PDA

View Full Version : Газирани напитки - вреда?



maksimal
04-01-2011, 10:00
някой може ли да ми обясни по какъв начин и как газираните напитки вредят на здравето?(и по точно на дробовете)

ddann
04-01-2011, 10:16
Съществуват достатъчно доказателства, че повишената употреба на сода и газирани напитки е свързана с намаляване на костната маса.

Точният механизъм за въздействие на газираните напитки върху костите е неизвестен, но учените считат, че съществуват няколко варианта за това влияние, посочва изданието Intv.ua, цитирайки Лорънс Райз, директор на университета по остеопороза в щата Кънектикът, САЩ.

Първата причина е свързана с това, че газираните напитки заменят употребата на мляко и на соковете, които съдържат калций. В резултат в организма не постъпва достатъчно калций и витамин Д. В кока-колата се съдържа кофеин, който способства за развитието на остеопорозата, се казва в изследването. Третият фактор е свързан с наличието на фосфорна киселина в кока-колата.

Организмът се опитва да неутрализира тази киселина с калция, който извлича от костите, ако количеството му в употребяваната храна е малко, това може да доведе до остеопороза. Ниското съдържание на калций в организма води до развитие на остеопороза, заболяване, което се характеризира с изтощаване на костната тъкан и увеличава риска от патологични счупвания.

Учените считат, че истинските любители на газирани напитки не е задължително да ги изключат напълно от храненето си, но трябва да ограничат употребата им до 1 чаша дневно. За да се защити костната система е необходимо да се употребява значително количество калций и витамин Д, и най-малко половин час дневно да се отделя за физически занимания.

Източник: http://www.investor.bg/news/article/99311/352.html

Mario95
04-02-2011, 22:11
ПХАХАПХАПХПАПХАПГХПАГПХПА ГХПХПГАПгАПГПА

ДА ОГРАНИЧАВАМ СЕ 2 ЛИТРА ДНЕВНО :lol: :lol: :lol:

ЗАЩО НАСЕЛЕНИЕТО ТРЯБВА ДА СЕ ПАНИРА?!?!?!

bloodyF
04-03-2011, 08:59
не знам точно как вредят, но от 2 месеца (и малко повече дори) единственото газирано,което съм пила беше около 30мл спрайт (с вино) и се чувствам много по-добре..преди ми се подуваше стомаха и като изпиех 2 чаши и се чувствах като балон..ужас просто 8-)
сега си се чувствам екстра....
2 литра вода на ден..

ri41
04-03-2011, 14:05
не знам дали самите балончета са вредни(сигурно де) но знам, че подсладителите вътре са адска отрова, от типа аспартам, захарин и т.н има много статии в нета по-лошото е, че почти всички храни се подслаждат с такива, дъвки, бонбони, диетични храни и много други, наскоро говорих с човек който е навътре и работи в склад за производство на газирани напитки, това което ми каза, направо ме шокира- че разлика между червената кола и кола лайт няма и двете са с аспартам защото им излиза в хиляди пъти по-евтино :shock: :shock: единствената сладка напитка със захар е Пепси

VaMpiRKaTaaa
04-03-2011, 15:28
1.НЕ утолява жаждата.
2.Стомахът и коремът ти се подуват,a все още си жаден.
3.Заболява те стомахът.

GossipGirl89
04-03-2011, 19:28
За дробовете не знам ама за стомаха със сигурност са вредни. Аз имам гастрит (или поне така предполагам по симптомите) и от какво мислиш ми се получи? Е естествено не само от газираното, има и други фактори, но определено и то оказа огромно влияние - преди пиех по 2 литра кола през ден...ако не и всеки ден. Сега изобщо не близвам газирано и се чувствам много добре - не ми се подува корема и не се налага да посещавам тоалетната през 15 минути 8-)