PDA

View Full Version : Истината е, че Македония и Тракия не са били български



istinatae
03-30-2011, 19:52
Здравейте, скоро слушах едно изказване пред един паметник на Тракийци от вицепрезидента Ангел Марин.

Боже мой, нашата история е по-манипулирана и от македонската едва ли не.

Тракия била българска, дрън-дрън, Турция трябвало да ни плати репарации, дрън-дрън на изкуфялия вицепрезидент Ангел Марин.

Каква е истината. През 1913 г. България получава около 9 000 кв. км. в Беломорска Тракия, въпреки че губи Междусъюзническата война. Там обаче народа не ни иска и прави временна държава.

Известната Гюмюрджинска република. В Беломорска тракия 78% са били мюслюлмани,11% православни българи и 10% православни гърци.

Който ще каже, че повечето са били българо-мохамедани, ще има да взема.

Те са били във война с България.

Цитирам:

"Девин е опожарен от части на Българската армия през 1913 година, след бунт на местните жители, като от 250 къщи остават здрави само 30. Девин е бил изпепеляван и по-рано - през 1905 година, както и през 1912 година, когато са останали само седем незасегнати къщи".

Всеки знае, че башкото клане е направено от българомохамедани от родопските села и градове. Тъпите български царски власти след Освобождението не са успяли да спрат българи християни да колят българи мохамедани.

Да продължим


Тъмръшка република или Помашка република просъществувала от 1879 до 1886 година в Родопите.

Всеки знае за Съединението, но в никой учебник не пише, че част от Източна Румелия в Родопите се отцепва и се присъединява към Турция.

Е как с 10% от населението, беломорска тракия ще е била наша?

Същото е и с Македония, където българите са били едва 1/3.

Да не говорим за сегашната територия на България, където турци са били 1/4.

Например Пловдив, о колко български е бил този град.През 1880 г., тоест 2-3 години след Освобождението, от 24 хил. души само 11 000 са били българи. Турците са били 6 000, гърците 5 000 и т.н.
А преди Освобождението вероятно е било доста по-турско.

Вероятно малцина от вас знаят, че Горнотрайкийската низина е българска, защото цар Калоян е избил всички гърци в нея. Направил е страшен геноцид. Затова в Гърция той е известен с името Калоян гъркоубиец. От хуманна гледна точка е по черен от Василий българоубиец. Но благодарение на него Горнотракийската низина е с българи а не с гърци в момента.

За Солун.

Гърците влезели в града малко преди българите и затова станал техен. Дрън-дрън.

Преди Балканската война (1912 г.) общият брой на населението на Солун е 118 000 души, от които 10 000 българи, 26 000 турци, 16 000 гърци, 55 000 евреи, 2500 цигани и 8500 други.

Как с 8% от населението ще контролираме град. По-смешно чували ли сте?

Българското преиначаване на историята е по-силно от макендонското дори. Но за Македония друг път.

Пиша всичко това, за да уважаваме съседа. Да помним, че преди нас земята е била на други (траки, римляни, византийци), да знаем че земята е на този който я ползва, а не на когото е била някога.
Да се радваме на това което имаме и да се радваме на съседите да се радват на това което имат.

BERCUT
03-30-2011, 21:28
Странно защо пък аз не ти вярвам. Кажи ми доказан историк, който го е казал и тогава ще се замисля, но пак няма да повярвам.

Първо - Временното управление на Западна Тракия се основава по време на Междосъюзническата война веднага щом българската армия напуска пределите на Западна Тракия. Населението там е около 80 % по данни на турците, но реално това там са турцизирани българи и гърци.
Второ - Помашката република възниква далеч преди съединението и тя е против румелийските власти, поради това, че са секли българи и ги е страх от възмездие.
Трето - траките са готи, а готи е просто по-късно название на гетите. От своя страна гетите са кимерийци, както и прабългарите, а славяните са смесица от прабългари, фриги и балтийски народи. Фригите от своя страна се родеят се родеят със шумерите, египтяните и някои други народи от Междуречието, т.е.
Четвърто - изхождайки от третото ти трябва да се гордееш, а не да се продаваш.
Пето - от такива като теб твоята страна е в това състояние.

И за разлика от теб си давам източниците за това което казах - С. цанев, Е. Антонов, Г. Баркър, Х. Бемберски, В. Бешевлиев, един дълбок прочит на Библията, Х. Божков-Тетевянин, Х. Вакарелски и разни други историци - български, руски и молдовски.
Четвърто -

DarkTemplar
03-30-2011, 23:02
Поредният дебил, който е изкопал някви спекулативни данни и си мисли, че разбира от история. :?

istinatae
03-31-2011, 06:34
Странно защо пък аз не ти вярвам. Кажи ми доказан историк, който го е казал и тогава ще се замисля, но пак няма да повярвам.

Виж в wikipedia, дори ако искаш за Западна тракия, Солун, Пловдив, тъмрашката република и т.н.

