PDA

View Full Version : "Реформата на средното училище", сезон 7432, епизо



semantics
03-23-2011, 16:58
Пускам темата тук, защото май най ще има дискусия (надявам се). И се надявам да не се налага да се мести в друг раздел. Но много ме вълнува този въпрос.
И ми писна от лицемерието и бездарността на МОМН, и ми писна от безделие, мишкуване и празни приказки и най-вече ми писна от цялото овчедушие на оглупялата ни нация, дето не разбира, че реформата на обществото започва с реформата на възпитанието, не на пътната настилка!
Дори съм склонен да защитавам тази позиция не само като своя, а като общовалидна, но се надявам да не тръгне спор точно в тази посока.

Става дума за поредният фееричен проектозакон на МОМН, който отново се подлага на предемократичен ШИРОК обществен дебат.

И разбира се, не поствам новината от teenproblem, а от Капитал:

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2011/03/22/1063734_povtorenieto_e_maika_na_znanieto/

Специално внимание обръщам на конкретиката, която ми се ще да обсъдим и добавям своите коментари по точките, които най-много ме разчувстваха:


Основните идеи на закона

- основното образование завършва със седми клас, от VIII до X клас е първият гимназиален етап, а от XI до XII - вторият
1) задължителна предучилищна подготовка за навършилите 5 години (вече влезе в сила)
- общообразователната подготовка ще е еднаква за всички училища, а учебните програми за разширената подготовка ще се разработват на училищно равнище
2) часове за гражданско образование, предприемачество, здравно образование
- в XI и XII клас ще има възможност за предуниверситетска подготовка с кредити към висшите училища
3) учебните програми в професионалните училища ще се изготвят съвместно с бизнеса
- възможност за професионална квалификация след завършване на X клас
- задължителни предмети във всички училища ще бъдат български език и литература, математика, чужд език, гражданско образование и спорт
4) национално външно оценяване след края на всеки етап
5) поетапно въвеждане на целодневна форма на обучение (вече влезе в сила за I клас)
6) по-добри условия за кариерно развитие на учителите
7) атестация на директорите на всеки 4 години

1) Влезе в сила и много одобрявам. При една по-съвършена образователна система, капацитетът на малките деца е особено подходящ точно в тази възраст за това да започнат да развиват познавателните си възможности. Допълнително, ще се решат проблеми, свързани с детски градини, ще се улесни преходът на децата в училище на чисто емоционално ниво и бог знае още какви благини, ахах. Стъпка в правилна посока, така мисля.
2) Тук съм без думи. От скоро и аз съм нещо радетел за здравно образование в средното училище - да бъде общодостъпно и стандартизирано, да покрива всичко от миене на зъбки, през анатомия, до сексуално и репродуктивно здраве. Бъркат ми се малко възпитателните и по-психологически страни на здравното образование и гражданското образование, които много се припокриват, що се отнася до умения за информиран избор, за емоционална интелигентност, за асертивно поведение и пр., та ми е интересно как ще се съчетаят тези два момента. Също и не разбирам от кой до кой клас ще бъдат двата вида образование и какво ще включват (трябва да се запозная повече с документа де). При всички случаи, битката за здравно/гражданско образование тече вече повече от 15 години... НЕ съм оптимист.
3) Прекрасно! Това е от най-фееричните и същевременно не дотам трудни промени, мисля си, та дано стане. Не знам дали трябва да изброявам плюсовете при евентуално реализиране на тази мярка.
4) Одобрявам и съм го одобрявал винаги, когато е било обсъждано! НО САМО ако изпитната форма е адекватна на предоставените през годините знания и умения на учениците (не прекалено трудна, не прекалено лесна, а обективна съобразно следващия етап в образованието им) и има стриктна система за разглеждане и одобряване (стандартизирана) на изпитните форми. Ако не са тестове, още повече, макар че имаме много какво да научим от западния модел на изпитни тестове.
5) Отново, много одобрявам! Особено за малките. Основният ми аргумент е, че и без това "възпитателната реформа" в обществото по необходимост трябва да започне в образователната система, а не в семейството, защото в семейството демократично вмешателство не мисля, че може да има, а и българското е крайно недорасло за това.
6) Трябва да разгледам проектозаконът подробно, тъй като това изглежда като празнословие. НО е от критична важност!
7) Любопитен съм как ще става. Но е още една добра идея, защото лошият мениджмънт прецаква много училища у нас, особено откакто се ползват делегирани бюджети.

