PDA

View Full Version : Кой е по-виновен?



kremen4eto
03-22-2011, 06:04
Вчера сутринта идваме си от село с приятеля ми. Не живеем заедно. Идваме у нас и той оставя една торба с ядене в коридора. Майка му я пратила. Аз питам "Тази торба за мен ли е?' и тои "Да" и аз "Не я искам. Майка ще се кара" (майка се ядосва като пращат, защото тя няма какво да прати и излиза скръндзата). Аз се нацупвам. Той сяда на компа, аз си оправям дрехите .. и след 15тина минути мълчание от страна на двамата той става и казва "Отивам си в нас" и аз "Защо?" и той "Тъй" ... Той се обува и аз казвам "Вземи торбата" и той "Добре", тръгва да излиза и аз "Ако не я вземеш аз ще я донеса до колата" и той "Айде чао". Аз излизам по чорапи и почти го догонвам - той на първия етаж, аз между 1вия и 2рия и му казвам "Ако не я вземеш, аз ще я оставя тук" и той "Няма да я взема", аз я оставям и се провиквам "И не ме целуна!' и той "Тъй ли? И какво?" и аз "Ми нищо ... не ме целуна", качих се до 2рия, влязох вкъщи, затворих, заключих. Той взе торбата и си тръгна.

Не пиша темата с цел разрешаване на проблема, а просто да знам кой е по-виновен. Да, зная, че е грешка да се търси вина, по-добре просто да се разреши проблема и вече се справихме, но вчера цял ден се чудя дали съм била права, че постъпих така.

Благодаря предварително. :)

Nam3less3
03-22-2011, 06:16
И ти, и той, и майка ти сте виновни и 3мата, и никой не проявява разбиране.
Майка ти е горда и трябва да разбере, че като ти дават нещо от добра воля, това не означава че задължително трябва и ти да даваш. А вие 2мата нито сте обсъдили ситуацията и се обиждате един друг с държанието си.

LadyDi
03-22-2011, 06:17
И като ти пращат подарък, защо трябваше да го отказваш? И то така грубо - ще го оставя в коридора, ако не си го вземеш?
Приеми, че майка му я е грижа за теб и го прави от добро сърце, а не за да изкара твоята майка скръндза. И ако искаш добри отношения между теб и приятеля ти, по-добре се старай за добри отношения с родителите му.

В случая, според мен, вината е в теб.

kremen4eto
03-22-2011, 06:24
Само че с всяка седмица тя праща все по-големи подаръци. И сега ще се чувства длъжна да праща всяка седмица. А ние нито живеем заедно, нито сме женени, нито нищо. Не смятам, че е редно. И е нормално майка да се чувства така ... и аз бих се чувствала така. Не знам, явно нещо не разбирам. Майка от малка ме е учила, че когато някой ми направи жест, аз рано или късно трябва да го върна.

kremen4eto
03-22-2011, 06:33
Благодаря за мненията.

LadyDi
03-22-2011, 06:51
Само че с всяка седмица тя праща все по-големи подаръци. И сега ще се чувства длъжна да праща всяка седмица. А ние нито живеем заедно, нито сме женени, нито нищо. Не смятам, че е редно. И е нормално майка да се чувства така ... и аз бих се чувствала така. Не знам, явно нещо не разбирам. Майка от малка ме е учила, че когато някой ми направи жест, аз рано или късно трябва да го върна.
Ами в такъв случай говори с майка МУ и й кажи, че се чувстваш неудобно от такива подаръци. Но не ги връщай по този груб начин.

w0sh
03-22-2011, 06:54
Лесно е когато търсиш вина. Това е грешен тип мислене, което до нищо няма да те докара.

kremen4eto
03-22-2011, 07:05
Лесно е когато търсиш вина. Това е грешен тип мислене, което до нищо няма да те докара.

Това го казах вече. Извиних му се за държанието си. И никога не съм се опитвала да разрешавам проблеми като търся виновник.


LadyDi, ако бях разбрала, че тази торба е за мен още като бяхме на село, щях най-деликатно да и я откажа. Той я попита "За кой е това ядене?" и тя нарочно се направи, че не го чува, за да не мога да откажа.

GregoryHouse
03-22-2011, 07:20
Винаги съм се чудил на такива дребни битовизми пораждащи някакви абсолюто малоумни проблеми. Много съм се чудил и на родителите си как могат да изпадат в такава дребнавост. Поне за мен това чиста дребнавост и не го разбирам.