Линкове не можех да пускам, защото съм нов-стар:)


Населението там е около 80 % по данни на турците, но реално това там са турцизирани българи и гърци.
Все едно някой да дойде и да каже, че ти си българизиран византиец:) И ще е прав.



Второ - Помашката република възниква далеч преди съединението и тя е против румелийските власти, поради това, че са секли българи и ги е страх от възмездие.

Добро утро. Помаците са правили Баташкото клане и ги е било страх от възмездие, каквото и са срещнали, армията и околните българи на няколко пъти са ги клали. Айде кажи, че не са искали да се присъединят към Майка Турция.


Трето - траките са готи, а готи е просто по-късно название на гетите. От своя страна гетите са кимерийци, както и прабългарите, а славяните са смесица от прабългари, фриги и балтийски народи. Фригите от своя страна се родеят се родеят със шумерите, египтяните и някои други народи от Междуречието, т.е.
Четвърто - изхождайки от третото ти трябва да се гордееш, а не да се продаваш.
ха ха ха :razz:



Пето - от такива като теб твоята страна е в това състояние.
Ти пък, айде сега


И за разлика от теб си давам източниците за това което казах - С. цанев, Е. Антонов, Г. Баркър, Х. Бемберски, В. Бешевлиев, един дълбок прочит на Библията, Х. Божков-Тетевянин, Х. Вакарелски и разни други историци - български, руски и молдовски.
Четвърто -
Егати източниците. Ползвай поне един два гръцки или турски. Дай право и на другата страна, а не само на едната. Това е основно правило

istinatae
03-31-2011, 06:35
Поредният дебил, който е изкопал някви спекулативни данни и си мисли, че разбира от история. :?

Аз не съм дебил а катил:)
:razz:
Мерси за комплимента все пак. Беше много по темата:)

ivan_gr
03-31-2011, 08:28
Истината е , БРАТЛЕ , че заради смешните ни политици нито Беломорска Тракия , нито Западните покрайнини , нито Македония , нито Добруджа са в пределите на България.
Просто политиците ни винаги са били едни лайна. Винаги са вземали погрешните решения и ги е бивало във всичко друго , но не и в политиката , шибаняците.

istinatae
03-31-2011, 09:04
Истината е , БРАТЛЕ , че заради смешните ни политици нито Беломорска Тракия , нито Западните покрайнини , нито Македония , нито Добруджа са в пределите на България.
Просто политиците ни винаги са били едни лайна. Винаги са вземали погрешните решения и ги е бивало във всичко друго , но не и в политиката , шибаняците.

И с Македония и с Тракия и С добруджа и с Ниш, все тая, няма да ни се вдигне стандарта на живот. Лихненщайн, Монако и Андора например са малки страни, но това не им пречи. И Малта също.

Не е важно колко си голям, а колко добре живееш.

Ама с такъв лош човешки материал, така ще сме си

BERCUT
03-31-2011, 10:22
Първо - няма начин да съм българизиран византиец, защото - първо съм роден в Екатеринбург (Русия), второ майка ми е от Могильов (Беларус), така че съм си чист руснак (кимериец = българин).
Второ - половина от авторите са руснаци.
Трето - уикипедия не е най-точният източник.
Четвърто - ти си един дебилен кон с капаци, който вярва на това което е прочел от неясни источници. Като не ми вярваш прочети - книгите на С. Цанев, Войната на расите, културите и антикултурите, Етруските, Името българи - същност и история, Прабългарски епиграфски паметници, Библията, Вечните знаци на българския дух, Бит на тракийските и мароазийските българи. Ако намериш превод от прабългарски на "Джагфар тарихы" и "Шан къзъ дастанъ" те съветвам също да ги прочетеш.

KarlDionic
03-31-2011, 11:21
прави си сметката трол нещастен, щом дори и тези които не са българи по произход ти я оборват... иначе това доста пасва за някоя турска/гръцка/македонистка пропаганда...

GregoryHouse
03-31-2011, 14:16
Боже, боже колко мъка има по този свят. Вече който притежава интернет пространството притежава и истината....докъде я докарахме.

Auriss
03-31-2011, 16:52
Признавам поне ,че се посмях хубаво. Напомня ми на времето ,когато четох един македонски учебник по история - сякаш си в някаква паралелна реалност и всичко е толкова неадекватно и недомислено.


Ама с такъв лош човешки материал, така ще сме си

По принцип съм на сходно мнение ,но този ред ме накара наистина да се посмея. Благодаря.


Същото е и с Македония, където българите са били едва 1/3.

Хайде ,бе?


Да не говорим за сегашната територия на България, където турци са били 1/4.
Да проверим ?


Преди Балканската война (1912 г.) общият брой на населението на Солун е 118 000 души, от които 10 000 българи, 26 000 турци, 16 000 гърци, 55 000 евреи, 2500 цигани и 8500 други.
Истината е ,че доста различни цифри съм чел.


