PDA

View Full Version : Stereo vs. 5.1



straus
03-30-2011, 18:28
Здравейте, моята история е следната:
Използвам вградена на дъното 5.1 звукова карта SoundMax и колонки Privileg A-9501. До скоро колоните бяха вързани в стерео режим, като буфера симулира съраунд за да свирят всички колони. Напоследък обаче се зарибих по Full HD филми и си вързах още 2 кабела от компа към буфера да го подкарам на 5.1. За съраунд ОК, добре го вади, обаче като слушам музика в 5.1 режим свири по-слабо от колкото в стерео режим, не е няква огромна разлика ама съм му навикнал и го усещам. Влязох в миксера и увеличих всяка една колона до край и пак не се получава тая сила на звука. Според мен е проблем с драйвера на звуковата карта, но по-нови няма, та за всеки случай да питам ако някой е срещал подобен случай?

JDeel
03-30-2011, 20:15
Някои 5.1 звукови карти се държат странно когато трябва да пускат музика.
На лаптопа на един приятел от настройките за звуковата карта (някаква Realtek) увеличаваме звука на каналите с +5dB за да свири... по-така. Аз принципно не обичам да има някакви корекции, но сякаш е ненормално тихо с настройки на 0dB. Имам предвид, че моя лаптоп, който си е чисто стерео и без настройки свири така, както неговия лаптоп на +5dB.
Друг приятел има някаква настройка, която всеки път е активирана и променя някак тембъра на звука... настройката е нещо за Dolby ли, DTS ли... честно казано и аз не ги разбирам добре.
Аз имам и настолен комп с Creative X-Fi където не са ми правили впечатление такива 5.1 звукови аномалии. Тази звукова карта е по-скъпа обаче.
Та мисълта ми е, че вероятно евтините 5.1 звукови карти са си малко такива опаки.

straus
03-30-2011, 20:27
И аз го мислех тоя вариант, даже се бях засилил да си взема една creative, ама като се замислих че с карта за толко пари, трябва да ръсна и няколко стотака за колони, примирих се и останах да цъкам с това което имам.

JDeel
03-30-2011, 20:54
Аз мисля, че не скъпите звукови карти са хубави, а евтините са скапани.

Тествал съм звука между тази Creative (настолния) и звуковата карта на лаптопа ми (вградена, за която ми е направило впечатление че свири хубаво). Връзвал съм двете машини заедно към един усилвател и с пуснати едни и същи песни по едно и също време (с ръцете на двете мишки) и с нулирани специални настройки - никакви еквилайзери и такива глупости. Превключвайки входовете на усилвателя, така че да преминавам от едната към другата звукова карта на... резултатите бяха, че не усетих разлика между двете - сякаш свиреше една и съща звукова карта.

Въпрос на късмет, явно обикновените стерео звукови карти на Toshiba лаптопите ги оставят хубави, но за евтините звукови карти за настолен комп не бих казал същото. Защото когато си взех тази Creative навремето наистина свиреше осезаемо по-добре от предишните ми обикновени.
А по-късно установих, че едно най-обикновено mp3 плеърче на цена на половината на Creative свири... неочаквано добре, като скъпа звукова карта.

Така че... не скъпите звукови карти са добри, просто обикновените са лоши :)

straus
03-30-2011, 21:06
Аз пък преди известно време бях на мнение, че да дадеш пари за външна саунд карта си е чиста разсипия. Има вградени със 6 и 8 канала, мислех си "да има разлика, колко разлика треа да има за 100+лв. Да обаче един ден мой приятел се сдоби с креатив карта и 7.1 колони на същата марка. Не бяха от скъпите модели, 45лв за картата и към 160 за колоните. Просто останах изумен, буфера имаше плътен бас, а колонките вадеха страхотни високи честоти. Въобще харесаха ми от всякъде, ама от тогава се почнаха едни такива разходи, че още не знам къде се намирам. За сега ще сънувам креатив, пък някой ден знае ли се :lol: