PDA

View Full Version : Какво да ям преди тренировка и по колко.



kiberrboy
03-31-2011, 13:31
Какво да ям преди тренировка и по колко. Аз почти винаги тренирам гладен и като свърша съм изтощен. Но ми казаха че е добре да се яде и преди ядене но незнам какво и по колко.

navar
03-31-2011, 15:23
въглехидрати..а колко -зависи от това колко тренираш..ако тренираш малко-ядеш малко,ако тренираш много -ядеш много...
а след тренировка -белтъци и мазнини..колко??като преди тренировка

ibojilow
03-31-2011, 15:50
http://mma-bulgaria.com/resources/view/4/4227/statii/hranene-vuzstanoviavane/hranene-predi-trenirovka - Преди тренировка.

http://mma-bulgaria.com/resources/view/4/4228/statii/hranene-vuzstanoviavane/hranene-sled-trenirovka - След тренировка.

DownloadVirus
03-31-2011, 18:28
2 часа преди тренировка пиленце с картофи или с ориз и след тренировка примерно 4 белтъка,един жълтък + някой банан или пък пак пиле с ориз също става..Протеин+въглехидрат. .Добре е да добавиш и една шепа ядки..

След тренировка веднага протеина , после въглехидрата , може и заедно !

След 30 мин една шепа ядки и така..

fatrat
03-31-2011, 19:37
Бъркаш са! Въглехидрата веднага след последната серия/кардио протеина 10 мин по-късно!

DownloadVirus
03-31-2011, 19:40
Бъркаш са! Въглехидрата веднага след последната серия/кардио протеина 10 мин по-късно!

Защо?Аз мога да ти кажа защо първо протеина и после въглехидрата,освен ако не взима креатин..

fatrat
03-31-2011, 19:43
Защото гликогена се складира на 2 места- в черния дроб и в мускулите. В мускулите е изчерпан и за да се въстанови по-добре трябват бързи въглехидрати веднага след тренировка. Всички билдъри правят така! Научно доказано е! В някой източници пише и 40мин след тренировка ,че може да се приеме протеин!

DownloadVirus
03-31-2011, 19:48
Защото гликогена се складира на 2 места- в черния дроб и в мускулите. В мускулите е изчерпан и за да се въстанови по-добре трябват бързи въглехидрати веднага след тренировка. Всички билдъри правят така! Научно доказано е! В някой източници пише и 40мин след тренировка ,че може да се приеме протеин!

Според други проучвания протеина спира започналият катаболен процес,възстановява гликогена до определена степен и въглехидратите могат да се приемат след 30-40 минути..

Също така,може да забавиш след тренировки и да вземеш само едни аминокиселини и да изчакаш около половин час преди протеин/въглехидрат!

navar
04-01-2011, 07:41
момчета ,много проучвания четете много нещо..
говорим за хранене,нали ..идеалния вариант е 5 гр креатин преди тренировка,5 гр креатин и толкова глутамин след,плюс аминокиселини ,и тогава белтък..
но тук говорим за хранене-силновъглехидратна храна преди тренировка,непосредствено, комбинирани бързи и бвни въглехидрати-осигурява енергия за следващия час -час и малко,което е достатъчно за самата тренировка..оттам зависи каква е целта на тренировката-качване ма маса,или сваляне-според това се прави храненето след тренинг..даването на билдърите за пример е не особено удачно-там нещата се променят малко от медикаментите..
ако целта е хипертрофия и качване на килограми,тогав ахраната след тренировка е бърз въглехидрат,след това белтък и мазнини..
ако ще се сваля-без въглехидрат,белтък и мазнини( НВД) ..
но всекислучай е изолиран,и затова си има хора които назначават хранителния режим на всеки трениращ индивидуално,но тук говорим за обикновени трениращи момчета,а не за професионални спортисти нали ?

fatrat
04-01-2011, 08:30
Така е! Обаче съм имал тренировки в които съм припадал (на НВД) става въпрос, след най-малкия удар! Та всичко е строго индивидуално. И както каза при културистите медикаментацията е голяма 8-) Общо взето всичко е строго индивидуално, ама кво да ти обяснявам неща дето си ги знаеш ...

