадиха без.Отначало почиства зъба,после взема едно като игличка,овърта нерва на ''игличката'' и дърпа.Няма да усетиш НИЩО,гаранитирам ти.

vagarious
03-14-2011, 12:23
и аз ! май я боцкат във зъба :lol: :lol: :lol:

Е глупости бе, ти пък.. 8-) 8-) 8-)

ai4iityy
07-06-2011, 22:50
знам.. и аз съм така 8-) :smt012 много ме е страх , ама и имам кариеси ;( много ми е тежко и на мен.. като чуя за зъболекар направоо ... когато отида при зъболекаря сядам и трепера от страх и когато зъболякарката иска да ми види зъба викам... а после с.кат ми го правяятт :? като тебе съм ама още по страшно .. ;(( ;((

Josefinne
07-07-2011, 05:30
И мен много ме е страх от зъболекари, ама чак валериан и превръзка за очите...?
Първо - отиди на зъболекар, за който си чувал/а добри неща. Имай предвид, че дентологията все пак се развива и вече не е чак толкова дълго и болезненено, както едно време. На баба ми преди няколко месец й извадиха зъб ( май кътник, те много болят) и нея много я е било страх казала на зъболекаря и той отговорил, че ако усети нещо, няма да я кара да плаща. И тя не усетила кога й извадили зъба въобще! Така че споко, не е толкова болезнено.
От друга страна може въобще да не се наложи да се вади зъба, не се знае, докато не отидеш.
Валериан по-добре не взимай, че може да ти стане още по-притеснено. Аз така взимах един за изпит и като свърши изпита, направо ми идеше да се разрева. То ти подтиска емоциите и се чувстваш ужасно.
До превъвръзка няма да се стигна, гаранция, че сам/а ще си затвориш очите :D

VampireLover3
07-07-2011, 05:40
Аз миналата седмица ходих поради същата причина, но за мое нещастие ми откриха още един кариес. Много ме е страх от зъболекаря, но честно да ти кажа не боли толкова много .. първо само ти го почистват и след това ти слагат едно лекарство и готово. След няколко дни ти правят и пломба не е болка за умиране. Така, че може да си вземеш слушалките.

Tiin
07-07-2011, 06:33
Отивай при зъболекаря,защото иначе ще стане по-зле...

FuckingFreak
07-07-2011, 09:21
Отивай при зъболекар и не се бави. Мен винаги ме е страх, но преди 1 година някъде ми вадиха зъби (защото никакъв шанс сама да си ги извадя) с упойка, между които имаше такива с корен повече от 1 см и не съм усетила нищо .. Зъболекарката се напъваше и нямаше сила, но аз си стоях мирно и нищо не усещах.. 8-)

jelena
07-07-2011, 10:57
Момичета (и момчета), един зъб имах кариес на него и днес установих, че е почнал да се руши и то си е доста стабилно рушене-0.2 см имам някъде разстояние между разваления и този до него.
И в понеделник или вторник ще се ходи на зъболекар.
Обаче аз имам огромен проблем със зъболекарите-много ме е страх.
И мисълта ми е -ако си взема слушалки със силна музика, някаква превръзка на очите и няколко мента-глог-валериан преди зъболекаря. дали ще е проблем, т.к. иначе зъба ми ще падне, а нямам и 16 години и не искам изкуствен....но сега вкъщи треперя и плача, пък като отида там откачам просто..почвам да мрънкам, да плача, да се тръшкам-и ще кажете голямо момиче не знам си какво-ама дентофобията си е страшно нещо :( само който е изпитвал ужаса от лош зъболекар знае за какво говоря...