И твай. Многокрасиви думи за сетен път,дали ще се случат...

Вярвате ли в тези промени?

Какви са коментарите ви? Изходете от личния си опит, ако трябва!

Ще е супер да обсъдим всичко това.

Rorschach
03-23-2011, 17:17
Сори, ама не ми се мисли...


Системата сама по себе си има много трески за дялане, но проблема е точно във възпитанието/нагласата/средата. Ако ще и най-добрата система, условия и специалисти да имаш, когато е "кофти материала" - нема оправия.

Изходът за мен е образованието да е задължително до 4-и клас, а после ако не им се учи - да си трошат главата. За шофьорска книжка - 10-и клас да се иска, за регистриране на ЕТ или друго юридическо лице - пак 10-и клас.

На който не му се е учило - на браздата или с метла в ръката, а не да хрантутим едни безполезни паразити, които само пречат.

CanisDirus
03-23-2011, 18:23
Моят коментар:

- основното образование завършва със седми клас, от VIII до X клас е първият гимназиален етап, а от XI до XII - вторият
Основното не знам, как ще завършва след седми клас. Ако материала остна същия като обем. По принцип съм за 8 години основно и 5 гимназия / 4 техникум + 1 година практика
За разделението на гимназията на два етапа и профилиране във втория.

1) задължителна предучилищна подготовка за навършилите 5 години (вече влезе в сила)
- общообразователната подготовка ще е еднаква за всички училища, а учебните програми за разширената подготовка ще се разработват на училищно равнище
За при наличието на адекватна база. Моята предучилищна се провеждаше в кабинета по история от основното.

2) часове за гражданско образование, предприемачество, здравно образование
- в XI и XII клас ще има възможност за предуниверситетска подготовка с кредити към висшите училища
Гражданското образование сега го има като предмет (които забравих как се казва), но определено има нужда от разширяване. Предприемачество - по-скоро базов курс по икономика и управление на личните финанси, понеже това е огромна дупка в образованието.
Здравно образование - да. Още от първи клас. Както от медицински лица, така и от психиятри/психолози. Един бегъл преглед на разделите Секс и Любов стига като аргументация.
Последните две години в гимназията са за профилиране и с матурите от профилните предмети се кандидатства в университет. Единни матури за всички! Без приемни изпити в университети освен нужните такива по рисуване, пеене и тн.

3) учебните програми в професионалните училища ще се изготвят съвместно с бизнеса
- възможност за професионална квалификация след завършване на X клас
- задължителни предмети във всички училища ще бъдат български език и литература, математика, чужд език, гражданско образование и спорт
Да. Задължителна една година практика в реални условия - представилите се добре могат директно да започнат работа. Съответно и местата да се разпределят според нуждите и възможностите на бизнеса.

4) национално външно оценяване след края на всеки етап
Да. Но мисля, че след 10-и клас не е нужно. Учителите, ученикът и родителите сами да решат как ще се профилира ученика. Естествено учителите мгоат да дават само препоръка, но някъде нещата трябва да станат по-лични и да обхванат и личността като социална интелигентност примерно. Сегашните родителски срещи са доста неадекватен начин за учителите да контактуват с родителите. В частното училище на децата на шефа им пращат профили на децата всеки месец почти (за контакт е дал служебния мейл та почитам какви са хаймани). Ако ученика има проблем с предмета е редно учителя по този предмет да контактува с рдителите. Ако беше така сега можех да съм доктор 8-)

5) поетапно въвеждане на целодневна форма на обучение (вече влезе в сила за I клас)
Зависи в какъв вид и с какво съдържание ще се изпълни. Ако е с извънкласни дейности и всекидневен спорт - ОК. Ако следобед само ще се пишат домашни в класната стая - не звучи много примамливо.

6) по-добри условия за кариерно развитие на учителите
Това не знам как точно го мислят. Хоризонтална йерархия може би. Ако да - много съм съгласен. Има коренна разлика между двама учители по даден предмет.

7) атестация на директорите на всеки 4 години
Добра идея, но зависи от реализацията. Страхувам се, че ще стане като с общинските постове и ще има много промени от партийно естество.