Да се радваме на това което имаме и да се радваме на съседите да се радват на това което имат

Много са ми забавни такива като теб. Би ли ме просветлил каква беше целта на целия ти пост ? Да кажеш ,че историята ни е преиначена с цел да мразим съседите си :shock: ? Мога доста примери да ти извадя за противното ,но хайде - ще те оставя на турските букварчета :)

С удоволствие бих ти опровергал всяка думичка ,но някак не виждам смисъл да си пилея времето....точно за теб. Щом си решил да четеш - поне чети автори ,които са безпристрастни. Нека не са руснаци ,гърци ,турци ,българи ,македонци ,сърби етц. Хвани си някоя британска енциклопедия (макар че поради пол.обстановка тогава се съмнявам да е 100% безпристрастна) и си чеши крастата.
Но просто да ми казваш ,че в Македония българите са малцинство и всичко е било с цел терит. разширение е невероятно нелепо. Те затова са сходни с нас - както генетично ,така и откъм език и култура. Малко дедуктивно си изказвам доводите ,но току-виж се замислиш.

PS : :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ivan_gr
03-31-2011, 17:20
Истината е , БРАТЛЕ , че заради смешните ни политици нито Беломорска Тракия , нито Западните покрайнини , нито Македония , нито Добруджа са в пределите на България.
Просто политиците ни винаги са били едни лайна. Винаги са вземали погрешните решения и ги е бивало във всичко друго , но не и в политиката , шибаняците.

И с Македония и с Тракия и С добруджа и с Ниш, все тая, няма да ни се вдигне стандарта на живот. Лихненщайн, Монако и Андора например са малки страни, но това не им пречи. И Малта също.

Не е важно колко си голям, а колко добре живееш.

Ама с такъв лош човешки материал, така ще сме си



пъци , никой не говори за стандарт на живота и това колко добре живееш. а това ,че човешкия ресурс е плачевен е друга тема.

GregoryHouse
03-31-2011, 17:34
Иване, млъкни преди да си се изложил повече. Говориш глупости през пост. Заради политиците било. Ако имаше маааалко познания по история и мааааааалко common sense щеше да вържеш откъде идва цялта шитня... И понеже не съм убеден, че ще стигнеш сам до този елементарен извод ще ти го кажа.

Шитнята за България е дошла и идва от там накъде вие искате да се изнасяте - Великобритания (извънредно много), Франция, Русия и Великите сили като цяло.

Auriss
03-31-2011, 20:33
^ +

Впрочем не трябваше да се намесваш. Исках да ми разясни какво точно не им харесва на българите той. И какво смята за политиката в периода Освобождение - ПСВ.
Ей начи...развали ми кефа.

GregoryHouse
03-31-2011, 20:45
Е щи гугълне нещо там...ти кфо очакваш, че някой от тях е чел нещо? Да, бе да.

ivan_gr
03-31-2011, 23:08
Българино имам чувството ,че друг ти е виновен ( като никога) ?
"Великобритания (извънредно много), Франция, Русия и Великите сили като цяло."


Шитнята за Бълхария е масонски заговор.


Идва ми да псувам... Винаги някой ни е виновен , принципно не псувам, но майка му да еба...


Ти кфи познания по история имаш е. Никфи факти нямаш , идеята ти е ,че друг ни е усрал . Е в грешка си . Ние така сме си го направили.
Приеми истината. Воюваме на грешната страна. Виж Дойран , Добруджа , Сливница. Генералите са велики дори Гуадериан се е учил от Българин. Политиците ни не са били Българи , а са били бълхари.

Що ни занимаваш с идеята , че ДРУГ НИ Е ВИНОВЕН.................................Т лкова си комичен..

Реални познания в нито 1 област нямаш, а редовната ти реплика е "ти нищо не разбираш"... Поне си обоснови мнението с нещо......


И как точно е виновна Великобритания и Франция , че залагаме на КУЦИЯ КОН вЪФ ФСЯКА ВОИНА ???

А понеже винаги друг е виновен , коя държава е виновна за смешната присъда на ставииски :D :D или може би е международното положение :-D

Auriss
04-01-2011, 10:05
Пич ,ще ти го кажа аз и то така - не ми се пилее време да ти обяснявам. Глупости говориш ,разбираш ли ? Б-я е избирала "грешната" страна само и единствено защото 'тази грешна страна' й е давала решение на националните проблеми. Капиш ?

Утре ако за едно и също аз ти предложа милион ,а някой друг 50 лева - кое ще избереш ?

Великобритания Е една от най-големите пречки в историята на България преди и след Освобождението.
Щом ти е по-лесно - гледай си нещата праволинейно. Но на Балканите далеч не са играли само българските интереси.

Като си толкоз начетен ,я влез в Уики да видиш защо избухва ПСВ ... или защо сърбите се престрашават да нападнат Б-я скоро, скоро след освобождението.