Според мен по-виновна си ти. Човека просто е донесъл нещо за теб и някак си не е приятно да ти кажат абе земай си го, че ще го хвърля иначе.

metaphysical
03-22-2011, 07:31
За мен ти си виновна. Не издребнявай.Жената просто се държи мило като ти изпраща нещо. Ако не искаш да го прави просто говори с нея, обесни и че не ти е приятно всяка седмица да получаваш подарък.

RoSKo0o0
03-22-2011, 08:14
Без да чета казвам, че ти си виновна. Жената е потенциална към грешки... сгрешихте в началото като изядохте ябълката.... грешите и сега, докато ви ядат ябълките.

TheBeliever
03-22-2011, 08:16
Не можахте ли да се разберете като големи хора, та трябваше да се цупите и сърдите за гупости? Искат да ви пращат подаръци - пращат ви. От уважение поне трябва да ги приемате. Как би се почувствала ако ти с желание приготвиш нещо за някого, с цел да го зарадваш, да го улесниш по някакъв начин, и той ти го откаже толкова грубо? Още повече приятелят ти не е виновен, че майка му ти праща подаръци. Не е редно да си го изкарваш на него.

И аз съм в подобна ситуация вече 2 години. Майката на приятеля ми е фризьорка и постоянно ми праща маркови козметики, които не струват малко и не ми позволява да й ги платя. На всичкото отгоре настоява да се подстригвам при нея, отново без да ми взима парите. Да не говоря за всички подаръчета с и без повод, които просто е "харесала за мен". Неудобно е, да, но го погледни от друг ъгъл - тя те възприема като свое дете и й е приятно да полага някакви грижи за теб. Не я обиждай като отказваш.

valdesbg
03-22-2011, 08:27
Въпроса не е кой е виновен, а дали ти имаш идея защо си реагирала като 5 годишно? Вие сте.. колко две години и нещо заедно.. ненормално е да се държите по тоя детински начин. Ясно показва колко сте си близки всъщност. Ако държиш да знаеш кой е виновен - ти. Подарък не се отказва. Грубо и неуважително е. Можеш да поговориш с човека, който ти дава подаръка, но не и да откажеш вече даден подарък. Щото са вложени доста неща в един подарък и в жеста на даването му. Сещаш ли се какво субкомуникираш когато откажеш всичко, за което другия се е постарал?

Не искам да те засягам, ама преди време съм си говорил с теб точно по тоя въпрос. Че не обсъжаш с него а като стане някаква непредвидена ситуация и наежваш бодлите и другите да се спасяват. Което с нищо не помага на връзката ви. Отделно че на него му е достатъчно и малко... за да се свие в черупката.

LadyDi
03-22-2011, 08:40
Без да чета казвам, че ти си виновна. Жената е потенциална към грешки... сгрешихте в началото като изядохте ябълката.... грешите и сега, докато ви ядат ябълките.
Най-добре е да замълчиш...

umri
03-22-2011, 08:41
LadyDi го каза.

Казваш на майка му: "лельо едикояси, благодаря ти много, но малко ни става неудобно всеки път като ни изпращаш толкова неща." И го казваш задължително с леко наведена глава и срамежлив тон. Тя щи каже: "Няаама нищо, моето момиче, ни са притеснявай." Оттам майка ти от време на време ще изпраща, неговата ще изпраща по-често, и си на далавера, като така си се подсигурила да няма недоволни и сценарии за конспирация.
А тва "и не ме целуна"... никъв коментар.

DarkTemplar
03-22-2011, 10:33
Постъпила си по детски Кременче. Старай се да проявяваш повече разбиране към жестовете на другите. Ще ти е от полза и занапред. Останалото са ти го казали тези преди мен. ;)

flowerlina
03-22-2011, 12:16
Мн детски реакции, но нямам правото да те съдя, защото и на мен често ми се е случвало да се караме за такива глупости. А това издребняване е напълно излишно и само вреди на връзката ви. Подобни конфликти трябва да се избягват.

kremen4eto
03-22-2011, 12:57
Благодаря за отговорите. Прави сте с едно изключение - с него се сдърпахме миналата седмица за подобно нещо и му казах изрично "Говори с майка си, че не искам тези подаръци, защото мен няма да ме послуша", а той не е говорил, така че имам (макар и минимално) основание да се ядосам.

