PDA

View Full Version : Инверсия в Немски език



cherrygloss
03-26-2011, 06:14
Ако може някой да ми обясни накратко инверсията в Немския :-o
Например
Dann kauf Sie mit Daniela auf.
Кога се използва и винаги ли делимата представка е накрая :(

Lorein
03-26-2011, 07:42
Според мен инверсията в случая няма общо с глагола, а с това, че изречението започва с dann, вместо с подлога. В немския много важно правило е, че сказуемото винаги е на второ място. Пък вече ти си преценяваш как да започнеш изречението. Ако има някакво обстоятелствено пояснение (за време, място, начин, количество или причина), както в случая е dann, много хора предпочитат да го сложат него на първо място, после сказуемото, после подлога и вече всички останали думи.
Колкото за глаголите с делима представка. Ако изречението е от нормален вид и не е в Perfekt или Plusquamperfekt време, то представката винаги отива сама на края.

Schneeflocke
03-26-2011, 11:19
Според мен инверсията в случая няма общо с глагола, а с това, че изречението започва с dann, вместо с подлога. В немския много важно правило е, че сказуемото винаги е на второ място. Пък вече ти си преценяваш как да започнеш изречението. Ако има някакво обстоятелствено пояснение (за време, място, начин, количество или причина), както в случая е dann, много хора предпочитат да го сложат него на първо място, после сказуемото, после подлога и вече всички останали думи.
Колкото за глаголите с делима представка. Ако изречението е от нормален вид и не е в Perfekt или Plusquamperfekt време, то представката винаги отива сама на края.

Сказуемото не винаги е на второ място, понякога е на края на изречението(всеки учебник има списък с думите, които водят до цказуемо на края).

За делимата представка....доста често в разговорния език тя се слага веднага след глагола или през 1-2 думи(за да не се забрави смисълът :-D ). Но по принцип - в края на простото изречение в състава на сложното.

Lorein
03-26-2011, 14:56
Schneeflocke, какви думи водят до това, сказуемото да е в края на изречението? Аз говоря за нормално изречение. Не говоря примерно за съюзите, които изискват краен словоред (weil примерно).

Schneeflocke
03-26-2011, 15:01
Schneeflocke, какви думи водят до това, сказуемото да е в края на изречението? Аз говоря за нормално изречение. Не говоря примерно за съюзите, които изискват краен словоред (weil примерно).

Какво абнормално има в тези съюзи? :-o Като гледам, въпросът е за "по принцип", не за "както на Lorein й харесва"....

Lorein
03-26-2011, 15:08
Schneeflocke, какви думи водят до това, сказуемото да е в края на изречението? Аз говоря за нормално изречение. Не говоря примерно за съюзите, които изискват краен словоред (weil примерно).

Какво абнормално има в тези съюзи? :-o Като гледам, въпросът е за "по принцип", не за "както на Lorein й харесва"....

Защо се заяждаш? Питах те най-нормално, защото не се сещам за какви думи става на въпрос.

Schneeflocke
03-26-2011, 15:16
Schneeflocke, какви думи водят до това, сказуемото да е в края на изречението? Аз говоря за нормално изречение. Не говоря примерно за съюзите, които изискват краен словоред (weil примерно).

Какво абнормално има в тези съюзи? :-o Като гледам, въпросът е за "по принцип", не за "както на Lorein й харесва"....

Защо се заяждаш? Питах те най-нормално, защото не се сещам за какви думи става на въпрос.

Хммм, бих нарекла това очизвадна лъжа. При положение, че ги спомена и след това нарече " абнормални", някак не вярвам, че не се сещаш... А, ако не знаеш какво води до краен словоред в немския, може би не трябва да се опитваш да помагаш с език, който не владееш...

Lorein
03-26-2011, 15:21
Schneeflocke, какви думи водят до това, сказуемото да е в края на изречението? Аз говоря за нормално изречение. Не говоря примерно за съюзите, които изискват краен словоред (weil примерно).

Какво абнормално има в тези съюзи? :-o Като гледам, въпросът е за "по принцип", не за "както на Lorein й харесва"....

Защо се заяждаш? Питах те най-нормално, защото не се сещам за какви думи става на въпрос.

Хммм, бих нарекла това очизвадна лъжа. При положение, че ги спомена и след това нарече " абнормални", някак не вярвам, че не се сещаш... А, ако не знаеш какво води до краен словоред в немския, може би не трябва да се опитваш да помагаш с език, който не владееш...

WTF?! Какъв ти е проблемът? Владея езика и то от 8 години. Питах те за какви думи говориш и споменах вариантите, при които аз знам сказуемото да е накрая (съюзите, които изискват краен словоред). И нищо не съм наричала абнормално. Ти използва тази дума. Боже, човек да не се опита да помогне и веднага някой да тръгне да се заяжда. :?

Schneeflocke
03-26-2011, 15:37
WTF?! Какъв ти е проблемът? Владея езика и то от 8 години. Питах те за какви думи говориш и споменах вариантите, при които аз знам сказуемото да е накрая (съюзите, които изискват краен словоред). И нищо не съм наричала абнормално. Ти използва тази дума. Боже, човек да не се опита да помогне и веднага някой да тръгне да се заяжда. :?

Алзхаймер?

Аз говоря за нормално изречение. Не говоря примерно за съюзите,

Или българският не ти е силна страна?

Lorein
03-26-2011, 15:45
Нямам никакво намерение да се занимавам с някого, който си търси с кого да се заяжда. Казах си мнението по въпроса и нямам намерение повече да се занимавам с теб. :)

cherrygloss
03-26-2011, 16:14
Благодаря ви за помощта :)
Ако някой иска да допълни нещо :-D

lilyofthevalley
03-27-2011, 15:39
cherrygloss, така като гледам не са ти помогнали много, макар Lorein да се е опитала.
За глагола в немския език- спрегнатият глагол стои винаги на второ място в главното изречение. Под "второ място" НЕ разбирай "втора дума" в изречението.
Изключение са:
Ja/Nein Frage - Kommst du morgen?;
Befehl - Stehen Sie fr

cherrygloss
03-27-2011, 17:38
lilyofthevalley , БЛАГОДАРЯ! :) Страшно ми помогна, оценявам труда ти ;-)