PDA

View Full Version : БНТ пуска канал на турски,цигански и др. чакам вашите мнения



luda4et0o
03-18-2011, 13:09
До септември или най-късно октомври ще бъде създаден канал, в който ще се излъчват телевизионни предавания и новини на езиците, на които говорят различните етнически групи в България – турски, цигански и други.
Това каза лидерът на партия „Атака” Волен Сидеров след среща с ръководството на БНТ във връзка с идеята на партията за сваляне на новините на турски език от ефира на телевизията, предаде “Фокус”.

През март миналата година наши изселници в Турция започнаха подписка с искане за 24-часов телевизионен канал в България, който да излъчва на майчиния им език, вместо 10-минутните новини на турски по БНТ.

Сидеров обясни, че генералният директор на БНТ Вяра Анкова се е съгласила, че не може да има новини, които да са само за едно малцинство, а трябва да има за всички малцинства, които живеят в страната.
В Закона за радио и телевизия е записано, че не може да има новини на майчин език само за едно малцинство.

Според Сидеров партията е взела разрешение от Столична община да протестира срещу излъчването на новини на турски език за максимално допустимия срок от три месеца.
„Всеки ден ще припомняме, че свалянето на новините на турски език не е желание само на една партия, а на целия народ. Искаме този въпрос да се реши максимално бързо. Това може да стане с промяна на лиценза на медията и разрешение от СЕМ”, коментира лидерът на "Атака".

Подписката за падането на новините на турски език ще продължи, като се създадат пунктове за събиране на подписи в страната. Днес на срещата, която продължи повече от един час, „Атака” предаде на ръководството на БНТ събраните близо 33 000 подписа в подкрепа на свалянето на новините на турски език.

Кампанията на Сидеров срещу новините на турски език започна още в края на 2009 г., когато той настоя да бъде проведен референдум дали да бъдат премахнати. Първоначално премиерът Бойко Борисов одобри идеята, но след последвалите веднага бурни реакции от обществени организации и политици, той оттегли подкрепата си. Самият президент Георги Първанов дори заяви тогава, че Борисов е влязъл в капан.

Скандалът обаче се разрастна, след като само два дни по-късно последва протесна нота от Турция, откъдето настояха България да спазва човешките права. Наложи се Борисов да увери в телефонен разговор турския министър-председател Реджеп Тайип Ердоган, че правителството ще намери най-доброто решение на проблема.
Тогава от БНТ категорично отказаха да свалят новините и те продължават и досега.

GregoryHouse
03-18-2011, 15:21
Заради едно хейтърство, не може да предизвикваш международно напрежение. End of story.


Въпрос: Какво ви пречат новините на турски? Има хора който предпочитат да слушат на турски. Не ги гледайте и толкова. Малцинствата си имат права, независимо дали са харесвани от мнозинството или не.

Greennight
03-18-2011, 16:33
Тъпо е...В Турция също има адски много малцинства от Кавказката област,но не съм чул да са пуснали новини на друг език освен турски...Най-малкото е гавра,за дето са ни държали 5 века под робство...

marin4itu
03-18-2011, 17:14
Намираме се в България и официалният език е българският. Не мисля, че е редно да има новини на какъвто и да е друг език. Ако официалните езици бяха няколко, добре, няма проблем, но е само българският. Не съм строго против малцинствата, и те са хора и те имат човешки права, но това е прекалено.

UNITED2
03-18-2011, 17:19
Все едно пък вие,като седнете и по цял ден БНТ гледате ? :razz: Въобще сещате ли се за тоя канал ?
Какво толкова против новините имате,нито сте длъжни да ги гледате,нито ви ги пускат на сила в ушите :razz:

Greennight
03-18-2011, 17:24
Все едно пък вие,като седнете и по цял ден БНТ гледате ? :razz: Въобще сещате ли се за тоя канал ?
Какво толкова против новините имате,нито сте длъжни да ги гледате,нито ви ги пускат на сила в ушите :razz:Аз лично съм против,щото никоя държава,която е робувала 5 века не го прави тва и само се унижаваме!

ZipFail
03-18-2011, 17:56
Аз доколкото знам отдавна не сме в средновековието, че това да има значение. Но явно някои хора още са... :)

mecho8888
03-18-2011, 17:57
Тъпо е...В Турция също има адски много малцинства от Кавказката област,но не съм чул да са пуснали новини на друг език освен турски...Най-малкото е гавра,за дето са ни държали 5 века под робство...

Имат 25 милиона кюрди в Турция и има 2 24 часови канала на кюрдски.

Според мен БНТ БНР и тоя новия тумор трябва да се закрият.