Защо така реагирам? Напоследък съм малко изнервена. Прекалено много уча и ми остава малко време за себе си и малко за него. Не обичам сивото ежедневие и ми действа по 2 начина - или ставам отчаяна или нервна.

Umri, защо да не държа на целувките? Не сме женени от 10 години, че да ги пропускаме. А и досега не бяхме пропускали целувка за здравей или чао.

vesito13
03-22-2011, 14:19
На мен също ми би било неудобно да взема нещо от майка му и може да се каже, че те разбирам. Аз не съм и никаква, че тя да ми праща ядене, дрехи, пари и не знам какво още. Едно е подарък от уважение за рожден ден, имен ден, съвсем друго е всяка седмица да ти праща една торба ябълки. Няма да ми стане въобще приятно. Наречете го глупава гордост и предрасъдъци, но и аз бих отказала един такъв подарък. :?

kik40
03-22-2011, 19:36
Не съм чел предишните мнения,ама т'ва ме връща в детската градина ;)
"Г-жо,ама Иванчо ми взе близалката,а тя ми счупи куклата..." К'во толкова има.Вземи подаръка,жената просто е мила,не е нужно всяка седмица да и пращаш и ти нещо,но все пак ;) :-D

umri
03-22-2011, 19:42
Umri, защо да не държа на целувките? Не сме женени от 10 години, че да ги пропускаме. А и досега не бяхме пропускали целувка за здравей или чао.
Ще е лицемерно. Отнесъла си се по най-отвратителния начин като си го напрайла тва, а той ща целува. Ти за коя си се помислила, а? Евалата за нервите, че не ти е теглил майните, и не е станал скандалът, а тя и целуфшица иска.

Ако направиш това, което ти казах в горния коментар само ще спечелиш от цялата ситуация. Но трябва да си хитър, положително манипулативен за да ти се получи, а явно ти не си от тоя тип. Обичаш да вървиш срещу товарния влак. От интерес да видиш какво ще стане. Накрая майка му като не те хареса и му каже "няма са жениш за тая скучубра", ти ще ревнеш "леле, каква вещица, къде сбърках, та аз съм безгрешна, винаги съм се държала добре с нея??"

Първосигнален инстинкт на всеки човек е да се мисли за прав, но ако успяваш да си осъзнаваш грешките и да се поправяш, ще вървиш нагоре. Опитай се много обективно да погледнеш над нещата, и ако ти достига капацитет ще прозреш всичко, и ще вземеш правилното решение.

krem4et0
03-22-2011, 20:02
За мен сте виновни всички (без майка му, ако не знае, че не искаш армагани). Виновен е той, че не й е казал, виновна е майка ти, че ти е насадила подобно мислене, виновна си и ти, че не си говорила лично с жената и че си се нацупила за това.

Майка му на село ли живее? Моите родители имат вила в близко село, а неговите до града и всеки си има някаква реколта. Преди 2 години, когато прасковата даде толкова плод, че ни втръсна да го ядем и консервираме, буквално го подарихме на познати и непознати. Това лято се изприщихме от тиквички и накрая отидоха за животните на съседа. По селата не обичат да хвърлят, защото за всяко дръвче, храстче, пиленце освен пари си вложил и много труд. Естествено, че ако за тебе няма, няма да дадеш на друг, но като има? Приеми, че на жената й е приятно, а и може би иска да се храниш с по-здравословна храна, да оцениш "производството" й, да те зарадва. Едва ли мисълта и е да т постави в неудобно положение и да накара майка ти да се чувства зле. Следващия път просто й го кажи, въпреки че мен мама ме учи да приемам всичко с благодарност. И подаръци без повод съм получавала от свеки, преди да се задомим, и зимнина, и разсади за майка ми, и цветя. Нашите също са давали, ако имат. Сега и двете семейства не ни оставят и кажи-речи всеки ден все примъкваме по нещичко. Няма лошо в това да си помагаме. А майка ти може да й се реваншира винаги с някакъв дребен подарък...да речем за градината, ако й е чак толкова кофти.

Take_That
03-22-2011, 20:29
А според мен да не търсш отговор на въпроса: "Дали си виновна или не". защото сте се скарали за някакви глупости с изивинение. Не се дръжте като деца и се разберете. :)

kremen4eto
03-24-2011, 08:16
Umri, защо да не държа на целувките? Не сме женени от 10 години, че да ги пропускаме. А и досега не бяхме пропускали целувка за здравей или чао.
Ще е лицемерно. Отнесъла си се по най-отвратителния начин като си го напрайла тва, а той ща целува. Ти за коя си се помислила, а? Евалата за нервите, че не ти е теглил майните, и не е станал скандалът, а тя и целуфшица иска.