DownloadVirus
04-01-2011, 10:58
Много ясно,че не говориме за професионални билдъри..А пък автора на темата,за кво ще му е креатина,ако има стаж 2-3 месеца?

20-30 мин след тренировка,въглехидрат,пос ле протеин..Питах и треньора си преди някъде 2-3 седмици и като му казах,че взимам въглехидрати след тренировка,само дето не ме наби :D Вика след тренировка само чист протеин,без въглехидрати,питам го защо,той пита кой ми казал,че след трен ми трябват въглехидрати,казва "попитай и другият треньор,за да видиш какво ще ти каже"

А от статиики,които съм чел знам,че е нужен,в книги също се споменава и то защо,аз знам първо протеина да се взима,но пък аз ги взимам заедно!

Може да оставиш и да вземеш въглехидрат или протеин 20-30 мин след трен,преди това само едни аминокиселни (веднага след!)

ПП: Това,което казвам за треньора,знае,че искам да кача..

navar
04-01-2011, 20:59
ааа, аз съм припадал и без удари ..ей така от изтощение,крампирал съм зверски ,повръщането отдавна не го броим :)
но идеята е автора,да изясни сам пред себе си ( а и пред нас) какво иска да постигне,и след това да разтягаме локумите...

Myrth
04-02-2011, 07:58
Ами замисли се тогава тренера ти колко разбира...

След трен ти трябва високо ниво на инсулина, за да насочиш хранителните вещества към мускулните клетки. В общи линии без бързи въглехидрати няма висок инсулин, следва и непълноценно снабдяване на мускулатурата с възстановителен материал.

Тоест ако искаш след трен да вкараш стабилно захарите в мускула и черния дроб за запълване на гликогена и аминокиселините за пълноценно възстановяване на мускулната тъкан, то бързото въгленче си е потребност : )

Chacho
04-02-2011, 08:35
Второ, след една тренировка вече си бръкнал в енергийните резерви на организма, защото всичките въглехидрати от последното ядене са изгорени. За анаболитните процеси е нужна енергия, така че бързи въглехидрати + протеин винаги съм го смятал за най-добрата комбинация за след тренировка. Пък и това, което myrth разказа за инсулина също е интересно и още една причина да обмислиш приема на въглехидрати след трен.

DownloadVirus
04-02-2011, 09:40
Ами замисли се тогава тренера ти колко разбира...

След трен ти трябва високо ниво на инсулина, за да насочиш хранителните вещества към мускулните клетки. В общи линии без бързи въглехидрати няма висок инсулин, следва и непълноценно снабдяване на мускулатурата с възстановителен материал.

Тоест ако искаш след трен да вкараш стабилно захарите в мускула и черния дроб за запълване на гликогена и аминокиселините за пълноценно възстановяване на мускулната тъкан, то бързото въгленче си е потребност : )

Еми аз винаги приемам въглехидрати след трен,но сега си ги разделих,първо протеин,за да забави катаболният ефект и след към 20-30 мин като се върна ям и въглехидрати..Може ориз,може картоф,може пиле с ориз,зависи...Просто не искам да покачвам от раз инсулина , защото губя други хормони,точно след тренировка,за това казвам аминокиселини и след 20-30 мин протеин/въглехидрат..

Myrth
04-02-2011, 10:58
Малко са ти объркани физиологичните представи :)

Именно въглехидратите обръщат катаболизма в анаболизъм. Точно това представлява изграждането на гликогена. Впрочем, АК също може да се използва с тази цел, но да трансформираш АК до глюкоза си е чисто разхищение на материал. След трен тялото ти винаги си запълва гликогена с глюкоза, така че по-добре ползвай глюкозата за глюкоза и не си похабявай протеиновия материал.

Не знам за какви хормони говориш, че губиш след трен и какво общо има това с инсулина. След трен ти трябва инсулинов spike, пик, така че да набухаш яко храна в мускула като по този начин даваш много силен старт на възстановяването. Добра е комбинацията на прости и сложни въглени, за да не се получи рязък спад в кръвната захар и енергията съответно и излизано от анаболно състояние.

redbul2
04-02-2011, 13:32
Еми аз винаги приемам въглехидрати след трен,но сега си ги разделих,първо протеин,за да забави катаболният ефект и след към 20-30 мин като се върна ям и въглехидрати.....за това казвам аминокиселини и след 20-30 мин протеин/въглехидрат..