Това ,че държавата ни е избрала 'грешната' страна и в двата световни конфликта се дължи на факта ,че както ЦС от ПВС ,така и ТП от ВСВ са дали някакви обещания на Б-я.

А шитнята за България не е заговор - просто българсите интереси не са съвпадали с тези на великите сили. Това е.

ПС: Гудериан се казва немският генерал. Я кажи от кой българин се е учил ,че ми стана любопитно.

ivan_gr
04-01-2011, 10:17
Много обещания много нещо... Съвпадали с националните интереси ... да.. вижда се от сегашното ни положение : )

И според теб явно сме зели милиона вместо 50те лева .. хехе май май по-добре да си бяхме взели 50те кинта вместо да сме вътре с милион , щото дефакто така се е получило : )

А относно Гудериан - от генерал Колев и действията с конницата му в Добруджа през ПСВ...
Всъщност има още много примери за гениялността на бг стратег , но има ли нужда да ги изреждам ... който иска ще се запознае...
Гордейте се с генералите си и се срамувайте от политиците си ...

Auriss
04-01-2011, 11:37
Ето точно за този поглед над нещата говоря. ДА ,разбира се ,че от гледна точка на настоящето щеше да е по-добре да си бяхме останали с 50те кинта. Но когато имаш възможност да постигнеш всичко ,вместо да се задоволиш с малко или нищо ,ще избереш първото. Че не е станало - не е. Така е.
И изобщо не защитавам българските политици от едно време ,но погледнато от тяхна гледна точка вероятно и аз бих постъпил така.

Това за Гудериан не го знаех - благодаря. Може да се поинтересувам някой път.

Иначе да - относно българската армия съм 100% на твоята позиция.

Предполагам че си още малък и не вземаш предвид всички факти. Решенията никога не са прости и не можеш просто да кажеш ,че Б-я е затънала по вина на неколцина души. Вярно е ,че Междусъюзническата война и ПСВ са катастрофи ,предизвикани от некомпетентната българска политика. НО - целта на тези действия на нашите управници е била да приобщят всички български територии.
Че не се е случило - не се е.
Да ,но ако беше ?
ПСВ е типичен пример за навика на Англия да си вре носа където не й е работа. Ако не бяха англичаните сега положението можеше да е много по-различно. Наясно си с това ,предполагам.
Също тоталният фейл ,който достига до Б-я 40те на 20век ,наречен ВСВ, е не по-малко по вина на същата тази Англия.
Наясно си предполагам какво представлява Версайската система от договори и защо изобщо се стига до още една безмислена война. (не ,не говоря за Хитлер - ако нямаше версайски договори нямаше да има и Хитлер години по-късно).

Защо въобще според теб Б-я избира страната на най-големия си враг през ПСВ ? Защото ЦС обещават на Б-я всичко ,към което се стреми, докато Антантата не дава нищо. Нищичко.
Предполагам си наясно и за небезизвестната омраза на Чърчил към България ,в следствие на която последната си го отнася доста лошо през ВСВ ,макар и да не е някаква особена пречка за съюзниците. Всъщност - никаква.

А относно сегашното положение на България - прочети това-онова за СССР и Б-я в него. Ще се удивиш колко покорни слуги са българите на Съветския съюз. Май всяка Балканска държава успява да запази 'някаква' автономия ,докато Б-я е просто инструмент в ръцете на Русия.
Може да те излъжа за държавата ,но мисля беше Унгария. Знаеш ли ,че България доброволно предлага да изпрати войски за да бъде потушено избухналото въстание срещу комунистическата власт ?
Не е като СССР да е поискал....ние си предлагаме.
Знаеш ли ,че комунистическа Югославия запазва абсолютна автономия от СССР и Тито ,макар и диктатор , не допуска руските комунисти да си плетат паяжините в неговата държава.
Румънция от своя страна излиза без 1 стотинка външен дълг от СССР ,за разлика от Б-я.

Е ,до някъде оправдавам твоята теза ,че българските политици за виновни за целия този цирк ,НО...
Би трябвало да си забелязал и ,че в болшинството от случаите става въпрос за ситуации ,в които Б-я реално погледнато не е имала особен избор.

Нямали сме избор по отношение на Междусъюзническата война - трябвало е.
Нямали сме особен избор и по отношение на ПСВ - или сме от ЦС ,или сме от Антантата - в.2 не ни устройва ,тъй като поради другите държави в нея ,няма как да се надяваме на нещо след войната.
Нямали сме никакъв избор по отношение на Тристранния пакт през ВСВ. Изборът идва по-късно - с оттеглянето на нацистката армия ,но кой ли ни пита след като така и така губим.
За СССР сам знаеш - по руснаци един куршум не е излетял. А е трябвало да се изпразнят складовете срещу тях ,ако мен питаш. Румънците са ги правели за посмешище по Източния фронт.