Като цяло искам повече личен ангажимент на учителите с децата като личностно и социално поведение. Редовен контакт с родителите. Вече има начини - телефони, имейли и тн.

Briseis
03-23-2011, 19:01
Майка ми е учителка и тази идея витае в образователната система от има-няма 10 години. като всички вас и аз приветствам гласящия се нов закон. но по-важният въпрос тук е реформите да не бъдат проведени само на организационно ниво, а и на качествено! замисъл е много добър, особено с гражданското и здравното образование, но има ли подходящи кадри, които да могат да го реализират? има ли мотивирани учители? и ако няма - какво правим? защото в столицата може този въпрос да не стои на дневен ред, но в провинцията често положението е трагично...

особено ми хареса частта за професионалното средно образование. то трябва да е напълно достатъчно, за да се започне работа със средна работна заплата. далеч съм от мнението, че всички трябва да се вишисти. страната ни има повече граждани с висше образование от Великобритания на глава от населението, но не виждам ние да сме по-добре от тях. истината е, че и учетелите, и учениците, и работодателите трябва да разберат, че за определени професии не се изисква минимум степен 'бакалавър'.

тук малко не съм съгласна с Канис, че матурите трябва да са вход за всички ВУЗове. защото са елементарни. трябва да изискват повече труд и знания за отлична оценка. а външно оценяване след 10 клас трябва да има, защото доколкото разбрах ще може да излезеш на работния пазар и след него - един вид работна ръка за неквалифициран труд.

CanisDirus
03-23-2011, 19:09
Матурите трябва да са вход за ВУЗ, но не в сегашната си форма, естествено. Сега са просто една формалност заради болонския процес и стандартизирането на образованието.

Blab
03-23-2011, 21:18
//ще пиша, маркирам си

CanisDirus
03-26-2011, 14:07
Айде бе, пишете.

catalogueofanger
03-26-2011, 15:01
Защо хората разбират под реформа - революция ?

Образованието - безплатно и общодостъпно за всички лица.

Deadlock
03-26-2011, 15:28
мисля, че са необходими революции, които няма да се случат. но има и много осъществими стъпки в правилната посока, които не виждам защо да не направим.

например предметът свят и личност да влиза в програмата във всички гимназиални класове, не само в 12 клас, и то с повече часове и с акцент върху събитията по света, случващи се в момента. би било много хубаво в училище да си говорим за бедствието в япония, либия, цените на горивата и т.н - светът сега, който е важно /необходимо? интересно?/ да забележим и да си обясним.

catalogueofanger
03-26-2011, 21:47
Как предлагаш да се обсъждат цените на горивата на ученици, които си нямат понятия от икономика или не знаят какво е ОПЕК ?

Какъв предлагаш да е хорариумът на този час "Свят и Личност" за целия гимназиален курс ?

Lucho
03-26-2011, 22:31
Изглежда добре, но... никъде не се споменава за преструктуриране на учебния план ? Защо никой не може да проумее, че в училищата трябва да се учат практически насочени неща за живота. Основното, което е до момента до 7 клас да се запази. От там нагоре трябва реорганизация на учебниците по всички предмети, като профилираните паралелки си изучават разширени учебници с коренно различно учебно съдържание, а останалите дисциплини да бъдат смекчени и всички ненужни глупости да бъдат извадени от учебниците. От някой неща просто няма полза в живота, струва ли си тогава те да се изучават и да тормозят било то кандидастващи студенти, било ученици от по-долен клас... искат училището да е приятно, искат на учениците да им е приятно. Със сегашните тежки учебни програми/планове това няма как да стане. За всеки, който му е интересен даден предмет, може да посещава допълнителни часове - СИП, където да се занимава допълнително и да получава допълнителни знания. Работата е там, че всичкото излишно, което е в момента, може да се въведе като СИП - т.е. никой няма да е ощетен и всеки ще учи каквото си пожелае.

След X аз лично не виждам смисъл от изучаване на Математика (за непрофилирани паралелки), тъй като всички базови знания до момента са предадени, т.е. никой няма да се учи тепърва да смята или да познава часовника.

catalogueofanger
03-26-2011, 22:36
Драги ми Лъчо, човеко с палма на аватара..

Какво предлагаш да отпадне, като "тежко" от гимназиалната програма по История например ? Или тази по Български език и Литература ? Ако не можеш да отговориш на тези свръх важни въпроси, можеш да ми кажеш, какво да отпадне от програмата по Биология или тази по Физика.