Първо на първо,с;ед тренировката най-силен и най-важен за организма е дефицитът на въглехидрати.Защото това е основното гориво и енергоизточникът на мозъка.Без него е невъзможна каквато и да е мозъчна дейност и функциониране на нервната система.Главният мозък не изгаря протеини и аминокиселини,а въглехидрати.Спадне ли ти изведнъж кръвната захар,колабираш и изпадаш в кома.

Второ на второ.Мускулният гликоген,който е гориво за мускулите е изразходван и трябва се възстанови.И това става най-бързо от приетите въглехидрати.И колкото по-бързо стане това (възстановяване на гликогеновите запаси в мускулите),толкова по-добре.

Трето на трето.Протеинът е съставен от аминокиселиби,И ти имаш едно дублиране като вземаш и двете-амино и протеин едновременно.Това са все белтъци,общо казано. След вземане на въглехидрати,те предизвикват отделянето на анаболния хормон инсулин.А той вкарва вътре в мускулните клетки както глюкозата,така и аминокиселините. Това става с негова помощ.Иначе клетъчните стени са непроницаеми и непреодолима преграда за тези хранителни вещества.

redbul2
04-02-2011, 13:39
И четвърто.Тъй като приоритет на организма е винаги въглехидратният дефицит,то когато вкараш в него протеини или амино,те просто се разграждат с цел получаване на въглехидрати.А не се използват като протеини и амино от организма.Нещо за което вече писа Myrth.

slicky
04-02-2011, 14:23
И четвърто.Тъй като приоритет на организма е винаги въглехидратният дефицит,то когато вкараш в него протеини или амино,те просто се разграждат с цел получаване на въглехидрати.А не се използват като протеини и амино от организма.Нещо за което вече писа Myrth. Т.е. протени и вълглехидрати след трена? А не ми стано ясно преди нея-протеини и бавни бъглехидрати ли?

DownloadVirus
04-02-2011, 15:07
Малко са ти объркани физиологичните представи :)

Именно въглехидратите обръщат катаболизма в анаболизъм. Точно това представлява изграждането на гликогена. Впрочем, АК също може да се използва с тази цел, но да трансформираш АК до глюкоза си е чисто разхищение на материал. След трен тялото ти винаги си запълва гликогена с глюкоза, така че по-добре ползвай глюкозата за глюкоза и не си похабявай протеиновия материал.

Не знам за какви хормони говориш, че губиш след трен и какво общо има това с инсулина. След трен ти трябва инсулинов spike, пик, така че да набухаш яко храна в мускула като по този начин даваш много силен старт на възстановяването. Добра е комбинацията на прости и сложни въглени, за да не се получи рязък спад в кръвната захар и енергията съответно и излизано от анаболно състояние.

Знам,че въглехидратите обръщат катаболизма , говоря за нивата на инсулин,взимаш амино за да се дигне от раз,понеже има хормон,който искаме след трен да поддържа по-високи нива, после взимаш протеин + въглехидрат и вдигаш инсулина рязко, нивата на кортизол падат и воала :D

DownloadVirus
04-02-2011, 15:10
Еми аз винаги приемам въглехидрати след трен,но сега си ги разделих,първо протеин,за да забави катаболният ефект и след към 20-30 мин като се върна ям и въглехидрати.....за това казвам аминокиселини и след 20-30 мин протеин/въглехидрат..

Първо на първо,с;ед тренировката най-силен и най-важен за организма е дефицитът на въглехидрати.Защото това е основното гориво и енергоизточникът на мозъка.Без него е невъзможна каквато и да е мозъчна дейност и функциониране на нервната система.Главният мозък не изгаря протеини и аминокиселини,а въглехидрати.Спадне ли ти изведнъж кръвната захар,колабираш и изпадаш в кома.