Ако направиш това, което ти казах в горния коментар само ще спечелиш от цялата ситуация. Но трябва да си хитър, положително манипулативен за да ти се получи, а явно ти не си от тоя тип. Обичаш да вървиш срещу товарния влак. От интерес да видиш какво ще стане. Накрая майка му като не те хареса и му каже "няма са жениш за тая скучубра", ти ще ревнеш "леле, каква вещица, къде сбърках, та аз съм безгрешна, винаги съм се държала добре с нея??"

Първосигнален инстинкт на всеки човек е да се мисли за прав, но ако успяваш да си осъзнаваш грешките и да се поправяш, ще вървиш нагоре. Опитай се много обективно да погледнеш над нещата, и ако ти достига капацитет ще прозреш всичко, и ще вземеш правилното решение.

Харесах мнението ти. Разсъждавам по същия начин - "Но трябва да си хитър, положително манипулативен за да ти се получи". Понякога обаче се поддавам на първосигналния инстинкт.

kremen4eto
03-24-2011, 08:26
За мен сте виновни всички (без майка му, ако не знае, че не искаш армагани). Виновен е той, че не й е казал, виновна е майка ти, че ти е насадила подобно мислене, виновна си и ти, че не си говорила лично с жената и че си се нацупила за това.

Майка му на село ли живее? Моите родители имат вила в близко село, а неговите до града и всеки си има някаква реколта. Преди 2 години, когато прасковата даде толкова плод, че ни втръсна да го ядем и консервираме, буквално го подарихме на познати и непознати. Това лято се изприщихме от тиквички и накрая отидоха за животните на съседа. По селата не обичат да хвърлят, защото за всяко дръвче, храстче, пиленце освен пари си вложил и много труд. Естествено, че ако за тебе няма, няма да дадеш на друг, но като има? Приеми, че на жената й е приятно, а и може би иска да се храниш с по-здравословна храна, да оцениш "производството" й, да те зарадва. Едва ли мисълта и е да т постави в неудобно положение и да накара майка ти да се чувства зле. Следващия път просто й го кажи, въпреки че мен мама ме учи да приемам всичко с благодарност. И подаръци без повод съм получавала от свеки, преди да се задомим, и зимнина, и разсади за майка ми, и цветя. Нашите също са давали, ако имат. Сега и двете семейства не ни оставят и кажи-речи всеки ден все примъкваме по нещичко. Няма лошо в това да си помагаме. А майка ти може да й се реваншира винаги с някакъв дребен подарък...да речем за градината, ако й е чак толкова кофти.

В торбата имаше една бутилка с олио! Купуват си по много и са решили, че биха могли да ни пратят една. Но знам, че майка би казала "Сякаш получаваме помощи" (примерно). Другите неща не ги видях, но предполагам е нещо от прасето и телето, които заколиха наскоро.

Иначе разбрах идеята ти. А моята е, че няма лошо да се пращат, но когато (ако) вече станем семейство. Нали като младо семейство всеки ще се опитва да ни помага и няма да се притеснявам, че не връщам жеста. Сега ми е неудобно. Каквото и да ми говорите ... веднъж, два пъти да ми подарят добре, но когато стане системно, трябва и аз да подаря. Може майка да греши, но аз така съм научена и съвестта ми не позволява да приемам, без да давам. Прави сте обаче, че реагирах остро.

Razor93
03-24-2011, 15:38
Ей, в една връзка никой не трябва да се чуди кой е виновен, кой е по-виновен или пък най-виновен. Правят се компромиси, за да се избягват противоречия между двама ви или пък родителите ви и абсолютно никога не трябва да се обвинявате в това кой е виновен или пък кой не е постъпил правилно. В противен случай, по-добре си казвайте довиждане и приключвайте, защото иначе се насъбира, насъбира и в един момент след време всичко избухва и ще ви бъде много по-гадно и на двама ви...

PyCoKoCkA93
03-24-2011, 17:06
ТИ и майка ти!Майка му ви дава подарък,а ти не го приемаш и така обиждаш приятеля си като най-НАГЛО му казваш да си вземе торбата...ОБИДНО Е!!!... 8) 8) 8) [/u]