PDA

View Full Version : Християнството и npp



Nam3less3
03-18-2011, 11:15
Голяма бъркотия е настаналa тука, и на гениалният ми мозък му хрумна идеята да обсъдим възгледите на другаря npp в тази тема, за да не се разводнява раздела. 8)
Та нпп, тъй като си един от най-изявените буквалисти(буквални тълкуватели на библията), как ще изтълкуваш, да речем - "Ако ти ударят едната буза, дай другата"?

Знам, че анкетата е тъпанарска, но нека да има материал :D

gandalfepi4
03-18-2011, 12:19
има места които са за буквално тълкуване понеже са приемат за факти и има места които би трябвало да се тълкуват или като легенда или като поетична метафора/алегория.

за някои е явно, за други трябва да се търси, но винаги може да се достигне до знанието как трябва да се тълкува нещо - с две думи:

библията трябва да се тълкува както всяка друга книга

npp
03-18-2011, 16:24
...как ще изтълкуваш, да речем - "Ако ти ударят едната буза, дай другата"?...
ти кажи - да речем че, дори и да змам, ама ако съм умрял и вече ме няма, кой ще ви каже тогава?

NomNomNom
03-18-2011, 20:10
...как ще изтълкуваш, да речем - "Ако ти ударят едната буза, дай другата"?...
ти кажи - да речем че, дори и да змам, ама ако съм умрял и вече ме няма, кой ще ви каже тогава?
Аз .

gandalfepi4
03-19-2011, 07:38
...как ще изтълкуваш, да речем - "Ако ти ударят едната буза, дай другата"?...
ти кажи - да речем че, дори и да змам, ама ако съм умрял и вече ме няма, кой ще ви каже тогава?

толкова ми те гадно като ви видя, абрахамци, да обяснявате на всеослушание че всички хора С ИЗКЛЮЧЕНИЕ НА ВАС са некви тъпи добичета и вие трябва да се правите на добрия овчар и да ги третирате като овце, въпреки че в библията ясно си е казано:

огава се приближиха учениците Му и Му казаха: Защо им говориш с притчи?

11А Той в отговор им каза: Защото на вас е дадено да знаете тайните на небесното царство, а на тях не е дадено.

12Защото който има, нему ще се даде, и ще има изобилие; а който няма, от него ще се отнеме и това, което има.

13Затова им говоря с притчи, защото гледат, а не виждат; чуят а не слушат, нито разбират.

14На тях се изпълнява Исаевото пророчество, което казва: “С уши ще чуете, а никак няма да разберете; И с очи ще гледате, а никак няма да видите.

15Защото сърцето на тия люде е задебеляло. И с ушите си тежко чуват, И очите си склопиха; Да не би да видят с очите си, И да чуят с ушите си, И да разберат със сърцето си, И да се обърнат, И Аз да ги изцеля”.

16А вашите очи са блажени, защото виждат, и ушите ви, защото чуват.

17Защото истина ви казвам, че мнозина пророци и праведници са желали да видят това, което вие виждате, но не видяха, и да чуят това, което вие чувате, но не чуха.



баси жалката, мегаломаниашка комлексарщина дето си я избивате на "бедните овце" и един на друг, когато си опонирате :?

npp
03-19-2011, 09:55
Да, горделивоста не е добра, но все пак не забравяй че Истината все някога ще трябва да бъде разкрита за всички, и този момент настъпва именно сега.

"Доста е на ученика да бъде като учителя си, и слугата като господаря си. Ако стопанинът на дома нарекоха Веелзевул, то колко повече домашните му! И тъй, не бойте се от тях; защото няма нищо покрито, което не ще се открие, и тайно, което не ще се узнае." Матей 10: 25-26

nom, кажи какъв според теб е смисъла на това, което Исус казва относно: ако те ударят по дясната страна, после да обърнеш лявата.

RagioL
03-25-2011, 15:06
...как ще изтълкуваш, да речем - "Ако ти ударят едната буза, дай другата"?...
ти кажи - да речем че, дори и да змам, ама ако съм умрял и вече ме няма, кой ще ви каже тогава?
OMG! Хора не проумявате ли че си имаме нов пророк :shock: :razz:

npp
03-27-2011, 13:37
аз незнам дали съм пророк, но тук никой от вас така и не каза какво е значението на Матей 5: 39, а отговора е лесен...

RagioL
04-11-2011, 17:57
Отговорът е лесен, но не вярвам че ще ми върши някаква работа.