Второ на второ.Мускулният гликоген,който е гориво за мускулите е изразходван и трябва се възстанови.И това става най-бързо от приетите въглехидрати.И колкото по-бързо стане това (възстановяване на гликогеновите запаси в мускулите),толкова по-добре.

Трето на трето.Протеинът е съставен от аминокиселиби,И ти имаш едно дублиране като вземаш и двете-амино и протеин едновременно.Това са все белтъци,общо казано. След вземане на въглехидрати,те предизвикват отделянето на анаболния хормон инсулин.А той вкарва вътре в мускулните клетки както глюкозата,така и аминокиселините. Това става с негова помощ.Иначе клетъчните стени са непроницаеми и непреодолима преграда за тези хранителни вещества.

Искаме нивата на инсулин за се запазат сравнително ниски до околко 20-30 мин след трен,за това казах само амино! После протеин + въглехидрат

И мозъка използва и протеина , с 0% въглехидрати също можеш .. Кето..

pencilwarrior
04-02-2011, 19:56
Преди тренировка най-добре е да хапнеш леко, но богати на въглехидрати храни. Например ябълката е най-добрия избор преди тренировка. Осигурява бавноразграждащи се въглехидрати, каквито ти трябват по време на тренировка. По време на тренировки пий вода и то често - захранва мускулите с енергия. Най-важното хранене е след тренировката - тогава ти трябват храни богати на протеин, за да се възстанови тялото ти. Колкото се може по-бързо след тренировка хапни нещо - банан, сандвич, ако може готвено ядене - още по-добре(картофи, ориз). По време на сън тялото ти се възстановява след тренировка и мускулите растат точно тогава, така че е добре да хапнеш нещо леко няколко часа преди лягане, например сандвич с фъстъчено масло е най-добрият избор.

DownloadVirus
04-02-2011, 20:02
Преди тренировка най-добре е да хапнеш леко, но богати на въглехидрати храни. Например ябълката е най-добрия избор преди тренировка. Осигурява бавноразграждащи се въглехидрати, каквито ти трябват по време на тренировка. По време на тренировки пий вода и то често - захранва мускулите с енергия. Най-важното хранене е след тренировката - тогава ти трябват храни богати на протеин, за да се възстанови тялото ти. Колкото се може по-бързо след тренировка хапни нещо - банан, сандвич, ако може готвено ядене - още по-добре(картофи, ориз). По време на сън тялото ти се възстановява след тренировка и мускулите растат точно тогава, така че е добре да хапнеш нещо леко няколко часа преди лягане, например сандвич с фъстъчено масло е най-добрият избор.

1.Водя пия 1.5 литра по време на трен.
2.Протеин+въглехидрат след трен.
3.Точно пък преди да легна няма да ям сандвич с фъстъчено масло :razz: :razz: Ти добре ли си или нещо???

Myrth
04-03-2011, 06:22
Преди тренировка най-добре е да хапнеш леко, но богати на въглехидрати храни. Например ябълката е най-добрия избор преди тренировка. Осигурява бавноразграждащи се въглехидрати, каквито ти трябват по време на тренировка. По време на тренировки пий вода и то често - захранва мускулите с енергия. Най-важното хранене е след тренировката - тогава ти трябват храни богати на протеин, за да се възстанови тялото ти. Колкото се може по-бързо след тренировка хапни нещо - банан, сандвич, ако може готвено ядене - още по-добре(картофи, ориз). По време на сън тялото ти се възстановява след тренировка и мускулите растат точно тогава, така че е добре да хапнеш нещо леко няколко часа преди лягане, например сандвич с фъстъчено масло е най-добрият избор.