Реалната възможност е дошла чак с разпада на СССР. Б-я е можела да постигне нещо ,но нашите майки и татковци са толкова промити и без капка способност да разсъждават ,че ми става смешно.
След 20г. ,ако младите не са толкова изпростяли ,може и тук да дойде някое реално ,демократично и отговорно правителство ,което да си върши работата в името на децата си ,а не на джобовете си.
До тогава - мутренският модел на закУравелия мъжкар без капка мозък и качества на лидер ще се налага и разни неграмотници ще управляват за сметка на вас...нас...теб.

Дано най-сетне съм ти разяснил защо мисля ,че гледаш на нещата твърде...по детски. Виновни са И политиците ,И обществото.
По принцип първите са продукт на второто ,така че...сам си вади изводите.

ПС: Възможно е и да не са ми особено точни приказките - позабравя се ,какво да правя :lol: . Особено като не се ползва.

BERCUT
04-01-2011, 12:29
Auriss за Гудериан няма как да знаеш, защото по време на ПСВ той е на западния фронт и участва в две битки - при Марна и Вердюн, които търпят поражения. Второ неговата подготовка за старши офицер е в Седан, и започва през 1918, а генерал Колев умира на 29 юли 1917 във Виена. Освен това Гудериан не е бил кавалерист никога през живота си, дори в мемоарите си пише, че е изпитвал неимоверен страх от коне. Той е предпочитал механизираните части и е легенда в танковите войски.

Но все пак Макензен сравнява г-н Колев с Фридрих Велики.

mecho8888
04-01-2011, 12:51
по-голяма тъпотия скоро не бях чел 8-)

не знам откъде автора черпи информация, но това е шизофрения в стил бюрм



wikipedia е напълно свободна за писане от всеки полуидиот

Auriss
04-01-2011, 13:25
Auriss за Гудериан няма как да знаеш, защото по време на ПСВ той е на западния фронт и участва в две битки - при Марна и Вердюн, които търпят поражения. Второ неговата подготовка за старши офицер е в Седан, и започва през 1918, а генерал Колев умира на 29 юли 1917 във Виена. Освен това Гудериан не е бил кавалерист никога през живота си, дори в мемоарите си пише, че е изпитвал неимоверен страх от коне. Той е предпочитал механизираните части и е легенда в танковите войски.

Но все пак Макензен сравнява г-н Колев с Фридрих Велики.

Другарю Беркут ,аз за Гудериан знам много добре кой е и какво е вършил. Не знаех това ,че 'идол' му е бил българин. И не го вярвам, но някой ден ще проверя...евентуално :D.
Ромел едно време ми беше страст и покрай него се запознах с болшинството от изявените германски военни през ПСВ и ВСВ.

Бтв не мога да разбера как ги помните тия дати ... аз уж с История дори влязох да уча ,пък по-маловажни събития не им помня грам датите...Като ти зачета мненията на тема История или военни изобретения (да го кажем :D ) имам чувството ,че чета енциклопедия.
Евалата ,де - явно има и хора ,на които им се отдава 8-)

BERCUT
04-01-2011, 14:27
Auriss за Гудериан няма как да знаеш, защото по време на ПСВ той е на западния фронт и участва в две битки - при Марна и Вердюн, които търпят поражения. Второ неговата подготовка за старши офицер е в Седан, и започва през 1918, а генерал Колев умира на 29 юли 1917 във Виена. Освен това Гудериан не е бил кавалерист никога през живота си, дори в мемоарите си пише, че е изпитвал неимоверен страх от коне. Той е предпочитал механизираните части и е легенда в танковите войски.

Но все пак Макензен сравнява г-н Колев с Фридрих Велики.

Другарю Беркут ,аз за Гудериан знам много добре кой е и какво е вършил. Не знаех това ,че 'идол' му е бил българин. И не го вярвам, но някой ден ще проверя...евентуално :D.
Ромел едно време ми беше страст и покрай него се запознах с болшинството от изявените германски военни през ПСВ и ВСВ.

Бтв не мога да разбера как ги помните тия дати ... аз уж с История дори влязох да уча ,пък по-маловажни събития не им помня грам датите...Като ти зачета мненията на тема История или военни изобретения (да го кажем :D ) имам чувството ,че чета енциклопедия.
Евалата ,де - явно има и хора ,на които им се отдава 8-)

Просто на някои хора им се отдава да помнят цифри. На доклад за Наполеон дадох на госпожата пълен отчет за количество оръжие и хора.

GregoryHouse
04-01-2011, 16:13
Ваньо, Великобритания и останалите велики сили включително и Русия са ПРОТИВ създаването на силна Българска държава. Това съм 100% убеден че го пише в учебниците до 9-10 клас, може и преди това. Вземи ги прелисти.

Не искат да има силна държава, а слаба която да могат да контролират, защото Балканите тогава са били доста ключов елемент. Искали са ние да сме тяхната слаба марионетка и да правим каквото кажат.

