PDA

View Full Version : кандидатстване



Colouring
03-18-2011, 09:22
Знам,че напоследък кипи от такива теми,но покрай вас,тези,които са 12ти клас,и аз взех да се притеснявам.Въпросът е,че идва време и аз да избирам по кой път да тръгна и какво да уча,но изобщо не съм запозната.Знам,че за мен има време,не съм 12ти клас,но някак всички около мен са избрали какво ще учат,знаят вече към какво да се стремят и на какво да наблягат.Ясно ми е,че не винаги става така,както си го планирал,но все пак нали трябва да се набляга най-много на предмета,който ще ти трябва по-нататък?
Едно знам със сигурност-матура ще се държи по математика.Не че ми върви невероятно много,но вярвам в себе си,че с учене се постига.Пък и ми е приятна.
Но оттам нататък какво?
Каква точно специалност?Къде?Мисля си за икономика,но,както казах,изобщо не съм започната къде може да ми се предостави най-доброто обучение.
Банково дело?Счетоводство и контрол?
Абе,както виждате,в главата ми е пълна каша и имам нужда от разяснение.Насочила съм се към икономиката,но оттам нататък какво?Кой град,каква специалност точно..
имам нужда от малко помощ.

anonymous546178
03-18-2011, 09:29
Отново ще попитам, какъв е смисъла от 300 000 икономисти в тази страна... България не е държава, която се нуждае от толкова хора да управляват никаквата и икономика..

xWandereRx
03-18-2011, 12:42
вземаш един справочник и разглеждаш

Fiction7577
03-18-2011, 12:50
В България има сума ти икономисти. Баща ми също е икономист и въобще не се занимава с това, което е завършил. Много като него са същите по образование, но както се каза по-горе в страната ни каква икономика ще управляваш ...

Вземи се позамисли, какво те влече? И между другото сега математиката е нормално да ти е приятна, нещата все още са добре до 7 клас, но от там нагоре се учат също и невероятни лично за мен безсмислени такива, неща които ще му трябват само на един математик.

А и ако завършиш МАТЕМАТИКА, какво ще станеш освен един счетоводител или учител по съответният предмет? Лично - не се сещам, може и да има, но трудно ще е с добро заплащане.

Все пак ако си уверена и обичаш тази наука, давай право на пред! :)

Ако трябва се посъветвай с родителите си, те могат да ти помогнат със насочването към определено училище.

Colouring
03-18-2011, 13:05
Благодаря за мненията.
Да,прави сте.Икономисти бол..Просто това ми беше първата ориентация.
Какво ме влече ли?
Ами,нямам точно определен предмет.Знам,че математиката става все по-трудно и по-трудна,но мисля,че ми горе-долу ми върви,а с учене всичко се постига.
Най-добра съм в Българския и Литературата,ама пък какво от това?
Химията и биологията не са ми силната страна.
История-не.Не че не ми е интересна или нещо такова,просто не искам право.
И,бай дъ уей,искам да попитам за ТУ в Пловдив и за ТУ София..Има ли някой от там?Каква специалност е?
Очаквам мнения. :)

smiirnoff
03-18-2011, 13:17
А и ако завършиш МАТЕМАТИКА, какво ще станеш освен един счетоводител или учител по съответният предмет? Лично - не се сещам, може и да има, но трудно ще е с добро заплащане.
.

С математика - архитект, инженер, строителен техник, геодезист и почти всички такива професии о.О И на тях ако не им плащат добре, не знам на кой :-o (айде на строителния техник не му плащат толкова много и не е като останалите, ама и за т'ва трябва математика)

Не мога да те посъветвам с тая икономика, защото не съм мноого запозната, а и въобще не ми харесва (на МЕН). Иначе в София НТБГ и НФСГ са почти винаги първият избор на тези, които искат да учат стопанство, икономика, право и т.н.

Fiction7577
03-18-2011, 15:33
Не знам, на мен математиката не ми идва от въртре въобще и не съм се интересувала особено от възможностите които ти предлага, но за архитектурата са прави.