В краен случай да ми кажеш какво разбираш под "практически важни" неща, които трябва да се учат в училище и дали си спомняш в кой клас си учил как се забиват пирони по Трудово ?

Deadlock
03-26-2011, 22:59
catalogueofanger,
има предмет география и икономика, който се учи от пети клас нататък, а по история се коментират и икономически въпроси. следователно програмата предполага, че ние получаваме и използваме икономически знания.

та предлагам на учениците да им се разяснява какво е ОПЕК и други свързани с конкретната тема неща. представям си го като предмет без учебници и оценки, за броя часове - не мога да преценя.

Rorschach
03-26-2011, 23:07
Това с практическите знания е могъщ фейл - такива се получават в професионалните гимназии и техникумите - марш натам.

catalogueofanger
03-27-2011, 01:34
Deadlock, това, което казваш е невъзможно. Час без оценки е равно на свободен час, особено що се отнася до гимназиалния курс. Това като първо. Второ - някои най-елементарни неща от икономиката и политиката може и да се обясняват, волю - неволю и под една или друга форма в часовете по история и география, но те не са абсолютно основание за пълна дискусия на подобна тематика, както и на каквато и да е по-сериозна. Така че това отпада.

Pliok0019
03-27-2011, 06:11
Това с практическите знания е могъщ фейл - такива се получават в професионалните гимназии и техникумите - марш натам.
Не във всички.


За мен най-добрата промяна в образователната система ще бъде свързана с уеднавкяването на преподаването в училище и изскванията за кандидатстване в университетите. За мен е необходимо да се залага на предметите, които развиват българския дух, култура и национално самосъзнание - български език и литература, история и география.

CanisDirus
03-27-2011, 08:45
Ученици да обсъждат цената на горивата? :shock:
Това е работа на хора с висше икономически образование и то с обширни познания в областта.

В училище е редно да се учи управление на собствения портфейл. Какви данъци се плащат когато работиш, какви права имаш като работник или безработен, видовете застраховки, социалното осигуряване, здравното осигуряване. Един вид да се научиш сам да се грижиш са собствените си финанси. Какво от кое учреждения да изискваш. Това са важни неща, които масово не се знаят от хората.
Аз също имам бая дупки, понеже не ми се е налагало. Но и напоследък не ми се налага.

Пльок, какво разбираш под български дух, българска култура и национално самосъзнание?
Как да го поощряваме? Какво ще донесе това?

Lucho
03-27-2011, 09:06
Драги ми Лъчо, човеко с палма на аватара..

Какво предлагаш да отпадне, като "тежко" от гимназиалната програма по История например ? Или тази по Български език и Литература ? Ако не можеш да отговориш на тези свръх важни въпроси, можеш да ми кажеш, какво да отпадне от програмата по Биология или тази по Физика.

В краен случай да ми кажеш какво разбираш под "практически важни" неща, които трябва да се учат в училище и дали си спомняш в кой клас си учил как се забиват пирони по Трудово ?

Много неща могат да отпаднат, не съм експерт, който може да определи, но все пак, ето върху какво мисля:

1) История - Основната цел да бъде познаване на историята на нашата държава. Чак след опознаването и, може да се предприеме и ход към опознаване историята на друга държава, но в основни линии, без тежки и сухи факти. Повече илюстрации в учебниците, повече мултимедия (последния ред да се прибавя към всяко твърдение надолу, за да не го повтарям).

2)БЕ/Литература - Напоследък доста говорят за това, че младото поколение не чете (или може би учебния материал). Как искат младите хора да четат нещо, писано в друга епоха, при други обстоятелства. Ако се вкарат и произведения на съвременни автори, а се изкарат някой антични такива или пък до болка познати, не би имало никакъв проблем. Има изключително стойносттна както българска, така и чуждестранна литература, но просто никой никъде не я застъпва.

3)Биология и Здравно образование - Целта на този предмет трябва да бъде да обучава учениците за организмовия свят, ботаника, зоология и т.н. Недопустимо е обаче, когато се дават прекалено ненужни данни на НЕбиологични паралелки. В крайна сметка не е толкова важно устройството на белите дробове за един човек, колкото това как той да диша правилно, как да забелязва навреме симптомите за развита болест и т.н., т.е. биологията като предмет в училище трябва да клони повече към Здравно образование, а не толкова към Биология за непрофилираните.