Германия обещава да ни даде Македония, Беломорска тракия и западните покрайнини след ПСВ. Тогава този въпрос е бил толкова наболял, че няма накъде. Другите не ни обещават нищо освен - ами надупете са да ви го мушнем отзад. Естествено, че ще избереш страната на Германия. Всеки би избрал това.

При ВСВ Германия отново ни обещава територии за които бленуваме. Тогава имаме 1 държавник, който е имал мозък - Цар Борис Трети. Отказвал е до последно да вкара България във войната, точно от страх, да не стане същия гаф. След като се връща от визита в Берлин, умира. Много спекулират, че дори самия Фюрер го е отровил защото е отказал да влезе във войната на негова страна. Някой казват дори, че са го отровили българите именно за да влязат във войната и да решат националния въпрос. Истината остава някъде там...
Въпреки усилията му, Германия отнася Румъния за норматив и 2 танкови дивизии са на Българската граница със въпроса - ''Като съюзници ли ще минаваме с тея танкове или като врагове?''

Прочети си учебниците човек. Затова казвам нищо не разбирате и говорите наивно и глупаво. Защото неща които трябва да знаете задължително 1во защото са в задължителния ви учебник и 2ро защото сте българи - неги знаете. А да спориш с човек който не си познава историята е ужасно и безсмислено.

DarkTemplar
04-01-2011, 20:56
Такива като Ванката много плямпат, че сме били на губещата страна, ама не са чували за колко време (през WW2) са паднали Белгия и Нидерландия, по какъв начин е окупирана Франция и за немската окупация на Сърбия. Точно през тая война германската военна машина е изглеждала непобедима, особено преди да направят стратегическата грешка да си отворят 2-ри, Източен фронт. И на мен не ми се спори с глупаци, затова предимно чета темата.

Auriss
04-02-2011, 01:47
Хм ... до колко е било стратегическа грешка или неизбежно събитие може да се поспори. Има неколцина автори ,предлагащи тезата ,че немците просто изпреварват руснаците с нападението. Утре ще ти кажа автор ,че в момента не ми сгрява много мозъкът (пък Орелчо да помага ако се сеща ^^ ). Руснак беше и доста в детайли описваше какво и защо.


Ваньо, Великобритания и останалите велики сили включително и Русия са ПРОТИВ създаването на силна Българска държава. Това съм 100% убеден че го пише в учебниците до 9-10 клас, може и преди това.

Пише го. Но с една поправка - тогавашна Русия Е имала интерес от създаването на голяма славянска държава на Балканите. Всъщност - идеята за славянска федерация (по-късно реализирана в Югославия ,част от която е трябвало да бъде И Бъглария) тръгва горе-долу по това време ^^.
Целта на имперска Русия е била контрол над проливите - дали пряко или чрез някоя съюзна държава - какво значение.
Реално погледнато интересът на великите сили е бил да се запази статуквото - смешна и немощна Османска империя ,която да служи като пионка в ръцете им и да не представлява заплаха.
И впрочем - явно години по-късно си проличава ,че са имали основание.
Ламтежът на Германия и А-У за колонии и излаз на море ,както и убийството на А-У-ския престолонаследник докарват доста проблеми на човечеството за следващите ~ 80г.

PS:
На доклад за Наполеон дадох на госпожата пълен отчет за количество оръжие и хора.
Олигофрен 8-) 8-)

GregoryHouse
04-02-2011, 03:37
Относно Русия - на тях им е трябвала пионка. Дали са искали силна или слаба - не знам. Но слабите се контролират далеч по-лесно.

Auriss известна ли ти е идеята за Балканска федерация, която е експеримент за ЕС всъщност. Инициатор е Жан Моне, спонсор един много виден пич занимавал се с железници в Америка :) И не само България, но и Румъния и Гърция. Както и безизвестните може би за много Балкански конференции. Още от тогава датира опита за създаване на балканска федерация.

amk933
04-02-2011, 07:45
Прочетох първите няколко мнения от темата - потресох се.

Първо авторът, който изобщо не може да мисли и попива де що лети в пространството без изобщо да съобразява кое е достоверно и кое не.

Второ иван_гр, който още с първото си включване в темата ме отказа да прочета какъвто и да е било послдвал негов пост. Доста интересна персона - псевдо-загрижена за България, която си мисли, че вижда проблемите и, а не вижда, че самият той е тяхно олицетворение, като коментира тема по история с пълна некомпетентност. А с тия апели "Българино, ..." ми става още по-жал, като гледам парадокса персона-изказ.