GregoryHouse
03-19-2011, 14:14
Ти пък се изказа..

anonymous682486
03-23-2011, 12:05
И това за циганите има ли значение :lol:

Lucho
03-23-2011, 14:31
Нормално, напълно нормално за продажна държава като нашата. Това ни е проблема на нас - липсата на прекалено много правозащитни организации. Защитават правата на неработещите роми, на турците и т.н. други етноси. Не е нормално в една държава, която е член на Европейският съюз, кандидастваща за член в Шенгенското пространство по своята национална телевизия, подчертавам национална да излъчва новини на чужд език, още повече, език на страна, която не е донесла нищо добро на България от политическа и морална гледна точка. Ако турците желаят собствени новини, нека си създадат кабелен канал и да го гледат. Хайде, ето, тъкмо "човешките" им права няма да са нарушени. България е страна със своя история, свой език, свои национални символи. Всяко лице, на което не му изнася България, нейните новини на Български език и нейните символи, спокойно може да напусне страната. Като искат новини на турски език - да ходят в Турция да гледат новини на турски. Крайно време е този фарс да приключи. А проблемът с турците не е само в новините на турски. До преди време (а на места и в момента) определени региони бива(ха)т управлявани от турски политически партии.

По повод новините, в сайта на ДПС пише:
Трябва да бъдем достатъчно толерантни, достатъчно грамотни, достатъчно интелигентни да не влезем в тази опасна, противоречаща на националния интерес на България политическа игра на Атака. Както, изглежда, мислят повечето от писалите нагоре. Да бъдеш толерантен, грамотен и интелигентен е едно, а 5 века да си бил под робство + още 2 неформално, вече не говори добре за нашата страна. Какъвто и да е националният интерес на страната ни, при всички случаи не целим да бъдем потурчени....отново. Затова казусът с новините е малък, но в същото време е изключително важен, а именно: Може ли нашата страна да се справи сама с един толкова наболял проблем (който не е от скоро) ?

gandalfepi4
03-23-2011, 17:51
тази тема не очаквах да я чуя от някой който се представяше като мюсюлманин :D

luda4et0o
03-24-2011, 22:40
Турчин съм и съм мюсюлманин но страната в която живея е все пак България нали и имам също така българско гражданство

Linns
03-25-2011, 12:26
В Италия има голям брой марокинци, румънци и албанци.. Те са най-многобройните малцинства, но по всяка една телевизия, независимо от това колко е гледана и известна, НЯМА и няма и да има новини на чужд език.. Неприемливо е!.. Става въпрос за уважението към народа на самата държава.. Да не говорим за това, че трябва да мразим турците след всичко което са ни причинили.. Не мога да толерирам подобно нещо, не го приемам.. И би трябвало всеки който мисли, че заслужават да си имат собствена телевизия В БЪЛГАРИЯ да се срамува от това.. Да не би в Турция да има такава? Или новини на български? Дори в учебниците им по история не пише нищо за нас, вие тука искате едва ли не да ги наречем наши братя и да ги обичаме и уважаваме, как пък не ..

GregoryHouse
03-25-2011, 15:10
Какво общо имат турците от преди 3в с турците от днес? Да не говорим, че днешните турци в България са потомци на турци изселени от анадола насилствено и доведени тук с колонизаторска цел. По време на въстанията и войните турците които са живели редом с българите с пръст не са били пипани от тогавашните българи. Питате ли се защо? На кой му пука. Дай да хейтим без да знаем защо го правим и да говорим за национално самоуважение щот така е модерно. Османската империя и армия е донесла на тези хора почти същите несгоди каквито и на българското население.

Дразни ме тъпата необразованост на населнието ни което говори за национално самоуважение, а не знае история.

Нито съм за тези канали нито нищо. Даже съм по скоро против, но ако ще и на китайски да пуснат - дреме ми. Тва е последния проблем на държавата и обществото ни.

Linns
03-25-2011, 22:15
Нещо май си объркал човека, точно на мен не можеш да говориш за необразованост и каквото и да било от сорта. Не говоря за национално самоуважание, но както и да е. Мнението ми е лично, всеки може да си обича турците и да ги приеме ако ще вкъщи. Лично аз никога и по никакъв начин не бих ги приела, причините съм ги изяснила по-горе. Въпрос на възпитание ако щеш, на принципи или както искаш ги наречи, няма нищо общо с образованието.

GregoryHouse
03-25-2011, 23:01
Мда...много си образована и ерудирана - няма що...евалата ти прайм.

Linns
03-26-2011, 18:56
Не съм го и искала от теб .. Просто от един коментар не можеш да ме прецениш..

GregoryHouse
03-26-2011, 21:39
Коментара ти издава начина ти на мислене по въпроса. Според мен това е най-малоумния начин за мислене от едно същество.

Но вината не е у вас изцяло. Просто мозъците ви са били промити от родители, близки и обществото. Затова и винаги като засегнат тази тема подскачате като ощипани девойки. Все едно има някакво значение омразата ви към тях и vice versa. Светът се разпада около нас, но както винаги хората са по заети да се мразят и изтребват помежду си. Ако в това ще се изразява прогреса ни - по добре наистина да има Бог на този свят, защото ще ни е нужен.