PDA

View Full Version : Буквата "Р"



bratanoo
03-19-2011, 20:42
Привет , пускам темата тук , защото според мен мястото и е тук , става дума за правоговорен проблем , които не е точно заболяване , но все пак.
Въпросът ми е следният: Как точно се произнася буквичката "Р" , къде точно застава езика. Доколкото знам е някъде в гораната част на устата до зъбите , след това как се произнася от гърлото ли идва самият звук (ясно ,че е от там де , то няма от къде другаде да е ). Ако знаете някакви видео материали по темата или упражнения и т.н. ще съм ви много благодарен ако ги споделите. Доколкото си спомням имаше някакав метод с поставяне на топче в устата , бъркам ли се или ?
Можеби ще ме посъветвате да отида на логопед , да , но за момента няма как да го направя , поради някой причини който не ми се иска да обсъждам , а и едвали ще са ви интересни. :)

Red_Hair
03-20-2011, 11:52
ами просто е казваш буквата "ъ" която надявам се можеш да произнесеш и просто "удряш" с езика горното небце точно зад зъбите

WaterLilly
03-20-2011, 12:37
Звукът според мен идва от вибрирането на езика върху небцето, не от самото гърло. Опитай да кажеш първо "ххх", за да видиш как излиза въздуха, после допри езика до небцето, малко пред зъбите, и пак го кажи. Би трябвало да се получи едно слято, вибриращо "хррр" и да усетиш как точно трябва да кажеш "р".