Също така, може да се изгради система от два типа учебници: За профилирани паралелки и за задължителна подготовка (ЗП), тъй като в момента разликата между едните и другите е +/- 10 листа и еднакво съдържание без 1 или 2 урока.

4) Физика/Математика - тук очаквам твоите доводи защо трябва да си изучава Математика до 12 клас и къде в живота намират приложение знанията ти от решаване на задачи по Физика и тези по Математика след 9/10 клас например.

5) Примера с пироните по трудово не беше уместен, все пак, не сме толкова изпростяли като нация. И все пак, под "практически важни" разбирам такива знания, които утре, ако излезеш от едно СОУ и се реализираш като един сервитьор/сервитьорка ще можеш да си изпълняваш задълженията съвестно, тъй като ще знаеш да работиш с калкулатор (ако са те научили когато трябва), т.е. ти пак ще работиш в плюс на обществото, вместо след 12 години обучение да влезеш в живота и да установиш, че от тези 12 години ефектът за теб е бил почти нулев, а със знанията си за всичко (ако имаш отлична диплома) и решиш да НЕ кандидастваш, не можеш да постигнеш нищо. Мисълта ми е, че в образователната система трябва да се приключи с практиката "общ спорт" - от всичко по много, в резултат на което се получават хора, които са компетентни в много области, но по малко. Ефект от това няма. След X клас - БЕЛ, ФВС, Чужд език + профил предмети (2 или 3). За да може за 2 години да се подготвят тези хора за кандидастване в университет, да имат знания, да кандидастват, да успеят, в последствие да станат кадърни и образовани специалисти, а не разбирачи от всичко.

@Pliok0019, с това също съм съгласен, трябва да има уеднаквяне на преподаването и уеднаквяване при кандидастването в университети.

catalogueofanger
03-27-2011, 09:22
Значи, от точките, които си посочил аз разбрах следното - да отпадне изучаването на чуждестранна история / история на регионите, история на Европа и света, следователно да отпадне и изискването учениците да схващат историческите процеси като неразривно-свързани по-между си и зависещи една от друга системи/, изучаването на писатели от друга епоха / ?!? /, а вместо това да сложиме КАРТИНКИ. :D

Биология, Физика и Математика съм учил до 10 клас, но повярвай ми в тези 2 години съм си взел целия гимназиален материал.

В крайна сметка ми говориш, че не сме изпростяла нация, но ми даваш за пример, че е от крайна необходимост за развитието на градивна обществена единица да знае да смята с калкулатор, ако реши да се реализира като сервитьор/ка.

Еххх... още си спомням как часовете по трудово обучение развиваха личности :-D :-D

Blab
03-27-2011, 10:29
За мен най-добрата промяна в образователната система ще бъде свързана с уеднавкяването на преподаването в училище и изскванията за кандидатстване в университетите. За мен е необходимо да се залага на предметите, които развиват българския дух, култура и национално самосъзнание - български език и литература, история и география.
ти сериозно ли?
как си го представяш - с вдигане на летвата, до положение, в което масата ще играе без проблем на лимбо, или сваляне нивото до земя, и раздаване на залъгалки?


//такива като Лъчо - основно и да хваща калкулатора.

Pliok0019
03-27-2011, 11:58
За мен най-добрата промяна в образователната система ще бъде свързана с уеднавкяването на преподаването в училище и изскванията за кандидатстване в университетите. За мен е необходимо да се залага на предметите, които развиват българския дух, култура и национално самосъзнание - български език и литература, история и география.
ти сериозно ли?
как си го представяш - с вдигане на летвата, до положение, в което масата ще играе без проблем на лимбо, или сваляне нивото до земя, и раздаване на залъгалки?


//такива като Лъчо - основно и да хваща калкулатора.
Сега нещата са коренно различни. Учиш едни произведения за матура, други за кандидатстване. Стериометрия за училище, профил математика, а изискванията в УНСС са други, да не говорим за СУ. Получава се, че за да кандидатстваш е задължително да ходиш на курсове/частни уроци. След 5 часа държавно училище - 4 частно. Като гледам как другите влизат в чуждестранни университети, направо им завиждам.