Оставям ви темата да си коментирате - виждам, че все пак има някакъв интерес, а и колкото и да не ни се иска, такива идиотщини явно, че се разпространяват, а и има кой да им вярва... :)

Auriss
04-02-2011, 12:00
^ +1

@GregoryHouse - не ,за личността на име Жан Моне май нищо не бях чувал досега. Метнах един бърз сърч и ми излезе доста информация ,но основното ,което ми направи впечатление беше годината му на раждане - 1888г.
Руските амбции за Южнославянска федерация датират още от преди Освобождениеото - даже личности като Каравелов и Раковски са били провърженици на този модел. Антимонархизъм + това ,което виждат в САЩ = познай какво ^^ ? Всъщност истината е (тук ще трябва да помоля и Беркут да потвърди, защото може и да послъжа ,а вероятно е по в час с руската история от мен) ,че идеята за федерация е 'заета' от руските демократи - на практика това е била представата им за собствена демократична държава. Е, виждаме я век по-късно.
Пък и уж 'добрата' идея се превръща просто в поредното сръбско извращение - видя се ,че за войници не стават. Очевидно и в политиката ги няма. Добре че си имат едничкия Н. Тесла ,че иначе не виждам и 1 причина да ги знам к'ви са тия - сърби ли ,сарми ли.

Edit: уф ,много съм прост. Забравих това - интересът на Русия от създаването на Южнославянска федерация е да има силна славянска държава до проливите ,която да доминира Балканския п-в. Османската империя ,макар и изнемощяла ,пред фалит и гражданска война , все пак си остава сила ,с която Русия е трявало да се съобразява. Сам знаеш - руснаците губят една война срещу тях ... за малко да изгубят и тази от 76г.
Действително слабата пионка е по-лесна за контролиране ,но ти с кои фигури предпочиташ да си играеш ходовете - пешките или конете ? ^^

DarkTemplar
04-02-2011, 12:55
Идеята на Моне се реализира после, всички знаем къде. ;) Много прозорлив политик.

Поне доколкото съм чел, позицията на Русия е двуостра. От една страна панславизмът и противопоставянето на Османската империя играят активно ЗА силна балканска държава (която ест. да е под контрола на Русия), от друга трябва да се поддържа така известния баланс на силите, наложен като система на международни отношения още с Виенския конгрес (1815 г.), който пък е против подобно развитие. Именно заради въпросния баланс, Русия губи Кримската война, където на практика в решителните битки се сражава срещу.. Англия и Франция. После този модел на политика налага и Берлинския конгрес, където съвсем сме отрязани. Не оправдавам, нито обвинявам Русия, но съчетаването на имперски амбиции и балансиране е доста трудно... Жалко, че точно България е била "необходимата жертва" в повечето случаи. По някое време политиците ни разбират, че Русия няма с какво повече да ни бъде полезна (а може би и ние на нея). Затова според мен и през ПСВ се ориентираме към Германия, а не към Entente cordiale. Сърбия пък заема мястото ни на новия балкански любимец на руснаците, а Югославия се превръща в така бленуваната балканска (и славянска) федерация.

Тесла е хърватин.

ivan_gr
04-02-2011, 14:54
Абе кфо да ви обяснявам ... мелези.. руснаци американци арменци германци емигранти имигранти и всеки разбира повече от другия :D
яко сте смешни как разбирате от сичко 8)

Пълни смешковци ... Толкова сте ограничени и некомпетентни , че направо ми идва да скоча от няъкде като ви чета..
Толкова да нямате реален поглед в/у нещата.. да чета учебници хахх

Ето ви го в червено и може ми викате даскал Ванката ;)
Хайде другари вижте какво е времето навън...
Слънце , въздух , комунизъм..Здрав и бодър организъм :lol:

Auriss
04-02-2011, 15:25
Тесла хърватин :shock: ? Аз защо навсякъде съм чел ,че бил сърбин (тук мога да си отговоря и сам ,ама както и да е ).
Уики

Тесла е етнически сърбин по произход, който впоследствие приема американско гражданство.
Да не би заради това ?

Роден в Смилян, Австро-Унгария (днешна Хърватия),

От http://pcworld.bg/14150_nikola_tesla_tajnstveniyat_genij

Никола Тесла е роден в село Смилян на 10 юли 1856 г. в семейството на сръбския православен свещеник Милутин Тесла.

Както и да е ,де. Просто може и аз да съм в грешка ,затова давам така инфото. Знам ли.


Пълни смешковци ... Толкова сте ограничени и некомпетентни , че направо ми идва да скоча от няъкде като ви чета..
Толкова да нямате реален поглед в/у нещата.. да чета учебници хахх

:razz:


Хайде другари вижте какво е времето навън...
Слънце , въздух , комунизъм..Здрав и бодър организъм

Комунизъм - безкласов обществен строй с обща собственост върху средствата за производство, с пълно социално равенство между всички членове на обществото и с разпределение на доходите в зависимост от потреблението, като държавата ще отмре и няма да има разделение на труда.

Добре ,съгласяваме се всички

ivan_gr
04-02-2011, 15:33
:grin: :grin:
Ае пичове искате ли да си направиме царство ? Ще ми бъдете поданици и всички ще живеем мирно и щастливо ?

