PDA

View Full Version : Какво включва годишният профилактичен преглед?



Castaway
03-18-2011, 21:42
Здравейте,
искам да попитам някой знае ли какво включва годишният профилактичен преглед? Разбрах, че личната лекарка ми е насрочила такъв за следващия месец..
Питам главно заради това, дали правят снимка на белите дробове? Просто от време на време припалвам, а нашите не знаят и за това..

Макар че, на една приятелка й бяха правили на скоро в София снимка (по друг повод, не заради тоя преглед) и й бяха казали, че белият й дроб е като на пушачка от 2 години, а истината е, че тя не пуши, но може би като пасивен пушаш се трови и й се е отразило..

Та все пак, ако някой знае.. ще съм благодарна да ме светнете.. [-o< :-| [-o<

Red_Hair
03-19-2011, 16:29
ако при тези профилактични прегледи правиха снимки държавата щеше да фалира,ще те преслуша лекарката ти,при аускултацията може да се чуят хрипове е дробовете и може да разбере че пушиш(ако е кадърна ест)нормалните неща са преслушване,преглед на очите,тегло,ръст,ще ти измери кръвното и вероятно ЕКГ,но не всеки лекар го прави

bratanoo
03-20-2011, 07:15
Спокойно никой няма да ти прави снимка на дробовете , поне никой нормален лекар не би го направил без причинно. Първо облъчването е голямо , второ струва пари. Разбирасе както Red_Hair каза един разбиращ от работата си лекар лесно може да разпознае пушачите , което силно се съмнявам ,че някой ще го стори в този случай. Профилактичните прегледи се правят колкото да се отбие номера , да видят бегло дали си добре и следователно по същият начин се прават отгоре-отгоре колкото да си помислиш ,че ти е обърнал внимание. При всички профилактични прегледи се задава един въпрос :
"- Боли ли те нещо ? Имаш ли някакви притеснения ?" - Общо взето в това се състой главно въпросният преглед. Кажеш ли ,че всичко ти е наред , поглеждате бегло , премервате и си пожелавате приятен ден. Оплачеш ли се от нещо разбирасе се обръща внимание на въпросното място и евентуално се назначават изследвания , ако има база за съмнения.
С две думи: Никой няма да разбере , че пушиш , освен тези дето са те виждали.

пс: Като допълнение , дори и да разбере някой лекар не би го казал пред вашите има нещо наречено лекарска етика (макар и да не е честа практика ). Разбирасе има и изключения , ако въпросният човек ти е роднина , приятел , близак тогава нещата стоят по малко по-различен начин.