Lucho
03-27-2011, 14:08
В крайна сметка ми говориш, че не сме изпростяла нация, но ми даваш за пример, че е от крайна необходимост за развитието на градивна обществена единица да знае да смята с калкулатор, ако реши да се реализира като сервитьор/ка.


По-добре да знае да смята с калкулатор, отколкото абсолютно нищо да не знае. Не съм казал никъде "да сложим картинки" и да махнем останалото, а казах да се използва мултимедия, която не се използва в българското училище и именно това "спомага" за неразбирането на и без това "добре" написания материал в 25 различни учебника на различни издателства, автори и т.н. Имах предвит като се прави нещо, да се мисли преди всички, а не просто да се прави някаква реформа, защото поне 90% от уроците трябва да бъдат пренаписани на разбираем език, а 40-50% от поднесена информация трябва да бъде редуцирана или пренаписана. Разбирам, че ти харесва историята, но при нас се учи повече за другите, отколкото за нас самите. Колко урока са отделили в Гърция за българската средновековна държава ? А колко урока са отделили другите за нас? Сега ще кажете, че е несъпоставимо другите да учат нас, при нас положението е друго и т.н. хиляди обяснения, че не съм прав, но все пак, все от някъде трябва да започне изграждането на национално самосъзнание.

Аз не съм против предметите и дисциплините, изучавани в училище, против съм претрупването на учебниците от излишни неща. Всяка година се правят реформи и се сваля материал от по-горен клас по-надолу, нещо, което е без прецедент в Европа - в някой страни например учат най-елементарната таблица за умножение, дроби и др. в 7-ми клас. А какво се учи тук в 7 клас? Сетете се! Нещо коренно различно от дроби.

За уеднаквяването на изискванията - да, трябва да го има. Щом едно нещо се изисква на олимпиада, същото трябва да се изисква и на кандидат-студентски изпит. Предполага се, че за 4-5 години, ако си добър, се готвиш за участия по олимпиади, а накрая се оказва друго. Не е правилно.



//такива като Лъчо - основно и да хваща калкулатора.

Никъде в написаното не визирах себе си, но след основното, този някой ще хване калкулатора в чужбина, поне ще изкарва малко повече, отколкото в своята страна.... с калкулатор в ръка!

Blab
03-27-2011, 14:35
http://www.kultura.bg/bg/print_article/view/18185
http://www.youtube.com/watch?v=6njphzIbwRc
!!!
http://www.youtube.com/watch?v=xB_GRAWCqw0
http://www.youtube.com/watch?v=vhpvzihGpHo

//останалите са отстрани

CanisDirus
03-27-2011, 14:37
Всяка година се правят реформи и се сваля материал от по-горен клас по-надолу, нещо, което е без прецедент в Европа - в някой страни например учат най-елементарната таблица за умножение, дроби и др. в 7-ми клас. А какво се учи тук в 7 клас? Сетете се! Нещо коренно различно от дроби.



Къде в Европа е това? В помощните училища?
Айде стига глупости. За математиката гарантирам, че след 12 клас в цяла Европа се излиза с почти еднакви знания.

semantics
03-29-2011, 10:50
Хубаво се обсъжда тук, много яко. Мен ме нямаше известно време, бях зает да лежа.

Относно идеята на Deadlock за Свят и личност, аз подкрепям. Съвсем не е въпросът в това даден проблем да се обсъжда на нивото на експертите от дадена област, а да се предизвиква интересът на учениците в повече и по-различни сфери, да се мотивира мисленето им относно по-широк кръг от проблеми. Защото в противен случай можем да кажем, че учениците не бива и по литература да анализират нищо, понеже не са на нивото на някой българист с 31290 свои издания.
Но така или иначе евентуалната полемика върху такова предложение за Свят и личност е далеч не толкова необходима, колкото други неща.

Относно олекотяването на учебната програма, за което започна да говори Лъчо - напълно необходимо е. Не толкова махане на предмети, но действително много от предметите са неадекватни откъм обем на учебното съдържание и неговата пригодност спрямо възрастовите особености и потребности в различните класове. Учебник по история за пети и шести клас, ениуан?
Обаче това за насочването на учебното съдържание в по-практически план е хлъзгава дискусия. Не става дума за това някой да се учи по математика как се работи с калкулатор, а за това получените знания да отговарят на потребностите на възрастта и непосредствените личностни и/или професионални задачи, които стоят пред ученика в следващия етап; знанията да са полезни, без да натоварват.