:shock: ????

Auriss
04-02-2011, 15:36
Ако си с IQ над 180 и изглеждаш като излязал от някое холивудско списание ,че да те имам за нещо повече - става ,да.
Ама така като гледам освен крал на Филиповци - повече не ти давам :D

ivan_gr
04-02-2011, 15:42
Питай си уя нали съм те ебал :-)

amk933
04-02-2011, 15:45
Толкова сте ограничени и некомпетентни , че направо ми идва да скоча от няъкде като ви чета..
Толкова да нямате реален поглед в/у нещата.. да чета учебници хахх



Действай - ще направиш едно голямо добро като отървеш света от мозъчно-ограниченото си присъствие. :lol: И без т'ва имаш акъл колкото на едноклетъчно.

ivan_gr
04-02-2011, 15:46
Ае паце аз поне може да имам на едноклетъчно , ти и толко нямаш : ) мелези кфо очаквам..

Auriss
04-02-2011, 15:52
Леле...видя ,че не може да оспори доказани факти със смешните си братвежи и следващата стъпка беше просто да обижда ,за да отмести фокуса от некомпетентността си. Уау. Непредвидим си колкото к*рва на конгрес на милиардерите.

ivan_gr
04-02-2011, 15:55
де бе паце , голямото количество факти които предоставихте не ми остави избор :o "Вееликобритания ни е преебала , щото така гим е било кеф , а чърчилевия ни е мразил"

Ех с тези факти кфо искаш ти кажа 8)

Хора МОЛЯ ВИ СЕ .. не бъдете такива пеераси : )


бдв единствено русофилчето представи некфи факти и източник , а вие само дудняте - ФАКТИ ФАКТИ ФАКТИИИ хахахах

ivan_gr
04-02-2011, 16:01
:@ Аурис - горния ми пост е ЕДИН ФАКТ !!! За справка 1 , 2 и 3 страница от същата тема.

ivan_gr
04-02-2011, 16:03
УАА ИСКАМ ФАКТИИИ :-x :-x :-x :-x


хаххахах :D :D :-D

Auriss
04-02-2011, 16:16
Русофилчето е русначе всъщност ,но ти явно трябва да се научиш да четеш.
Това ,че съм ти смлял информацията ,вместо да ти пльосна 5 линка е в твой плюс ,ама айде.

BERCUT
04-02-2011, 17:02
ivan_gr АЗ И РУСОФИЛ?! Та аз съм си руснак от мозъка до костите и последния косъм на тялото ми.

И за да прекратя спора ви ще кажа, че единствения виновник за конфликта на Балканите след Освобождението ви е Русия, и само ние, никой друг. Ако императора си беше направил труда до уведоми на граф Игнатиев, че какъвто и мир да сключва с Осм. империя, то последната дума е на Великите сили, на така наречения, поне в Русия така го наричаме, Европейски концерт, при вас не знам дали така му казвате. И ако го нямаше този предварителен договор (става дума за Сан-Стефанския), то Великите сили навярно биха допуснали по-големи територии за България. Освен това, на Берлинския конгрес се намъкват неканени представители на Сърбия и Гърция, които започват да бълват глупости за това колко нечестно постъпва Русия като дава такива големи територии на България, а те остават толкова малки и немощни, то великите сили точно поради това ви орязват. А ако си бяхме предупредили Игнатиев да не бърза и директно бе свикан Берлинския конгрес, то положението би било по-благосклонно за вас.

Auriss
04-02-2011, 17:18
И при нас се изпозлва "европейски концерт" ,когато става дума за великите сили.
И впрочем спор не е имало - аз си говорех ,той си продължаваше със своето. Монолозите понякога са приятно нещо ,особено когато си опресняваш някои знания.

А то момчето иначе просто не знае какво значи 'русофил' и най-вероятно затова така некадърно борави с тази думичка.

Колкото до едноличната вина на Русия - не мога да се съглася с теб.

то Великите сили навярно биха допуснали по-големи територии за България.
Достатъчно красноречиво 8-)

BERCUT
04-02-2011, 17:44
И при нас се изпозлва "европейски концерт" ,когато става дума за великите сили.
И впрочем спор не е имало - аз си говорех ,той си продължаваше със своето. Монолозите понякога са приятно нещо ,особено когато си опресняваш някои знания.

А то момчето иначе просто не знае какво значи 'русофил' и най-вероятно затова така некадърно борави с тази думичка.

Колкото до едноличната вина на Русия - не мога да се съглася с теб.

то Великите сили навярно биха допуснали по-големи територии за България.
Достатъчно красноречиво 8-) Вината е в това, че Игнатиев не е бил предупреден за предварителните спогодби с Англия, Германия и Франция.

ivan_gr
04-02-2011, 19:19
извинявам се за грешката.
Е виж прави си Берлинския договр... Ами след това