:( моля ви, помогнете! Спокойно ! (все пак знам че няма да те успокоя с това спокойно , което го чу от всички ) но все пак по-добре не се притеснявай ! Няма да ти сложат изкуствен зъб , а сигурно пломба няма от какво да се стресираш ! Дано попаднеш да добър зъболекар може и с упойка така че няма страшно ! Познат ми е стреса като влезна при зъболекаря !

ledenakrasota
07-07-2011, 14:50
На мен ще ми слагат коронка само, защото един идиот преди време ми умъртви един зъб. Не е трябвало да го прави! :-x И съм получила гранолом. :booooomb: :booooomb: :booooomb:

Djenka
07-07-2011, 18:49
И аз ходих преди месец-два 8-)

Малеее какъв страх бешее, че имах на няколко зъба кариеси. Не много де, само отгоре, ама все пак е нещо.

Седнах на стола, беше ме суупер много страх, мен по принцип си ме е страх още от малка 8-) Ама той огледа зъба, каза, че трябва пломба, ровичка ми из зъба, по едно време ме заболя, ама то БОЛКА е силно казано 8-) Даже преувеличено. След това имах още един час, ама вече бях по-спокойна. И сега, като имам пломби, си пазя зъбките :P

Обачее.. имам един зъб, който е по-нагоре от останалите.. и не се знае какво ще му правят - дали ще го вадят, дали ще слагам брекети.. Макар че доктора ме похвали за зъбите 8) 8) Ама само и да си помисля за операция, направо се панирам :-s :-s :-s

До авторката -- Иначе какво стана, отиде ли на зъболекар? Какво ти правиха?

alwaysnforever
07-07-2011, 21:03
Колкото повече отлагаш е по-зле.
Като бях по-малка се наложи да ми извадят нерв на един зъб (БЕЗ УПОЙКА), защото беше мн зле. Спомням си, че щях да припадна там на стола и напълно те разбирам за страха. После като чуех само думата зъболекар* и ми ставаше лошо.
П.с - Упойката не боли, само като някакво боцване във венеца. Не се панирай, просто си мисли за нещо друго.
Лесно е да се каже така, ама няма начин :)
Успех !!

LoveChocolate
07-07-2011, 23:30
Момичета (и момчета), един зъб имах кариес на него и днес установих, че е почнал да се руши и то си е доста стабилно рушене-0.2 см имам някъде разстояние между разваления и този до него.
И в понеделник или вторник ще се ходи на зъболекар.
Обаче аз имам огромен проблем със зъболекарите-много ме е страх.
И мисълта ми е -ако си взема слушалки със силна музика, някаква превръзка на очите и няколко мента-глог-валериан преди зъболекаря. дали ще е проблем, т.к. иначе зъба ми ще падне, а нямам и 16 години и не искам изкуствен....но сега вкъщи треперя и плача, пък като отида там откачам просто..почвам да мрънкам, да плача, да се тръшкам-и ще кажете голямо момиче не знам си какво-ама дентофобията си е страшно нещо :( само който е изпитвал ужаса от лош зъболекар знае за какво говоря...


:( моля ви, помогнете!

и аз съм изпитвала ужаса от лош зъболекар спокойно :D а и преди седмица имах огромна дупка на зъба ( то си е отдавна но ме беше страх да отида ) и накрая вече като умирях от болка .. искам не искам отидох .. :D и то се оказа че не било нищо страшно .. даже вече с усмивка отивам на зъболекар .. спокойно ... знам какво ти е .. аз бях просто ужасено от това че ще ходя на зъболекар .. но като отидох и като ми би упойката просто нищо не усетих :D .. спокойно :D просто върви и кажи че не даваш да те пипнат без упойка .. а упойката изобщо не се усеща , спокойно можеш да отидеш и да си преодолееш страха като мен :D

bloodyF
07-11-2011, 20:12
мацки,темата е от март. мина и замина зъболекаря. имам още няколко кариеса ама ме е страх и сигурно на есен ще ида.




До авторката -- Иначе какво стана, отиде ли на зъболекар? Какво ти правиха?


да,отидох,не помня точно, ама май ми го почисти малко, сложи лекарство, пак отидох пак го почисти и сложи бяла пломба,,


сега ми е най-хубавия зъб в устата 8-)