И разни други нешча... Малко не съм съсредоточен, за да пиша повече.

CanisDirus
03-30-2011, 10:36
Да налея малко масло в огъня
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/03/29/1067187_uchilishte-muchilishte_ili/

catalogueofanger
03-30-2011, 12:28
Семантикс, по ирония на съдбата наскоро ми се наложи да преглеждам учебник по история за 5-6 клас и да обследвам определени казуси, които са професионални и засягат единствено оформянето на светоглед.

На Лъчо няма да му обяснявам като на третокласник, защо е необходимо по история да се учи случващото се около България, но така или иначе всички се обединяваме около идеята, че е нужна промяна. В голяма част от гимназиалните курсове предметът История не достига до планувания си край, а всеобщата неграмотност се дължи както на системата на преподаване, преподавателите, така и на начина по който е поднесена, което в абсолютно никакъв случай не говори за пренатрупване, а тъкмо обратното.

Някак си не ми изглежда студент във 3-ти курс да свърза Константин Величков единствено и само с метростанцията, а Димитър Петков с пазара над нея.

Всъщност, най-добрите образователни реформи по света се правят на принципа проба-грешка, заради спецификата и националните особености, там където се прилага. Така например добре работеща образователна система в Южна Европа, едва ли ще сработи в Северна... от там нататък отделните държави и нации също споделят различни по характер особености, които могат да попречат или доразвият някой вид образователна система.

В България системата е хибридна и съчетава или е съчетавала най-доброто съществуващо до края на 1980-те. От тук нататък и особено след 1989-та година нещата се променят - къде по-бързо, къде по-бавно. Изходът, според мен, е един. Създаване на няколко експертни комисии по образование, които да изготвят програма за откриване на най-добре работещите познати образователни инструменти и да експериментират чрез тях в реално време и реална среда. Вътре в обществото и сред самите ученици. Чрез експериментални паралелки и др. подобни. Само на базата на такъв мониторинг може да се усети пулса на проблемите в основното и средното образование, да бъдат открити по-ясно дупките в системата и да бъдат поправени. Само така може да бъде открит работещ инструмент, който да бъде както достатъчно актуален, така и достатъчно ефективен в днешната реалност.

Разбира се, това ще коства милиони от и без това свития ни до ента степен бюджет.. Но няма друг начин. Така че ще се въздържим от пълни и революционни реформи в образованието, поне до 2015-2017г., когато може и да имаме достатъчния ресурс да го направим. И всичко това при проява на поне средна кадърност от експертите. Според мен, революционни промени на базата на повърхностни наблюдения и инфилтрирането на непознати, но работещи другаде системи ще е изключителен риск с най-вероятен летален край за цялата образователна система в България.

Всичко написано до тук е лично мнение и подлежи на обсъждане.

Pliok0019
04-01-2011, 12:43
А какво мислите за отпадането на квотите за момичета и момчета в гимназиите и университетите.

Аз лично съм твърдо "за". Нали уж трябва да същестува равенство и всичко да е еднакво за всеки. Сега момчета влизат с нерално по-нисък бал (с около 3 единици в УНСС)... малко тъпо.

CanisDirus
04-01-2011, 12:52
Кажи го това на тия, дето въведоха 30% квота за жените в ръководните нива в компаниите в Европа 8-)

Rorschach
04-01-2011, 13:03
Аз лично съм привърженик на идеята да се махнат квотите, защото е доста нередно в университета да се озове някой толуп, защото е изкарал тройка, а момиче с резултат 5 и 20 да не може да влезе в същата специалност. Важи и с разменени роли в други университети и насоки.


Специално за образованието - продължавам да твърдя, че имаме нужда от реформа в семейството и възпитанието, а не толкова в самият учебен материал, където е редно да актуализираме или модернизираме някои аспекти, но не й да правим реформа. Защо?


Защото училището изгуби своят образ на институция, където важат някакви норми и правила - всеки прави каквото си знае и очаква, че ще му се размине и ще избута. А най-лошото е, че точно и това се случва, а това ни води до един куп проблеми впоследствие.
В главата ми започват да изкристализират конкретни идеи, но трябва да ги обмисля по-добре, но да дам един отправен камък - ученик, на който е наложена мярка за наказание - изключване, да остава като квота в класа, който е заемал за настоящата и още една година.