Идея нямаш колко си далеч от истината.

navar
04-03-2011, 07:27
Преди тренировка най-добре е да хапнеш леко, но богати на въглехидрати храни. Например ябълката е най-добрия избор преди тренировка. Осигурява бавноразграждащи се въглехидрати, каквито ти трябват по време на тренировка. По време на тренировки пий вода и то често - захранва мускулите с енергия. Най-важното хранене е след тренировката - тогава ти трябват храни богати на протеин, за да се възстанови тялото ти. Колкото се може по-бързо след тренировка хапни нещо - банан, сандвич, ако може готвено ядене - още по-добре(картофи, ориз). По време на сън тялото ти се възстановява след тренировка и мускулите растат точно тогава, така че е добре да хапнеш нещо леко няколко часа преди лягане, например сандвич с фъстъчено масло е най-добрият избор.
о боже...тези бисери как съм ги пропуснал..
дано никой не пробва тези съвети..ябълки преди тренинг,щот били богати на въглехидрати -боже опази..картофите и ориза били богати на протеин-боже опази,водата зареждала мускулите с енергия-да пази господ,и сандвич с фъстъчено масло преди лягане-още веднъж да пази господ...
ама така е ,като се дава достъп до интернет на хора,които са пропускали дори часовете по биология...за повече дори не говорим

DownloadVirus
04-03-2011, 14:31
navar ориз или картоф 2 часа преди тренировка си е супер..Дава енегрия,въглехидрат! А пък аз пия по 1.5 лътра вода само по време на тренировка..Общо на ден 4.5 - 5 литра..

Vasoto129
04-03-2011, 14:55
Преди тренировка не се яде,а това че си изморен е от това,че много тренираш. :D :D :D

DownloadVirus
04-03-2011, 15:06
Преди тренировка не се яде,а това че си изморен е от това,че много тренираш. :D :D :D

Така ли ? Ти влизал ли си в зала? Като не се яде..Не яж цял ден и отиди вечерта към 8-9 на тренировка ;)

Everytime
04-03-2011, 16:11
час и половина,два преди тренировка е добре да се яде :)

ArrowsOfDeath
04-03-2011, 16:52
А какви са отрицателните страни на това да пиеш малко вода?

fatrat
04-03-2011, 17:22
А какви са отрицателните страни на това да пиеш малко вода?
Доста саа! Кръвта се сгъстява. Водата пренася почти всички в-ва в тялото ти. При обезводняване и тежък физически труд, се образуват млечна киселина , ацетон(при обезводняване) който е канцерогенен. Общо взето много може да се пише по тази тема!

DownloadVirus
04-03-2011, 17:33
А какви са отрицателните страни на това да пиеш малко вода?
Доста саа! Кръвта се сгъстява. Водата пренася почти всички в-ва в тялото ти. При обезводняване и тежък физически труд, се образуват млечна киселина , ацетон(при обезводняване) който е канцерогенен. Общо взето много може да се пише по тази тема!

Още малко ще го изкараш да не пием вода..По време на трен винаги 1.5 литра..

fatrat
04-03-2011, 18:10
Ш чети малко и ти , не говори на изуст!

DownloadVirus
04-03-2011, 18:52
Ш чети малко и ти , не говори на изуст!

Не говоря на изуст,питам те обаче индиректно,да пия ли вода по време на трен или не :D За водата освен,че помага за усвояването и че има смъртни случаи от зобкане с вода друго не знам :D И също така,че е добре с всяко хранене да се пият по 2 чаши вода (виж по-горе защо)

navar
04-05-2011, 13:18
пийте вода,и то много :) и като пиша нещо-четете внимателно,не съм казал че да се яде ориз и картофи е грешно,а че в тях белтъка е пренебрежимо количество за сметка на карбохидратите..

fatrat
04-05-2011, 13:28
пийте вода,и то много :) и като пиша нещо-четете внимателно,не съм казал че да се яде ориз и картофи е грешно,а че в тях белтъка е пренебрежимо количество за сметка на карбохидратите..
викаш все едно да ядем яйца за въглехидрата :D

navar
04-05-2011, 19:20
пийте вода,и то много :) и като пиша нещо-четете внимателно,не съм казал че да се яде ориз и картофи е грешно,а че в тях белтъка е пренебрежимо количество за сметка на карбохидратите..
викаш все едно да ядем яйца за въглехидрата :D
ахам,може и пържоли-вратни..в тях е пълно със въглехидрати..
цитирах пост ,в който бяха написани само глупости,и недай си боже някой им се върже..ам атака става като съвети дават хора,които основно ровят в нета..
храненето е една основна част от спорта,а и от живота ни въобще..затова е важно да знаем поне в кои храни,какво има..:)