PDA

View Full Version : 9 клас математика Подобни триъгълници



detelina101
03-19-2011, 16:54
Здравейте! Ако има някой,който разбира от математика,да ми пише на ЛС да му пратя едни задачи от сборника на К.Коларов по геометрия,защото са доста.Благодаря предварително на отзовалите се.Пишете ми най-късно до утре следобед.

detelina101
03-20-2011, 10:43
1.Докажете,че два правоъгълни триъгълника са подобни,ако катетите им са пропорционални. 2.Докажете,че два равнобедрени триъгълника са подобни,ако ъгълът м/у бедрата на единия триъгълник е равен на ъгъла м/у бедрата на другия. 3.Докажете,че два равнобедрени триъгълника са подобни ,ако бедро и основа от единия са пропорционални на бедро и основа от другия. 4.Страните на един триъгълник са 8см и 5см,а на друг -4см и 2,5см.Ъглите заключени м/у тях ,са равни.Подобни ли са двата триъгълника.5.Страните на един триъгълник са 6см,12см и 10см,а на друг -18см,36см и 30 см.Подобни ли са двата триъгълника?6.Катетът и хипотенузата на един правоъгълен триъгълник са съответно 3см и 5см,а на друг правоъгълен триъгълник -6см и 11см.Подобни ли са двата триъгълника?.7.Дадени са триъгълниците АВС и А'В'С',за които АВ=5см,ВС=10см,АС=8см,А'В'=2,5см, 'С'=4см,<ВАС=<В'А'С'.Намерете В'С'.8.Страните на един триъгълник имат дължини 3см,6см,5см.Най-малката страна на подобен нему триъгълник е 3,6см.Намерете другите две страни на втория триъгълник.Моля ви,утре ще имам контролно и г-жата каза,че ще даде някой от тези задачи.Благодаря предварително.