Все пак имам едни познати, които искаха да са архитекти и отидоха в художествената, затова че наистина не знам как стоят нещата с тази професия и къде трябва да ходиш да учиш.

Ако можеи да рисуваш и ти харесва, кандидатстваш си там, има и за дизайни някви паралелки, сума ти чудо ...

gab4ooo
03-18-2011, 17:38
отиди в чужбина . там му е майката пич

Colouring
03-18-2011, 17:57
Ами,'пич':
1.Едва ли ще имам такава финансова възможност.Родители те ми няма да могат да ме издържат най-вероятно.Доста е солено.
2.Не се виждам в чужбина.Колкото и да я плюят България-родна ми е,бе.Не искам да бягам!

Ако съм имала такава идея,щях да напиша за нея по-рано.:)

iiordanova
03-18-2011, 19:18
Всеки втори избира икономика.
Ти пък избери математиката , щом ти върви .. Можеш да учиш за архитект , инжинер или нещо в тази сфера.
Ако искаш можеш да следваш Българска филология , щом ти е силна страна.
А нещо за философията ? Влече ли те ?

marin4itu
03-18-2011, 19:39
С математика можеш и към информатиката и информационни технологии да се насочиш. А иначе Вярно България ти е родна, и аз смятах така преди, че не ми се бяга, но сега в 12ти клас си промених мнението, като се има предвид, че 2 лета съм бачкала на Златните, знам как се бачка като ненормален за мизерни пари и ги харчих само за мене си. Ами ако трябваше да издържам мене си и децата си.. абсурд! Затова бягам в чужбина и тва е. Да, ще ми липсва, много обичам родината си, но държавата ни е скапана... Хубавото е, че в някои университети тук, се правят бригади за през лятото. Никой не е казал, че ваще ще те издържат. Ти можеш и да работиш и да учиш, стига да знаеш, че ще можеш да издържиш.

Chacho
03-19-2011, 00:41
Именно, с математика може да се ориентираш към ИТ сферата. Тази седмица по новините обявиха, че на фона на малкото работни места и ниските заплати в много от работните сфери, ИТ-то държим най-висока средна заплата - 2000 лева. :)

GD
03-19-2011, 08:15
Според мен запиши публична администрация.В момента се развива много добре и има работа след като завършиш.Но докато свършиш 12клас има доста време.А в кой град еми във Варна много ясно. Икономическия или Свободния.Относно marin4itu: Ами ти докато викаш няма оправия и дай да бягам от тук в България, еми няма да се оправи, защото всеки си вика така и край чужбина му е майката.Ако искате да ставате роби на някой хубаво.Но по прекрасно нещо от родна България и там където си роден няма.;)

Fiction7577
03-19-2011, 08:21
Именно, с математика може да се ориентираш към ИТ сферата. Тази седмица по новините обявиха, че на фона на малкото работни места и ниските заплати в много от работните сфери, ИТ-то държим най-висока средна заплата - 2000 лева. :)

А защо не щом ще се насочва към информатиката и информационните технологии ,да не кандидатства направо за тях, вместо да се бута за математика? :)

Chacho
03-19-2011, 11:25
Информационни технологии ги има в училище и това е предмет-пародия. По-добре да го нарекат компютърна грамотност.

За компютърните специалности се кандидатства с математика, а не с информатика/информационни технологии. След това, ако влезеш в университета и не си добре подготвен по математика, е редно да се откажеш без да се замисляш. Всеки семестър ще се сблъскваш със по няколко нови математики, всяка от които едвам произнасяш. По-добре да се готви по математика, училищната информатика и без това ще я повторят през първия семестър.

Между другото, напоследък гледам, че в обявите за програмисти редом с диплома по комп. науки приемат и диплома по математика.

Colouring
03-19-2011, 15:59
Училищна информатика,глупости!Аз едно нещо не съм научила в училище. 8-)
Нормално е..
но все пак всичко след това се учи наново,не мисля,че е проблем.